• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٨ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

هجری : حزب دمکرات برای احقاق حقوق ملت کُرد از هیچ مبارزه‌ی مشروعی دریغ نخواهد کرد

میلادی: ٠۶-٠۶-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠٣/١۶ - ١٩:٠١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
هجری : حزب دمکرات برای احقاق حقوق ملت کُرد از هیچ مبارزه‌ی مشروعی دریغ نخواهد کرد
کوردستان میدیا: مصطفی هجری دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در گفتگویی با سایت اورشلیم آنلاین گفته است که ملت کُرد از همان ابتدای روی کار آمدن رژیم اسلامی ایران به دلیل تبعیض‌های اتکنیکی و آئینی به حاشیه رانده شده‌اند.

متن کامل این گفتگو عینا در پی می‌آید:
اورشلیم آنلاین: بعد از اعتراضات کردستان، وضعیت حقوق بشر در کردستان ایران چگونه است؟ مخالفان رژیم ایران در کردستان در انتظار چه هستند؟
مصطفی هجری: نقض حقوق بشر در ایران به طور کلی، وخیم‌تر شده است و رژیم اسلامی هیچ حقوقی را برای شهروندان خود مد نظر نمی‌گیرد. این وضعیت در کردستان بسیار بغرنج‌تر از مناطق دیگر است. چون رژیم ایران کُردها را نه بعنوان شهروند بلکه همواره به مثابه دشمنان "انقلاب" تلقی می‌کند و همواره فعالیت کُردها تحت نظارت کامل رژیم اسلامی بوده و به هر بهانه‌ای برای سرکوب کُردها اقدام می‌کند.

علی‌الخصوص به دنبال بروز هر گونه نارضایتی همانند اعتراضات اخیر مهاباد، که دخترجوان کُرد کارمند "هتل تارا" در واکنش به اقدام غیر انسانی یکی از عوامل رژیم ایران که تلاش کرده بود به او تجاوز کند، خود را از طبقه‌ی چهارم این هتل به پایین پرت کرده و نهایتا منجر به مرگ وی شد.

پس از این رویداد و اعتراضات مردم شهر مهاباد و همچنین تظاهرات اعتراضی در چند شهر کردستان، علاوه بر نیروی نظامی و انتظامی سرکوب‌گر این شهر، رژیم شمار زیادی از نیروهای خود را از شهرهای دیگر ایران برای سرکوب مردم و ایجاد رعب و وحشت وارد کردستان کرده و به بازداشت مردم ناراضی و انتقال آنها به زندان‌ها پرداخت.

در همین رابطه تا کنون بالغ بر یکصد نفر زندانی و تحت شکنجه و سایر اعمال غیرانسانی نیروهای رژیم قرار گرفته‌اند، با هر گونه تجمع مردمی برخورد و به طور کلی فضای امنیتی کردستان شدیدتر شده‌ و مردم نگران سرنوشت زندانیان ناراضی هستند.

اورشلیم آنلاین: تبعیضاتی که کُردهای ایران با آن روبرو و موجب شده تا با اعتراضات خود بر ضد رژیم ایران تظاهرات کنند، به چه عللی باز می‌گردد؟

مصطفی هجری: ملت کُرد از همان آغاز روی کار آمدن رژیم اسلامی ایران به دلیل تبعیض‌های اتکنیکی و آئینی به حاشیه رانده شده‌اند و این در حالی است که نیمی از کُردهای ایران سنی مذهب هستند. در واقع دلیل اصلی این تبعیض‌ها، به مخالفت کُردها با رژیم اسلامی ایران و مبارزه برای دستیبابی به حقوق ملی و دمکراتیک پایمال شده آنها است.

نتیجه این تبعیضات منجر گردیده تا چهار استان کرستان ایران از لحاظ خدمتگزاری و آبادانی کمترین بودجه از سوی رژیم ایران به آنها اختصاص داده شود و میزان و سطح بیکاری به خصوص در بین جوانان در مقایسه با دیگر شهرهای ایران در بالاترین سطح خود قرار بگیرد.

سیستم آموزشی رژیم ایران طوری برنامه‌ریزی شده است که در مدارس برای از بین بردن فرهنگ، زبان و تاریخ کُرد گام برداشته شود. کوچکترین نشانه مخالفت مردم کُرد توسط رژیم به عنوان یک توطئه برای برهم زدن امنیت کشور و جدایی طلبی قلمداد گردیده و فعالان سیاسی و مدنی با زندانی‌های بلند مدت، شکنجه و حتی اعدام روبرو می‌شوند.

اورشلیم آنلاین: حزب دمکرات کردستان ایران برای مبارزه با رژیم ایران چه طرحی در دست دارد. مدل همکاری شما با بلوچ، آذری و عرب چگونه است و به نظر شما ایا این امکان وجود دارد که به جز ملت کُرد، دیگر گروه‌هایی به اعتراض با رژیم ایران بپاخیزد؟

مصطفی هجری : حزب دمکرات از تمامی راه‌های مبارزه جهت دستیابی به حقوق ملی و رفع تبعیض علیه مردم کردستان مبارزه می‌کند. به همین منظور با دوازده حزب دیگر از ملیت‌های تحت ستم ایران از جمله، ترک آذربایجان، بلوچ و ترکمن‌های ایران یک همپیمانی را تحت عنوان کنگره ملیت‌های ایران فدرال تشکیل داده‌و در راستای اهداف آزادیخواهانه مبارزه می‌کنیم.

هدف از این اتحاد، ایجاد ایرانی دموکراتیک فدرال به شیوه‌ای که در چهارچوب ایران تمامی ملیت‌ها بتوانند حکومت بومی را برای اداره‌ی اقلیم‌های خود ایجاد و در همان حال نیز بتوانند برای اداره‌ی امور مملکت بر اساس یک قانون اساسی دمکراتیک سهیم باشند.

اورشلیم آنلاین: سیاست سیستم ادار‌ی اوباما چه تاثیری بر کُردها و دیگر ملیت‌های ایران داشته است، نظر شما در این رابطه چیست؟

مصطفی هجری: تاریخ مبارزه کُرد برای دستیابی به حقوق خود در ایران ازحدود یک قرن پیش تا کنون استمرار پیدا کرده و به مشکلات ایالات متحده آمریکا و چه در زمان رئیس جمهوری اوباما و چه پیش از آن، کشورهای غربی با ایران مرتبط نبوده و این مبارزه تا رسیدن به پیروزی ادامه دارد.

اما به طور کلی، سیاست آمریکا پشتیبان مبارزه ملت کُرد و دیگر آزادیخواهان در ایران نبوده است.

به خصوص سیاست اداره اوباما و گروه ١+٥ در رابطه با توافق‌نامه لوزان و برنامه از میان برداشتن تحریم‌ها علیه ایران، دست ایران را برای گسترش و صدور انقلاب به کشورهای دیگر و به ویژه خاورمیانه بازتر کرده است.
همچنانکه در حال حاضر نتیجه این سیاست‌ها در عراق، لبنان، سوریه و یمن قابل روئیت است، از جمله ایجاد جنگ و درگیری هرچه بیشتر ملی و آئینی در منطقه و سرکوب بیشتر آزادیخواهان و ملیت‌ها و از جمله آنها مبارزه کُرد است.

اورشلیم آنلاین: درباره وضعیت عراق و اعمال ضد انسانی ایران در این کشور چه حرفی برای گفتن دارید؟ رفتارهای ایران در عراق چه تاثیراتی بر کُرد خواهد گذاشت؟

مصطفی هجری: عراق وضعیت خیلی دشوار و پر از جنگ و درگیری را طی می‌کند و جنگ اتکنیکی و آئینی بومی آغاز شده است. کُردهای این بخش از کردستان که پس از سقوط رژیم صدام حسین موفق به تشکیل حکومت خودگردان شدند، در حال حاضر با مشکلات متعددی از جمله، قطع بودجه از سوی دولت مرکزی عراق، جنگ با داعش و قریب به یک میلیون و پانصد هزار نفر آوراه روبرو هستند.

وضعیت موجود به سیاست رژیم ایران مرتبط است به گونه‌ای که هژمونی آن در کشور عراق ملموس است. رژیم اسلامی مخالف یک عراق متحد و با ثبات است و هر لحظه در تلاش است با ایجاد دو دستگی و جنگ و درگیری سیاست‌های خود را منطقه به پیش ببرد، این‌ها همگی دلایلی هستند که هیچ امیدی برای ثبات و آرامش منطقه در این کشور را غیر قابل تصور می‌کند .

اورشلیم آنلاین: جامعه بین‌المللی چه کمکی برای همکاری کُردهای ایران در مبارزه علیه رژیم ایران می‌تواند انجام دهد؟

مصطفی هجری: جامعه بین‌المللی لازم است ملت کُرد در ایران را در برابر ظلم و ستم رژیم ایران تنها نگذاشته، تا بتوانند مبارزاتشان را علیه رژیم ایران ادامه دهند. همچنین رژیم ایران را جهت رعایت حقوق بشر تحت فشار بگذارند. از بین بردن تبعیض بر علیه کُردها، از بین بردن سرکوب و فضای امنیتی در کردستان، انگاشتن کُردها همانند یک شهروند نه یک دشمن و بسیاری موارد دیگر که در موازات این همکاری‌وجود دارد و جامعه بین‌المللی می‌تواند جهت کمک به کُردها در راستای آن گام بردارد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.