• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٢ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

مصطفی هجری: حزب دمکرات هیچگاه از رابطه‌ای استقبال نمی‌کند که روند دمکراسی‌خواهی در ایران و منطقه را دچار مشکل کند

میلادی: ٢٨-٠٧-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠۵/٠٧ - ١١:۴١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مصطفی هجری: حزب دمکرات هیچگاه از رابطه‌ای استقبال نمی‌کند که روند دمکراسی‌خواهی در ایران و منطقه را دچار مشکل کند
کوردستان میدیا: مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران طی مصاحبه‌ای با آسو صالح، روزنامه‌نگار کرد مقیم سوئد به زوایای مختلف مبارزات نوین حزب دمکرات می‌پردازد.

این روزنامه‌نگار کرد طی سفری به اقیلم کردستان عراق این مصاحبه را با دبیرکل حزب دمکرات انجام داده که عیناً درپی می‌آید:

راسان، عنوانی است که حزب دمکرات کردستان ایران برای مرحله تازه از مبارزاتش انتخاب کرده. راسان در لغت به معنی "دوباره برخاستن" می‌باشد و حاکی از آغاز دور تازه‌ای از فعالیت های عمدتاً مسلحانه این حزب در کردستان ایران است. به گفته رهبران حزب دمکرات، درکنگره پانزدهم (حدود ۴ سال پیش) مساله آغاز دوباره مبارزه مسلحانه مطرح شده و پس از این کنگره، رهبران حزب به صورت جدی‌تر این مساله را دنبال کردند.

نتیجه آن شد که بهار سال گذشته بخشی از بدنه حزب دمکرات از اردوگاه‌های کردستان عراق به مناطق مرزی منتقل شدند. این انتقال به درگیری با حزب کارگران کردستان، پ.ک.ک و کشته شدن یکی از پیشمرگان حزب دمکرات منجر شد. این درگیری ابتدا با دخالت حکومت اقلیم کردستان و سپس با مذاکرات دو جانبه خاتمه یافت و نهایتاً حزب دمکرات در بخش‌هایی از کوهستان‌های مرزی ایران و عراق مستقر شد.

بنا به گفته رهبران حزب دمکرات، از سال گذشته تیم‌هایی به داخل خاک کردستان ایران اعزام شده و با مردم در تماس بوده‌اند. این اعزام نیرو نهایتاً به درگیری‌هایی در اشنویه، سروآباد، سقز، بانه و مهاباد در ماه‌های اخیر انجامید.

راسان یا دور تازه مبارزات حزب دمکرات با سوال‌هایی همراه بوده است. در سفری که به کردستان عراق داشتم، توانستم که با مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران ملاقات کنم و برخی از سوالات مطرح شده در این راستا را با وی در میان بگذارم.

عمده‌ترین سوال در این‌باره به این صورت مطرح می‌شود که چه تغییراتی در سطح داخلی و منطقه‌ای یا حتی جهانی روی داده است که حزب دمکرات بار دیگر به مبارزه مسلحانه روی آورده است؟ به عبارت دیگر چرا در این برهه از زمان؟

مصطفی هجری، این مساله را بیش از هر چیز دیگر به مهمترین رخداد سال گذشته در عرصه سیاست ایران ربط می‌دهد، توافقنامه با کشورهای ۵+۱. به گفته هجری: "اینگونه به مردم القا شده بود که گویا پس از برجام وضعیت اقتصادی و میزان بیکاری در جامعه بهتر خواهد شد، ولی اینگونه نشد و چه بسا در مواردی نیز بدتر شد. از سوی دیگر مردم و به ویژه آزادیخواهان انتظار داشتند پس از این گشایش در زمینه رابطه با غرب و توافق هسته‌ای، در داخل هم شاهد چنین گشایشی باشیم و فضای خشن امنیتی و بسته، تا حدودی باز شود. این انتظار هم بی‌حاصل بود".

دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران ادامه می‌دهد: "کشورهای غربی نیز به این نتیجه رسیدند که اگر پس از لغو تحریم‌ها سرمایه‌ای به دست جمهوری اسلامی برسد، نه برای خدمت به مردم بلکه برای کمک به گروه‌ها و دولت‌های تروریستی منطقه و دخالت در امور داخلی کشورها از آن استفاده می‌کند". هجری در این راستا نتیجه می‌گیرد که امضای توافقنامه هسته‌ای موجب شده است تا کشورهای متخاصم رژیم در منطقه در برابر تهدیدها و دخالت‌های جمهوری اسلامی ایران متحد شوند و به صورت جدی‌تر برنامه خنثی نمودن توطئه‌های رژیم را داشته باشند.

مصطفی هجری اما دلیل مهمتر از توافقنامه هسته‌ای برای آغاز دور تازه‌ای از مبارزه مسلحانه را خشونت و سرکوب شدید مردم کرد و وضعیت اسفناک اقتصادی می‌داند و در این‌باره می‌گوید: "در چنین فضایی، از جمله خواست مردم از حزب دمکرات برای اجرای برنامه‌ای جدی‌تر و آمادگی آنها برای کمک به نیروی پیشمرگه موجب شدند تا رهبری حزب دمکرات کردستان ایران پس از تحقیق و بررسی چند جانبه به این نتیجه برسد تا از ابتدای سال ۱۳۹۴ برنامه‌ای را به تصویب برساند که نیروی پیشمرگه بیشتر از گذشته در میان مردم حضور پیدا کنند".

رهبری حزب دمکرات با وجودی که راسان را اعلام کرده‌اند، ولی هنوز از اصطلاح مبارزه مسلحانه استفاده نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند از اصطلاح "حضور در میان مردم" یا در مواردی نیز "دفاع مشروع" استفاده کنند.

برخی از منتقدین اما این دلیل هجری و حزب متبوعش برای آغاز مبارزه مسلحانه را کافی نمی‌دانند و معتقدند که با توجه به وعده‌های حسن روحانی در زمینه اجرای برخی مواد قانون اساسی در رابطه به اقلیت‌های ملی، این اقدام حزب دمکرات کردستان ایران نمی‌تواند مشروعیت داخلی و بین‌المللی را بدست آورد.

اما مصطفی هجری در این راستا ضمن اشاره به اینکه رئیس جمهور در جمهوری اسلامی نماینده مردم نیست، بلکه مهره رژیم است و هیچگاه نمی‌تواند خلاف سیاست کلی رژیم اقدام کند، تأکید می‌کند: "مشروعیت مبارزه در این نیست که دیگران آن را بپسندند. امروزه هر چیزی با پیمانه سود و زیان برآورد می‌شود. برای کشورهای صاحب قدرت دنیا پیمانه این است که با رژیم جمهوری اسلامی تا چه حد سودمند می‌شوند، دیگر موارد از جمله سرکوب آزادی‌ها، حقوق بشر و... در اولویت‌های چندم قرار دارند. به همین دلیل ملت‌ها لازم نیست که از دیگران به دنبال کسب مشروعیت برای مبارزاتش باشند، بلکه مشروعیت از مردمی سرکوب شده بدست می‌آید که برای ما در اولویت اول هستند".

منتقدین راسان حزب دمکرات از بعد معادله هزینه فایده نیز به این اقدام می‌نگرند. به اعتقاد آنها طی دو ماه اخیر تعداد زیادی از نیروهای پیشمرگه حزب دمکرات در درگیری‌ها جان باخته‌اند و اگر به این صورت ادامه یابد، هزینه این دور تازه از مبارزات، از سود آن بیشتر خواهد بود.

دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران به گونه‌ای دیگر به این مساله می‌نگرد. مصطفی هجری می‌گوید: "سود و زیان یک مبارزه (طولانی) با رخدادهای دو ماه اخیر برآورد نمی‌شود، بلکه از پروسه ابتدا تا انتها بررسی خواهد شد. با این وجود، حزب دمکرات از همان دو ماه اول ضربه‌ی سنگینی به رژیم وارد کرده و آن را دچار سردرگمی نموده است". هجری همچنین به سال گذشته اشاره می‌کند که با وجود اعزام تیم‌ها به داخل، هیچ پیشمرگه‌ای جان خود را از دست نداد و تأکید می‌کند: "سال گذشته هیچ درگیری‌ای به وقوع نپیوست و نیروهای رژیم به پیشمرگه‌های ما حمله نکردند. ما نیز به پیشمرگه‌های خود گفته بودیم که در صورت عدم حمله از سوی دشمن، آنها نیز از درگیری پرهیز کنند. ولی امسال نیروهای رژیم حمله کردند و پیشمرگه‌ها نیز از خود دفاع نمودند".

زمانی که از مبارزه مسلحانه، حال از نوع دفاع مشروع یا حمله به مواضع دشمن، صحبت می‌شود، وجود حامی و پشتیبان بسیار مهم است. به این مفهوم که دولت یا یک نیروی خارجی از این مبارزه حمایت لجستیکی و مالی به عمل آورد. آیا حزب دمکرات چنین نیروی پشتیبانی دارد؟ آیا صحبت‌های سران جمهوری اسلامی در زمینه کمک برخی از کشورهای منطقه، از جمله عربستان و اسرائیل، از حزب دمکرات صحت دارد؟

مصطفی هجری ضمن رد ادعاهای جمهوری اسلامی مبنی بر دریافت کمک از کشورهای دیگر اعلام کرد که هر مبارزه آزادیخواهانه‌ای نیاز به پشتیبانی بین‌المللی دارد که در صورت ثبات و تداوم به آن می‌رسد.

هجری در ادامه اضافه می‌کند که حزب دمکرات در راستای افزایش تأثیر خود در معادلات منطقه‌ای قدم برداشته و می‌خواهد به این میزان از اثرگذاری برسد. وی در عین حال به این مساله اشاره می‌کند که حزب دمکرات هیچگاه از رابطه‌ای استقبال نمی‌کند که در ازای آن منافع و دستاوردهای بخش های دیگر کردستان به خطر بیافتد و یا روند دمکراسی خواهی در ایران و منطقه دچار مشکل شود.

دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در ادامه به واقعیات مبارزه اشاره می‌کند که می‌تواند در آینده در راستای منافع یا بر ضد منافع طرف‌هایی باشد. هجری در این‌باره اظهار می‌دارد: "این تأثیرات هرکدام به نوبه خود می‌توانند بر پروسه مبارزات ما تأثیرگذار باشند، به ویژه اینکه جمهوری اسلامی به عنوان دشمن ما، در منطقه و در عراق یکی از قدرت‌ها به حساب می‌آید".

اعلام آغاز دور تازه از مبارزات حزب دمکرات با واکنش‌هایی از سوی اپوزیسیون ایران روبرو شده است. مصطفی هجری در این‌باره می‌گوید که حزب دمکرات لازم است تلاش کند این نیروها را متقاعد کند که مبارزاتمان نه تنها بر ضد ایران نیست، بلکه در راستای آزادی ایران و تأمین منافع تمام آزادیخواهان خواهد بود.

دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در پایان، خاطرنشان می‌کند: "متأسفانه در میان فعالین و حتی افکار عمومی فارس، کسانی که از مبارزات ملت کرد و دیگر ملت‌های ایران حمایت می‌کنند، زیاد نیستند. این در حالی است که خواست این مبارزات باید بخشی از دغدغه‌های همه شهروندان ایران باشد. متأسفانه حتی در میان اپوزیسیون هستند کسانی که اغلب از همان دریچه‌ای به این مبارزات نگاه می‌کنند که جمهوری اسلامی آن را گشوده است. به همین دلیل مانند رژیم نگاهی همراه با شک و گمان به این مبارزات دارند و به گمانشان مبارزات ملت‌ها برای تجزیه خاک ایران می‌باشد که با توطئه دشمنان این کشور انجام می‌گیرد".
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".