• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

دانشگاه کمبریج به شماری از شخصیت‎های کُرد دکترای افتخاری اهدا کرد+ گفتگو

میلادی: ١٣-٠٧-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠۴/٢٢ - ١٠:۴٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دانشگاه کمبریج به شماری از شخصیت‎های کُرد دکترای افتخاری اهدا کرد+ گفتگو
کوردستان میدیا: برای نخستین بار در سطح بین‎المللی، ١٠شخصیت کُرد درشهر قاهره پایتخت مصر در مراسمی از سوی دانشگاه کمبریج دکترای افتخاری دریافت کردند.

به گزارش وب‎سایت کوردستان میدیا، این مراسم که به ملت کُرد اختصاص یافته بود، چند هفته پیش با سرود ملی "ای رقیب" و برافراشته شدن پرچم کردستان آغاز به کار کرده و به شماری از روشنفکران، هنرمندان و شخصیت‎های مذهبی از سوی سازمان " کتاب بدون مرز، آکادمی آمریکایی علم و تکنولوژی و دانشگاه کمبریج انگلستان" دکترای افتخاری اعطا شده است.

خسرو جاف یکی از شرکت‌کنندگان در این مراسم بوده است که دو دکترای افتخاری در زمینه شعر و دیزاین به وی اعطا شده است، طی گفتگویی با وب‌سایت کوردستان میدیا عنوان کرده است: دانشگاه کمبریج یکی از بزرگترین دانشگاه‎های دنیا از لحاظ علمی به شمار می‎آید، این دانشگاه سالانه ملت‎های را انتخاب کرده و به افراد صاحب اثر این ملت‎ها دکترای افتخاری اعطا می‎کند که ویژگی‎ خاص خود را دارند، هرچند افراد فرهیخته و توانا زیادی در میان ملت‎ کُرد بوده‎اند، اما ملت ما فاقد افراد نخبه بوده و اکنون در هزاره سوم هستیم و روند جهانی شدن در سطح کشورها و دانشگاه‌ها جایگاه ویژه‌ای را دارد.

9725.jpg
خسرو جاف

خسرو جاف درباره این مسئله که این یک دستاورد ملی محسوب می‎شود نه یک دستاورد شخصی و فردی، افزود: این دکترای افتخاری فقط متعلق به من نمی‎باشد و بلکه متعلق به ملت کُرد بوده و من پلی هستم که ملت من از آن گذر می‌کند.
گاهی اوقات گذشتن از مسائل به اسم ملیت‎های دیگر می‎بایستی از طریق افراد صورت پذیرد، اما باید از طریق شخصیت‎ها باشد که مردم نتوانند از آن انتقاد بگیرند، به همین دلیل ما وسیله‎ای هستیم برای اینکه این پیام را به گوش جهانیان برسانیم.

این شاعر و دیزاینر کُرد ضمن اشاره به اینکه ما در دورانی زندگی می‎کنیم که زیباشناسی و مسائل روشنفکری در کشمکش سیاسی پنهان شده است، بدین شیوه درباره دیدگاه جامعه کُردی نسبت به این مسئله گفت:
در میان ملت ما اهمیت آنچنانی به هنر داده نمی‌شود و اعطای این دکترا به من و ملتم آنچنان که باید مورد اهمیت قرار می‌گرفت، نگرفت. این نیز نشان‌دهنده که روشنفکری و هنر و دنیای اختراع زیر موجی از کشمکش ضعیف پنهان شده است. همچنین کسی به دنیای هنر و ظرافت‎های خاص آن پی‌نبرده است. امیدوارم روزی فرا برسد که ظرافت‎ها همانند خود نشان داده شوند و افراد شایسته لایق آن باشند که تمامی جریان‎ها، احزاب و دولتمردان با چشمی باز و حقیقی به دنیای روشنفکری بنگرند.

این هنرمند کُرد ضمن تاکید بر این مسئله که ملت کُرد زمینه این را دارد که به حقوق مشروعی خود در تمامی زمینه‎ها برسد، وی آرزومند است که ملت کُرد به جایگاه واقعی خود برسد و در میان ملیت‎های جهان شناخته شده باشد.

همزمان با خسرو جاف، شماری از شخصیت‎های دیگر براساس تخصص و خدمت چندین ساله در زمینه‌های سیاسی ، اقتصادی، هنری و نویسندگی، مدرک دکترای افتخاری به آنها اعطا گردید.

شوان پرور، عبدالرحمان صدیق، شکریه رسول، کردستان موکریانی، احمد سالار، متران ربان، سیروان بارزانی، عزیز محمد و هیدی شاعر از جمله شخصیت‎های کُردی بودند که دکترای افتخاری به آنها اعطا گردیده است.

در این مراسم اکثر دولتمردان مصر، وزرا و استاندار قاهره، همچنین شماری از هنرمندان حضور داشتند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.