• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠۴ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

حسن شرفی، جانشین دبیرکل حزب در گفتگو با سایت کوردستان میدیا: ایران با پذیرش تفاهم‏نامه لوزان به نقطه‎ی صفر باز گشته است

میلادی: ٠٣-٠۵-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠٢/١٣ - ١٧:٣٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حسن شرفی، جانشین دبیرکل حزب در گفتگو با سایت کوردستان میدیا: ایران با پذیرش تفاهم‏نامه لوزان به نقطه‎ی صفر باز گشته است
سایت کوردستان میدیا، مصاحبه‎ای با حسن شرفی، معاون دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در رابطه با تفاهم‏نامه‎ی لوزان انجام داده است که در زیر متن برگردان فارسی این گفتگو از نظر خوانندگان گرامی روزنامه کوردستان می‏گذرد:

کوردستان میدیا: آقای شرفی همان گونه که می‏دانیم، پس از ماه‎ها مذاکره و نشست دیپلماتیک میان نمایندگان حکومت جمهوری اسلامی ایران از یک سو و دیپلمات‎های گروه 1+5 از سوی دیگر، سرانجام در روز پنج‎شنبه 12 فروردین 1394 دو طرف توانستند بر سر پیش‏نویس تفاهم‏نامه‎ای که به "تفاهم‏نامهی لوزان" معروف گردید، به توافقی دوجانبه برسند. به نظر شما آنچه که توسط نمایندگان دو طرف در آن روز به عنوان مفاد تفاهم‏نامه خوانده شد، تمام موارد مورد بحث و توافق شده در برمی‎گیرد؟

حسن شرفی: آنچه به عنوان تفاهم‏نامه در روز یاد شده قرائت گردید، بدون شک همه‎ی موضوعات مورد بحث و توافق‏شده را در بر نمی‎گیرد، همان گونه که پیش از علنی شدن تفاهم‏نامه، صحبت از این بود که دو طرف مذاکره‏کننده در مورد اینکه چه بخش‎هایی از تفاهم‏نامه آشکار شود و چه بخش‎هایی پنهان بماند به توافق رسیده‎اند.

کوردستان میدیا: اظهارات دیپلمات‎ها و دست‎اندرکاران دو دولت ایران و آمریکا در مورد این تفاهم‏نامه تفاوت‎های آشکاری با هم دارند. این تناقضات ناشی از چیست در حالی که ما با یک متن تفاهم‏نامه صریح و بدون ابهام روبه‎رو هستیم.

حسن شرفی: آنچه در ابتدا توسط نماینده اتحادیه اروپا و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام گردید، در واقع تناقض و تفاوت چندانی نداشت، اما تفاوت‎ها و تناقض در برداشت‎ها و تشریح تفاهم‏نامه زمانی نمایان شد که وزرای خارجه‎ی آمریکا و ایران هر کدام جداگانه در مورد آن صحبت کردند، که این سخنان به نوعی مصرف سیاسی داخلی داشتند.

همان گونه که می‏دانیم در درون سیستم حکومتی هر دو کشور آمریکا و ایران جریانات و نهادهای سیاسی تأثیرگذاری وجود دارند که در زمره‎ی مخالفین سرسخت این تفاهم‏نامه می‎باشند، به همین دلیل، تحلیل‎ها و سخنان هردو طرف مذاکره‏کننده در راستای اقناع این گروه‎های مخالف می‏باشد.

کوردستان میدیا: در این میان حزب دمکرات کردستان ایران چه تحلیلی از این تفاهم‏نامه دارد و چگونه به آن می‎نگرد؟

حسن شرفی: ما معتقدیم که براساس متن ارائه شده از تفاهم‏نامه لوزان، بازنده‎ی اصلی این مذاکرات جمهوری اسلامی ایران است. هرچند که جمهوری اسلامی در بازه‎ی زمانی حیات خویش با فریب افکار عمومی داخل ایران هر گونه شکستی را وارونه و به صورت نوعی پیروزی به مردم خود نشان داده است. جمهوری اسلامی ایران سال‎هاست که در پی دستیابی به انرژی هسته‎ای و جای گرفتن در میان قدرت‏های اتمی می‎باشد، تلاشی بی‎فایده که ثمری جز تحمیل زیان‎های چندین میلیارد دلاری بر مردم ایران، افزایش نرخ بیکاری، توقف پروژه‎های صنعتی عمرانی و افزایش خط فقر در بر نداشته است، اکنون نیز ما شاهد آن هستیم که ایران با پذیرش تفاهم‏نامه لوزان به نقطه‎ی صفر هسته‎ای باز خواهد گشت، وضعیتی که تمام هزینه‎های پرداخت شده در سال‏های گذشته را غیر قابل توجیه می‏کند. در حالی که اگر جمهوری اسلامی ایران در همان سال‏های آغازین تحریم‎های هسته‎ای به توافقی اینچنینی با کشورهای عضو گروه 5+1 می‎رسید، نه این همه مردم ایران را متضرر می‎ساخت و نه کشورهای غربی را در این مورد به مقابله و مخالفت با خود وا می‏داشت.

کوردستان میدیا: درست است که جمهوری اسلامی ایران با بی‏اعتنایی‏اش به درخواست‎های جامعه جهانی و نیز به استهزا گرفتن مصوبات سازمان ملل متحد و "کاغذپاره" خواندن قطعنامه‏‌های تحریم و همچنین "عامل شکوفایی و خودکفایی" خواندن تحریم‌‏ها، عامل اصلی متضرر شدن مردم ایران بود، اما شما نفس این تفاهم‏نامه را چگونه می‎بینید و این تفاهم‏نامه بر چه بنیانی طراحی شده است؟

حسن شرفی: تفاهم‏نامه به گونه‎ای تدوین گردیده که تعهدات رژیم ایران کاملاً الزام‏آور است، در حالی که تعهدات طرف مقابل یعنی گروه 1+5 محدود و مشروط به انجام تعهدات جمهوری اسلامی است، تعهداتی که مبنی بر کاهش تعداد سانتریفیوژها، غنی‏سازی و بسیاری از مسائل مرتبط با این موضوع است که براساس همین بندهای الزام‏آور تفاهم‏نامه، جمهوری اسلامی ایران ـ اگر نگوییم برای همیشه ـ حداقل تا 10 الی 15 سال دیگر اجازه توسعه فناوری هسته‎ای خود را ندارد.

کوردستان میدیا: اما لغو تحریم‎های بین‎المللی آن هم در شرایط وخیمی که جمهوری اسلامی از لحاظ اقتصادی با آن روبروست می‏تواند جان تازه‏ای در کالبد نیمه‏جان اقتصاد ایران بدمد، در این مورد چه نظری دارید؟

حسن شرفی: وضعیتی که شما از آن سخن می‎گویید مربوط به زمانی است که این تفاهم‏نامه تا سه ماه دیگر به حصول توافقی جامع با جزئیات کامل منجر شود، حتی در آن زمان نیز تصور نمی‏رود که تحریم‎ها بلافاصله و به طور کامل لغو گردند. اما با این حال حتی اگر تحریم‎ها مرحله به مرحله نیز لغو شوند، تأثیر مثبتی بر وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران خواهد گذاشت. به همین دلیل، نمی‎گویم ایران و تنها به مطلوب شدن وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی اشاره دارم، زیرا اقتصاد ایران کمتر در خدمت مردم ایران و بیشتر در خدمت رژیم و نهادهای وابسته به آن است.

با این حال نیز لغو تحریم‎ها می‎تواند در مقیاس حداقلی بر وضعیت بازار و معیشت مردم عادی نیز تأثیر داشته باشد، این در حالیست که مشکل اصلی مردم ایران و ملیت‏های این کشور با جمهوری اسلامی علاوه بر مسائل مادی و معیشتی، وضعیت سیاسی و مربوط به فقدان آزادی‎ و نقض بی‎رویه‎ی حقوق بشر نیز هست که به نظر نمی‎رسد حتی پس از عقد توافقی نیز که در راه است، تغییری در آن حاصل شود و منجر به گشایش فضای سیاسی گردد، بلکه برعکس تجربه نشان داده است که جمهوری اسلامی هرگاه در برابر جهان خارج و کشورهای دیگر نرمش از خود نشان داده، فشار و خفقان سیاسی در داخل علیه آزادیخواهان و مردم ایران افزایش یافته است. اگر جمهوری اسلامی همان گونه که در برابر کشورهای خارجی ناچار به تسلیم شده، در داخل نیز ملزم به رعایت حقوق و آزادی‏های مردم ایران ‌می‏شد، آن وقت می‌توانستیم بگوییم که تغییرات اساسی در جمهوری اسلامی روی داده و شرایط مثبتی در زندگی مردم ایجاد شده است.

کوردستان میدیا: شما به این موضوع اشاره کردید که بهبود شرایط اقتصادی بیشتر به نفع جمهوری اسلامی ایران است تا مردم ایران، منظورتان دقیقاً چیست؟

حسن شرفی: منظور این است که جمهوری اسلامی بیشتر از اینکه به فکر مردم ایران باشد، برای سیاست‌ها و اقداماتو عملکردهای خویش اهمیت قائل است و در مدت حیات خویش سرمایه‏های کشور را نیز در این راستا هزینه نموده است. از همین رو، بهبود وضعیت اقتصادی رژیم، دست آن را در حمایت از گروه‌های تندرو منطقه و سازمان‏های تروریستی، مداخله بیشتر در امور داخلی سایر کشورها و ایجاد اغتشاش و ناامنی بیشتر در منطقه بازتر خواهد گذاشت.

ما امیدواریم همان گونه که جامعه جهانی و به ویژه گروه 1+5 به مسأله هسته‌ای ایران اهمیت داده و حساسیت و خطر دستیابی این رژیم به سلاح اتمی را درک نموده و سرانجام رژیم را وادار به پذیرش خواسته‌ی خود نمود، همان گونه نیز نسبت به وضعیت حقوق بشر و نقض حقوق و آزادی‏های ملیت‏های ایران و امنیت منطقه از خود حساسیت نشان داده و با همان جدیت جمهوری اسلامی را در این مورد نیز تحت فشار قرار داده و ناگزیر به رعایت حقوق و آزادی‏های مردم ایران و امنیت منطقه نماید.

کوردستان میدیا: به طور کلی، فکر می‏کنید که اگر این تفاهم‏نامه طی ماه‏های پیش‌رو به توافق نهایی تبدیل شود و در چهارچوب توافق مزبور تحریم‏ها لغو گردند، آیا تأثیر مبتی بر روابط جمهوری اسلامی و غرب خواهد گذاشت؟

حسن شرفی: با لغو تحریم‌ها حتی اگر به صورت مرحله به مرحله نیز باشد، شاهد گسترش روابط تجاری و بازرگانی میان کشورهای غربی با جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود، البته ممکن است که این گسترش روابط با کشورهایی که جمهوری اسلامی آنها را تا به امروز به عنوان مخالف خود معرفی کرده، کمتر یا دیرتر از کشورهایی صورت بگیرد که رژیم تاکنون نیز روابط عادی با آنها داشته است. طبیعی است که دامنه‌ی تأثیرگذاری این گونه روابط، حوزه‌های دیگری را نیز در بر گیرد.

کوردستان میدیا: با در نظر گرفتن اوضاع کلی و به ویژه شرایطی که بعد از دستیابی به توافق نهایی گروه 5+1 جمهوری اسلامی ایران حاصل خواهد شد، وضعیت جنبش کرد و مبارزات مردم کردستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حسن شرفی: جنبش بر حق ملت کرد و مردم کردستان ایران و نیز آن گروه از آزادیخواهان ایران که از همان ابتدا در ماهیت ارتجاعی، واپسگرایانه و ضد دمکراسی و حقوق ملی آن تردید نداشته‏اند، از بدو روی کارآمدن این رژیم آغاز شده‌، ادامه دارد و ادامه خواهد داشت و منوط به روابط جمهوری اسلامی با این و آن نخواهد بود، حتی اگر این روابط تا حدودی نیز تأثیرات مثبت یا منفی به دنبال داشته باشد.

مسأله دمکراسی، حقوق ملی، عدالت اجتماعی، برابری حقوقی زن و مرد چه در خانواده و چه در جامعه، مسائلی نیستند که با ماهیت جمهوری اسلامی ایران همخوانی داشته باشند و در چهارچوب این رژیم تأمین شوند. به همین دلیل، مبارزات آزادیخواها‌نه ملیت‏های ایران به ویژه ملت کرد تا سرنگونی کامل رژیم جمهوری اسلامی به عنوان مانعی بر سر راه تأمین این حقوق ادامه خواهد یافت و با حمایت توده‏های مردم کردستان و آزادیخواهان ایران گسترده‎تر و نیرومند‎تر خواهد شد.
‎‎‎
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٧ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با کریم پرویزی
ــ راسان و تغییر
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".