• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠۴ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

هجری : حزب دمکرات برای احقاق حقوق ملت کُرد از هیچ مبارزه‌ی مشروعی دریغ نخواهد کرد

میلادی: ٠۶-٠۶-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠٣/١۶ - ١٩:٠١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
هجری : حزب دمکرات برای احقاق حقوق ملت کُرد از هیچ مبارزه‌ی مشروعی دریغ نخواهد کرد
کوردستان میدیا: مصطفی هجری دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در گفتگویی با سایت اورشلیم آنلاین گفته است که ملت کُرد از همان ابتدای روی کار آمدن رژیم اسلامی ایران به دلیل تبعیض‌های اتکنیکی و آئینی به حاشیه رانده شده‌اند.

متن کامل این گفتگو عینا در پی می‌آید:
اورشلیم آنلاین: بعد از اعتراضات کردستان، وضعیت حقوق بشر در کردستان ایران چگونه است؟ مخالفان رژیم ایران در کردستان در انتظار چه هستند؟
مصطفی هجری: نقض حقوق بشر در ایران به طور کلی، وخیم‌تر شده است و رژیم اسلامی هیچ حقوقی را برای شهروندان خود مد نظر نمی‌گیرد. این وضعیت در کردستان بسیار بغرنج‌تر از مناطق دیگر است. چون رژیم ایران کُردها را نه بعنوان شهروند بلکه همواره به مثابه دشمنان "انقلاب" تلقی می‌کند و همواره فعالیت کُردها تحت نظارت کامل رژیم اسلامی بوده و به هر بهانه‌ای برای سرکوب کُردها اقدام می‌کند.

علی‌الخصوص به دنبال بروز هر گونه نارضایتی همانند اعتراضات اخیر مهاباد، که دخترجوان کُرد کارمند "هتل تارا" در واکنش به اقدام غیر انسانی یکی از عوامل رژیم ایران که تلاش کرده بود به او تجاوز کند، خود را از طبقه‌ی چهارم این هتل به پایین پرت کرده و نهایتا منجر به مرگ وی شد.

پس از این رویداد و اعتراضات مردم شهر مهاباد و همچنین تظاهرات اعتراضی در چند شهر کردستان، علاوه بر نیروی نظامی و انتظامی سرکوب‌گر این شهر، رژیم شمار زیادی از نیروهای خود را از شهرهای دیگر ایران برای سرکوب مردم و ایجاد رعب و وحشت وارد کردستان کرده و به بازداشت مردم ناراضی و انتقال آنها به زندان‌ها پرداخت.

در همین رابطه تا کنون بالغ بر یکصد نفر زندانی و تحت شکنجه و سایر اعمال غیرانسانی نیروهای رژیم قرار گرفته‌اند، با هر گونه تجمع مردمی برخورد و به طور کلی فضای امنیتی کردستان شدیدتر شده‌ و مردم نگران سرنوشت زندانیان ناراضی هستند.

اورشلیم آنلاین: تبعیضاتی که کُردهای ایران با آن روبرو و موجب شده تا با اعتراضات خود بر ضد رژیم ایران تظاهرات کنند، به چه عللی باز می‌گردد؟

مصطفی هجری: ملت کُرد از همان آغاز روی کار آمدن رژیم اسلامی ایران به دلیل تبعیض‌های اتکنیکی و آئینی به حاشیه رانده شده‌اند و این در حالی است که نیمی از کُردهای ایران سنی مذهب هستند. در واقع دلیل اصلی این تبعیض‌ها، به مخالفت کُردها با رژیم اسلامی ایران و مبارزه برای دستیبابی به حقوق ملی و دمکراتیک پایمال شده آنها است.

نتیجه این تبعیضات منجر گردیده تا چهار استان کرستان ایران از لحاظ خدمتگزاری و آبادانی کمترین بودجه از سوی رژیم ایران به آنها اختصاص داده شود و میزان و سطح بیکاری به خصوص در بین جوانان در مقایسه با دیگر شهرهای ایران در بالاترین سطح خود قرار بگیرد.

سیستم آموزشی رژیم ایران طوری برنامه‌ریزی شده است که در مدارس برای از بین بردن فرهنگ، زبان و تاریخ کُرد گام برداشته شود. کوچکترین نشانه مخالفت مردم کُرد توسط رژیم به عنوان یک توطئه برای برهم زدن امنیت کشور و جدایی طلبی قلمداد گردیده و فعالان سیاسی و مدنی با زندانی‌های بلند مدت، شکنجه و حتی اعدام روبرو می‌شوند.

اورشلیم آنلاین: حزب دمکرات کردستان ایران برای مبارزه با رژیم ایران چه طرحی در دست دارد. مدل همکاری شما با بلوچ، آذری و عرب چگونه است و به نظر شما ایا این امکان وجود دارد که به جز ملت کُرد، دیگر گروه‌هایی به اعتراض با رژیم ایران بپاخیزد؟

مصطفی هجری : حزب دمکرات از تمامی راه‌های مبارزه جهت دستیابی به حقوق ملی و رفع تبعیض علیه مردم کردستان مبارزه می‌کند. به همین منظور با دوازده حزب دیگر از ملیت‌های تحت ستم ایران از جمله، ترک آذربایجان، بلوچ و ترکمن‌های ایران یک همپیمانی را تحت عنوان کنگره ملیت‌های ایران فدرال تشکیل داده‌و در راستای اهداف آزادیخواهانه مبارزه می‌کنیم.

هدف از این اتحاد، ایجاد ایرانی دموکراتیک فدرال به شیوه‌ای که در چهارچوب ایران تمامی ملیت‌ها بتوانند حکومت بومی را برای اداره‌ی اقلیم‌های خود ایجاد و در همان حال نیز بتوانند برای اداره‌ی امور مملکت بر اساس یک قانون اساسی دمکراتیک سهیم باشند.

اورشلیم آنلاین: سیاست سیستم ادار‌ی اوباما چه تاثیری بر کُردها و دیگر ملیت‌های ایران داشته است، نظر شما در این رابطه چیست؟

مصطفی هجری: تاریخ مبارزه کُرد برای دستیابی به حقوق خود در ایران ازحدود یک قرن پیش تا کنون استمرار پیدا کرده و به مشکلات ایالات متحده آمریکا و چه در زمان رئیس جمهوری اوباما و چه پیش از آن، کشورهای غربی با ایران مرتبط نبوده و این مبارزه تا رسیدن به پیروزی ادامه دارد.

اما به طور کلی، سیاست آمریکا پشتیبان مبارزه ملت کُرد و دیگر آزادیخواهان در ایران نبوده است.

به خصوص سیاست اداره اوباما و گروه ١+٥ در رابطه با توافق‌نامه لوزان و برنامه از میان برداشتن تحریم‌ها علیه ایران، دست ایران را برای گسترش و صدور انقلاب به کشورهای دیگر و به ویژه خاورمیانه بازتر کرده است.
همچنانکه در حال حاضر نتیجه این سیاست‌ها در عراق، لبنان، سوریه و یمن قابل روئیت است، از جمله ایجاد جنگ و درگیری هرچه بیشتر ملی و آئینی در منطقه و سرکوب بیشتر آزادیخواهان و ملیت‌ها و از جمله آنها مبارزه کُرد است.

اورشلیم آنلاین: درباره وضعیت عراق و اعمال ضد انسانی ایران در این کشور چه حرفی برای گفتن دارید؟ رفتارهای ایران در عراق چه تاثیراتی بر کُرد خواهد گذاشت؟

مصطفی هجری: عراق وضعیت خیلی دشوار و پر از جنگ و درگیری را طی می‌کند و جنگ اتکنیکی و آئینی بومی آغاز شده است. کُردهای این بخش از کردستان که پس از سقوط رژیم صدام حسین موفق به تشکیل حکومت خودگردان شدند، در حال حاضر با مشکلات متعددی از جمله، قطع بودجه از سوی دولت مرکزی عراق، جنگ با داعش و قریب به یک میلیون و پانصد هزار نفر آوراه روبرو هستند.

وضعیت موجود به سیاست رژیم ایران مرتبط است به گونه‌ای که هژمونی آن در کشور عراق ملموس است. رژیم اسلامی مخالف یک عراق متحد و با ثبات است و هر لحظه در تلاش است با ایجاد دو دستگی و جنگ و درگیری سیاست‌های خود را منطقه به پیش ببرد، این‌ها همگی دلایلی هستند که هیچ امیدی برای ثبات و آرامش منطقه در این کشور را غیر قابل تصور می‌کند .

اورشلیم آنلاین: جامعه بین‌المللی چه کمکی برای همکاری کُردهای ایران در مبارزه علیه رژیم ایران می‌تواند انجام دهد؟

مصطفی هجری: جامعه بین‌المللی لازم است ملت کُرد در ایران را در برابر ظلم و ستم رژیم ایران تنها نگذاشته، تا بتوانند مبارزاتشان را علیه رژیم ایران ادامه دهند. همچنین رژیم ایران را جهت رعایت حقوق بشر تحت فشار بگذارند. از بین بردن تبعیض بر علیه کُردها، از بین بردن سرکوب و فضای امنیتی در کردستان، انگاشتن کُردها همانند یک شهروند نه یک دشمن و بسیاری موارد دیگر که در موازات این همکاری‌وجود دارد و جامعه بین‌المللی می‌تواند جهت کمک به کُردها در راستای آن گام بردارد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٧ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با کریم پرویزی
ــ راسان و تغییر
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".