• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١۴ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٣ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

خیزشی دشمن‌شکن

میلادی: ٢٢-٠۵-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠٣/٠٢ - ١٨:١۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
خیزشی دشمن‌شکن
کریم پرویزی

دشمن اصلی ملت کرد، یعنی جمهوری ولایت اعدام همواره چنین تصور نموده و می‌نماید که با نفی و انکار موجودیت یک ملت، می‌تواند آن را از بین برده و مبارزات آن را از صفحات تاریخ محو نماید.

یکی از پارامترهای اساسی سیاست شوم رژیم جمهوری اسلامی، نفی و انکار و حذف دیگران در سکوت کامل است که نخستین بار، چنین سیاستی از سوی خود خمینی طراحی و اجرا گردید و هم اینک نیز سال‌هاست که این سیاست ضد بشری‌ را دنبال می‌نمایند.

خمینی جنایتکار، برای حذف و نابودی ملت کرد فرمان جهاد را صادر نمود و حزب پیشرو و انقلابی ملت کرد را حزب منحله‌ی دمکرات خواند تا وانمود کند که این حزب از صحنه‌ی روزگار محو شده است. لیکن از سال ١٣٥٨ تا زمان مرگ خمینی و پس از آن نیز به مدت چندین سال علیه حزب دمکرات جنگیدند و به فریب مردم و قربانی ساختن فرزندان آنان در این راه پرداختند. در گورستان‌ها نیز بر سنگ قبرهایشان نوشتند که به دست "ضد انقلاب" و "گروهک منحله" کشته شده‌اند.

سال‌هاست که حزب دمکرات به منظور رعایت مصالح عالیه‌ی ملت کرد، مبارزات مسلحانه‌ی خویش را متوقف نموده و جمهوری اسلامی در تبلیغات خود علیه حزب دمکرات از آن به عنوان "گروهک معدوم" و "منحله" یاد کرده است.

لیکن از زمانی که حزب دمکرات اعلام نمود که می‌خواهد مبارزات شهری و کوهستان را به یکدیگر پیوند بزند و فرمان آغاز خیزشی نوین را صادر نمود، جمهوری اسلامی به رعشه و تکاپو افتاده و هر روز به دسیسه‌ای و تهدیدی متوسل می‌شود.

یک روز مانور سپاه، یک روز تسلیح مجدد مزدوران محلی و روز دیگر تعطیلی بازارچه‌های مرزی و نهایتاً اعزام عوامل و نهادهای جاسوسی و سرکوبگر خویش به این سو و آن سو، تنها گوشه‌ای از تلاش‌های مذبوحانه و تحرکات جمهوری اسلامی علیه همان نیرویی هستند که سال‌ها از مرگ و انحلال آن برای مردم سخن گفته بود.

هرگاه یک حزب مبارز و انقلابی همچون درختی مقاوم در بستر جامعه‌ی خویش ریشه ‌دوانیده و قامت خویش را بدان استوار نماید، طوفان و گردباد و ده‌ها توطئه‌ی دشمنان هرگز قادر به نابودی آن نبوده و هر بار با پشت سر نهادن مرحله‌ای از تضعیف، انزوا و فشار، مجدداً و مستمراً قد علم نموده و با هر حرکت خویش، در دل‌های مردم جوانه‌ای از امید کاشته و در دل‌های دشمنانش، بذر وحشتی عمیق می‌کارد.

از همین رو، با تأمل در باب اصالت و صداقت یک انقلاب واقعی از نوع مبارزات حزب دمکرات، دلیل برخی از رفتارهای دشمنان را درمی‌یابیم و به پاسخ این سؤال خواهیم رسید که: "چرا دشمن از یک حزب منحله و معدوم که گویا همگی اعضای آن پراکنده شده و توان هر گونه تأثیرگذاری بر تحولات را از دست داده‌اند ‌ و اطلاعی از اوضاع ندارند، تا این اندازه در هراس است که برای دشمنی با آن حاضر به صرف هزینه‌های سنگین است و حتی در پایتخت حکومتش نیز در اماکن عمومی اقدام به نصب بنر تبلیغاتی جهت معرفی اعضای حزب دمکرات به عنوان تروریست می‌نماید؟"

یگانه پاسخی که می‌توان به این پرسش و پرسش‌هایی از این دست داد، آن است که هر ذره‌ای از وجود یک حزب که از رگ‌های جامعه‌ی خویش آبیاری می‌شود، بنیان‌های حاکمیتی رژیم ولایت اعدام را به لرزه درمی‌آورد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.