• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

یاد ٧٠ ساله تاسیس حدکا گرامی داشته شد

میلادی: ١٧-٠٨-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠۵/٢۶ - ١١:٢۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
یاد ٧٠ ساله تاسیس حدکا گرامی داشته شد
کوردستان میدیا: ویژه مراسمی به مناسبت هفتادمین سالروز تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران در مقر اصلی این حزب در شهر کویه‌سنجق برگزار شد.

به گزارش وب‌سایت کوردستان میدیا، روز یکشنبه بیست و پنجم مردادماه سال ١٣٩٤، مراسمی جهت گرامی‌داشت تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران در مقر اصلی این حزب در شهر کویه برگزار گردید.

این مراسم با سرود ملی "ای رقیب" و یک دقیقه سکوت به احترام شهیدان راه آزادی کُردستان آغاز شد.

سپس، مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران سخنانی را بدین مناسبت ایراد نمود.

دبیرکل حزب دمکرات در سخنان خود اظهار داشت: در سال ١٣٢٤ برابر با سال ١٩٤٥، در چنین روزی حزب دمکرات کردستان به عنوان حزبی ترقی‌خواه معاصر و رویدادی مهم سیاسی در شهر مهاباد توسط پیشوا قاضی محمد بنیان نهاده شد.

وی افزود: تاسیس حزب دمکرات در کردستان ایران دارای چندین دستاورد سیاسی و ملی مدرن برای هر چهار بخش کردستان و به ویژه برای کردستان ایران می‌باشد.

هجری خاطر نشان کرد: به دلیل وضعیت ملت کُرد به‌طور کلی و به ویژه در کردستان ایران، این حزب دمکرات است که دولت یا جمهوری دیفاکتو (جمهوری کردستان) را تاسیس می‌نماید که نماینده مطالبات کلی ملت کُرد محسوب می‌شود.

در بخش دیگری از این مراسم، گروه موزیک حزب دمکرات، سرودی را تحت عنوان "بووژانه‌وه" تقدیم به شرکت‌کنندگان مراسم کردند.

همچنین بدین مناسبت اتحادیه زنان جهت گرامی‌داشت یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات، حرکت نمادین نظامی را اجرا و در این مراسم از آنها تقدیر بعمل آمد.

در ادامه این مراسم، با اهداء ٧ لوح تقدیر به مناسبت یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران از ٧ مبارز خط مشی حزب دمکرات، "پروانه دانش‌ور" قدیمی‌ترین فرزند شهید حزب دمکرات، "سید علی رحمانی" باسابقه‌ترین مبارز در صفوف حزب دمکرات، "هاوری اسماعیلی" قدیمی‌ترین زن پیشمرگه، "نسرین قاسملو" همسر رهبر شهید دکتر قاسملو و شخصیت مبارز و دوست ملت کُرد، "ملا حسن شیوه‌سلی" شهید زنده و عضو افتخاری کمیته مرکزی حزب دمکرات، "عبدالله عزت‌پور" شخصیت مبارز و عضو رهبری حزب، "کریم حداد" شخصیت مبارز و عضو رهبری حزب دمکرات تقدیر و تجلیل بعمل آمد.

به دنبال اهداء لوح تقدیر، سرود "بژی دێموکرات" توسط نونهالان و کودکان خانواده‌های حزب دمکرات تقدیم به شرکت‌کنندگان گردید.

سپس پیام اتحادیه‌های زنان، جوانان و دانشجویان دمکرات کردستان ایران از سوی "فاطمه عثمانی"، دبیر اتحادیه زنان قرائت شد.

در بخش دیگری از این مراسم، قطعه شعری تحت عنوان "پایژ" توسط "ناهید حسینی" ارائه گردید.

این مراسم با اجرای چند ترانه از سوی گروه موزیک حزب دمکرات و هنرمند "شنیار" پایان یافت.

به مناسبت یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران چندین پیام تبریک به دست برگزارکنندگان مراسم رسیده بود که عبارتند از:

اتحادیه میهنی کردستان، ناحیه ١٤ کویه
پارت دمکرات کردستان، کویه
اتحادیه اسلامی کردستان، کویه
جنبش گوران (تغییر)، کویه
پارت سوسیالیست کردستان باکور (ترکیه)
حزب شیوعی کردستان
جنبش جمهوریخواهان دمکرات و لاییک ایران
اتحادیه میهنی کردستان، کمیته ١ کویه

آلبوم عکس:ویدئو

بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.