• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٨ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

تعریف، چشم‏ انداز و بنیادهای فکری

میلادی: ٠۵-٠۴-٢٠١٢ - خورشیدی: ١٣٩١/٠١/١۶ - ٠٢:١٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
تعریف، چشم‏ انداز و بنیادهای فکری
تعریف، چشم‏ انداز و بنیادهای فکری

در دنیای امروزین، فکر و اندیشه همگام با عمل‏گرایی، موضوعات حائز اهمیتی هستند برای تحقق یافتن جنبش‏ها به صورت کلی و جنبش رهایی‏بخش ملی به طور خاص.

بدون رشد فکر و اندیشه و در این راستا نیز بدون وجود اشخاصی میهن‏پرست و ملی‏گرای صاحب اندیشه و دارای نفوذ و سرمایه‏ی فکری، به استثناء شرایطی خاص، موفقیت در داخل کشور و در عرصه‏های بین‏المللی برای ملیت‏های بدون حامی و پشتیبان که معمولاً دشمنان زیادی هم دارند و مضاف بر آنها از سوی هیچ دولت و حاکمیتی مورد حمایت قرار نمی‏گیرند، بسی دشوار و دور از انتظار است.

ملت کرد از آن جمله ملیت‏هایی است که قادر نبوده یا آنچنان که مطلوب باشد به این بعد از مبارزه اهمیت نداده است، اما در این راستا حزب دمکرات کردستان ایران، به تأسیس و ایجاد مرکز مطالعات استراتژیک در حوزه‏ی اندیشه اقدام کرده است تا علم، اندیشه و سرمایه‏ی اجتماعی، بالاخص تعهد و وفاداری اندیشمندان و متخصصین حوزه‏های گوناگون را به پتانسیلی جهت حمایت از مبارزات رهایی‏بخش ملت کرد در کردستان ایران مبدل کند و در این راستا بر مبنای توانایی‏های خود تلاش نماید.


تعریف و چشم‏انداز:

مرکز و مطالعات استراتژیک حزب دمکرات کردستان ایران، بستری خواهد بود جهت طرح تحقیق و پژوهش در رابطه با نکات استراتژیک جامعه‏ی کردستان و حزب دمکرات کردستان ایران، همچنین در ارتباط با اینکه چه موضوعاتی بنیادی‏تر خواهند بود که طرح و تحقیق بر روی آنها، برای حال و آینده کردستان ایران و حزب دمکرات کردستان ایران و منافع ملی مفید و مثبت واقع گردد.

بعنوان دورنما، این مرکز با ایجاد پشتوانه و منبعی تئوریک و پرمحتوا به منظور فعالیت‏های عملی و استراتژیک‏های حزب دمکرات کردستان ایران، هم برای زمان حال و هم برای ساختار سیاسی حاکم کردی در آینده ـ به ویژه برای اتخاذ سیاست‏های کلان تلاش خواهد کرد.

اهمیت و ضرورت:

هر آنچه را که امروزه در کردستان شاهد آن هستیم، حاصل زمینه‏ی اندیشه و پراکتیک‏هایی است که انسان کرد در نتیجه‏ی تجربیات، مبارزات و فعالیت‏های خود کسب کرده است. در واقع جامعه‏ی کردستان، چه بعنوان نیروی انسانی و چه بعنوان نیروهای سیاسی، کمتر قادر بوده که در حوزه‏های استراتژیک برای مسائل اساسی خود به تحقیق و مطالعه بپردازد. از همین‏رو چه بعنوان ملت کرد و چه در قالب جریان‏های سیاسی، تحت تأثیر ایدئولوژی‏های جهانی بوده، و از همین درگاه نیز واقعیات جامعه‏ی خود را مورد مطالعه و تحقیق قرار داده است.آنچه مسلم است مضاف بر تلاش‏های صادقانه و علمی شهید جاوید دکتر عبدالرحمن قاسملو جهت بومی کردن تئوری سوسیالیسم و تطبیق دادن آن با واقعیات جامعه‏ی کردستان با در نظر گرفتن خصوصیات و مشخصه‏های این جامعه، تلاشی محسوس، البته ورای از تقلید محض به منظور پراکتیزه کردن تئوری‏هایی که برای جوامع دیگر و با خصوصیات متفاوت تدوین شده‏اند، در جامعه‏ی کردستان اقدامی صورت نپذیرفته است.

امروزه سیاست‏های جهانی و به دلیل تبلور فرایند جهانی شدن و عصر ارتباطات و رشد رسانه‏ها و به ویژه چالش‏هایی که در حوزه‏ی اندیشه رخ داده است، زمان آن فرارسیده که "ما" از دیدگاه خود، مسائل خود را شناسایی و تفسیر نمائیم و با این رویکرد موضوعات اصلی خود را تعریف کنیم.
علیرغم مسائل مطرح شده، به علت رشد و پیشرفت جامعه‏ی کردی از لحاظ معرفتی و پا به عرصه نهادن نسلی جدید و دانشور، حزب دمکرات با پی بردن به این ضرورت که این طیف قادر خواهند بود یاری دهنده و حامی مؤثر و قدرتمندی برای همیاری جامعه‏ی کرد و حزب دمکرات کردستان ایران، جهت مطالعه و تحقیق در مسائل اساسی باشند.

از دیگر سو، وظیفه‏ی این مرکز ایجاد منابع و بنیادهای فکری و اندیشه‏های نوین و همزمان تلاش برای تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی، به ویژه تغییر افکار غیردمکراتیک و ایده‏های انحرافی به اصطلاح روشنفکران و فعالان مرکزگرا می‏باشد، همچنین به منظور ایجاد گفتمانی غالب بر مبنای فکریت انسان‏دوستانه و اهمیت قائل شدن به انسان و حقوق انسانی، بالاخص حقوق ملی ملیت‏های تحت ستم در ایران کوشش نماید.


حزب دمکرات کردستان ایران
مرکز مطالعات استراتژیک
1390/7/17
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.