• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

هفتادمین سالگرد تاسیس حزب دمکرات در اربیل گرامی داشته شد

میلادی: ١۶-٠٨-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠۵/٢۵ - ١٣:٢۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
هفتادمین سالگرد تاسیس حزب دمکرات در اربیل گرامی داشته شد
کوردستان میدیا: یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران در یکی از سالن‌های اصلی شهر اربیل، پایتخت اقلیم کردستان، جشن گرفته شد.

به گزارش وب‌‎سایت کوردستان میدیا، بعد از ظهر روز شنبه، بیست و چهارم مردادماه سال١٣٩٤، مراسم ٧٠ سال فعالیت مستمر حزب دمکرات کردستان ایران در پایتخت اقلیم کردستان با حضور اعضای رهبری، شماری از شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان احزاب و جریانات سیاسی کردستان، کادر و پیشمرگه و اعضای حزب دمکرات در سالن پیشوا برگزار گردید.

این مراسم با سرود ملی "ای رقیب" و یک دقیقه سکوت به احترام شهیدان راه آزادی کُردستان آغاز شد.

در بخش دیگری از این مراسم، محمدصالح قادری عضو کمیته مرکزی حزب دمکرات کردستان ایران به مهمان این مراسم خیر مقدم گفت و یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات را تبریک گفت.

سپس، "تیمور مصطفایی" عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران بدین مناسبت پیامی را تقدیم کرد.

مصطفایی در سخنان خود با اشاره به مبارزه و فعالیت 70 ساله حزب دمکرات کردستان ایران، اعلام کرد: تاریخ حزب دمکرات در هر مرحله‌ای جای افتخار برای اعضای این حزب و مردم کردستان دارد، در دوران مبارزه مسلحانه، حزب دمکرات کردستان ایران نه تنها به زیان احزاب دیگر کردستان عمل نکرده بلکه ثابت گردیده که به نفع و مصلحت احزاب کردستان عمل کرده است.

وی در ادامه سخنان خود به دوران مبارزه مسلحانه حزب دمکرات کردستان ایران اشاره نمود که از سوی رژیم اسلامی ایران بر آنان تحمیل شده بود و ملت کُرد نیز برعلیه این حملات رژیم ایران از کرامت و ناموس خود دفاع کرد.

این عضو دفتر سیاسی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: جنایت‌های را که رژیم اسلامی ایران 36 سال قبل در کردستان انجام داد، هم‌اکنون داعش آن را انجام می‌دهد و این جنایت‌های داعش برگرفته و آموخته از رژیم اسلامی ایران می‌باشد.

وی افزود: رژیم اسلامی ایران راه‌حلی را برای حل مسئله کُرد از راه گفتگو ندارد و این نشان دهنده این حقیقت است که رژیم ایران دوست ملت کُرد در هیچکدام در بخش‌های دیگر کردستان نمی‌باشد.

تیمور مصطفایی در پایان سخنان خود، خاطر نشان کرد: ما اعضای حزب دمکرات کردستان ایران در یاد٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران تجدید پیمان می‌کنیم که تا رسیدن به اهداف خودمان به مبارزه ادامه خواهیم داد و همانطور که شهید دکتر صادق شرفکندی فرمودند، "یا پیروز خواهیم شد یا در کنار شهدایمان آرام خواهیم گرفت" و دست از مبارزه مشروع ملتمان دست نخواهیم کشید.

در بخش دیگری از این مراسم، گروه موزیک حزب دمکرات کردستان ایران سرودی را تحت عنوان "رێگایەک هه‌تا ئاسۆ" اجرا کردند.

در ادامه این مراسم، "گولباخ بهرامی" قطعه شعری را تقدیم به شرکت‌کنندگان در مراسم نمود.

سپس سرود "بژی دێموکرات" توسط جمعی از نونهالان و کودکان تقدیم گردید.

این مراسم با اجرای چند ترانه از سوی گروه موزیک حزب دمکرات پایان یافت.

به مناسبت یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران چندین پیام تبریک به دست برگزارکنندگان مراسم رسیده بود که عبارتند از:

پارت دمکرات کردستان
حزب کومله کردستان ایران
اتحادیه ملی دمکرات کردستان
روزنامه خبات، ارگان پارت دمکرات کردستان
پارت سوسیالیست کردستان باکور (ترکیه)
سازمان خبات کردستان ایران
حزب شیوعی کردستان
جنبش دمکرات ملت کُردستان
ناحیه ٣ اتحادیه میهنی کردستان
جنبش صلح و دمکراسی برای کردستان
شورای رهبری حزب زحمتکشان کردستان
حزب اتحادیه دمکرات کُرد سوریه
حزب دمکراتیک خلق‌ها (HDP)
عثمان اوجالان
سینم خان بدرخان
سلام عبدالله، سر دبیر روزنامه خبات

همچنین نمایشگاه عکسی از ٧٠ سال مبارزه و فعالیت حزب دمکرات به مناسبت یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران در سالن پیشوا، برگزار شد.

آلبوم عکس:ویدئو

بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.