• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

هجری : حزب دمکرات برای احقاق حقوق ملت کُرد از هیچ مبارزه‌ی مشروعی دریغ نخواهد کرد

میلادی: ٠۶-٠۶-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠٣/١۶ - ١٩:٠١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
هجری : حزب دمکرات برای احقاق حقوق ملت کُرد از هیچ مبارزه‌ی مشروعی دریغ نخواهد کرد
کوردستان میدیا: مصطفی هجری دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در گفتگویی با سایت اورشلیم آنلاین گفته است که ملت کُرد از همان ابتدای روی کار آمدن رژیم اسلامی ایران به دلیل تبعیض‌های اتکنیکی و آئینی به حاشیه رانده شده‌اند.

متن کامل این گفتگو عینا در پی می‌آید:
اورشلیم آنلاین: بعد از اعتراضات کردستان، وضعیت حقوق بشر در کردستان ایران چگونه است؟ مخالفان رژیم ایران در کردستان در انتظار چه هستند؟
مصطفی هجری: نقض حقوق بشر در ایران به طور کلی، وخیم‌تر شده است و رژیم اسلامی هیچ حقوقی را برای شهروندان خود مد نظر نمی‌گیرد. این وضعیت در کردستان بسیار بغرنج‌تر از مناطق دیگر است. چون رژیم ایران کُردها را نه بعنوان شهروند بلکه همواره به مثابه دشمنان "انقلاب" تلقی می‌کند و همواره فعالیت کُردها تحت نظارت کامل رژیم اسلامی بوده و به هر بهانه‌ای برای سرکوب کُردها اقدام می‌کند.

علی‌الخصوص به دنبال بروز هر گونه نارضایتی همانند اعتراضات اخیر مهاباد، که دخترجوان کُرد کارمند "هتل تارا" در واکنش به اقدام غیر انسانی یکی از عوامل رژیم ایران که تلاش کرده بود به او تجاوز کند، خود را از طبقه‌ی چهارم این هتل به پایین پرت کرده و نهایتا منجر به مرگ وی شد.

پس از این رویداد و اعتراضات مردم شهر مهاباد و همچنین تظاهرات اعتراضی در چند شهر کردستان، علاوه بر نیروی نظامی و انتظامی سرکوب‌گر این شهر، رژیم شمار زیادی از نیروهای خود را از شهرهای دیگر ایران برای سرکوب مردم و ایجاد رعب و وحشت وارد کردستان کرده و به بازداشت مردم ناراضی و انتقال آنها به زندان‌ها پرداخت.

در همین رابطه تا کنون بالغ بر یکصد نفر زندانی و تحت شکنجه و سایر اعمال غیرانسانی نیروهای رژیم قرار گرفته‌اند، با هر گونه تجمع مردمی برخورد و به طور کلی فضای امنیتی کردستان شدیدتر شده‌ و مردم نگران سرنوشت زندانیان ناراضی هستند.

اورشلیم آنلاین: تبعیضاتی که کُردهای ایران با آن روبرو و موجب شده تا با اعتراضات خود بر ضد رژیم ایران تظاهرات کنند، به چه عللی باز می‌گردد؟

مصطفی هجری: ملت کُرد از همان آغاز روی کار آمدن رژیم اسلامی ایران به دلیل تبعیض‌های اتکنیکی و آئینی به حاشیه رانده شده‌اند و این در حالی است که نیمی از کُردهای ایران سنی مذهب هستند. در واقع دلیل اصلی این تبعیض‌ها، به مخالفت کُردها با رژیم اسلامی ایران و مبارزه برای دستیبابی به حقوق ملی و دمکراتیک پایمال شده آنها است.

نتیجه این تبعیضات منجر گردیده تا چهار استان کرستان ایران از لحاظ خدمتگزاری و آبادانی کمترین بودجه از سوی رژیم ایران به آنها اختصاص داده شود و میزان و سطح بیکاری به خصوص در بین جوانان در مقایسه با دیگر شهرهای ایران در بالاترین سطح خود قرار بگیرد.

سیستم آموزشی رژیم ایران طوری برنامه‌ریزی شده است که در مدارس برای از بین بردن فرهنگ، زبان و تاریخ کُرد گام برداشته شود. کوچکترین نشانه مخالفت مردم کُرد توسط رژیم به عنوان یک توطئه برای برهم زدن امنیت کشور و جدایی طلبی قلمداد گردیده و فعالان سیاسی و مدنی با زندانی‌های بلند مدت، شکنجه و حتی اعدام روبرو می‌شوند.

اورشلیم آنلاین: حزب دمکرات کردستان ایران برای مبارزه با رژیم ایران چه طرحی در دست دارد. مدل همکاری شما با بلوچ، آذری و عرب چگونه است و به نظر شما ایا این امکان وجود دارد که به جز ملت کُرد، دیگر گروه‌هایی به اعتراض با رژیم ایران بپاخیزد؟

مصطفی هجری : حزب دمکرات از تمامی راه‌های مبارزه جهت دستیابی به حقوق ملی و رفع تبعیض علیه مردم کردستان مبارزه می‌کند. به همین منظور با دوازده حزب دیگر از ملیت‌های تحت ستم ایران از جمله، ترک آذربایجان، بلوچ و ترکمن‌های ایران یک همپیمانی را تحت عنوان کنگره ملیت‌های ایران فدرال تشکیل داده‌و در راستای اهداف آزادیخواهانه مبارزه می‌کنیم.

هدف از این اتحاد، ایجاد ایرانی دموکراتیک فدرال به شیوه‌ای که در چهارچوب ایران تمامی ملیت‌ها بتوانند حکومت بومی را برای اداره‌ی اقلیم‌های خود ایجاد و در همان حال نیز بتوانند برای اداره‌ی امور مملکت بر اساس یک قانون اساسی دمکراتیک سهیم باشند.

اورشلیم آنلاین: سیاست سیستم ادار‌ی اوباما چه تاثیری بر کُردها و دیگر ملیت‌های ایران داشته است، نظر شما در این رابطه چیست؟

مصطفی هجری: تاریخ مبارزه کُرد برای دستیابی به حقوق خود در ایران ازحدود یک قرن پیش تا کنون استمرار پیدا کرده و به مشکلات ایالات متحده آمریکا و چه در زمان رئیس جمهوری اوباما و چه پیش از آن، کشورهای غربی با ایران مرتبط نبوده و این مبارزه تا رسیدن به پیروزی ادامه دارد.

اما به طور کلی، سیاست آمریکا پشتیبان مبارزه ملت کُرد و دیگر آزادیخواهان در ایران نبوده است.

به خصوص سیاست اداره اوباما و گروه ١+٥ در رابطه با توافق‌نامه لوزان و برنامه از میان برداشتن تحریم‌ها علیه ایران، دست ایران را برای گسترش و صدور انقلاب به کشورهای دیگر و به ویژه خاورمیانه بازتر کرده است.
همچنانکه در حال حاضر نتیجه این سیاست‌ها در عراق، لبنان، سوریه و یمن قابل روئیت است، از جمله ایجاد جنگ و درگیری هرچه بیشتر ملی و آئینی در منطقه و سرکوب بیشتر آزادیخواهان و ملیت‌ها و از جمله آنها مبارزه کُرد است.

اورشلیم آنلاین: درباره وضعیت عراق و اعمال ضد انسانی ایران در این کشور چه حرفی برای گفتن دارید؟ رفتارهای ایران در عراق چه تاثیراتی بر کُرد خواهد گذاشت؟

مصطفی هجری: عراق وضعیت خیلی دشوار و پر از جنگ و درگیری را طی می‌کند و جنگ اتکنیکی و آئینی بومی آغاز شده است. کُردهای این بخش از کردستان که پس از سقوط رژیم صدام حسین موفق به تشکیل حکومت خودگردان شدند، در حال حاضر با مشکلات متعددی از جمله، قطع بودجه از سوی دولت مرکزی عراق، جنگ با داعش و قریب به یک میلیون و پانصد هزار نفر آوراه روبرو هستند.

وضعیت موجود به سیاست رژیم ایران مرتبط است به گونه‌ای که هژمونی آن در کشور عراق ملموس است. رژیم اسلامی مخالف یک عراق متحد و با ثبات است و هر لحظه در تلاش است با ایجاد دو دستگی و جنگ و درگیری سیاست‌های خود را منطقه به پیش ببرد، این‌ها همگی دلایلی هستند که هیچ امیدی برای ثبات و آرامش منطقه در این کشور را غیر قابل تصور می‌کند .

اورشلیم آنلاین: جامعه بین‌المللی چه کمکی برای همکاری کُردهای ایران در مبارزه علیه رژیم ایران می‌تواند انجام دهد؟

مصطفی هجری: جامعه بین‌المللی لازم است ملت کُرد در ایران را در برابر ظلم و ستم رژیم ایران تنها نگذاشته، تا بتوانند مبارزاتشان را علیه رژیم ایران ادامه دهند. همچنین رژیم ایران را جهت رعایت حقوق بشر تحت فشار بگذارند. از بین بردن تبعیض بر علیه کُردها، از بین بردن سرکوب و فضای امنیتی در کردستان، انگاشتن کُردها همانند یک شهروند نه یک دشمن و بسیاری موارد دیگر که در موازات این همکاری‌وجود دارد و جامعه بین‌المللی می‌تواند جهت کمک به کُردها در راستای آن گام بردارد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.