• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١۴ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٣ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

رژیم لرزید

میلادی: ٢٢-٠٧-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠۵/٠١ - ١۵:٠۶ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
رژیم لرزید
کریم پرویزی

در روزها و هفته‌های اخیر، رژیم تروریستی جمهوری اسلامی تلاش مذبوحانه‌ای به خرج داد تا یک بار دیگر به مردم و اذهان عمومی تلقین نماید که مسأله‌ای به نام مسأله‌ی کرد در ایران وجود ندارد و اقدامات حزب دمکرات جاروجنجال و هیاهویی بی‌اساس بیش نیست که صرفاً جنبه‌ی صوری داشته و فاقد پشتیبانی مردمی است و با شلیک چند توپ و تهدید و ارعاب، مختومه خواهد شد.

رژیم در این رابطه دست به تبلیغات گسترده‌ای زده و همچون همیشه دروغ‌ها و اتهامات فراوانی مطرح نمود، لیکن از دو جنبه، خود جمهوری اعدام اسلامی بهتر از هر کسی می‌داند که شکست بزرگی را متحمل شده است:

نخست، جنبه‌ی مبارزات کوهستان:

ـ رژیم وانمود می‌کرد که مسأله‌ی کرد برای همیشه به خاموشی گراییده و احزاب و به ویژه حزب دمکرات کردستان ایران، به سوی اضمحلال نهایی گام بر می‌دارند و اثری از آنها باقی نمانده است. لیکن اینک کار به جایی رسیده است که از شدت ترس و وحشت از احزاب کردستان و حزب دمکرات، هر روز یکی از آنها اقدام به تهدید و عربده‌کشی می‌نماید.

ـ در اشنویه و کوسالان خود رژیم و سپاه تروریستی آن به خوبی از میزان تلفات خود آگاه بودند و می‌دانستند چه شکست مفتضحانه‌ای را متحمل شده‌اند، لیکن برای رژیم مسأله‌ی نگران‌کننده‌تر از میزان تلفات، آن عده از نیروهایش بودند که سال‌هاست آنان را پرورش می‌دهد، لیکن در هنگامه‌ی نبرد حاضر به جنگیدن علیه نیروی پیشمرگه نشدند و سپاه پاسداران آنان را بازداشت نمود و این بزرگترین شکست نظامی برای تروریستی پاسداران است.

ـ بحث از سایر زوایای این جنبه را به زمانی دیگر موکول می‌کنیم.

دوم ـ جنبه‌ی مبارزه در شهر:


ـ همچون همیشه و موارد متعدد دیگر، رژیم وانمود می‌کرد که ملت کرد در کردستان ایران کاملاً تسلیم جمهوری اسلامی شده و همچنان که فرمانده‌ی دروغگوی سپاه در تلویزیون رژیم در سنندج ادعا می‌کرد که فرمانده‌ی پیشمرگه‌های دمکرات نوشته است مردم با ما نیستند و با رژیم هستند، لیکن خود رژیم به خوبی می‌داند چه تعداد از زنان و کودکان و مردم عادی به یاری پیشمرگه‌ها شتافتند و چه میزان ازخودگذشتگی و فداکاری به خرج دادند که اینگونه رژیم را به خشم آورده و به بازداشت‌های کورکورانه واداشته است.

ـ رژیم چنین می‌پنداشت که کردستان و ملت کرد با چند توپ و کاتیوشا و خمپاره مرعوب خواهند شد، لیکن تحت حاکمیت شوم رژیم و در زیر فشار چکمه‌پوشان حکومت، شهرها و روستاهای کردستان به طرز چشمگیری به اعتصاب پیوستند یا رژیم مجبور شد که با تهدید و ارعاب آنان را وادار به گشودن مغازه‌هایشان نماید.

رژیم وانمود می‌کرد که فعالیت‌ها در کردستان منشأ خارجی داشته و به تحریک بیگانگان انجام می‌گیرد، لیکن در داخل شهرهای کردستان و در میان مردم کردستان، فریاد اعتصاب و اعتراض علیه رژیم سر داده شد.

ـ شرح سایر موارد این جنبه را نیز به زمانی دیگر موکول می‌کنیم.

با همین مرور کوتاه آشکار می‌شود که رژیم اعدام، تا چه حد از مبارزات ملت کرد به خود می‌لرزد و چه میزان دچار هراس از این مبارزات گردیده است. از همین رو، مبارزات برحق ملت کرد تبدیل به کابوسی برای رژیم استبدادی اسلامی در تهران شده و هر روز یکی از آنان که از غلبه بر ترس خویش عاجز مانده، اقدام به تهدید و عربده‌کشی و هیاهو می‌نماید و در این میان می‌خواهند با جاروجنجال و هوچیگری، وحشت خویش را پنهان نمایند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.