• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

حسن شرفی، جانشین دبیرکل حزب در گفتگو با سایت کوردستان میدیا: ایران با پذیرش تفاهم‏نامه لوزان به نقطه‎ی صفر باز گشته است

میلادی: ٠٣-٠۵-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠٢/١٣ - ١٧:٣٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حسن شرفی، جانشین دبیرکل حزب در گفتگو با سایت کوردستان میدیا: ایران با پذیرش تفاهم‏نامه لوزان به نقطه‎ی صفر باز گشته است
سایت کوردستان میدیا، مصاحبه‎ای با حسن شرفی، معاون دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در رابطه با تفاهم‏نامه‎ی لوزان انجام داده است که در زیر متن برگردان فارسی این گفتگو از نظر خوانندگان گرامی روزنامه کوردستان می‏گذرد:

کوردستان میدیا: آقای شرفی همان گونه که می‏دانیم، پس از ماه‎ها مذاکره و نشست دیپلماتیک میان نمایندگان حکومت جمهوری اسلامی ایران از یک سو و دیپلمات‎های گروه 1+5 از سوی دیگر، سرانجام در روز پنج‎شنبه 12 فروردین 1394 دو طرف توانستند بر سر پیش‏نویس تفاهم‏نامه‎ای که به "تفاهم‏نامهی لوزان" معروف گردید، به توافقی دوجانبه برسند. به نظر شما آنچه که توسط نمایندگان دو طرف در آن روز به عنوان مفاد تفاهم‏نامه خوانده شد، تمام موارد مورد بحث و توافق شده در برمی‎گیرد؟

حسن شرفی: آنچه به عنوان تفاهم‏نامه در روز یاد شده قرائت گردید، بدون شک همه‎ی موضوعات مورد بحث و توافق‏شده را در بر نمی‎گیرد، همان گونه که پیش از علنی شدن تفاهم‏نامه، صحبت از این بود که دو طرف مذاکره‏کننده در مورد اینکه چه بخش‎هایی از تفاهم‏نامه آشکار شود و چه بخش‎هایی پنهان بماند به توافق رسیده‎اند.

کوردستان میدیا: اظهارات دیپلمات‎ها و دست‎اندرکاران دو دولت ایران و آمریکا در مورد این تفاهم‏نامه تفاوت‎های آشکاری با هم دارند. این تناقضات ناشی از چیست در حالی که ما با یک متن تفاهم‏نامه صریح و بدون ابهام روبه‎رو هستیم.

حسن شرفی: آنچه در ابتدا توسط نماینده اتحادیه اروپا و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام گردید، در واقع تناقض و تفاوت چندانی نداشت، اما تفاوت‎ها و تناقض در برداشت‎ها و تشریح تفاهم‏نامه زمانی نمایان شد که وزرای خارجه‎ی آمریکا و ایران هر کدام جداگانه در مورد آن صحبت کردند، که این سخنان به نوعی مصرف سیاسی داخلی داشتند.

همان گونه که می‏دانیم در درون سیستم حکومتی هر دو کشور آمریکا و ایران جریانات و نهادهای سیاسی تأثیرگذاری وجود دارند که در زمره‎ی مخالفین سرسخت این تفاهم‏نامه می‎باشند، به همین دلیل، تحلیل‎ها و سخنان هردو طرف مذاکره‏کننده در راستای اقناع این گروه‎های مخالف می‏باشد.

کوردستان میدیا: در این میان حزب دمکرات کردستان ایران چه تحلیلی از این تفاهم‏نامه دارد و چگونه به آن می‎نگرد؟

حسن شرفی: ما معتقدیم که براساس متن ارائه شده از تفاهم‏نامه لوزان، بازنده‎ی اصلی این مذاکرات جمهوری اسلامی ایران است. هرچند که جمهوری اسلامی در بازه‎ی زمانی حیات خویش با فریب افکار عمومی داخل ایران هر گونه شکستی را وارونه و به صورت نوعی پیروزی به مردم خود نشان داده است. جمهوری اسلامی ایران سال‎هاست که در پی دستیابی به انرژی هسته‎ای و جای گرفتن در میان قدرت‏های اتمی می‎باشد، تلاشی بی‎فایده که ثمری جز تحمیل زیان‎های چندین میلیارد دلاری بر مردم ایران، افزایش نرخ بیکاری، توقف پروژه‎های صنعتی عمرانی و افزایش خط فقر در بر نداشته است، اکنون نیز ما شاهد آن هستیم که ایران با پذیرش تفاهم‏نامه لوزان به نقطه‎ی صفر هسته‎ای باز خواهد گشت، وضعیتی که تمام هزینه‎های پرداخت شده در سال‏های گذشته را غیر قابل توجیه می‏کند. در حالی که اگر جمهوری اسلامی ایران در همان سال‏های آغازین تحریم‎های هسته‎ای به توافقی اینچنینی با کشورهای عضو گروه 5+1 می‎رسید، نه این همه مردم ایران را متضرر می‎ساخت و نه کشورهای غربی را در این مورد به مقابله و مخالفت با خود وا می‏داشت.

کوردستان میدیا: درست است که جمهوری اسلامی ایران با بی‏اعتنایی‏اش به درخواست‎های جامعه جهانی و نیز به استهزا گرفتن مصوبات سازمان ملل متحد و "کاغذپاره" خواندن قطعنامه‏‌های تحریم و همچنین "عامل شکوفایی و خودکفایی" خواندن تحریم‌‏ها، عامل اصلی متضرر شدن مردم ایران بود، اما شما نفس این تفاهم‏نامه را چگونه می‎بینید و این تفاهم‏نامه بر چه بنیانی طراحی شده است؟

حسن شرفی: تفاهم‏نامه به گونه‎ای تدوین گردیده که تعهدات رژیم ایران کاملاً الزام‏آور است، در حالی که تعهدات طرف مقابل یعنی گروه 1+5 محدود و مشروط به انجام تعهدات جمهوری اسلامی است، تعهداتی که مبنی بر کاهش تعداد سانتریفیوژها، غنی‏سازی و بسیاری از مسائل مرتبط با این موضوع است که براساس همین بندهای الزام‏آور تفاهم‏نامه، جمهوری اسلامی ایران ـ اگر نگوییم برای همیشه ـ حداقل تا 10 الی 15 سال دیگر اجازه توسعه فناوری هسته‎ای خود را ندارد.

کوردستان میدیا: اما لغو تحریم‎های بین‎المللی آن هم در شرایط وخیمی که جمهوری اسلامی از لحاظ اقتصادی با آن روبروست می‏تواند جان تازه‏ای در کالبد نیمه‏جان اقتصاد ایران بدمد، در این مورد چه نظری دارید؟

حسن شرفی: وضعیتی که شما از آن سخن می‎گویید مربوط به زمانی است که این تفاهم‏نامه تا سه ماه دیگر به حصول توافقی جامع با جزئیات کامل منجر شود، حتی در آن زمان نیز تصور نمی‏رود که تحریم‎ها بلافاصله و به طور کامل لغو گردند. اما با این حال حتی اگر تحریم‎ها مرحله به مرحله نیز لغو شوند، تأثیر مثبتی بر وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران خواهد گذاشت. به همین دلیل، نمی‎گویم ایران و تنها به مطلوب شدن وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی اشاره دارم، زیرا اقتصاد ایران کمتر در خدمت مردم ایران و بیشتر در خدمت رژیم و نهادهای وابسته به آن است.

با این حال نیز لغو تحریم‎ها می‎تواند در مقیاس حداقلی بر وضعیت بازار و معیشت مردم عادی نیز تأثیر داشته باشد، این در حالیست که مشکل اصلی مردم ایران و ملیت‏های این کشور با جمهوری اسلامی علاوه بر مسائل مادی و معیشتی، وضعیت سیاسی و مربوط به فقدان آزادی‎ و نقض بی‎رویه‎ی حقوق بشر نیز هست که به نظر نمی‎رسد حتی پس از عقد توافقی نیز که در راه است، تغییری در آن حاصل شود و منجر به گشایش فضای سیاسی گردد، بلکه برعکس تجربه نشان داده است که جمهوری اسلامی هرگاه در برابر جهان خارج و کشورهای دیگر نرمش از خود نشان داده، فشار و خفقان سیاسی در داخل علیه آزادیخواهان و مردم ایران افزایش یافته است. اگر جمهوری اسلامی همان گونه که در برابر کشورهای خارجی ناچار به تسلیم شده، در داخل نیز ملزم به رعایت حقوق و آزادی‏های مردم ایران ‌می‏شد، آن وقت می‌توانستیم بگوییم که تغییرات اساسی در جمهوری اسلامی روی داده و شرایط مثبتی در زندگی مردم ایجاد شده است.

کوردستان میدیا: شما به این موضوع اشاره کردید که بهبود شرایط اقتصادی بیشتر به نفع جمهوری اسلامی ایران است تا مردم ایران، منظورتان دقیقاً چیست؟

حسن شرفی: منظور این است که جمهوری اسلامی بیشتر از اینکه به فکر مردم ایران باشد، برای سیاست‌ها و اقداماتو عملکردهای خویش اهمیت قائل است و در مدت حیات خویش سرمایه‏های کشور را نیز در این راستا هزینه نموده است. از همین رو، بهبود وضعیت اقتصادی رژیم، دست آن را در حمایت از گروه‌های تندرو منطقه و سازمان‏های تروریستی، مداخله بیشتر در امور داخلی سایر کشورها و ایجاد اغتشاش و ناامنی بیشتر در منطقه بازتر خواهد گذاشت.

ما امیدواریم همان گونه که جامعه جهانی و به ویژه گروه 1+5 به مسأله هسته‌ای ایران اهمیت داده و حساسیت و خطر دستیابی این رژیم به سلاح اتمی را درک نموده و سرانجام رژیم را وادار به پذیرش خواسته‌ی خود نمود، همان گونه نیز نسبت به وضعیت حقوق بشر و نقض حقوق و آزادی‏های ملیت‏های ایران و امنیت منطقه از خود حساسیت نشان داده و با همان جدیت جمهوری اسلامی را در این مورد نیز تحت فشار قرار داده و ناگزیر به رعایت حقوق و آزادی‏های مردم ایران و امنیت منطقه نماید.

کوردستان میدیا: به طور کلی، فکر می‏کنید که اگر این تفاهم‏نامه طی ماه‏های پیش‌رو به توافق نهایی تبدیل شود و در چهارچوب توافق مزبور تحریم‏ها لغو گردند، آیا تأثیر مبتی بر روابط جمهوری اسلامی و غرب خواهد گذاشت؟

حسن شرفی: با لغو تحریم‌ها حتی اگر به صورت مرحله به مرحله نیز باشد، شاهد گسترش روابط تجاری و بازرگانی میان کشورهای غربی با جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود، البته ممکن است که این گسترش روابط با کشورهایی که جمهوری اسلامی آنها را تا به امروز به عنوان مخالف خود معرفی کرده، کمتر یا دیرتر از کشورهایی صورت بگیرد که رژیم تاکنون نیز روابط عادی با آنها داشته است. طبیعی است که دامنه‌ی تأثیرگذاری این گونه روابط، حوزه‌های دیگری را نیز در بر گیرد.

کوردستان میدیا: با در نظر گرفتن اوضاع کلی و به ویژه شرایطی که بعد از دستیابی به توافق نهایی گروه 5+1 جمهوری اسلامی ایران حاصل خواهد شد، وضعیت جنبش کرد و مبارزات مردم کردستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حسن شرفی: جنبش بر حق ملت کرد و مردم کردستان ایران و نیز آن گروه از آزادیخواهان ایران که از همان ابتدا در ماهیت ارتجاعی، واپسگرایانه و ضد دمکراسی و حقوق ملی آن تردید نداشته‏اند، از بدو روی کارآمدن این رژیم آغاز شده‌، ادامه دارد و ادامه خواهد داشت و منوط به روابط جمهوری اسلامی با این و آن نخواهد بود، حتی اگر این روابط تا حدودی نیز تأثیرات مثبت یا منفی به دنبال داشته باشد.

مسأله دمکراسی، حقوق ملی، عدالت اجتماعی، برابری حقوقی زن و مرد چه در خانواده و چه در جامعه، مسائلی نیستند که با ماهیت جمهوری اسلامی ایران همخوانی داشته باشند و در چهارچوب این رژیم تأمین شوند. به همین دلیل، مبارزات آزادیخواها‌نه ملیت‏های ایران به ویژه ملت کرد تا سرنگونی کامل رژیم جمهوری اسلامی به عنوان مانعی بر سر راه تأمین این حقوق ادامه خواهد یافت و با حمایت توده‏های مردم کردستان و آزادیخواهان ایران گسترده‎تر و نیرومند‎تر خواهد شد.
‎‎‎
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.