• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٣ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

پرویز دستمالچی: سازمان‌های اطلاعاتی جهان هیچ دخالتی در روند برگزاری دادگاه میکونوس نداشته‌اند

میلادی: ٢٣-٠۴-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠٢/٠۴ - ١٧:٢٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
پرویز دستمالچی: سازمان‌های اطلاعاتی جهان هیچ دخالتی در روند برگزاری دادگاه میکونوس نداشته‌اند
کوردستان میدیا: ١٢ سال از رونمایی لوح یادبود قربانیان ترور میکونوس در رستوران میکونوس در برلین آلمان گذشت و دادگاه میکونوس یکی از جنجالی‌ترین و طولانی‌ترین روندهای قضایی در تاریخ آلمان بود.

ایده رونمایی این لوح یادبود را نمایندگان احزاب سوسیال دمکرات، سبزها و سوسیالیسم دمکراتیک، سال ۱۹۹۷ در شورای شهر منطقه ویلمرزدورف برلین مطرح کردند، اما در آن زمان وزارت امورخارجه آلمان به دلیل "عدم قطعیت حکم" با آن مخالفت کرد.

یک سال بعد در دسامبر ۱۹۹۸ حکم دادگاه بدوی قطعیت یافت. حکمی که بر اساس آن علی خامنه‌ای رهبر رژیم، رئیس جمهور وقت علی اکبر هاشمی رفسنجانی، وزیر امور خارجه وقت علی اکبر ولایتی و وزیر اطلاعات و امنیت وقت علی فلاحیان، به عنوان آمران ترور در برلین شناخته شدند.

روز ٢٦ شهریور ١٣٧١ (١٧سپتامبر ١٩٩٢) در جریان حمله‌ی ‌تروریست‌های ‌رژیم جمهوری ‌اسلامی ‌ایران به ‌رستوران میكونوس در برلین آلمان دکتر صادق شرفکندی، دبیرکل سابق حزب دمکرات همراه ‌با فتاح عبدلی‌، عضو كمیته‌ی ‌مركزی‌ حزب و همایون اردلان، نماینده حزب در آلمان به ‌شهادت رسیدند.

رژیم اسلامی ایران بعد از موضع شدید کشورهای عربی نسبت بە قطع روابط دیپلماتیک و اقتصادی با ایران هشدار داد کە این کشورها خواری اروپا را بعد از قضیە میکونوس بە یاد داشتە باشند.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه‌ی عربستان نیز با یادآوری زنجیره‌ای از ترورهای جمهوری اسلامی از جمله ترور میکونوس، رژیم ایران را یک رژیم تروریستی خواند.

مدتی پیش نیز، خامنه‌ای در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رژیم، از حکم تاریخی دادگاه رسیدگی به پرونده‌ی ترور رهبران حزب دمکرات کردستان ایران به تلخی یاد کرد.

وی که خود نیز یکی از متهمان تحت پیگرد دادگاه میکونوس به جرم آمریت در ترور دکتر صادق شرفکندی، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران و همراهانش در برلین می‌باشد، طی سخنان خود افزود: "در قضایای مختلف، اروپایی‌ها بودند که ابتدای به دشمنی کردند. سر قضیّه‌ی آن قهوه‌خانه‌ی میکونوس، رئیس‌جمهور وقت ما را متّهم کردند و به دادگاه می‌خواستند بکشانند؛ اسمش را به‌عنوان متّهم در دادگاه مطرح کردند! خب چه‌کار کنیم ما با اینها؟ برویم التماس کنیم؟ برویم بگوییم آقا با ما بهتر از این باشید؟"

14536.jpg
پرویز دستمالچی، فعال سیاسی
وب‌سایت کوردستان میدیا در رابطه با واکنش سران رژیم طی مدت اخیر به حکم دادگاه میکونوس مصاحبه‌ای را با پرویز دستمالچی، فعال سیاسی و یکی از شاهدان این حادثه و دادگاه انجام داده که عیناً درپی می‌آید:

کوردستان میدیا: تأثیر جهانی دادگاه میکونوس و نتیجه‌ی آن بر برنامه‌ها و رفتار تروریستی جمهوری اسلامی ایران در قبال اپوزیسیون را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
پرویز دستمالچی: پس از صدور رای دادگاه میکونوس در دهم آپریل ۱۹۹۷، و محکومیت سران و رهبران ج.ا.ا، رهبر مذهبی نظام علی خامنه‌ای، رئیس جمهور وقت علی اکبر هاشمی رفسنجانی، وزیر امور خارجه وقت علی اکبر ولایتی و وزیر اطلاعات و امنیت وقت علی فلاحیان، به عنوان آمران ترور در برلین و اروپا، کشورهای اتحادیه اروپا روابط خود را با تهران معلق و سفرای خود را از تهران فراخواندند. برای برقراری دوباره روابط دیپلماتیک، ج.ا.ا. به اتحادیه اروپا تعهد داد که دیگر در خاک کشورهای عضو دست به ترور دگراندیشان نزند و از آن زمان تاکنون نیز، تا آنجا که من مطلع هستم، دست به چنین کاری نزده است. و این خود دلیلی روشن برای این امر است که تصمیم‌گیری درباره تمام قتل‌های مخالفان در خارج از کشور در بالاترین سطح سیاسی- مذهبی ایران انجام می‌گرفته است. یعنی اگر ترورها کار "گروه‌های خودسر" بود، نه جمهوری اسلامی می‌توانست چنین قولی بدهد و نه اگر می‌داد هرگز رعایت نمی‌شد.

کوردستان میدیا: چرا سران جمهوری اسلامی (خامنه‌ای) حکم دادگاه میکونوس را منتفی و درسی برای رژیم و مردم ایران می‌دانند؟
پرویز دستمالچی: هیچ حکومتی حاضر نخواهد شد که خودش رسماً و علناً اقرار نماید که از میان بردن مخالفان کار او بوده است، حتی اگر بر اساس اسناد و مدارک غیرقابل انکار از سوی یک دادگاه بیطرف به اثبات رسیده باشد. تمام حکومت‌های غیردمکراتیک یا تامگرایی چون ج.ا.ا. به مردمان خود دروغ می‌گویند و ولایت فقیهیان یکی از بدترین انواع حکومت‌های تامگرای دینی- مذهبی است که دروغگوی‌های خود به مردمان را با "تقیه" نیز توجیه می‌نماید. تمام نظام‌های تامگرا همواره برای مردمان خود یک دشمن خیالی درست می‌کنند تا بتوانند بهتر بر آنها حکومت کنند. جمهوری اسلامی نیز از همان زمان تشکیل برای مردم دو دشمن اصلی خارجی "شیطان بزرگ" و "شیطان کوچک" و دشمنان رنگارنگ درونی از منافقان تا فتنه‌گران، از مفسدان فی‌الارض تا کافران و ملحدان، از مأموران سازمان‌های اطلاعاتی خارجی تا فریب خوردگان و... درست کرد تا تمام کاسه و کوزه مربوط به سیاست‌های شکست خورده داخلی و خارجی خود را بر سر آنها بشکند.

کوردستان میدیا: شما به عنوان یکی از شاهدان این حادثه و دادگاه، آیا سازمان‌های اطلاعاتی جهان در روند برگزاری دادگاه میکونوس دخالت داشتند؟
پرویز دستمالچی: سازمان‌های اطلاعاتی جهان هیچ دخالتی در روند برگزاری دادگاه میکونوس نداشته‌اند. اصولاً سیستم قضایی آلمان به گونه‌ای است که حتی سیاستمداران برجسته آلمان نیز جرأت نمی‌کنند در امور قضایی دخالت کنند. استقلال قوا کاملاً رعایت می‌شود. چنین سخنانی ادعاهای پوچ ج.ا. است که وانمود کند گویا بیگناه است و رأی دادگاه میگونوس صرفاً یک توطئه از سوی سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای دشمن علیه ولایت فقیهیان بوده است تا از این راه آنها را بد نام کنند.

کوردستان میدیا: خیمه شب بازی خواندن حکم دادگاه از سوی مسئولان رژیم به چه معناست؟
پرویز دستمالچی: آنها به این وسیله می‌خواهند بگویند که بیگناه هستند و رأی دادگاه میکونوس مبنی بر محکومیت سران جمهوری اسلامی به عنوان آمران ترورهای مخالفان در خارج از کشور جنبه سیاسی دارد و نه قضایی. یعنی(دوباره) "غرب" برای بد نام کردن ج.ا. توطئه کرده و ترور کار رژیم نبوده است. می‌خواهند بگویند که قضات دادگاه مستقل نبوده‌اند و به دستور مقامات سیاسی یا اطلاعاتی عمل کرده‌اند. توجه داشته باشید که دادگاه حدود چهار سال طول کشید و بیش از ۱۸۰ شاهد به دادگاه آورده شدند و نیمه آنها به نفع عاملان و آمران ترور شهادت دادند. رأی دادگاه بر اساس اسناد و مدارک غیرقابل انکار مبنی بر نقش و دخالت ج.ا.ا.، رهبران و نهادهای آن بود.

کوردستان میدیا: تروریسم خواندن جمهوری اسلامی از سوی جامعه جهانی، چه تأثیری بر روابط خارجی جمهوری اسلامی دارد و خواهد داشت؟
پرویز دستمالچی: تروریسم خواندن جمهوری اسلامی بیشتر مربوط می‌شود به نقش ولایت فقیهیان در رابطه با دخالت در امور داخلی سایر کشورها از راه کمک‌رسانی به مخالفان آنها، به ویژ آموزش و کمک‌های مادی و معنوی یا آموزشی و تسلیحاتی به گروه‌های شیعه مخالف حکومت‌های اهل سنت. به علاوه بمب‌گذاری‌ها و سایر اقدامات تروریستی علیه به ویژه آمریکا و اسرائیل، مانند انفجار در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت یا بمب‌گذاری در مرکز همیاری یهودیان در آرژانتین. یا نقش حزب‌الله در اقدامات تروریستی و رابطه آشکار و پنهان ج.ا.ا. با این جریان.

کوردستان میدیا: آیا حکم دادگاه میکونوس تأثیری بر رفتار تروریستی جمهوری اسلامی در اروپا و سایر مناطق داشت؟
پرویز دستمالچی: تنها تأثیری که صدور این حکم داشت، این بود که از ادامه ترور افراد اپوزیسیون ایران در خاک اتحادیه اروپا جلوگیری کرد. یعنی از سال ۱۹۹۷ به بعد کسی از دگراندیشان ایرانی در اتحادیه اروپا به قتل نرسید. اما سیاست‌های تروریستی و تروریست پروری ج.ا. همچنان در سایر نقاط ادامه داشته است و هنوز نیز دارد. تروریسم اصولا بخشی جداناپذیر از ابزار کار بنیادگرایان ولایت فقیه‌ای است که در ایران تمام قوای حکومت را به انحصار خود درآورده‌اند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".