• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠١ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

گفتگوی وب‌سایت کردستان میدیا با دبیرکل اتحادیەی زنان دمکرات کردستان ایران پیرامون اسیدپاشی‌های اخیر در اصفهان

میلادی: ٠٢-١١-٢٠١۴ - خورشیدی: ١٣٩٣/٠٨/١١ - ١۶:٢٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
گفتگوی وب‌سایت کردستان میدیا با دبیرکل اتحادیەی زنان دمکرات کردستان ایران پیرامون اسیدپاشی‌های اخیر در اصفهان
کوردستان میدیا: وب‌سایت کردستان میدیا، پیرامون اسیدپاشی به صورت زنان و دختران در اصفهان و واکنش‌های رژیم ایران نسبت به این مسأله، یک گفتگوی ویژە با الهام چایچی، دبیرکل اتحادیەی زنان دمکرات کردستان ایران و عضو علی‌البدل کمیتەی مرکزی حزب دمکرات کردستان ایران انجام دادە است.

به گزارش وب‌سایت کردستان میدیا، اواسط مهرماه سال جاری، موج اسیدپاشی به دختران و زنان در اصفهان آغاز گردید و با توجه به آمارهای موجود تاکنون بیش از ١٥ قربانی گرفته است.

شهروندان اصفهانی و تهرانی به منظور اعلام نارضایتی خود از این وضعیت اقدام به برگزاری تجمع چندهزار نفری نمودند که با واکنش شدید نیروهای امنیتی رژیم ایران و بازداشت مواجه شدند.

حسین حسین‌زاده، جانشین فرمانده نیروی انتظامی اصفهان اعلام کردە است که بازداشت‌شدگان تجمع شهروندان اصفهانی در مقابل دادگستری رژیم در این شهر، "ضد انقلاب" بوده‌اند.

وی نیز در ادامەی سخنان خود همانند دیگر مقامات رژیم اسلامی، انگشت اتهام بەسوی رسانەها دراز کرده و اتهامات رسانەهای پوشش‌دهندەی حوادث اسیدپاشی را سنگین‌تر از اسیدپاشان خواندەاند.

حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح رژیم ایران و عضو شورای عالی امنیت ملی در حاشیه همایش ملی پدافند غیرعامل اعلام کرد: "برخی رسانه‌های زنجیره‌ای، هنوز خبر اسیدپاشی نیامده، سرمقاله‌شان آماده بود. این سم‌پاشی رسانه‌ای، از اسیدپاشی هم خطرناک‌تر است".

حسین طلا، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز نسبت به پوشش رسانەای حوادث اسیدپاشی واکنش نشان دادە و پوشش رسانەای این پدیدە را "سناریو برای ایجاد بحران در نظام" عنوان کرد.

همچنین، آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائيه رژیم اسلامی ایران اعلام کرده بود که "رسانه‌ها با گزارش‌های اسیدپاشی‌‌شان به نظام ظلم کردند".

بسیاری از شهروندان ایرانی به دلیل تهدید امام جمعەهای ایران مبنی بر "فرارفتن از تذکر لسانی و استفاده از قوەی قهریه" برای ارشاد شهروندان و بەویژە زنان، پدیدەی اسیدپاشی را "اجرای طرح تصویب‌شدە امر به معروف و نهی از منکر" می‌دانند.

بر اساس اطلاعیەای که از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز انتشار یافتە است، ادارەی اطلاعات رژیم اسلامی ایران با احضار و یا تماس تلفنی روزنامه‌نگاران آنها را در صورت پیگیری پروندەی اسیدپاشی‌های اخیر تهدید کرده است.

پس از گذشت کمتر از ٣ هفتە از آغاز موج اسیدپاشی‌های زنجیرەای به زنان در اصفهان که افکار عمومی آن را به "طرح امر به معروف و نهی از منکر بسیجیان پیرو ولایت مطلقەی فقیه" مرتبط می‌دانند، رژیم ایران واکنش نشان دادە و اسیدپاشی‌های زنجیرەای را اقدام "گروه‌های فتنه" عنوان کرد.

روز چهارشنبه، هفتم آبان‌ماه سال ١٣٩٣، برخی از رسانەهای وابسته به رژیم ایران از جمله خبرگزاری مهر، تصویر فوتوشاپ‌شدەی شخصی را به اتهام اسید پاشی در اصفهان منتشر کردند که مشخص شد او دکتر علی جلالی، عضو هیئت مدیره سازمان استاندارد ایران، مدیرعامل کمپانی دی ای اس در انگلیس و همچنین نماینده سازمان جهانی "آی ار سی ای" است.

خبرگزاری‌های وابسته به رژیم اسلامی با انتشار یک تصویر مدعی شدە بودند که تصویر متهم اسیدپاشی‌های اصفهان بازسازی شدە است.


وب‌سایت "کوردستان میدیا" برای بررسی بیشتر مسئلەی اسیدپاشی بە صورت زنان، با "الهام چایچی" دبیرکل اتحادیە زنان دمکرات کوردستان ایران مصاحبەای ترتیب دادە است.


11275.jpg
الهام چایچی

متن این گفتگو بدین صورت است:

کوردستان میدیا: مسئولان رژیم ایران می گویند "اسیدپاش‌ها" بە مثابەی اقدامی فردی توصیف می شوند و ارتباطی بە "امر بە معروف و نهی از منکر" ندارد، اما مردم تصور می‌کنند این حرکتی از پیش برنامەریزی شدە و زنجیرەای و سیاستی در پس این اقدام وجود دارد نظر شما در این رابطە چیست؟

چایچی: علت اینکە مردم فکر می‌کنند این وقایع بە حکومت ارتباط دارد بە همزمان بودن این واقعە با طرح "آمران بە معروف و ناهیان از منکر" بر می‌گردد کە در مجلس ایران با ١٥٦ رای تصویب شد.
"انصار حزب اللە" قبل از تصویب شدن این طرح چندین بار دولت را تهدید کردە بودند کە اگر از آنها حمایت نکنند بە شیوەی انفرادی خود با این نمونەها (بد حجابی) رفتار می‌کنند. در این زمینە مشاور فرهنگی رئیس جمهوری بە دبیر "انصار حزب اللە" می‌گوید کە زمان دەهەی ٧٠ تمام شدە و اکنون نمی‌توانیم با این شیوە بە مردم برخورد کنیم.
اما از طرفی دیگر نمایندگان مجلس نسبت بە رای دادن دوبارە بە این طرح بدینگونە پشتیبانی می‌کنند کە این نیروها مردم را راهنمایی می‌کنند و با "بد حجابی" مقابلە می‌کنند بە آنها ظلم می‌شود و باید برای نهادینە کردن فرهنگ اسلامی از آنها حمایت کنیم. سندی دیگر حرف و نظرات چندین شخصیت است کە بە این شک وتردیدها دامن میزند. برای نمونە آیت اللە یوسف طباطبایی امام جمعە شهر اصفهان گفت: "مسئلەی حجاب از مرحلەی یادآوری و آگاهی دادن گذر کردە، برای مقابلە با "بد حجابی" باید چوب تر برداریم و از نیروهای مستحکم بە زور استفادە کنیم". بعد از این گفتگو و مواضع است کە مردم مطمئن می‌شوند کە حکومت با اقدام اسیدپاشی شریک است.


کوردستان میدیا: اکنون ما شاهد تشدید خشونت علیە زنان هستیم علت این امر چیست؟

چایچی: خشونت تعریف جمهوری اسلامی است، جمهوری اسلامی از اوایل انقلاب ١٣٥٧ خورشیدی مانند حکومتی سادە و تازە برای تحمیل خواستهای خود کە یکی از آنها حجاب اجباری بودە از همە شیوەهای خشونت استفادە کردە است. این روزها در ددمنشانه‌ترین نمودها شاهد تکرار شدن این اقدام هستیم؛ همچنانکە امروز گروهی مختص بە صورت زنان "بد حجاب" اسید می‌پاشند، بە نظر من جمهوری اسلامی امروز مانند سالهای ٥٧ در ضعیف ترین وضعیت خود قرار دارد و برای سرکوب زنان جامعە کە پدیدآورندەی بیشتر حرکات آزادیخواهانە هستند، بە درندانەترین شیوە رفتار می‌کند.اشتباە زنی خانەدار سنگسار است، زنی "بد حجاب" بە صورتش اسید پاشیدە می‌شود، جرم دختری ١٩ سالە کە در برادر تجاوز از خود دفاع کردە اعدام است! گویا زن بود تاوان است!
گزارشهای جهانی نیز توجیە کنندەی این حقیقت هستند. بر اساس آخرین تحقیات ایران دربارەی نابرابریهای جنسیتی در بین ١٤٢ کشور در رتبه‌ی ١٣٧ قرار دارد.

11279.jpg

کوردستان میدیا: چرا خشونتها بیشتر رو بە خشونت عمومی و اجتماعی گام می‌نهند و در برابر انظارعمومی انجام می گیرند؟

چایچی: چنین می‌پندارند که اگر مردم بترسند و این خشونتها را در انظار عمومی انجام دهند مایەی عبرت و سرمشقی برای مردمان دیگر میشود. برای همین اعدامها در برابر دیدگان مردم انجام میگیرند، کم نیستند این دخترانی را کە با توسل به اجبار و زور سوار ماشین گشت ارشاد می‌کنند و یا در بهترین حالت سد معبر آنها می‌شوند و در برابر دید عموم در معابر با تهدید و لحن بی ادبانە شخصیت آنها را خرد می‌کنند (بە علت پوشش) و یا سنگسار کە با دست مردم در برابر دید عموم انجام می‌گیرد.


کوردستان میدیا: نتیجەی این حرکت و رفتارها چیست و چە اندازە بر امنیت روانی و اجتماعی جامعە و زنان تاثیر می گذارد؟

چایچی: مشخص است کە جمهوری اسلامی با این طرز رفتارها استراتژی مشخص دارد، اما از این موضوع غافل است کە روز بە روز نفرت و بیزاری از این حکومت بیشتر شدە و مردم خشونت بار تربیت شدەاند کە روزی مانند بمبی ساعتی منفجر خواهند شد. چند روز پیش خبر مورد ضرب و شتم قرار گرفتن یک مامور از نیروهای "امر بە معروف و نهی از منکر" پخش شد، این زنگ خطری است برای حکومت کە شاید از این بە بعد مردم خشونت را با خشونت پاسخگو باشند.

11278.jpg

کوردستان میدیا: این وقایع و برخورد با زنان در شیوە و فرمهای مختلف زمانی روی می‌دهند و پایان می‌یابند، اما بسیاری از کارشناسان تصور می کنند کە این سیاست نتیجە و تاثیرگذاری درازمدت بر روی جامعە خواهد داشت؛ نظر شما چیست؟

چایچی: همچنانکە مشخص است وقایع اخیر بە علت وجود شبکەهای اجتماعی بدین شیوە خبررسانی شد و نظر دنیا را متوجە خود کرد. اگر نە در طول ٣٥ سال زمامداری جمهوری اسلامی ایران مدام شاهد تبعیض و پایمال کردن حقوق زنان بودەایم. اما مطمئنا ستم و ظلم مداوم در جامعە باعث درست شدن جامعەای نا متوازن و بیمار می‌شود کە آبستن وقایع خشونت و درست شدن پدیدەهای مختلف می‌شود.


جامعەی مدنی ایران برای این واقعە موضعگیری داشت در حالیکە قبلا خشونت اجتماعی داشتە اما هیچ اقدامی از سوی جامعه روی نداد، این موضع تا چە اندازە موفق بود؟

چایچی: جامعەی مدنی ایران وظیفە دارد کە در برابر احتمال هرگونە ناهماهنگی و پاسخگو نبودن جریانی از مردم یا حکومت موضع بگیرد. اما متاسفانە در ایران حکومت و قدرت به شیوه مداوم باعث شکایت و نارضایتی مردم بودە است و هیچ اقدامی به شکل جمعی انجام نشده است. بە نظر من تهدید و تجاوز بر روی بدن (اسیدپاشی، تجاوز جنسی، قتل، کتک و ...) از خطرناکترین شیوەهای خشونت محسوب می شود، از بین بردن امید و آرزوهای یک دختر، محروم کردن یەک زن از آیندە، گرفتن حق بدنی زن، اینها بە معنای نابودکردن زندگی یک زن است. برای همین جامعەی مدنی باید موضعی انسانی در برابر این وقایع داشتەباشد.


کوردستان میدیا: تصور می کنید در این زمان جامعەی مدنی ایران و فعالان زنان باید چگونە کار کنند و نقش و کارکرد سازمانهای خارج از ایران باید چگونە باشند؟

چایچی: جامعەی مدنی در داخل ایران متاسفانە از مزیتهای مورد نیاز بهرەمند نیست و کار میدانی هم بسیاری اوقات ممنوع است. اما خوشبختانە شجاعت و مقاومت زنان ایران و فعالان زنان جای ستایش و تقدیر است. در آخرین موارد از مقاومت زنان، می توان بە نسرین ستودە و مهدیە گلرو اشارە کرد کە با وجود اینکە چندین بار زندانی و بازداشت شدەاند دوبارە برای ابراز نارضایتی بە میدان آمدند و بدون هیچ واهمە و ترسی جسورانە خواستهای خود را طلب می‌کردند. گردن ننهادن و تسلیم نشدن زنان در برابر قانون پوشش اجباری کە این حکومت را بە ستوە آوردە است، پس زنان خوب درک کردەاند کە نباید تسلیم شوند و باید همە راهها را تجربە و امتحان کنند. سازمانهای خارج از ایران بە علت آزادی عمل بیشتر باید فعالیت و صدای زنان داخل ایران را بە گوش جهانیان برسانند، کە تا اندازەای موفق بودەاند. برای نمونە در رابطە با آخرین وقایع ایران رئیس کمیتەی امور خارجە مجلس نمایندگان آمریکا اد رویس می گوید: "جامعەی بین المللی باید بداند، حکومتی کە در برابر مردم خود بدین گونە خشونت انجام می‌دهد، آیا می تواند بە دنبال انرژی هستەای صلح آمیز باشد؟".

11277.jpg

کوردستان میدیا: بیشتر این خشونتها کە علیە زنان انجام میگیرد بە بهانەی "امر بە معروف و نهی از منکر'' و "حجاب" انجام میگیرد نظر شـما در این رابطە چیست؟

چایچی: احمدی نژاد رئیس جمهور سابق می‌گفت: "راستی مشکل ما همین یە تار موی زنانە؟" حجاب اجباری بە معنای ایجاد محدودیت برای زندگی زنان و در واقع نصف جامعە است، از طرفی دیگر دین اسلام ستون مرکزی جمهوری اسلامی است و اجرا نکردن تصمیمات و اوامر بە معنای رد این ایدئولوژی و در نهایت این حکومت است. همچنین تحمیل حجاب اجباری نشانەای بود برای همتراز نشان دادن مردم با حکومت اسلامی کە خوشبختانە تا بە امروز موفق نشدەاند. پس مسئلەی حجاب مسئلەی بقا و رفتن برای جمهوری اسلامی است؛ برای همین بە هر شیوەای کە شدە حجاب را بە زنان تحمیل کند.


کوردستان میدیا: قانون اساسی رژیم ایران در این ارتباط چە نقشی داشتە است؟

چایچی: دقیقا مشکل از آنجا شروع می‌شود، قانون اساسی جمهوری اسلامی علیە زنان است و بە طور مشخصی از آن احساس عمیقی از تبعیض به انسان دست می‌دهد. بران نمونە قانون همسرگیری، قانون طلاق، کفالت کودک، چند همسری، سن بلوغ، هم میهنی بودن، ماترک، رئیس جمهوری، طرز پوشاک پوشیدن، سنگسار، دهها و دهها قانون و طرح دیگر کە بە هر نحوی ستم علیە زنان است و بە آن مشروعیت قانونی می‌‌بخشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.