• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠١ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

عرفان رهمنون: اصلاح‌طلبان به اصطلاح کرد در سیستم رژیم آخوندی، قشری غیراکتیو و منفعت‌طلب و برده اربابان ایرانی-فارسی خود هستند

میلادی: ١۶-٠٧-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠۴/٢۶ - ١٨:۴١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
عرفان رهمنون: اصلاح‌طلبان به اصطلاح کرد در سیستم رژیم آخوندی، قشری غیراکتیو و منفعت‌طلب و برده اربابان ایرانی-فارسی خود هستند
وب‌سایت کوردستان میدیا، در ارتباط با مبارزە جدید حزب دمکرات کردستان ایران، با شماری از فعالان سیاسی و شخصیت‌های آکادمیک مصاحبەای ترتیب دادە کە متن کامل این گفتگوها در وب‌سایت مذکور منتشر می‌شود.

وب‌سایت کوردستان میدیا در این زمینە با "عرفان رهمنون" فعال سیاسی گفتگویی در این زمینە ترتیب دادە است.

متن این گفتگو درپی می‌آید:

١ـ نیازهای خیزش حزب دمکرات در این مقطع زمانی بە چە دلایلی بر می‌گردد؟

خیزش جدید حزب دمکرات کردستان ایران از ضرورت تاریخی و فضای سیاسی حاکم بر کل خاورمیانه نشات می‌گیرد. همانگونه که می‌دانیم ملت کرد در جنوب، شمال و غرب کردستان در جنگی خونین و حق‌طلبانه با اشغالگران سرزمین‌مان درگیر است و پیش از خیزش دوباره حزب دمکرات، رژیم فاشیستی-مذهبی ایران تلاش می‌کرد خود را علیه داعش و در جبهه ضد آن نشان دهد و اینگونه بقبولاند که در خاورمیانەی به خون کشیده شده و جنگ زده، تنها نقطه آرام، امن و باثبات ایران است. به همین خاطر لازم بود که این تصویر خیالی و کذب بدست پیشمرگەهای جان برکف کردستان نابود شده و به حکومت مستبد تهران این اجازه داده نشود که شرایط و اوضاع را به نفع خود رقم بزند تا دوبارە حق و حقوق کردها و مبارزه آن‌ها برای آزادی به بحث روز بدل شود و جهان -علی‌الخصوص غرب- متوجه شود که ایران کشور بی‌ثباتی‌ست و به نفع آنان نیست که در چنین کشوری سرمایه‌گذاری کنند.

٢ـ حزب دمکرات تا چە اندازە خواهد توانست در منطقه بە نیرویی تاثیرگذار تبدیل شود؟

حزب دمکرات کردستان ایران، حزبی‌ است با پیشینه تاریخی و مملو از انرژی انقلابی که صدها هزار عضو، حامی و سمپات در نقاط مختلف کردستان دارد. این حزب اگر بتواند تمام نیروهای بالفعل‌اش را طی برنامەای کارشناسی شده در حوزه عملی به کار گیرد، نه تنها در سطح ایران و کوردستان بلکه در سطح منطقه نیز می‌تواند به نیروی تاثیر گذار بدل شود و قدرت‌های منطقەای و جهانی نیز نمی‌توانند از این عامل صرفه نظر کنند.

٣ـ فعالان اصلاح‌طلب در کردستان خیزش حزب دمکرات را تحریف می‌کنند، علت آن چیست؟

اصلاح‌طلبان به اصطلاح کرد بر اساس معیارهای علمی، در چارچوب نیروهای کونسرواتیو دنبالەرو طبقەبندی می‌شوند و از لحاظ طبقاتی نیز از اخلاق خرده بورژوازی پیروی می‌کنند و بر اساس سرشت وجودیشان علیه انقلابند و منفعت‌شان در جوی آرام و یکنواخت قرار دارد تا منافع سیاسی-اقتصادیشان به خطر نیفتد. اصلاح‌طلبان به اصطلاح کرد در سیستم رژیم آخوندی، قشری غیراکتیو و منفعت‌طلب و برده اربابان ایرانی-فارسی خود هستند و هیچ جایگاهی در کردستان شرقی نداشته و تنها وظیفەشان بهسازی چهرەی ضد انسانی رژیم فاشیستی-اسلامی ایران است.

٤ـ بە طور کلی نظر شما در مورد حزب دمکرات چیست؟

این خیزش جدید را یکی از درخشان‌ترین مقاطع تاریخ پر از فراز و فرود حزب محبوب مردمان کردستان می‌دانم و بر هر کرد آزادیخواه و میهن دوستی لازم است که به هر شیوه ممکن این خیزش آزادیخواهانه را حمایت کند. همچنین سایر احزاب کردستان ایران نیز باید به این قیام انقلابی بپیوندند تا همه دوشادوش هم بتوانند در راستای احقاق حقوق حقەی ملت کرد و تحقق آزادی گام بردارند. در انتها نیز بر خود لازم می‌دانم ادای احترامی کنم به یاد و خاطره شهیدان کردستان علی‌الخصوص شهیدان درگیری‌های اخیر در اشنویه و کوسالان مریوان.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٧ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با کریم پرویزی
ــ راسان و تغییر
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".