• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

عرفان رهمنون: اصلاح‌طلبان به اصطلاح کرد در سیستم رژیم آخوندی، قشری غیراکتیو و منفعت‌طلب و برده اربابان ایرانی-فارسی خود هستند

میلادی: ١۶-٠٧-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠۴/٢۶ - ١٨:۴١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
عرفان رهمنون: اصلاح‌طلبان به اصطلاح کرد در سیستم رژیم آخوندی، قشری غیراکتیو و منفعت‌طلب و برده اربابان ایرانی-فارسی خود هستند
وب‌سایت کوردستان میدیا، در ارتباط با مبارزە جدید حزب دمکرات کردستان ایران، با شماری از فعالان سیاسی و شخصیت‌های آکادمیک مصاحبەای ترتیب دادە کە متن کامل این گفتگوها در وب‌سایت مذکور منتشر می‌شود.

وب‌سایت کوردستان میدیا در این زمینە با "عرفان رهمنون" فعال سیاسی گفتگویی در این زمینە ترتیب دادە است.

متن این گفتگو درپی می‌آید:

١ـ نیازهای خیزش حزب دمکرات در این مقطع زمانی بە چە دلایلی بر می‌گردد؟

خیزش جدید حزب دمکرات کردستان ایران از ضرورت تاریخی و فضای سیاسی حاکم بر کل خاورمیانه نشات می‌گیرد. همانگونه که می‌دانیم ملت کرد در جنوب، شمال و غرب کردستان در جنگی خونین و حق‌طلبانه با اشغالگران سرزمین‌مان درگیر است و پیش از خیزش دوباره حزب دمکرات، رژیم فاشیستی-مذهبی ایران تلاش می‌کرد خود را علیه داعش و در جبهه ضد آن نشان دهد و اینگونه بقبولاند که در خاورمیانەی به خون کشیده شده و جنگ زده، تنها نقطه آرام، امن و باثبات ایران است. به همین خاطر لازم بود که این تصویر خیالی و کذب بدست پیشمرگەهای جان برکف کردستان نابود شده و به حکومت مستبد تهران این اجازه داده نشود که شرایط و اوضاع را به نفع خود رقم بزند تا دوبارە حق و حقوق کردها و مبارزه آن‌ها برای آزادی به بحث روز بدل شود و جهان -علی‌الخصوص غرب- متوجه شود که ایران کشور بی‌ثباتی‌ست و به نفع آنان نیست که در چنین کشوری سرمایه‌گذاری کنند.

٢ـ حزب دمکرات تا چە اندازە خواهد توانست در منطقه بە نیرویی تاثیرگذار تبدیل شود؟

حزب دمکرات کردستان ایران، حزبی‌ است با پیشینه تاریخی و مملو از انرژی انقلابی که صدها هزار عضو، حامی و سمپات در نقاط مختلف کردستان دارد. این حزب اگر بتواند تمام نیروهای بالفعل‌اش را طی برنامەای کارشناسی شده در حوزه عملی به کار گیرد، نه تنها در سطح ایران و کوردستان بلکه در سطح منطقه نیز می‌تواند به نیروی تاثیر گذار بدل شود و قدرت‌های منطقەای و جهانی نیز نمی‌توانند از این عامل صرفه نظر کنند.

٣ـ فعالان اصلاح‌طلب در کردستان خیزش حزب دمکرات را تحریف می‌کنند، علت آن چیست؟

اصلاح‌طلبان به اصطلاح کرد بر اساس معیارهای علمی، در چارچوب نیروهای کونسرواتیو دنبالەرو طبقەبندی می‌شوند و از لحاظ طبقاتی نیز از اخلاق خرده بورژوازی پیروی می‌کنند و بر اساس سرشت وجودیشان علیه انقلابند و منفعت‌شان در جوی آرام و یکنواخت قرار دارد تا منافع سیاسی-اقتصادیشان به خطر نیفتد. اصلاح‌طلبان به اصطلاح کرد در سیستم رژیم آخوندی، قشری غیراکتیو و منفعت‌طلب و برده اربابان ایرانی-فارسی خود هستند و هیچ جایگاهی در کردستان شرقی نداشته و تنها وظیفەشان بهسازی چهرەی ضد انسانی رژیم فاشیستی-اسلامی ایران است.

٤ـ بە طور کلی نظر شما در مورد حزب دمکرات چیست؟

این خیزش جدید را یکی از درخشان‌ترین مقاطع تاریخ پر از فراز و فرود حزب محبوب مردمان کردستان می‌دانم و بر هر کرد آزادیخواه و میهن دوستی لازم است که به هر شیوه ممکن این خیزش آزادیخواهانه را حمایت کند. همچنین سایر احزاب کردستان ایران نیز باید به این قیام انقلابی بپیوندند تا همه دوشادوش هم بتوانند در راستای احقاق حقوق حقەی ملت کرد و تحقق آزادی گام بردارند. در انتها نیز بر خود لازم می‌دانم ادای احترامی کنم به یاد و خاطره شهیدان کردستان علی‌الخصوص شهیدان درگیری‌های اخیر در اشنویه و کوسالان مریوان.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.