• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٨ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٧ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

حسن شرفی، جانشین دبیرکل حزب در گفتگو با سایت کوردستان میدیا: ایران با پذیرش تفاهم‏نامه لوزان به نقطه‎ی صفر باز گشته است

میلادی: ٠٣-٠۵-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠٢/١٣ - ١٧:٣٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حسن شرفی، جانشین دبیرکل حزب در گفتگو با سایت کوردستان میدیا: ایران با پذیرش تفاهم‏نامه لوزان به نقطه‎ی صفر باز گشته است
سایت کوردستان میدیا، مصاحبه‎ای با حسن شرفی، معاون دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در رابطه با تفاهم‏نامه‎ی لوزان انجام داده است که در زیر متن برگردان فارسی این گفتگو از نظر خوانندگان گرامی روزنامه کوردستان می‏گذرد:

کوردستان میدیا: آقای شرفی همان گونه که می‏دانیم، پس از ماه‎ها مذاکره و نشست دیپلماتیک میان نمایندگان حکومت جمهوری اسلامی ایران از یک سو و دیپلمات‎های گروه 1+5 از سوی دیگر، سرانجام در روز پنج‎شنبه 12 فروردین 1394 دو طرف توانستند بر سر پیش‏نویس تفاهم‏نامه‎ای که به "تفاهم‏نامهی لوزان" معروف گردید، به توافقی دوجانبه برسند. به نظر شما آنچه که توسط نمایندگان دو طرف در آن روز به عنوان مفاد تفاهم‏نامه خوانده شد، تمام موارد مورد بحث و توافق شده در برمی‎گیرد؟

حسن شرفی: آنچه به عنوان تفاهم‏نامه در روز یاد شده قرائت گردید، بدون شک همه‎ی موضوعات مورد بحث و توافق‏شده را در بر نمی‎گیرد، همان گونه که پیش از علنی شدن تفاهم‏نامه، صحبت از این بود که دو طرف مذاکره‏کننده در مورد اینکه چه بخش‎هایی از تفاهم‏نامه آشکار شود و چه بخش‎هایی پنهان بماند به توافق رسیده‎اند.

کوردستان میدیا: اظهارات دیپلمات‎ها و دست‎اندرکاران دو دولت ایران و آمریکا در مورد این تفاهم‏نامه تفاوت‎های آشکاری با هم دارند. این تناقضات ناشی از چیست در حالی که ما با یک متن تفاهم‏نامه صریح و بدون ابهام روبه‎رو هستیم.

حسن شرفی: آنچه در ابتدا توسط نماینده اتحادیه اروپا و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام گردید، در واقع تناقض و تفاوت چندانی نداشت، اما تفاوت‎ها و تناقض در برداشت‎ها و تشریح تفاهم‏نامه زمانی نمایان شد که وزرای خارجه‎ی آمریکا و ایران هر کدام جداگانه در مورد آن صحبت کردند، که این سخنان به نوعی مصرف سیاسی داخلی داشتند.

همان گونه که می‏دانیم در درون سیستم حکومتی هر دو کشور آمریکا و ایران جریانات و نهادهای سیاسی تأثیرگذاری وجود دارند که در زمره‎ی مخالفین سرسخت این تفاهم‏نامه می‎باشند، به همین دلیل، تحلیل‎ها و سخنان هردو طرف مذاکره‏کننده در راستای اقناع این گروه‎های مخالف می‏باشد.

کوردستان میدیا: در این میان حزب دمکرات کردستان ایران چه تحلیلی از این تفاهم‏نامه دارد و چگونه به آن می‎نگرد؟

حسن شرفی: ما معتقدیم که براساس متن ارائه شده از تفاهم‏نامه لوزان، بازنده‎ی اصلی این مذاکرات جمهوری اسلامی ایران است. هرچند که جمهوری اسلامی در بازه‎ی زمانی حیات خویش با فریب افکار عمومی داخل ایران هر گونه شکستی را وارونه و به صورت نوعی پیروزی به مردم خود نشان داده است. جمهوری اسلامی ایران سال‎هاست که در پی دستیابی به انرژی هسته‎ای و جای گرفتن در میان قدرت‏های اتمی می‎باشد، تلاشی بی‎فایده که ثمری جز تحمیل زیان‎های چندین میلیارد دلاری بر مردم ایران، افزایش نرخ بیکاری، توقف پروژه‎های صنعتی عمرانی و افزایش خط فقر در بر نداشته است، اکنون نیز ما شاهد آن هستیم که ایران با پذیرش تفاهم‏نامه لوزان به نقطه‎ی صفر هسته‎ای باز خواهد گشت، وضعیتی که تمام هزینه‎های پرداخت شده در سال‏های گذشته را غیر قابل توجیه می‏کند. در حالی که اگر جمهوری اسلامی ایران در همان سال‏های آغازین تحریم‎های هسته‎ای به توافقی اینچنینی با کشورهای عضو گروه 5+1 می‎رسید، نه این همه مردم ایران را متضرر می‎ساخت و نه کشورهای غربی را در این مورد به مقابله و مخالفت با خود وا می‏داشت.

کوردستان میدیا: درست است که جمهوری اسلامی ایران با بی‏اعتنایی‏اش به درخواست‎های جامعه جهانی و نیز به استهزا گرفتن مصوبات سازمان ملل متحد و "کاغذپاره" خواندن قطعنامه‏‌های تحریم و همچنین "عامل شکوفایی و خودکفایی" خواندن تحریم‌‏ها، عامل اصلی متضرر شدن مردم ایران بود، اما شما نفس این تفاهم‏نامه را چگونه می‎بینید و این تفاهم‏نامه بر چه بنیانی طراحی شده است؟

حسن شرفی: تفاهم‏نامه به گونه‎ای تدوین گردیده که تعهدات رژیم ایران کاملاً الزام‏آور است، در حالی که تعهدات طرف مقابل یعنی گروه 1+5 محدود و مشروط به انجام تعهدات جمهوری اسلامی است، تعهداتی که مبنی بر کاهش تعداد سانتریفیوژها، غنی‏سازی و بسیاری از مسائل مرتبط با این موضوع است که براساس همین بندهای الزام‏آور تفاهم‏نامه، جمهوری اسلامی ایران ـ اگر نگوییم برای همیشه ـ حداقل تا 10 الی 15 سال دیگر اجازه توسعه فناوری هسته‎ای خود را ندارد.

کوردستان میدیا: اما لغو تحریم‎های بین‎المللی آن هم در شرایط وخیمی که جمهوری اسلامی از لحاظ اقتصادی با آن روبروست می‏تواند جان تازه‏ای در کالبد نیمه‏جان اقتصاد ایران بدمد، در این مورد چه نظری دارید؟

حسن شرفی: وضعیتی که شما از آن سخن می‎گویید مربوط به زمانی است که این تفاهم‏نامه تا سه ماه دیگر به حصول توافقی جامع با جزئیات کامل منجر شود، حتی در آن زمان نیز تصور نمی‏رود که تحریم‎ها بلافاصله و به طور کامل لغو گردند. اما با این حال حتی اگر تحریم‎ها مرحله به مرحله نیز لغو شوند، تأثیر مثبتی بر وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران خواهد گذاشت. به همین دلیل، نمی‎گویم ایران و تنها به مطلوب شدن وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی اشاره دارم، زیرا اقتصاد ایران کمتر در خدمت مردم ایران و بیشتر در خدمت رژیم و نهادهای وابسته به آن است.

با این حال نیز لغو تحریم‎ها می‎تواند در مقیاس حداقلی بر وضعیت بازار و معیشت مردم عادی نیز تأثیر داشته باشد، این در حالیست که مشکل اصلی مردم ایران و ملیت‏های این کشور با جمهوری اسلامی علاوه بر مسائل مادی و معیشتی، وضعیت سیاسی و مربوط به فقدان آزادی‎ و نقض بی‎رویه‎ی حقوق بشر نیز هست که به نظر نمی‎رسد حتی پس از عقد توافقی نیز که در راه است، تغییری در آن حاصل شود و منجر به گشایش فضای سیاسی گردد، بلکه برعکس تجربه نشان داده است که جمهوری اسلامی هرگاه در برابر جهان خارج و کشورهای دیگر نرمش از خود نشان داده، فشار و خفقان سیاسی در داخل علیه آزادیخواهان و مردم ایران افزایش یافته است. اگر جمهوری اسلامی همان گونه که در برابر کشورهای خارجی ناچار به تسلیم شده، در داخل نیز ملزم به رعایت حقوق و آزادی‏های مردم ایران ‌می‏شد، آن وقت می‌توانستیم بگوییم که تغییرات اساسی در جمهوری اسلامی روی داده و شرایط مثبتی در زندگی مردم ایجاد شده است.

کوردستان میدیا: شما به این موضوع اشاره کردید که بهبود شرایط اقتصادی بیشتر به نفع جمهوری اسلامی ایران است تا مردم ایران، منظورتان دقیقاً چیست؟

حسن شرفی: منظور این است که جمهوری اسلامی بیشتر از اینکه به فکر مردم ایران باشد، برای سیاست‌ها و اقداماتو عملکردهای خویش اهمیت قائل است و در مدت حیات خویش سرمایه‏های کشور را نیز در این راستا هزینه نموده است. از همین رو، بهبود وضعیت اقتصادی رژیم، دست آن را در حمایت از گروه‌های تندرو منطقه و سازمان‏های تروریستی، مداخله بیشتر در امور داخلی سایر کشورها و ایجاد اغتشاش و ناامنی بیشتر در منطقه بازتر خواهد گذاشت.

ما امیدواریم همان گونه که جامعه جهانی و به ویژه گروه 1+5 به مسأله هسته‌ای ایران اهمیت داده و حساسیت و خطر دستیابی این رژیم به سلاح اتمی را درک نموده و سرانجام رژیم را وادار به پذیرش خواسته‌ی خود نمود، همان گونه نیز نسبت به وضعیت حقوق بشر و نقض حقوق و آزادی‏های ملیت‏های ایران و امنیت منطقه از خود حساسیت نشان داده و با همان جدیت جمهوری اسلامی را در این مورد نیز تحت فشار قرار داده و ناگزیر به رعایت حقوق و آزادی‏های مردم ایران و امنیت منطقه نماید.

کوردستان میدیا: به طور کلی، فکر می‏کنید که اگر این تفاهم‏نامه طی ماه‏های پیش‌رو به توافق نهایی تبدیل شود و در چهارچوب توافق مزبور تحریم‏ها لغو گردند، آیا تأثیر مبتی بر روابط جمهوری اسلامی و غرب خواهد گذاشت؟

حسن شرفی: با لغو تحریم‌ها حتی اگر به صورت مرحله به مرحله نیز باشد، شاهد گسترش روابط تجاری و بازرگانی میان کشورهای غربی با جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود، البته ممکن است که این گسترش روابط با کشورهایی که جمهوری اسلامی آنها را تا به امروز به عنوان مخالف خود معرفی کرده، کمتر یا دیرتر از کشورهایی صورت بگیرد که رژیم تاکنون نیز روابط عادی با آنها داشته است. طبیعی است که دامنه‌ی تأثیرگذاری این گونه روابط، حوزه‌های دیگری را نیز در بر گیرد.

کوردستان میدیا: با در نظر گرفتن اوضاع کلی و به ویژه شرایطی که بعد از دستیابی به توافق نهایی گروه 5+1 جمهوری اسلامی ایران حاصل خواهد شد، وضعیت جنبش کرد و مبارزات مردم کردستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حسن شرفی: جنبش بر حق ملت کرد و مردم کردستان ایران و نیز آن گروه از آزادیخواهان ایران که از همان ابتدا در ماهیت ارتجاعی، واپسگرایانه و ضد دمکراسی و حقوق ملی آن تردید نداشته‏اند، از بدو روی کارآمدن این رژیم آغاز شده‌، ادامه دارد و ادامه خواهد داشت و منوط به روابط جمهوری اسلامی با این و آن نخواهد بود، حتی اگر این روابط تا حدودی نیز تأثیرات مثبت یا منفی به دنبال داشته باشد.

مسأله دمکراسی، حقوق ملی، عدالت اجتماعی، برابری حقوقی زن و مرد چه در خانواده و چه در جامعه، مسائلی نیستند که با ماهیت جمهوری اسلامی ایران همخوانی داشته باشند و در چهارچوب این رژیم تأمین شوند. به همین دلیل، مبارزات آزادیخواها‌نه ملیت‏های ایران به ویژه ملت کرد تا سرنگونی کامل رژیم جمهوری اسلامی به عنوان مانعی بر سر راه تأمین این حقوق ادامه خواهد یافت و با حمایت توده‏های مردم کردستان و آزادیخواهان ایران گسترده‎تر و نیرومند‎تر خواهد شد.
‎‎‎
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.