• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٨ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٧ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

هجری: توافق هسته‌ای با رژیم ایران، قدرت ایران در منطقه را افزایش می‌دهد

میلادی: ٠٣-٠۶-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠٣/١٣ - ١٢:٠٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
هجری: توافق هسته‌ای با رژیم ایران، قدرت ایران در منطقه را افزایش می‌دهد
کوردستان میدیا: هفته نامه‌ی Jungle Word آلمان، یکی از پر تیراژترین هفته‌نامه‌های آلمانی، گفتگویی با مصطفی هجری دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران انجام داد.

متن کامل این گفتگو عینا در پی می‌آید:
طی روزهای گذشته در چند شهر کردستان ایران، مردم کردستان دست به اعتراضات خیابانی زدند، رژیم ایران پس از روی کار آمدن، کردستان ایران را ملیتاریزه کرد. مصطفی هجری دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران است، این حزب از سال ١٩٤٦ میلادی فعالیت خود را آغاز کرده و از سوی خمینی به حزب شیطان نامگذاری شده بود، دو تن از رهبران این حزب توسط دستگاه‌های امنیتی رژیم اسلامی ایران ترور شدند، هفته نامه‌ی Jungle Word با مصطفی هجری در رابطه با وضعیت ایران و منطقه و همچنین روابط میان احزاب کُردی مصاحبه‌ای را ترتیب داده است.

ژونگل ورد: آیا ممککن است درباره‌ی اعتراضات اخیر کردستان که از سوی برخی از رسانه‌ها به یک انقلاب مقارنه شد، برایمان توضیح دهید؟
هجری: در کردستان و به طور کلی در ایران، اکثرا به بهانه‌های مختلف مردم ایران جهت ابراز نارضایتی و جهت نشان دادن نارضایتی خود با رژیم ایران از فرصتی استفاده می‌کنند.

با وجود سرکوب‌های شدید در سال‌های گذشته، اغلب اوقات شاهد اعتراضات بوده‌ایم. در این اواخر کشته شدن دختر کارمند هتلی در شهر مهاباد که گفته می‌شود فردی وابسته به رژیم درصدد تجاوز به وی بوده، دلیلی برای نارضایتی و اعتراضات شهروندان این شهر شد. رژیم ایران با توجه به تجربیات خود، به این مسئله پی برده بود که این نوع اعتراضات سریعا رنگ و لعاب سیاسی به خود می‌گیرد، به همین دلیل به شدیدترین نوع ممکن این گونه تظاهرات و اعتراضات مردمی را سرکوب کرد. در سرکوب این اعتراضات، شهروندان کُرد را هدف شلیک قرار داده و شماری از اعترض کنندگان زخمی شدند، همچنین شمار زیادی از افرادی که در این تظاهرات شرکت کرده بودند توسط ماموران امنیتی رژیم ایران دستگیر شدند.
ژونگل ورود: چرا شرایط اینچنین است که مردم به دنبال بهانه‌ای برای ابراز نارضایتی و تشکیل تظاهرات بر ضد رژیم ایران هستند؟
هجری : در واقع این مسئله به وجود سرکوب و خشونتی بر می‌گردد که در حق شهروندان کُرد از سوی رژیم ایران اعمال شده است، مردم خواستار حقوق سیاسی و ملی هستند که از آنها سلب شده، به همین دلیل است که اغلب اوقات گفته می‌شود، اعتراضات تنها به دلیل مشکلات اقتصادی نبوده و مردم مخالف رژیم هستند.

ژونگل ورد: در اصل خواست مردم آزادی‌های اجتماعی است، یا بدست آوردن حقوق ملت کُرد؟
هجری: در وهله‌ی اول مطالبه کُردها جهت حقوق ملی نقض شده‌ است، مردم کُرد خواستار حق تعیین سرنوشت خود بوده و این مسئله بهانه را برای هر گونه سرکوب از سوی رژیم ایران فراهم می‌آورد.

ژونگل ورود: شرکت زنان در اعتراضات چگونه است؟
هجری: این که در رویداد اخیر مهاباد دخترجوانی قربانی ماجرا بود، تنها دلیل شرکت زنان در این گونه اعتراضات نبوده است، زنان کُرد بخشی از مردمی بوده‌اند که شرکت فعالانه‌ای در این نوع تظاهرات و ابراز نارضایتی‌ها داشته‌اند و این را نیز عنوان کنم که این امر در میان کُردها مسئله‌ی جدیدی نیست و زنان کُرد در تمامی حوزه‌ها فعالیت داشته‌اند.

ژونگل ورد: وضعیت موجود را چگونه می‌بینید؟
هجری: در دو هفته‌ی گذشته نیروهای رژیم در تلاش بودند تا کنترل اوضاع منطقه را بدست بگیرند، مشخص است که برای این کار، نیروی زیادی را به فعالیت وا داشته‌اند، رژیم در تلاش بود که این ناآرامی‌ها را به طور کل سرکوب کند تا گسترده‌تر نشود، البته در سال‌های قبل هم این سرکوب‌ها صورت گرفته بود، اما روند اعتراضات همچنان ادامه داشته و به همین دلیل احتمال بروز تظاهرات در آینده نزدیک هم وجود دارد.

ژونگل ورد: عکس‌العمل ملیت‌های غیر کُرد ایران با این نوع از اعتراضات کُردستان چگونه است و این مسئله را با چه دیدی می‌نگرند؟
هجری:در بخش‌های دیگر ایران رویداد آنچنانی که به اعتراضات مهاباد ربط داشته باشد رخ نداده است، اما در خارج از ایران و به خصوص در اروپا همگام بودن با ملت کُرد چشمگیر بود، علل‌الخصوص از سوی عرب‌های ایران، همچنین آن دسته از فارس‌ زبان‌های که اعتقاد و سیاست‌شان شبیه رژیم ایران نیست.

ژونگل ورد: به نظر شما آیا دلیل ناکام ماندن و ضعیف بودن این دسته از اعتراضات و نارضایتی‌ها با انشعابات پی در پی در احزاب کُرد مرتبط نیست؟همانطور که روزنامه‌نگار "آمبرین زمان" در چند روز گذشته در روزنامه‌ی "آلمونیتور" به آن اشاره کرده بود؟
هجری: این یک واقعیت است که در احزاب کُرد، اختلاف عقیده و سلیقه وجود دارد، اما به عنوان نمونه، نسبت به مسائل ملی همچون اعتراضات اخیر در کردستان، اختلاف نظرها کنار رفته و همه یکصدا هستیم. مشکل این است که اعتراضات مردم در ایران به صورتی سرکوب می‌شود که حتی تصور کردنش هم سخت است، شرکت در نارضایتی‌ها و اعتراضات می‌توانند مسبب دستگیری و شکنجه و در نهایت منجر به حبس‌های بلندمدت شود، در این حالت است که بیشتر صدای مخالفان خفه می‌شود، به همین دلیل اغلب اوقات بخش کمی از مردم آماده شرکت در این نوع تظاهرت هستند و در این حالت کنترل آنها هم از سوی رژیم ایران ساده است.

ژونگل ورد: رابطه حزب شما با پژاک که در چند مدت گذشته در عراق نقش‌هایی داشته و همچون قدرتمندترین حزب ایران از آن نامبرده می‌شود چیست؟
هجری: پژاک بخشی از پ.ک.ک بوده و اعضای آنها همان اعضای پ.ک.ک هستند. پژاک خط مشی سیاسی برای خود نداشته و از لحاظ سیاسی و حتی اقتصادی وابسته به حزب کارگران کردستان است، ما پژاک را همانند حزبی سیاسی تلقی نمی‌کنیم.

ژونگل ورد: بحران و مشکلات کنونی عراق و سوریه چه تاثیراتی بر ایران دارد؟ حزب شما در کجای این بحران قرار گرفته است؟
هجری: مشکلات عراق و سوریه در واقع مشکل دینی و آیینی میان گروه‌های مختلف است، رژیم ایران نیز همه تلاش خود را در گسترده‌تر کردن این بحران و بر هم زدن ثبات سیاسی و منافع این دولت‌ها به کار می‌گیرد، تا کنون این سیاست رژیم جوابگو بوده و تلاش‌هایش ناامنی منطقه را بدنبال داشته است. در این شرایط و وضعیت جغرافیایی و حضور ما در شمال کردستان، بی‌شک ما نیز در این زمینه تاثیراتی داشته‌ایم، به عنوان نمونه با درخواست رسمی حکومت اقلیم کردستان پیشمرگه‌های خود را به جنگ با داعش فرستاده و همچنین با درخواست حکومت اقلیم کرستان نیز از حضور در جنگ عقب نشینی کردیم، اگر مجددا نیاز به همکاری ما داشته باشند ما با آنها همکاری لازم را می‌کنیم.

ژونگل ورد: برخی اوقات از ایران به عنوان فاکتوری برای جنگ با داعش نام برده می‌شود؟
هجری: نه تنها نمی‌توان از ایران بعنوان یک فاکتور جهت جنگ با داعش نام برد، بلکه برعکس این ادعا است. پس از اینکه گروهی از القاعده جدا شده و داعش را تاسیس کردند، ایران همراه با سوریه و حزب‌الله به همکاری با این گروه پرداخته و از این سازمان پشتیبانی کامل کردند. به ویژه نخست وزیر پیشین عراق، نوری مالکی در این پشتیبانی سهیم بود.

اشغال کردن موصل برای این همکاری سندی غیر قابل انکار است، موصل و حومه اطراف آن در واقع به داعش واگذار شد و لزومی نداشت داعش با جنگ شهر موصل را به تصرف خو در آورد، سپاه عراق عقب نشینی کرد و عمدا تمام تسلیحات خود را در شهر موصل بجا گذاشت، این واگذار کردن موصل، نقشه‌ی رژیم ایران و مالکی بود، در دو ماه گذشته که داعش از لحاظ تسلیحات جنگی تضعیف شد، درست بعد از آن داعش به نیروهای سپاه عراق در فلوجه حمله کرد که مجددا سپاه عراق عقب‌نشینی کرده و یکبار دیگر تمام تسلیحات خود را برای داعش بجا گذاشتند، به همین دلیل داعش یکبار دیگر مجهز به تسلیحات جنگی شد تا بتواند به فعالیت‌های خود ادامه دهد.

اینها نمی‌تواند یک امر عادی باشد و تا کنون تنها مناطق سنی‌نشین مورد حمله داعش قرار گرفته است. حتی تلاش نکرده‌اند که به مناطق شیعه‌نشین حمله کنند، حکومت اقلیم کردستان در چند سال اخیر از لحاظ اقتصادی و برخی موارد دیگر، پیشرفت بسزایی داشت، اما این پیشرفت به دلیل جنگ با داعش در حال حاضر راکد شده است، با این حال نیز حکومت اقلیم کردستان بیشتر از یکسال از سوی حکومت مرکزی عراق بودجه کامل را دریافت نکرده است. بیش از یک میلیون و نیم آوراه هم از سوی حکومت اقلیم کردستان پشتیبانی می‌شوند. از دیگر سو، رژیم ایران به هیچ طریقی نمی‌خواهد کردستان مستقل در مرزها وجود داشته باشد، به همین دلیل جنگ داعش را به سوی کُردها سوق داده است.
میلیشای شیعه‌های متحد که از سوی ایران پشتیبانی نظامی و مالی می‌شوند و هدفشان سنی‌های عراق است. ویرانی در مناطق سنی‌نشین از حد خود گذشته و سال‌های زیادی می‌خواهد تا آثار جنگ در مناطق از بین رفته و بازسازی شود.

از شهر تکریت می‌توان به عنوان نمونه‌ی بارزی یاد کرد، پس از اینکه ویرانی‌های زیادی در تکریت روی داد، شهروندان انبار نخواستند این میلیشیای متعلق به ایران در آنجا هم حضور یابند به همین دلیل اعلام موجودیت کرده و از خودشان در مقابل حمله داعش به دفاع پرداختند، در آن شهر نیز سپاه عراق عقب‌نشینی کرده و بعدا نیز حکومت عراق اعلام کرد که مشکل انبار نیز از راه میلیشیای شیعه حل خواهد شد. این نیز همان نتیجه را که در تکریت رخ داد بدنبال خواهد داشت، هدف رژیم ایران ماندگاری هر چه بیشتر داعش در منطقه بوده و توسط داعش میتواند دو جریان را در کنترل خود قرار دهد "کُرد و سنی".

ژونگل ورد:بر این باور هستید که در خاورمیانه مشکل بزرگی به نام مشکل شیعه و سنی وجود دارد؟
هجری: این مشکل وجود داشته و دارد و خواهد داشت، رژیم ایران در این بحران نقش اصلی را بر عهده دارد، از یک سو بحران بوجود می‌آورد و از دیگر سوی آمادگی خود را جهت همکاری و مقابله با بحران ابراز می‌کند.

ژونگل ورد: مذاکرات درباره مسئله‌ی هسته‌ای ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
هجری: به اعتقاد من توافق صورت می‌گیرد. ایران به این توافق هسته‌ای احتیاج دارد تا تحریم‌ها برداشته شوند و بتواند قدرت اقتصادی داشته و از آن در جهت پیشبرد سیاست‌های خود در منطقه سوء استفاده کند، پشتیبانی رژیم ایران به متحدانش در عراق، سوریه، لبنان و در حال حاضر یمن نیز به آن اضافه شده که هزینه آن از همه بیشتر است، ولی عنوان می‌کنم که برای متوقف ساختن رژیم برای دستیابی به انرژی هسته‌ای، این رژیم مورد اعتماد نیست، رژیم ایران می‌خواهد به صلاح هسته‌ای دست یابد، حتی اگر برنامه هسته‌‌ای خود را برای مدت زمانی متوقف سازد.
ژونگل ورد: سیاست‌های کشورهای غربی در رابطه با ایران چه تاثیری می‌تواند بر وضعیت حقوق بشر در ایران داشته باشد؟
هجری: تا کنون مشاهده نشده که تحریمی جدی از سوی کشورهای غربی برای نقض حقوق بشر، یا سرکوب اتنیک‌ها در ایران صورت گرفته باشد، آنچه صورت گرفته همانند درخواست مطرح شده است، اما رژیم به این درخواست‌ها اهمیت نمی‌دهد. رژیم ایران قانون حقوق بشر مختص خود را دارد و قانون‌های بین‌المللی حقوق بشر را نادیده می‌گیرد، اما اگر با فشار جدی روبرو شود می‌تواند تاثیرگذار باشد.

ژونگل ورد: آیا در طی حکومت روحانی وضعیت حقوق بشر بهبود یافته است؟
هجری: روحانی سالیان طولانی‌است که پست و مقام حکومتی مهمی در دست داشته است، در رابطه با مسئله‌ی کُرد هیچ فرقی با حکمرانان دیگر رژیم ایران ندارد، دولت‌ها در ایران واقعی نیستند، رهبر انتخاب می‌شود در حالی که هیچ انتخابات آزادی وجود ندارد، دولت و مجلس در ایران تاثیر مستقیم و واقعی در طرح‌‌‌ریزی سیاست‌ها ندارد، در واقع سیاست‌های رژیم ایران از سوی علی خامنه‌ای تشخیص داده شده و اجرا می‌گردد، حکمرانان مختلفی در ایران وجود دارند، ولی سیاست‌ها همان سیاستی است که خامنه‌ای دستور داده و تصویب می‌کند. تغییر تنها زمانی صورت می‌گیرد که رهبر رژیم بخواهد تغییر یابد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.