• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠١ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

پیام تلویزیونی مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات خطاب به مردم کردستان

میلادی: ٢۶-٠۵-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠۴/١۴ - ١١:١۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
پیام تلویزیونی مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات خطاب به مردم کردستان
از کانال تلویزیونی "روژهه‌لات "، درودهای خود را تقدیم تمامی پیشمرگ‌های حزب دمکرات کردستان ایران می‌کنم.

قصد دارم در رابطه با مسأله‌‌ای که در کردستان پیش آمده و موجب جنگ و درگیری میان پیشمرگ‌های حزب دمکرات کردستان ایران و گریلاهای پ.ک.ک شده، چند نکته‌ای را مطرح کنم.
همگان مطلع هستند که حزب دمکرات کردستان ایران، نه در گذشته و نه در حال حاضر حزبی جنگ‌طلب نبوده و نیست. حزب دمکرات بجز رژیم جمهوری اسلامی ایران، هیچ حزبی را دشمن خود قلمداد نکرده و تمام سعی و تلاشش بر این بوده که در راستای دفاع از حقوق پایمال شده ملت کرد در کردستان ایران در برابر رژیم ایران مبارزه نماید و ضرباتی بر آن وارد نماید.

در رابطه با رویداد اخیر و طبق خبرهای رسیده، پیشمرگ‌های ما در منطقه در تلاش بوده‌اند تا با مردم کردستان ایران ارتباط برقرار کنند، اما متأسفانه نیروهای پ.ک.ک از پیشروی و فعالیت آنها جلوگیری کرده و در واقع مانع رفت و آمد پیشمرگه‌های حزب دمکرات در منطقه شده‌اند.
ما امیدواریم که این برخورد، جزو سیاست و برنامه رهبران پ.ک.ک نبوده و خطای صورت گرفته از سوی مسئولان آن منطقه روی داده باشد، زیرا اگر غیر از این باشد، این اقدام و برنامه‌ی پ.ک.ک در راستای همکاری با دشمنان قرار گرفته که در حال حاضر قدر‌تمندترین و ظالم‌ترین دشمن کرد در منطقه، رژیم جمهوری اسلامی ایران است.

از دیدگاه و نظر ما، کردها باید از گذشته خود درس عبرت بگیرند و اگر مشکلی سد راهشان قرار گرفت، از طریق پیدا کردن راه‌حلی مسالمت‌آمیز و دوستانه مشکلاتشان را حل نمایند، زیرا منافع ما در باهم بودنمان است، احتمال دارد که رژیم ایران یا دیگر دشمنان ملت کرد، برای مدتی از حزبی علیه حزب دیگر سوء استفاده کنند، اما در واقع دوست و پشتیبان ملت کرد فقط خود ملت کرد است، به خصوص در این وضعیت سخت و حساس سیاسی که در منطقه پیش آمده است.

درخواست من از همه اقشار و طبقات کردستان به ویژه کردستان ایران این است که در مقابل سیاستی که پ.ک.ک در پیش گرفته است، سکوت نکرده و از هر راهی که ممکن است، توان خود را علیه شیوه و نوع سیاست و رفتار پ.ک.ک که با احزاب‌ سیاسی کرد در بخش‌های دیگر کردستان در پیش گرفته به کار گیرند، تا از این سیاست دوری جسته و بجای دشمنی و تلاش برای تضعیف جریان‌های سیاسی کردی، در تلاش باشد تا از نیرو و توان خود به نفع ملت کرد و احزاب سیاسی که در خدمت رسیدن به اهداف مردم است گام بردارند.

امیدواریم که این مشکل پیچیده‌تر نشود. حزب ما نه از این رویداد خرسند است و نه قصد دامن زدن به این مسأله‌ را دارد. امیدواریم که پ.ک.ک و دوستداران پ.ک.ک نیز به همین گونه به مسأله‌ کرد بنگرند و روابط و موقعیت کنونی که میان حزب دمکرات کردستان ایران و پ.ک.ک از سال‌های گذشته وجود داشته به قوت خود باقی مانده و این رویداد سبب خدشه‌دار شدن آن نگردد.

درخواست من از مردم کردستان ایران این است که آرامش خود را حفظ کرده و حرکاتی انجام ندهند که در این موقعیت حساس موجب خرسندی دشمنانمان شود. وظیفه ما در این وضعیت پیش آمده، همبستگی و پشتیبانی همدیگر و پشت کردن به دشمن یعنی "جمهوری اسلامی ایران" است که در حال حاضر قدرتمندترین و بزرگترین دشمن ملت کرد در همه بخش‌های کردستان می‌باشد.

برایتان آرزوی سربلندی می‌کنم، من از شما تقاضای همبستگی و پشتیبانی از حزب دمکرات کردستان ایران و دیگر احزاب سیاسی کرد را دارم که در راستای منافع ملت کرد گام برداشته و فداکاری می‌کنند.
با تشکر فراوان

بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.