• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠١ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

پرویز دستمالچی: سازمان‌های اطلاعاتی جهان هیچ دخالتی در روند برگزاری دادگاه میکونوس نداشته‌اند

میلادی: ٢٣-٠۴-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠٢/٠۴ - ١٧:٢٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
پرویز دستمالچی: سازمان‌های اطلاعاتی جهان هیچ دخالتی در روند برگزاری دادگاه میکونوس نداشته‌اند
کوردستان میدیا: ١٢ سال از رونمایی لوح یادبود قربانیان ترور میکونوس در رستوران میکونوس در برلین آلمان گذشت و دادگاه میکونوس یکی از جنجالی‌ترین و طولانی‌ترین روندهای قضایی در تاریخ آلمان بود.

ایده رونمایی این لوح یادبود را نمایندگان احزاب سوسیال دمکرات، سبزها و سوسیالیسم دمکراتیک، سال ۱۹۹۷ در شورای شهر منطقه ویلمرزدورف برلین مطرح کردند، اما در آن زمان وزارت امورخارجه آلمان به دلیل "عدم قطعیت حکم" با آن مخالفت کرد.

یک سال بعد در دسامبر ۱۹۹۸ حکم دادگاه بدوی قطعیت یافت. حکمی که بر اساس آن علی خامنه‌ای رهبر رژیم، رئیس جمهور وقت علی اکبر هاشمی رفسنجانی، وزیر امور خارجه وقت علی اکبر ولایتی و وزیر اطلاعات و امنیت وقت علی فلاحیان، به عنوان آمران ترور در برلین شناخته شدند.

روز ٢٦ شهریور ١٣٧١ (١٧سپتامبر ١٩٩٢) در جریان حمله‌ی ‌تروریست‌های ‌رژیم جمهوری ‌اسلامی ‌ایران به ‌رستوران میكونوس در برلین آلمان دکتر صادق شرفکندی، دبیرکل سابق حزب دمکرات همراه ‌با فتاح عبدلی‌، عضو كمیته‌ی ‌مركزی‌ حزب و همایون اردلان، نماینده حزب در آلمان به ‌شهادت رسیدند.

رژیم اسلامی ایران بعد از موضع شدید کشورهای عربی نسبت بە قطع روابط دیپلماتیک و اقتصادی با ایران هشدار داد کە این کشورها خواری اروپا را بعد از قضیە میکونوس بە یاد داشتە باشند.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه‌ی عربستان نیز با یادآوری زنجیره‌ای از ترورهای جمهوری اسلامی از جمله ترور میکونوس، رژیم ایران را یک رژیم تروریستی خواند.

مدتی پیش نیز، خامنه‌ای در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رژیم، از حکم تاریخی دادگاه رسیدگی به پرونده‌ی ترور رهبران حزب دمکرات کردستان ایران به تلخی یاد کرد.

وی که خود نیز یکی از متهمان تحت پیگرد دادگاه میکونوس به جرم آمریت در ترور دکتر صادق شرفکندی، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران و همراهانش در برلین می‌باشد، طی سخنان خود افزود: "در قضایای مختلف، اروپایی‌ها بودند که ابتدای به دشمنی کردند. سر قضیّه‌ی آن قهوه‌خانه‌ی میکونوس، رئیس‌جمهور وقت ما را متّهم کردند و به دادگاه می‌خواستند بکشانند؛ اسمش را به‌عنوان متّهم در دادگاه مطرح کردند! خب چه‌کار کنیم ما با اینها؟ برویم التماس کنیم؟ برویم بگوییم آقا با ما بهتر از این باشید؟"

14536.jpg
پرویز دستمالچی، فعال سیاسی
وب‌سایت کوردستان میدیا در رابطه با واکنش سران رژیم طی مدت اخیر به حکم دادگاه میکونوس مصاحبه‌ای را با پرویز دستمالچی، فعال سیاسی و یکی از شاهدان این حادثه و دادگاه انجام داده که عیناً درپی می‌آید:

کوردستان میدیا: تأثیر جهانی دادگاه میکونوس و نتیجه‌ی آن بر برنامه‌ها و رفتار تروریستی جمهوری اسلامی ایران در قبال اپوزیسیون را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
پرویز دستمالچی: پس از صدور رای دادگاه میکونوس در دهم آپریل ۱۹۹۷، و محکومیت سران و رهبران ج.ا.ا، رهبر مذهبی نظام علی خامنه‌ای، رئیس جمهور وقت علی اکبر هاشمی رفسنجانی، وزیر امور خارجه وقت علی اکبر ولایتی و وزیر اطلاعات و امنیت وقت علی فلاحیان، به عنوان آمران ترور در برلین و اروپا، کشورهای اتحادیه اروپا روابط خود را با تهران معلق و سفرای خود را از تهران فراخواندند. برای برقراری دوباره روابط دیپلماتیک، ج.ا.ا. به اتحادیه اروپا تعهد داد که دیگر در خاک کشورهای عضو دست به ترور دگراندیشان نزند و از آن زمان تاکنون نیز، تا آنجا که من مطلع هستم، دست به چنین کاری نزده است. و این خود دلیلی روشن برای این امر است که تصمیم‌گیری درباره تمام قتل‌های مخالفان در خارج از کشور در بالاترین سطح سیاسی- مذهبی ایران انجام می‌گرفته است. یعنی اگر ترورها کار "گروه‌های خودسر" بود، نه جمهوری اسلامی می‌توانست چنین قولی بدهد و نه اگر می‌داد هرگز رعایت نمی‌شد.

کوردستان میدیا: چرا سران جمهوری اسلامی (خامنه‌ای) حکم دادگاه میکونوس را منتفی و درسی برای رژیم و مردم ایران می‌دانند؟
پرویز دستمالچی: هیچ حکومتی حاضر نخواهد شد که خودش رسماً و علناً اقرار نماید که از میان بردن مخالفان کار او بوده است، حتی اگر بر اساس اسناد و مدارک غیرقابل انکار از سوی یک دادگاه بیطرف به اثبات رسیده باشد. تمام حکومت‌های غیردمکراتیک یا تامگرایی چون ج.ا.ا. به مردمان خود دروغ می‌گویند و ولایت فقیهیان یکی از بدترین انواع حکومت‌های تامگرای دینی- مذهبی است که دروغگوی‌های خود به مردمان را با "تقیه" نیز توجیه می‌نماید. تمام نظام‌های تامگرا همواره برای مردمان خود یک دشمن خیالی درست می‌کنند تا بتوانند بهتر بر آنها حکومت کنند. جمهوری اسلامی نیز از همان زمان تشکیل برای مردم دو دشمن اصلی خارجی "شیطان بزرگ" و "شیطان کوچک" و دشمنان رنگارنگ درونی از منافقان تا فتنه‌گران، از مفسدان فی‌الارض تا کافران و ملحدان، از مأموران سازمان‌های اطلاعاتی خارجی تا فریب خوردگان و... درست کرد تا تمام کاسه و کوزه مربوط به سیاست‌های شکست خورده داخلی و خارجی خود را بر سر آنها بشکند.

کوردستان میدیا: شما به عنوان یکی از شاهدان این حادثه و دادگاه، آیا سازمان‌های اطلاعاتی جهان در روند برگزاری دادگاه میکونوس دخالت داشتند؟
پرویز دستمالچی: سازمان‌های اطلاعاتی جهان هیچ دخالتی در روند برگزاری دادگاه میکونوس نداشته‌اند. اصولاً سیستم قضایی آلمان به گونه‌ای است که حتی سیاستمداران برجسته آلمان نیز جرأت نمی‌کنند در امور قضایی دخالت کنند. استقلال قوا کاملاً رعایت می‌شود. چنین سخنانی ادعاهای پوچ ج.ا. است که وانمود کند گویا بیگناه است و رأی دادگاه میگونوس صرفاً یک توطئه از سوی سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای دشمن علیه ولایت فقیهیان بوده است تا از این راه آنها را بد نام کنند.

کوردستان میدیا: خیمه شب بازی خواندن حکم دادگاه از سوی مسئولان رژیم به چه معناست؟
پرویز دستمالچی: آنها به این وسیله می‌خواهند بگویند که بیگناه هستند و رأی دادگاه میکونوس مبنی بر محکومیت سران جمهوری اسلامی به عنوان آمران ترورهای مخالفان در خارج از کشور جنبه سیاسی دارد و نه قضایی. یعنی(دوباره) "غرب" برای بد نام کردن ج.ا. توطئه کرده و ترور کار رژیم نبوده است. می‌خواهند بگویند که قضات دادگاه مستقل نبوده‌اند و به دستور مقامات سیاسی یا اطلاعاتی عمل کرده‌اند. توجه داشته باشید که دادگاه حدود چهار سال طول کشید و بیش از ۱۸۰ شاهد به دادگاه آورده شدند و نیمه آنها به نفع عاملان و آمران ترور شهادت دادند. رأی دادگاه بر اساس اسناد و مدارک غیرقابل انکار مبنی بر نقش و دخالت ج.ا.ا.، رهبران و نهادهای آن بود.

کوردستان میدیا: تروریسم خواندن جمهوری اسلامی از سوی جامعه جهانی، چه تأثیری بر روابط خارجی جمهوری اسلامی دارد و خواهد داشت؟
پرویز دستمالچی: تروریسم خواندن جمهوری اسلامی بیشتر مربوط می‌شود به نقش ولایت فقیهیان در رابطه با دخالت در امور داخلی سایر کشورها از راه کمک‌رسانی به مخالفان آنها، به ویژ آموزش و کمک‌های مادی و معنوی یا آموزشی و تسلیحاتی به گروه‌های شیعه مخالف حکومت‌های اهل سنت. به علاوه بمب‌گذاری‌ها و سایر اقدامات تروریستی علیه به ویژه آمریکا و اسرائیل، مانند انفجار در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت یا بمب‌گذاری در مرکز همیاری یهودیان در آرژانتین. یا نقش حزب‌الله در اقدامات تروریستی و رابطه آشکار و پنهان ج.ا.ا. با این جریان.

کوردستان میدیا: آیا حکم دادگاه میکونوس تأثیری بر رفتار تروریستی جمهوری اسلامی در اروپا و سایر مناطق داشت؟
پرویز دستمالچی: تنها تأثیری که صدور این حکم داشت، این بود که از ادامه ترور افراد اپوزیسیون ایران در خاک اتحادیه اروپا جلوگیری کرد. یعنی از سال ۱۹۹۷ به بعد کسی از دگراندیشان ایرانی در اتحادیه اروپا به قتل نرسید. اما سیاست‌های تروریستی و تروریست پروری ج.ا. همچنان در سایر نقاط ادامه داشته است و هنوز نیز دارد. تروریسم اصولا بخشی جداناپذیر از ابزار کار بنیادگرایان ولایت فقیه‌ای است که در ایران تمام قوای حکومت را به انحصار خود درآورده‌اند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.