• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠۴ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

هفتادمین سالگرد تاسیس حزب دمکرات در اربیل گرامی داشته شد

میلادی: ١۶-٠٨-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠۵/٢۵ - ١٣:٢۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
هفتادمین سالگرد تاسیس حزب دمکرات در اربیل گرامی داشته شد
کوردستان میدیا: یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران در یکی از سالن‌های اصلی شهر اربیل، پایتخت اقلیم کردستان، جشن گرفته شد.

به گزارش وب‌‎سایت کوردستان میدیا، بعد از ظهر روز شنبه، بیست و چهارم مردادماه سال١٣٩٤، مراسم ٧٠ سال فعالیت مستمر حزب دمکرات کردستان ایران در پایتخت اقلیم کردستان با حضور اعضای رهبری، شماری از شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان احزاب و جریانات سیاسی کردستان، کادر و پیشمرگه و اعضای حزب دمکرات در سالن پیشوا برگزار گردید.

این مراسم با سرود ملی "ای رقیب" و یک دقیقه سکوت به احترام شهیدان راه آزادی کُردستان آغاز شد.

در بخش دیگری از این مراسم، محمدصالح قادری عضو کمیته مرکزی حزب دمکرات کردستان ایران به مهمان این مراسم خیر مقدم گفت و یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات را تبریک گفت.

سپس، "تیمور مصطفایی" عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران بدین مناسبت پیامی را تقدیم کرد.

مصطفایی در سخنان خود با اشاره به مبارزه و فعالیت 70 ساله حزب دمکرات کردستان ایران، اعلام کرد: تاریخ حزب دمکرات در هر مرحله‌ای جای افتخار برای اعضای این حزب و مردم کردستان دارد، در دوران مبارزه مسلحانه، حزب دمکرات کردستان ایران نه تنها به زیان احزاب دیگر کردستان عمل نکرده بلکه ثابت گردیده که به نفع و مصلحت احزاب کردستان عمل کرده است.

وی در ادامه سخنان خود به دوران مبارزه مسلحانه حزب دمکرات کردستان ایران اشاره نمود که از سوی رژیم اسلامی ایران بر آنان تحمیل شده بود و ملت کُرد نیز برعلیه این حملات رژیم ایران از کرامت و ناموس خود دفاع کرد.

این عضو دفتر سیاسی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: جنایت‌های را که رژیم اسلامی ایران 36 سال قبل در کردستان انجام داد، هم‌اکنون داعش آن را انجام می‌دهد و این جنایت‌های داعش برگرفته و آموخته از رژیم اسلامی ایران می‌باشد.

وی افزود: رژیم اسلامی ایران راه‌حلی را برای حل مسئله کُرد از راه گفتگو ندارد و این نشان دهنده این حقیقت است که رژیم ایران دوست ملت کُرد در هیچکدام در بخش‌های دیگر کردستان نمی‌باشد.

تیمور مصطفایی در پایان سخنان خود، خاطر نشان کرد: ما اعضای حزب دمکرات کردستان ایران در یاد٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران تجدید پیمان می‌کنیم که تا رسیدن به اهداف خودمان به مبارزه ادامه خواهیم داد و همانطور که شهید دکتر صادق شرفکندی فرمودند، "یا پیروز خواهیم شد یا در کنار شهدایمان آرام خواهیم گرفت" و دست از مبارزه مشروع ملتمان دست نخواهیم کشید.

در بخش دیگری از این مراسم، گروه موزیک حزب دمکرات کردستان ایران سرودی را تحت عنوان "رێگایەک هه‌تا ئاسۆ" اجرا کردند.

در ادامه این مراسم، "گولباخ بهرامی" قطعه شعری را تقدیم به شرکت‌کنندگان در مراسم نمود.

سپس سرود "بژی دێموکرات" توسط جمعی از نونهالان و کودکان تقدیم گردید.

این مراسم با اجرای چند ترانه از سوی گروه موزیک حزب دمکرات پایان یافت.

به مناسبت یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران چندین پیام تبریک به دست برگزارکنندگان مراسم رسیده بود که عبارتند از:

پارت دمکرات کردستان
حزب کومله کردستان ایران
اتحادیه ملی دمکرات کردستان
روزنامه خبات، ارگان پارت دمکرات کردستان
پارت سوسیالیست کردستان باکور (ترکیه)
سازمان خبات کردستان ایران
حزب شیوعی کردستان
جنبش دمکرات ملت کُردستان
ناحیه ٣ اتحادیه میهنی کردستان
جنبش صلح و دمکراسی برای کردستان
شورای رهبری حزب زحمتکشان کردستان
حزب اتحادیه دمکرات کُرد سوریه
حزب دمکراتیک خلق‌ها (HDP)
عثمان اوجالان
سینم خان بدرخان
سلام عبدالله، سر دبیر روزنامه خبات

همچنین نمایشگاه عکسی از ٧٠ سال مبارزه و فعالیت حزب دمکرات به مناسبت یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران در سالن پیشوا، برگزار شد.

آلبوم عکس:ویدئو

بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٧ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با کریم پرویزی
ــ راسان و تغییر
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".