• روزنامەی کوردستان
  • Agirî
  • بیری خوێندکار
  • لاوان
  • ژنان
  • کانال تیشک تی وی
  • نرگز
١٧ مارس ٢٠١٨ میلادی - ٢۶ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

تعریف، چشم‏ انداز و بنیادهای فکری

میلادی: ٠۵-٠۴-٢٠١٢ - خورشیدی: ١٣٩١/٠١/١۶ - ٠٢:١٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
تعریف، چشم‏ انداز و بنیادهای فکری
تعریف، چشم‏ انداز و بنیادهای فکری

در دنیای امروزین، فکر و اندیشه همگام با عمل‏گرایی، موضوعات حائز اهمیتی هستند برای تحقق یافتن جنبش‏ها به صورت کلی و جنبش رهایی‏بخش ملی به طور خاص.

بدون رشد فکر و اندیشه و در این راستا نیز بدون وجود اشخاصی میهن‏پرست و ملی‏گرای صاحب اندیشه و دارای نفوذ و سرمایه‏ی فکری، به استثناء شرایطی خاص، موفقیت در داخل کشور و در عرصه‏های بین‏المللی برای ملیت‏های بدون حامی و پشتیبان که معمولاً دشمنان زیادی هم دارند و مضاف بر آنها از سوی هیچ دولت و حاکمیتی مورد حمایت قرار نمی‏گیرند، بسی دشوار و دور از انتظار است.

ملت کرد از آن جمله ملیت‏هایی است که قادر نبوده یا آنچنان که مطلوب باشد به این بعد از مبارزه اهمیت نداده است، اما در این راستا حزب دمکرات کردستان ایران، به تأسیس و ایجاد مرکز مطالعات استراتژیک در حوزه‏ی اندیشه اقدام کرده است تا علم، اندیشه و سرمایه‏ی اجتماعی، بالاخص تعهد و وفاداری اندیشمندان و متخصصین حوزه‏های گوناگون را به پتانسیلی جهت حمایت از مبارزات رهایی‏بخش ملت کرد در کردستان ایران مبدل کند و در این راستا بر مبنای توانایی‏های خود تلاش نماید.


تعریف و چشم‏انداز:

مرکز و مطالعات استراتژیک حزب دمکرات کردستان ایران، بستری خواهد بود جهت طرح تحقیق و پژوهش در رابطه با نکات استراتژیک جامعه‏ی کردستان و حزب دمکرات کردستان ایران، همچنین در ارتباط با اینکه چه موضوعاتی بنیادی‏تر خواهند بود که طرح و تحقیق بر روی آنها، برای حال و آینده کردستان ایران و حزب دمکرات کردستان ایران و منافع ملی مفید و مثبت واقع گردد.

بعنوان دورنما، این مرکز با ایجاد پشتوانه و منبعی تئوریک و پرمحتوا به منظور فعالیت‏های عملی و استراتژیک‏های حزب دمکرات کردستان ایران، هم برای زمان حال و هم برای ساختار سیاسی حاکم کردی در آینده ـ به ویژه برای اتخاذ سیاست‏های کلان تلاش خواهد کرد.

اهمیت و ضرورت:

هر آنچه را که امروزه در کردستان شاهد آن هستیم، حاصل زمینه‏ی اندیشه و پراکتیک‏هایی است که انسان کرد در نتیجه‏ی تجربیات، مبارزات و فعالیت‏های خود کسب کرده است. در واقع جامعه‏ی کردستان، چه بعنوان نیروی انسانی و چه بعنوان نیروهای سیاسی، کمتر قادر بوده که در حوزه‏های استراتژیک برای مسائل اساسی خود به تحقیق و مطالعه بپردازد. از همین‏رو چه بعنوان ملت کرد و چه در قالب جریان‏های سیاسی، تحت تأثیر ایدئولوژی‏های جهانی بوده، و از همین درگاه نیز واقعیات جامعه‏ی خود را مورد مطالعه و تحقیق قرار داده است.آنچه مسلم است مضاف بر تلاش‏های صادقانه و علمی شهید جاوید دکتر عبدالرحمن قاسملو جهت بومی کردن تئوری سوسیالیسم و تطبیق دادن آن با واقعیات جامعه‏ی کردستان با در نظر گرفتن خصوصیات و مشخصه‏های این جامعه، تلاشی محسوس، البته ورای از تقلید محض به منظور پراکتیزه کردن تئوری‏هایی که برای جوامع دیگر و با خصوصیات متفاوت تدوین شده‏اند، در جامعه‏ی کردستان اقدامی صورت نپذیرفته است.

امروزه سیاست‏های جهانی و به دلیل تبلور فرایند جهانی شدن و عصر ارتباطات و رشد رسانه‏ها و به ویژه چالش‏هایی که در حوزه‏ی اندیشه رخ داده است، زمان آن فرارسیده که "ما" از دیدگاه خود، مسائل خود را شناسایی و تفسیر نمائیم و با این رویکرد موضوعات اصلی خود را تعریف کنیم.
علیرغم مسائل مطرح شده، به علت رشد و پیشرفت جامعه‏ی کردی از لحاظ معرفتی و پا به عرصه نهادن نسلی جدید و دانشور، حزب دمکرات با پی بردن به این ضرورت که این طیف قادر خواهند بود یاری دهنده و حامی مؤثر و قدرتمندی برای همیاری جامعه‏ی کرد و حزب دمکرات کردستان ایران، جهت مطالعه و تحقیق در مسائل اساسی باشند.

از دیگر سو، وظیفه‏ی این مرکز ایجاد منابع و بنیادهای فکری و اندیشه‏های نوین و همزمان تلاش برای تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی، به ویژه تغییر افکار غیردمکراتیک و ایده‏های انحرافی به اصطلاح روشنفکران و فعالان مرکزگرا می‏باشد، همچنین به منظور ایجاد گفتمانی غالب بر مبنای فکریت انسان‏دوستانه و اهمیت قائل شدن به انسان و حقوق انسانی، بالاخص حقوق ملی ملیت‏های تحت ستم در ایران کوشش نماید.


حزب دمکرات کردستان ایران
مرکز مطالعات استراتژیک
1390/7/17
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ کنگره‌ی راسان روژهلات
ــ متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
ــ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟