• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠١ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

حمایت از کوبانی و واکاوی ابعاد فعل و انفعالات رژیم ایران + مصاحبه

میلادی: ١٢-١٠-٢٠١۴ - خورشیدی: ١٣٩٣/٠٧/٢٠ - ١٧:٣١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حمایت از کوبانی و واکاوی ابعاد فعل و انفعالات رژیم ایران + مصاحبه
کوردستان میدیا: بعد از ظهر روز سه‌شنبه ١٥ مهرماه کوچه و خیابان‌های شهر مهاباد شاهد حضور شهروندان کُرد بود که با در دست داشتن دست‌نوشته‌‌‌‌‌‌هایی حمایت خود از کُردهای کردستان سوریه را اعلام کردند، این آغازی شد تا جامعه‌ی کردستان ایران مجددا شکل‌گیری جامعه‌‌ای مدنی و مدرن را در این نقطه‌ی خاورمیانه به رخ همگان بکشد.

کرمانشاه، سقز، ارومیه، مریوان، کامیاران، سنندج، دیواندرە، دهگلان، بانه، ربط، سردشت، بوکان، روانسر، جوانرود، پاوه، پیرانشهر از جمله دیگر شهرهای کردستان ایران بودند که در آن‌ها تجمع مسالمت‌آمیز برگزار گردید.

آنچه در این میان رخ می‌نمایاند، واکنش‌های جسته گریخته‌ی نهادهای اداری و امنیتی رژیم در کردستان می‌باشد که بارزترین آن‌ها دعوت استاندار و معاون سیاسی استاندار یکی از استان‌های کردستان ایران از شهرستان‌های تابعه برای حضور در خیابان‌ها و از طرف دیگر بازداشت و ضرب شتم گاه و بی گاه معترضین بود.

برای ورود به مسئله‌چند پرسش اساسی مطرح است، آیا رژیم ایران تغییری در سیاست‌های داخلی خود و به ویژه در برخورد با جامعه‌ی کردستان ایجاد کرده است و اصولا این رژیم با تحرکات مدنی وفق پیدا کرده است؟ آیا همپایی با رقیب منطقه‌ای ایران با توجه به آتش کشیدن پرچم ترکیه در تجمعات، می‌تواند یکی از دلایل کنارآمدن کم و بیش رژیم با برگزاری تجمعات باشد و سوال دیگر اینکه قدرت‌های فرامنطقه‌ای چه تاثیری در وضعیت کنونی دارند؟

11130.jpg
برگزاری تجمع اعتراضی در یکی از سالن‌های اجتماعات در "کرناچی" کرمانشاه


حال به شیوه‌ی برگزاری تجمع اعتراضی در یکی از سالن‌های اجتماعات در "کرناچی" کرمانشاه می‌پردازیم که می‌تواند به وضوح خطر انحراف اهداف این تجمعات را به سوی جهت‌گیری‌های رژیم حاکم و برداشت‌های ضد و نقیضی از رویکرد آنی رژیم اسلامی ایران به دست بدهد.

در این سالن که گویا مرکز ثقل حمایت از کوبانی با مجوز و کنترل رژیم در کرمانشاه بود، پرچم واژگون کشور ترکیه در کنار پرچم گروه موسوم به "داعش" قرار دارد و تصاویر دو دختر مبارز کُرد به چشم می‌خود که در زیر عکس آنها نوشته‌هایی با مضمون "مظهر مقاومت" و "مظهر ایثار " دیده می‌شود که این نوشته‌ها بلافاصله‌ی ترمینولوژی رژیم ایران را در ذهن متبادر می‌سازد.


اگرچه این تنها از سیاست پوپولیستی و عوام‌فریبی رژیم سربرآورده است، اما همین امر می‌تواند در فرافکنی اذهان عمومی و هدایت آن موثر باشد. کنار هم قرار دادن نام دولت ترکیه و داعش همانطور که اشاره شد حداقل می‌تواند انگاره‌ی ارتباط رژیم با داعش را برای مدتی هرچند مقطعی در جامعه را کمرنگ جلوه کند و از سوی دیگر بخش عظیمی از مسئله کُرد را به بیرون از مرزهای خود براند، گو این که ترکیه به عنوان یک کشور موظف به حفاظت از کردستان سوریه است.

از سویی دیگر رژیم ایران فرصت را مناسب می‌بیند تا روند صلح در ترکیه را که فرآیندی چند ساله برای ثبات داخلی و احقاق حقوق ملی کُردها که از راه حقوقی صورت می‌گیرد؛ به چالش کشیده و خود را طلایه‌دار تعامل با مسئله کُرد بنماید اگرچه تنها پروژه‌برای کُردهای ایران زبان مادری بود که تقریبا از اذهان عمومی پاک شد.

از سویی دیگر نام نهادن مبارزین کُرد به مظاهر "ایثار و مقاومت" می‌تواند به نوعی در راستای همپایی با برخاسته‌ی اجتماعی و همدردی با جامعه‌ی کردستان باشد که البته برای برخی از جریانات اصلاح‌طلبی داخلی و جریانات خارج از کردستان ایران کاملا جنبه‌ی ابزاری دارد.

11131.jpg
جمیل کلاهی، فعال سیاسی کُرد

در جهت پاسخگویی همه‌جانبه به این واکنش‌های چندباره‌ی رژیم، سوالاتی در باب ابعاد فرامنطقه‌ای، منطقه‌ای و مسائل داخلی ایران را با "جمیل کلاهی" یکی از فعالین سیاسی کُرد مطرح کرده تا به خوانشی دیگر از این جریان دست پیدا کنیم.

کوردستان میدیا: دعوت استاندار و معاون سیاسی وی از شهروندان برای حضور در خیابان‌ها که در مقطع کنونی کاملا سوال‌برانگیز است را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جمیل کلاهی: قبل از هر چیز باید بین آمدن ملت کورد بە خیابانها در شهرهای کردستان تحت حاکمیت ایران و دعوت و خواستەهای دستگاە حکومتی ایران فرق گذاشت، در سالهای اخیر مبارزە مدنی در این بخش از کردستان بە طور چشمگیری افزایش یافتە است، از تعطیلی بازار و مراکز تجاری بە خاطر ترور دوکتور قاسملو و اعدام جوانان کرد بە دست رژیم گرفتە تا حرکاتی از قبیل تلاش برای حفظ محیط زیست کردستان و همچنین در ماه‌های اخیر جمع آوری کمک‌های وسیع بشر دوستانە برای مردم آوارە شنگال . این‌ها همە رژیم در این فکر فرو بردە است کە چگونە می‌توان این مبارزە و حرکات نوین را بە خدمت رژیم در آورد و آن را از معنی و اهداف انسانی خود خالی بکند.

جمهوری اسلامی این را می‌داند کە چە رژیم بخواهد یان نە، ملت کورد در شرق کردستان از مردم کوبانی پشتیبانی خواهند کرد، پس چە بهتر کە این پشتیبانی را در راستای اهداف خود قرار دهد، جمهوری اسلامی در این راستا چندین هدف را دنبال می‌کند. عمده‌ترین هدف جمهوری اسلامی این است کە بە دنیای خارج از ایران بگوید کە کردها در سە بخش دیگر کردستان تحت ستم و سرکوب دولتهای حاکم قرار دارند، اما در ایران از چنان آزادیی برخوردارند کە آزادانە و بدون خونریزی بە خیابان‌ها می‌آیند و از کردهای بخشهای دیگر پشتیبانی می‌کنند و مسئلەای بە نام مسئلە کورد در ایران وجود ندارد و جمهوری اسلامی تنها یار و پشتیبان ملت کورد در خاورمیانە است.

هدف دیگر دور زدن احزاب کورد این بخش از کردستان است، بە این معنی کە ملت کرد این احزاب را فراموش کردە و این جمهوری اسلامی است کە مردم کردستان را رهبری می‌کند و بە تجمعات و مبارازات مدنی آنها جهت می‌دهد و جمهور اسلامی از چنان قدرتی برخوردار است کە حتی این عرصە را نیز از احزاب و مبارزین سیاسی کرد گرفتە است.

هدف عمدەی دیگر کە در سر دان شعارهای جهت دار مانند شعار علیە ترکیە و آتش زدن پرچم این کشور خودنمایی می‌کند، می‌تواند بە انحراف کشاندن مبارزات ملی ملت کرد در کردستان تحت حاکمیت ایران باشد، و جا انداختن این کە تنها دشمن ملت کرد، ترکیە است و باید مبارزات ملت کرد در این جهت کانالیزە شود و تقویت آن بخش از جامعە است کە خود را در اردوگاە حزب کارگران کردستان می‌بینند زیرا این بخش از جامعە میدان مبارزاتی و جامعە هدف خود را شمال کردستان و دشمن ملت کرد را ترکیە می‌داند و این بە خودی خود یعنی تضعیف و خنثی سازی جنبش کرد در این بخش از کردستان. اگرنە ی.پ.گ و پ.ک.ک و حدکا و کوملە همە احزاب کرد هستند، چگونە است کە آزادانە می‌گویند "زندە باد ی.پ.گ و پ.ک.ک" ولی کسی نمی‌تواند از دو حزب دیگر حتی اسمی بیاورد.

مسئلەی دیگر ارضای احساسات ناسیونالیستی مردم از بی دردسرترین و کم خطرترین راه ممکن است، شبیە چیزی کە درمورد مبارزات تماما بدون هزینەی اپوزسیون فارس می‌بینیم. بە خیابان آمدن و شعار دادن برای کردستان اما کردستانی کە جای دیگر است و چیزی از وضعیت موجود کردهای ایران تغییر نمی‌دهد. این نوع راه بازکردن‌ها بە نوعی مانند سوپاپ اطمینانی عمل میکند کە جلوی انفجار انقلابی مردم را گرفتە و انرژی موجود را در جایی کە تهدیدی برای نظام نیست خالی می‌کند.

کوردستان میدیا: با توجه به آنچه در تجمعات اخیر روی داده است آیا رژیم ایران به اهدافی هرچند کوتاه‌مدت دست یافته است؟

کلاهی: در کوتاه مدت شاید، اما در دراز مدت نمی‌تواند چنین باشد. در درازمدت و در مورد وضعیت کردهای ایران این سئوال پیش می‌آید کە اگر واقعا جمهوری اسلامی پشتیبان کرد است و کردها در ایران هیچ مشکلی ندارند، چرا هم اکنون ده‌ها نفر از زندانیان کرد در زندانهای ایران منتظر اجرای حکم اعدام‌شان هستند؟ یا چرا در شهر مریوان وقتی این شعار کە می‌گوید "داعش دشمن کرد است، همپیمان تهران است" تجمعات را بە هم می‌زنند، یا اینکە چطور است کە رژیم بنیادی‌ترین حقوق ملت کرد در ایران را سلب می‌کند ولی از طرف دیگر از حقوق ملت کرد در بخشهای دیگر کردستان پشتیبانی می‌کند؟ مجموعە این سئوال‌ها و سئوال‌های دیگر رسیدن جمهوری اسلامی بە اهداف خود را با مشکل جدی روبەرو می‌کند.

و اینکە استاندار کردستان در می‌گوید "بشر خواب است؟ یا خود را به خواب زده است؟ این همه جنایت را نمی بیند و یا نمی‌خواهد ببیند؟ این همه فریاد را نمی‌شنود یا نمی‌خواهد بشنود؟ وجدان‌ها مرده‌اند یا زیر آوار خود پرستی و زیاده‌خواهی مدفون شده‌اند؟ آی آدم‌ها در همین نزدیکی، در شهری به نام ' کوبانی '، مردان غرق در خونند، کودکان چونان گل‌های بهاری پرپر می‌شوند..." و کوچک‌ترین هدف او از این حرفها بازسازی چهرە تخریب شدە جمهوری اسلامی در کردستان و نشان دادن چهرە انسانی از رژیم است نیز محقق نخواهد شد، چرا کە بە غیر از این سئوال‌ها، بیش از سە دهە سرکوب خونین ملت کرد بە دست رژیم بە آسانی از ذهن مردم پاک نخواهد شد. توهین و تحقیری کە در زمان انتصاب وی بە عنوان استاندار کردستان مبنی بر اینکە در میان کردها شخص لایقی برای استانداری کردستان وجود نداشتە، بە ملت کرد شد به راحتی از ذهن مردم پاک نخواهد شد. بنا براین جمهوری اسلامی بە اهداف سیاسی خود دست نخواهد یافت و نخواهد توانست نقش وجدان بیدار دنیا را بازی بکند.

این تجمعات بدون شک در آیندە بە نفع جمهوری اسلامی تمام نخواهد شد و بە همگرایی و رشد ناسیونالیسم کرد منجر خواهد شد و بعد از این اتمام این دور از تجمعات ملت کرد در کردستان تحت حاکمیت ایران بە این فکر خواهد افتاد کە چطور خود را علیە این رژیم سازماندهی کند و چطور خواستەهای برحق خود را مطرح سازد.

کوردستان میدیا: از دیدگاه شما موضع رژیم ایران در مورد کلیت مسئله کُرد با توجه به تجمعات اخیر در کردستان ایران تغییر کرده است؟

کلاهی: نەخیر نە تنها تغییر نکردە است بلکە همچنان کە گفتم رژیم در صدد این است کە با صدور مجوز برگزاری این تجمعات مسئلە کرد در ایران را منحرف بکند، وقتی تمامی احزاب سیاسی در کردستان هنوز هم ممنوع هستند و زندانهای رژیم مملو از زندنیان سیاسی و عقیدتی کرد هستند، بە هیچ وجە نمی‌توان گفت کە نظر رژیم در مورد مسئلە کورد تغییر کردە است، و اگر از احزاب و گروه‌های دیگر بخشهای کردستان پشتیبانی می‌کند، ناشی از خواست جمهوری اسلامی در حل مسئلە کرد در این بخش‌های کردستان نیست بلکە جمهوری اسلامی دو هدف را در این راستا دنبال می‌کند، یک درست کردن کارت فشار علیە دولت دیگر بە عنوان مثال ترکیە و دوما جلوگیری از بە نتیجە رسیدن مبارزات ملت کرد از طریق احزابی است کە بە مثابە کارت فشار جمهوری اسلامی عمل می‌کنند. اگرنە جمهوری اسلامی بە عنوان خط مقدم مقاومت بە سوریە نگاە می‌کند و بە هیچ وجە ممکن حاضر بە پشتیبانی از اپوزسیون دولت بشار نیست، و بارها از زبان سردمداران این رژیم شنیدیم کە ماحاضریم خوزستان را بدهیم ولی سوریە را نمی‌دهیم، حالا سئوال این است کە چگونە است کە این رژیم آمادە است کە از کوردها کە اپوزسیون خط مقدم مقاومت هستند پشتیبانی بکند؟ بدون شک در این میان معاملاتی صورت گرفتە است و این در آیندە معلوم خواهد شد.

کوردستان میدیا: آیا می‌توان گفت که سوریه و ایران به عنوان هم‌پیمانان منطقه‌ای روسیه در جهت سیاست‌های کلان فرامنطقه‌ای این کشور با موضوع اخیر برخورد کرده‌اند؟

کلاهی: بدون شک روسیە، ایران و سوریە بە عنوان همپیمان، دارای دشمن مشترکی بە اسم غرب هستند. هر سە کشور تحت تحریم اقتصادی غرب هستند، از این گذشتە سوریە برای روسیە و علی الخصوص ایران دارای عمق استراتژیک است و برای انحراف افکار عمومی جهان بر روی حکومت بشار اسد بحرانهای دیگری را می آفرینند تا بدین وسیلە چنان فضایی را برای بشار اسد خلق کنند کە بە راحتی بە سرکوب مردم سوریە بپردازد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.