• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٩ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

هفتادمین سالگرد تاسیس حزب دمکرات در اربیل گرامی داشته شد

میلادی: ١۶-٠٨-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠۵/٢۵ - ١٣:٢۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
هفتادمین سالگرد تاسیس حزب دمکرات در اربیل گرامی داشته شد
کوردستان میدیا: یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران در یکی از سالن‌های اصلی شهر اربیل، پایتخت اقلیم کردستان، جشن گرفته شد.

به گزارش وب‌‎سایت کوردستان میدیا، بعد از ظهر روز شنبه، بیست و چهارم مردادماه سال١٣٩٤، مراسم ٧٠ سال فعالیت مستمر حزب دمکرات کردستان ایران در پایتخت اقلیم کردستان با حضور اعضای رهبری، شماری از شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان احزاب و جریانات سیاسی کردستان، کادر و پیشمرگه و اعضای حزب دمکرات در سالن پیشوا برگزار گردید.

این مراسم با سرود ملی "ای رقیب" و یک دقیقه سکوت به احترام شهیدان راه آزادی کُردستان آغاز شد.

در بخش دیگری از این مراسم، محمدصالح قادری عضو کمیته مرکزی حزب دمکرات کردستان ایران به مهمان این مراسم خیر مقدم گفت و یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات را تبریک گفت.

سپس، "تیمور مصطفایی" عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران بدین مناسبت پیامی را تقدیم کرد.

مصطفایی در سخنان خود با اشاره به مبارزه و فعالیت 70 ساله حزب دمکرات کردستان ایران، اعلام کرد: تاریخ حزب دمکرات در هر مرحله‌ای جای افتخار برای اعضای این حزب و مردم کردستان دارد، در دوران مبارزه مسلحانه، حزب دمکرات کردستان ایران نه تنها به زیان احزاب دیگر کردستان عمل نکرده بلکه ثابت گردیده که به نفع و مصلحت احزاب کردستان عمل کرده است.

وی در ادامه سخنان خود به دوران مبارزه مسلحانه حزب دمکرات کردستان ایران اشاره نمود که از سوی رژیم اسلامی ایران بر آنان تحمیل شده بود و ملت کُرد نیز برعلیه این حملات رژیم ایران از کرامت و ناموس خود دفاع کرد.

این عضو دفتر سیاسی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: جنایت‌های را که رژیم اسلامی ایران 36 سال قبل در کردستان انجام داد، هم‌اکنون داعش آن را انجام می‌دهد و این جنایت‌های داعش برگرفته و آموخته از رژیم اسلامی ایران می‌باشد.

وی افزود: رژیم اسلامی ایران راه‌حلی را برای حل مسئله کُرد از راه گفتگو ندارد و این نشان دهنده این حقیقت است که رژیم ایران دوست ملت کُرد در هیچکدام در بخش‌های دیگر کردستان نمی‌باشد.

تیمور مصطفایی در پایان سخنان خود، خاطر نشان کرد: ما اعضای حزب دمکرات کردستان ایران در یاد٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران تجدید پیمان می‌کنیم که تا رسیدن به اهداف خودمان به مبارزه ادامه خواهیم داد و همانطور که شهید دکتر صادق شرفکندی فرمودند، "یا پیروز خواهیم شد یا در کنار شهدایمان آرام خواهیم گرفت" و دست از مبارزه مشروع ملتمان دست نخواهیم کشید.

در بخش دیگری از این مراسم، گروه موزیک حزب دمکرات کردستان ایران سرودی را تحت عنوان "رێگایەک هه‌تا ئاسۆ" اجرا کردند.

در ادامه این مراسم، "گولباخ بهرامی" قطعه شعری را تقدیم به شرکت‌کنندگان در مراسم نمود.

سپس سرود "بژی دێموکرات" توسط جمعی از نونهالان و کودکان تقدیم گردید.

این مراسم با اجرای چند ترانه از سوی گروه موزیک حزب دمکرات پایان یافت.

به مناسبت یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران چندین پیام تبریک به دست برگزارکنندگان مراسم رسیده بود که عبارتند از:

پارت دمکرات کردستان
حزب کومله کردستان ایران
اتحادیه ملی دمکرات کردستان
روزنامه خبات، ارگان پارت دمکرات کردستان
پارت سوسیالیست کردستان باکور (ترکیه)
سازمان خبات کردستان ایران
حزب شیوعی کردستان
جنبش دمکرات ملت کُردستان
ناحیه ٣ اتحادیه میهنی کردستان
جنبش صلح و دمکراسی برای کردستان
شورای رهبری حزب زحمتکشان کردستان
حزب اتحادیه دمکرات کُرد سوریه
حزب دمکراتیک خلق‌ها (HDP)
عثمان اوجالان
سینم خان بدرخان
سلام عبدالله، سر دبیر روزنامه خبات

همچنین نمایشگاه عکسی از ٧٠ سال مبارزه و فعالیت حزب دمکرات به مناسبت یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران در سالن پیشوا، برگزار شد.

آلبوم عکس:ویدئو

بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.