• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٧ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٢٧ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

تعریف، چشم‏ انداز و بنیادهای فکری

میلادی: ٠۵-٠۴-٢٠١٢ - خورشیدی: ١٣٩١/٠١/١۶ - ٠٢:١٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
تعریف، چشم‏ انداز و بنیادهای فکری
تعریف، چشم‏ انداز و بنیادهای فکری

در دنیای امروزین، فکر و اندیشه همگام با عمل‏گرایی، موضوعات حائز اهمیتی هستند برای تحقق یافتن جنبش‏ها به صورت کلی و جنبش رهایی‏بخش ملی به طور خاص.

بدون رشد فکر و اندیشه و در این راستا نیز بدون وجود اشخاصی میهن‏پرست و ملی‏گرای صاحب اندیشه و دارای نفوذ و سرمایه‏ی فکری، به استثناء شرایطی خاص، موفقیت در داخل کشور و در عرصه‏های بین‏المللی برای ملیت‏های بدون حامی و پشتیبان که معمولاً دشمنان زیادی هم دارند و مضاف بر آنها از سوی هیچ دولت و حاکمیتی مورد حمایت قرار نمی‏گیرند، بسی دشوار و دور از انتظار است.

ملت کرد از آن جمله ملیت‏هایی است که قادر نبوده یا آنچنان که مطلوب باشد به این بعد از مبارزه اهمیت نداده است، اما در این راستا حزب دمکرات کردستان ایران، به تأسیس و ایجاد مرکز مطالعات استراتژیک در حوزه‏ی اندیشه اقدام کرده است تا علم، اندیشه و سرمایه‏ی اجتماعی، بالاخص تعهد و وفاداری اندیشمندان و متخصصین حوزه‏های گوناگون را به پتانسیلی جهت حمایت از مبارزات رهایی‏بخش ملت کرد در کردستان ایران مبدل کند و در این راستا بر مبنای توانایی‏های خود تلاش نماید.


تعریف و چشم‏انداز:

مرکز و مطالعات استراتژیک حزب دمکرات کردستان ایران، بستری خواهد بود جهت طرح تحقیق و پژوهش در رابطه با نکات استراتژیک جامعه‏ی کردستان و حزب دمکرات کردستان ایران، همچنین در ارتباط با اینکه چه موضوعاتی بنیادی‏تر خواهند بود که طرح و تحقیق بر روی آنها، برای حال و آینده کردستان ایران و حزب دمکرات کردستان ایران و منافع ملی مفید و مثبت واقع گردد.

بعنوان دورنما، این مرکز با ایجاد پشتوانه و منبعی تئوریک و پرمحتوا به منظور فعالیت‏های عملی و استراتژیک‏های حزب دمکرات کردستان ایران، هم برای زمان حال و هم برای ساختار سیاسی حاکم کردی در آینده ـ به ویژه برای اتخاذ سیاست‏های کلان تلاش خواهد کرد.

اهمیت و ضرورت:

هر آنچه را که امروزه در کردستان شاهد آن هستیم، حاصل زمینه‏ی اندیشه و پراکتیک‏هایی است که انسان کرد در نتیجه‏ی تجربیات، مبارزات و فعالیت‏های خود کسب کرده است. در واقع جامعه‏ی کردستان، چه بعنوان نیروی انسانی و چه بعنوان نیروهای سیاسی، کمتر قادر بوده که در حوزه‏های استراتژیک برای مسائل اساسی خود به تحقیق و مطالعه بپردازد. از همین‏رو چه بعنوان ملت کرد و چه در قالب جریان‏های سیاسی، تحت تأثیر ایدئولوژی‏های جهانی بوده، و از همین درگاه نیز واقعیات جامعه‏ی خود را مورد مطالعه و تحقیق قرار داده است.آنچه مسلم است مضاف بر تلاش‏های صادقانه و علمی شهید جاوید دکتر عبدالرحمن قاسملو جهت بومی کردن تئوری سوسیالیسم و تطبیق دادن آن با واقعیات جامعه‏ی کردستان با در نظر گرفتن خصوصیات و مشخصه‏های این جامعه، تلاشی محسوس، البته ورای از تقلید محض به منظور پراکتیزه کردن تئوری‏هایی که برای جوامع دیگر و با خصوصیات متفاوت تدوین شده‏اند، در جامعه‏ی کردستان اقدامی صورت نپذیرفته است.

امروزه سیاست‏های جهانی و به دلیل تبلور فرایند جهانی شدن و عصر ارتباطات و رشد رسانه‏ها و به ویژه چالش‏هایی که در حوزه‏ی اندیشه رخ داده است، زمان آن فرارسیده که "ما" از دیدگاه خود، مسائل خود را شناسایی و تفسیر نمائیم و با این رویکرد موضوعات اصلی خود را تعریف کنیم.
علیرغم مسائل مطرح شده، به علت رشد و پیشرفت جامعه‏ی کردی از لحاظ معرفتی و پا به عرصه نهادن نسلی جدید و دانشور، حزب دمکرات با پی بردن به این ضرورت که این طیف قادر خواهند بود یاری دهنده و حامی مؤثر و قدرتمندی برای همیاری جامعه‏ی کرد و حزب دمکرات کردستان ایران، جهت مطالعه و تحقیق در مسائل اساسی باشند.

از دیگر سو، وظیفه‏ی این مرکز ایجاد منابع و بنیادهای فکری و اندیشه‏های نوین و همزمان تلاش برای تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی، به ویژه تغییر افکار غیردمکراتیک و ایده‏های انحرافی به اصطلاح روشنفکران و فعالان مرکزگرا می‏باشد، همچنین به منظور ایجاد گفتمانی غالب بر مبنای فکریت انسان‏دوستانه و اهمیت قائل شدن به انسان و حقوق انسانی، بالاخص حقوق ملی ملیت‏های تحت ستم در ایران کوشش نماید.


حزب دمکرات کردستان ایران
مرکز مطالعات استراتژیک
1390/7/17
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.