• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١۶ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢۵ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  
 • ۳۶ تشکل دانشجویی: به پادگانی شدن دانشگاه‌ها پایان دهید

  ۳۶ تشکل دانشجویی: به پادگانی شدن دانشگاه‌ها پایان دهید

  کوردستان میدیا: ٣٦ تشکل دانشگاهی دانشگاه‌های آزاد در نامه‌ای به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دیدگاه امنیتی و سلیقه‌ای حاکم بر فضای دانشگاه را محکوم کردند.
 • طرح اعمال نظارت شدید بر فروش هواپیما به ایران در مجلس آمریکا تصویب شد

  طرح اعمال نظارت شدید بر فروش هواپیما به ایران در مجلس آمریکا تصویب شد

  کوردستان میدیا: مجلس نمایندگان آمریکا برای کنترل و نظارت سخت و شدید بر روند فروش هواپیما به ایران، طرحی را به تصویب رساندند.
 • نیکی هیلی از جامعه‌ی جهانی خواست در مقابل رژیم ایران بایستد

  نیکی هیلی از جامعه‌ی جهانی خواست در مقابل رژیم ایران بایستد

  کوردستان میدیا: نماینده‌ی آمریکا در سازمان ملل طی کنفرانس خبری، به ارائه اسناد و مدارک مستندی در رابطه با دخالت‌های ایران در امور منطقه به ویژه یمن پرداخت.
 • جشنواره داستان‌نویسی بانه به یازدهمین دور خود پایان داد

  جشنواره داستان‌نویسی بانه به یازدهمین دور خود پایان داد

  کوردستان میدیا: جشنواره داستان‌نویسی بانه که در دو حوزه‌ی زبانی کوردی و فارسی پذیرای آثار متعددی بود، با معرفی آثار برگزیده به یازدهمین دور خود پایان داد.
 • دبیرکل سازمان ملل: ایران خواسته‌های این سازمان برای توقف برنامه‌های موشکی را نادیده گرفته است

  دبیرکل سازمان ملل: ایران خواسته‌های این سازمان برای توقف برنامه‌های موشکی را نادیده گرفته است

  کوردستان میدیا: در تازه‌ترین گزارش دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت آمده است، ایران خواسته‌های این سازمان برای توقف برنامه موشک‌های بالیستیک خود را نادیده گرفته است.
 • تجمع بزرگ اصناف‌ مقابل مجلس و اخطار به روحانی و مسئولین رژیم

  تجمع بزرگ اصناف‌ مقابل مجلس و اخطار به روحانی و مسئولین رژیم

  کوردستان میدیا: چندین تجمع بزرگ صنفی و اعتراضی به عدم پرداخت حقوق و مشکلات صنفی در شهرهای مختلف ایران با اخطار به روحانی و مسئولین رژیم برگزار شد.
 • سهم قربانیان زلزله از سرپناه، هر ٣ خانواده یک کانکس

  سهم قربانیان زلزله از سرپناه، هر ٣ خانواده یک کانکس

  کوردستان میدیا: افت شدید دما، عدم کمک‌رسانی مناسب و عدم احداث کمپ‌‌های استاندارد، فاجعه‌ی عظیم انسانی را در مناطق زلزله‌زده‌ی کرماشان رقم زده است.
 • رژیم، کاسه گدایی بسوی محروم‌ترین‌ افراد جامعه دراز کرد

  رژیم، کاسه گدایی بسوی محروم‌ترین‌ افراد جامعه دراز کرد

  کوردستان میدیا: نماینده رژیم در مجلس، طرح کم کردن یارانه‌ها و اختصاص آن به مردم زلزله‌زده کرماشان را گدایی و توهین به مردم کرماشان خواند.‌
 • کلانتری: ایران دیگر توان تولید محصولات برای ۸۰ میلیون جمعیت را ندارد

  کلانتری: ایران دیگر توان تولید محصولات برای ۸۰ میلیون جمعیت را ندارد

  کوردستان میدیا: رئیس سازمان محیط زیست اعلام کرد که بحران شدید آب دامن خاک ایران را نیز گرفته است.
 • با گذشت یک ماه، تنها به ١٠ درصد مناطق زلزله‌زده کانکس داده شده است

  با گذشت یک ماه، تنها به ١٠ درصد مناطق زلزله‌زده کانکس داده شده است

  کوردستان میدیا: با این که معاون بنیاد مسکن و فرماندهان سپاه از تحویل بیش از ٨ هزار کانکس به مردم زلزله‌زده‌ی کرماشان سخن می‌گویند، نماینده‌ی رژیم در مجلس تنها از تحویل کانکس به ١٠ درصد آسیب‌دیدگان کرماشان خبر داد.

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.