• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

مستند کودکان کوبانی و شنگال در کره جنوبی اشک تماشاگران را درآورد

میلادی: ٠۴-١٠-٢٠١۵ - خورشیدی: ١٣٩۴/٠٧/١٢ - ١٧:۵٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مستند کودکان کوبانی و شنگال در کره جنوبی اشک تماشاگران را درآورد
کوردستان میدیا: فیلم مستند "زندگی در مرز" به کارگردانی ٨ کودک کوبانی و شنگال در جشنواره بین‌المللی فیلم "بوسان" در کره جنوبی به نمایش درآمد.

به گزارش رسیده به وب‌سایت کوردستان میدیا، فیلم مستند داستانی "زندگی در مرز" به کارگردانی هشت کودک جنگ‌زده کوبانی و شنگال و به تهیه‌کنندگی "بهمن قبادی"، اشک تماشاگران بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم "بوسان" در کشور کره جنوبی را درآورد.

فیلم مستند داستانی "زندگی در مرز" به کارگردانی هشت کودک از شهرهای کوبانی و شنگال با راهنمایی و مشاوره بهمن قبادی و توسط مؤسسه سينمايي "مژ فیلم" تهیه شده است.

این مستند، در نخستین نمایش بین‌المللی خود با حضور این کارگردان کُرد و تعدادی از فیلمسازان کره‌ای در دو سانس مختلف؛ در ساعت ٨ جمعه شب ٢ اکتبر ٢٠١٥ در بخش "نمایش فیلم‌های کوتاه" در بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم "بوسان" در کشور کره جنوبی روی پرده رفت و تمام صندلی‌های سالن‌های نمایش این فیلم پر از تماشاگر بود و تمام بینندگان، با چشمانی اشکبار به تماشای این فیلم کُردی نشستند و بسیار تحت تأثیر قرار گرفتند.

طبق گزارش ارسالی به وب‌سایت کوردستان میدیا، استقبال تماشاگران از "زندگی در مرز" به گونه‌ای بود که مسئولان جشنواره بین‌المللی فیلم "بوسان" تصمیم گرفتند که چندین سانس نمایش دیگر را به این فیلم مستند اختصاص بدهند و قرار است به‌غیر از نمایش‌های این فیلم از جمله؛ ساعت ١١ قبل‌ازظهر روز ٥ اکتبر و همچنین ساعت ١ ظهر روز ٨ اکتبر ٢٠١٥ در چندین سانس مختلف دیگر نیز، این فیلم نمایش داده شود.

در ادامه این گزارش ارسالی عنوان گردیده است، بهمن قبادی به عنوان تهیه‌کننده "زندگی در مرز" در این دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم "بوسان" حضور داشته و هشت کودک شهرهای کوبانی و شنگال که کارگردانی این فیلم را بر عهده داشتند به دلیل نداشتن پاسپورت نتوانستند در این جشنواره معتبر سینمایی حضور داشته باشند.

قبادی بعد از نمایش این فیلم در جشنواره بین‌المللی فیلم "بوسان" گفت: اگر این بچه‌ها امکانات بهتری در اختیار داشته باشند به مراتب بهتر فیلم می‌سازند.

وی افزود: امروزه همه کُردها یک زبان مشترک می‌خواهند که در حال حاضر ندارند و باید از طریق زبان و همچنین از طریق فرهنگ، کُردها به همدیگر نزدیکتر شوند.

این کارگردان کُرد در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: اگر کردستانی در عراق تشکیل بشود؛ دیگر کُردها نیازی به رفتن به خارج از کشور و همچنین اروپا ندارند.

"بهمن قبادی" در پایان سخنانش تأکید کرد: کُردها باید امروزه کشور خودشان را داشته باشند؛ اگر جامعه جهانی در تحقق این خواسته به آنان کمک نکنند، دوباره فاجعه دلخراش دیگری در انتظار کُردهاست و آنوقت آنان باید پاسخگوی این اتفاق باشند.

فیلم مستند داستانی "زندگی در مرز" در آخرین نمایش خود، روز یکشنبه ٢٦ ژوئیه ٢٠١٥ توسط سازمان عفو بین‌الملل در هفته حقوق ‌بشر، در کاخ سفید در شهر واشنگتن برای "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا، دیپلمات‌ها، سیاستمداران و مسئولانی عالی رتبه این کشور به‌نمایش درآمد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.