• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠۴ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

یاد ٧٠ ساله تاسیس حدکا گرامی داشته شد

میلادی: ١٧-٠٨-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠۵/٢۶ - ١١:٢۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
یاد ٧٠ ساله تاسیس حدکا گرامی داشته شد
کوردستان میدیا: ویژه مراسمی به مناسبت هفتادمین سالروز تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران در مقر اصلی این حزب در شهر کویه‌سنجق برگزار شد.

به گزارش وب‌سایت کوردستان میدیا، روز یکشنبه بیست و پنجم مردادماه سال ١٣٩٤، مراسمی جهت گرامی‌داشت تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران در مقر اصلی این حزب در شهر کویه برگزار گردید.

این مراسم با سرود ملی "ای رقیب" و یک دقیقه سکوت به احترام شهیدان راه آزادی کُردستان آغاز شد.

سپس، مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران سخنانی را بدین مناسبت ایراد نمود.

دبیرکل حزب دمکرات در سخنان خود اظهار داشت: در سال ١٣٢٤ برابر با سال ١٩٤٥، در چنین روزی حزب دمکرات کردستان به عنوان حزبی ترقی‌خواه معاصر و رویدادی مهم سیاسی در شهر مهاباد توسط پیشوا قاضی محمد بنیان نهاده شد.

وی افزود: تاسیس حزب دمکرات در کردستان ایران دارای چندین دستاورد سیاسی و ملی مدرن برای هر چهار بخش کردستان و به ویژه برای کردستان ایران می‌باشد.

هجری خاطر نشان کرد: به دلیل وضعیت ملت کُرد به‌طور کلی و به ویژه در کردستان ایران، این حزب دمکرات است که دولت یا جمهوری دیفاکتو (جمهوری کردستان) را تاسیس می‌نماید که نماینده مطالبات کلی ملت کُرد محسوب می‌شود.

در بخش دیگری از این مراسم، گروه موزیک حزب دمکرات، سرودی را تحت عنوان "بووژانه‌وه" تقدیم به شرکت‌کنندگان مراسم کردند.

همچنین بدین مناسبت اتحادیه زنان جهت گرامی‌داشت یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات، حرکت نمادین نظامی را اجرا و در این مراسم از آنها تقدیر بعمل آمد.

در ادامه این مراسم، با اهداء ٧ لوح تقدیر به مناسبت یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران از ٧ مبارز خط مشی حزب دمکرات، "پروانه دانش‌ور" قدیمی‌ترین فرزند شهید حزب دمکرات، "سید علی رحمانی" باسابقه‌ترین مبارز در صفوف حزب دمکرات، "هاوری اسماعیلی" قدیمی‌ترین زن پیشمرگه، "نسرین قاسملو" همسر رهبر شهید دکتر قاسملو و شخصیت مبارز و دوست ملت کُرد، "ملا حسن شیوه‌سلی" شهید زنده و عضو افتخاری کمیته مرکزی حزب دمکرات، "عبدالله عزت‌پور" شخصیت مبارز و عضو رهبری حزب، "کریم حداد" شخصیت مبارز و عضو رهبری حزب دمکرات تقدیر و تجلیل بعمل آمد.

به دنبال اهداء لوح تقدیر، سرود "بژی دێموکرات" توسط نونهالان و کودکان خانواده‌های حزب دمکرات تقدیم به شرکت‌کنندگان گردید.

سپس پیام اتحادیه‌های زنان، جوانان و دانشجویان دمکرات کردستان ایران از سوی "فاطمه عثمانی"، دبیر اتحادیه زنان قرائت شد.

در بخش دیگری از این مراسم، قطعه شعری تحت عنوان "پایژ" توسط "ناهید حسینی" ارائه گردید.

این مراسم با اجرای چند ترانه از سوی گروه موزیک حزب دمکرات و هنرمند "شنیار" پایان یافت.

به مناسبت یاد ٧٠ ساله تاسیس حزب دمکرات کردستان ایران چندین پیام تبریک به دست برگزارکنندگان مراسم رسیده بود که عبارتند از:

اتحادیه میهنی کردستان، ناحیه ١٤ کویه
پارت دمکرات کردستان، کویه
اتحادیه اسلامی کردستان، کویه
جنبش گوران (تغییر)، کویه
پارت سوسیالیست کردستان باکور (ترکیه)
حزب شیوعی کردستان
جنبش جمهوریخواهان دمکرات و لاییک ایران
اتحادیه میهنی کردستان، کمیته ١ کویه

آلبوم عکس:ویدئو

بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٧ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با کریم پرویزی
ــ راسان و تغییر
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".