• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٢ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

دانشگاه کمبریج به شماری از شخصیت‎های کُرد دکترای افتخاری اهدا کرد+ گفتگو

میلادی: ١٣-٠٧-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠۴/٢٢ - ١٠:۴٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دانشگاه کمبریج به شماری از شخصیت‎های کُرد دکترای افتخاری اهدا کرد+ گفتگو
کوردستان میدیا: برای نخستین بار در سطح بین‎المللی، ١٠شخصیت کُرد درشهر قاهره پایتخت مصر در مراسمی از سوی دانشگاه کمبریج دکترای افتخاری دریافت کردند.

به گزارش وب‎سایت کوردستان میدیا، این مراسم که به ملت کُرد اختصاص یافته بود، چند هفته پیش با سرود ملی "ای رقیب" و برافراشته شدن پرچم کردستان آغاز به کار کرده و به شماری از روشنفکران، هنرمندان و شخصیت‎های مذهبی از سوی سازمان " کتاب بدون مرز، آکادمی آمریکایی علم و تکنولوژی و دانشگاه کمبریج انگلستان" دکترای افتخاری اعطا شده است.

خسرو جاف یکی از شرکت‌کنندگان در این مراسم بوده است که دو دکترای افتخاری در زمینه شعر و دیزاین به وی اعطا شده است، طی گفتگویی با وب‌سایت کوردستان میدیا عنوان کرده است: دانشگاه کمبریج یکی از بزرگترین دانشگاه‎های دنیا از لحاظ علمی به شمار می‎آید، این دانشگاه سالانه ملت‎های را انتخاب کرده و به افراد صاحب اثر این ملت‎ها دکترای افتخاری اعطا می‎کند که ویژگی‎ خاص خود را دارند، هرچند افراد فرهیخته و توانا زیادی در میان ملت‎ کُرد بوده‎اند، اما ملت ما فاقد افراد نخبه بوده و اکنون در هزاره سوم هستیم و روند جهانی شدن در سطح کشورها و دانشگاه‌ها جایگاه ویژه‌ای را دارد.

9725.jpg
خسرو جاف

خسرو جاف درباره این مسئله که این یک دستاورد ملی محسوب می‎شود نه یک دستاورد شخصی و فردی، افزود: این دکترای افتخاری فقط متعلق به من نمی‎باشد و بلکه متعلق به ملت کُرد بوده و من پلی هستم که ملت من از آن گذر می‌کند.
گاهی اوقات گذشتن از مسائل به اسم ملیت‎های دیگر می‎بایستی از طریق افراد صورت پذیرد، اما باید از طریق شخصیت‎ها باشد که مردم نتوانند از آن انتقاد بگیرند، به همین دلیل ما وسیله‎ای هستیم برای اینکه این پیام را به گوش جهانیان برسانیم.

این شاعر و دیزاینر کُرد ضمن اشاره به اینکه ما در دورانی زندگی می‎کنیم که زیباشناسی و مسائل روشنفکری در کشمکش سیاسی پنهان شده است، بدین شیوه درباره دیدگاه جامعه کُردی نسبت به این مسئله گفت:
در میان ملت ما اهمیت آنچنانی به هنر داده نمی‌شود و اعطای این دکترا به من و ملتم آنچنان که باید مورد اهمیت قرار می‌گرفت، نگرفت. این نیز نشان‌دهنده که روشنفکری و هنر و دنیای اختراع زیر موجی از کشمکش ضعیف پنهان شده است. همچنین کسی به دنیای هنر و ظرافت‎های خاص آن پی‌نبرده است. امیدوارم روزی فرا برسد که ظرافت‎ها همانند خود نشان داده شوند و افراد شایسته لایق آن باشند که تمامی جریان‎ها، احزاب و دولتمردان با چشمی باز و حقیقی به دنیای روشنفکری بنگرند.

این هنرمند کُرد ضمن تاکید بر این مسئله که ملت کُرد زمینه این را دارد که به حقوق مشروعی خود در تمامی زمینه‎ها برسد، وی آرزومند است که ملت کُرد به جایگاه واقعی خود برسد و در میان ملیت‎های جهان شناخته شده باشد.

همزمان با خسرو جاف، شماری از شخصیت‎های دیگر براساس تخصص و خدمت چندین ساله در زمینه‌های سیاسی ، اقتصادی، هنری و نویسندگی، مدرک دکترای افتخاری به آنها اعطا گردید.

شوان پرور، عبدالرحمان صدیق، شکریه رسول، کردستان موکریانی، احمد سالار، متران ربان، سیروان بارزانی، عزیز محمد و هیدی شاعر از جمله شخصیت‎های کُردی بودند که دکترای افتخاری به آنها اعطا گردیده است.

در این مراسم اکثر دولتمردان مصر، وزرا و استاندار قاهره، همچنین شماری از هنرمندان حضور داشتند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".