• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠١ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

سخنگوی جیش‌العدل: شرایط امروز و خیزش فعلی حزب دمکرات نیاز بود و به خوبی رهبری و اعضای حزب دمکرات به این موضوع واقف و عملاً ابتکار عمل را در دست گرفتند

میلادی: ٠٧-٠٨-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠۵/١٧ - ١١:٠٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
سخنگوی جیش‌العدل: شرایط امروز و خیزش فعلی حزب دمکرات نیاز بود و به خوبی رهبری و اعضای حزب دمکرات به این موضوع واقف و عملاً ابتکار عمل را در دست گرفتند
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران طی نامه‌ای خطاب به مردم و سازمان‌های سیاسی ایران از آنها خواست که حامی کمپین جدید حزب دمکرات تحت عنوان "راسان" به معنی دوباره برخاستن باشند و در این جهت بکوشند.

حزب دمکرات در این نامه تأکید کرده است: مبارزە حزب دمکرات کردستان ایران ماهیتا‌ً مبارزە ایست برای همە ایران، برای برافراشته نگاه داشتن پرچمی کە استبداد دهەهاست سعی در بە زیر کشیدن آن دارد.

حزب دمکرات اعلام کرده است: این مبارزە و کمپین جدید حزب دمکرات کە بە عنوان "راسان" بە معنی دوبارە برخاستن شناختە شدە است مبارزە ایست کە می‌خواهد ایدە آزادی را از زیر آوار از مدل‌های مختلف بزک شدە استبداد نجات دادە و دوبارە بە جامعە معرفی نماید.

در این راستا، آرگش آگری، خبرنگار کوردستان میدیا طی ارتباطی با روابط عمومی سازمان جیش‌العدل با حسین گمشادزهی سخنگوی دوم این سازمان گفتگویی در رابطه با مبارزات نوین حزب دمکرات کردستان ایران انجام داده است که عیناً درپی می‌آید:

١- به نظر شما خیزش نوین ملت کرد تحت رهبری حزب دمکرات در مناطق دیگر و بویژه در میان ملیت‌های تحت ستم چه بازتابی خواهد داشت؟

خیزش نوین با استراتژی مهم حزب دمکرات، که برگشت به دور مبارزات نظامی و هماهنگی کلی که با احزاب ملیت‌های مختلف در این رابطه دارند، بازتاب مثبتی داشته است و ناگریز این مسئله مهم است که قدرتمند شدن کوردستان بر روند مبارزات بلوچستان تأثیر بسزایی دارد و همینطور بالعکس قدرتمندشدن بلوچستان بر مبارزات کوردستان تأثیر مثبت خودش را دارد و همچنین تأثیر فزاینده‌ای بر روند مبارزات و زنده شدن همه ملیت‌های تحت ستم دارد. و نیاز ما ملیت‌های تحت ستم در امر مبارزات مشروع و قانونی‌مان حمایت از یکدیگر می‌باشد و این حمایت حد و مرز نظامی و سیاسی در قبال دشمن مشترک ندارد.

٢- مبارزات ملیت‌های تحت ستم در ایران همواره از نوعی پراکندگی برخوردار بوده است و به نظر شما برای رفع این نقیصه چه باید کرد؟

دقیقاً شما به اصل موضوع اشاره کردید و در گذشته ما نیز این موضوع را مطرح کرده بودیم که روند مبارزات ما ملیت‌های تحت ستم از نوعی پراکندگی برخوردار بوده و این آن نقطه ضعف بوده که دشمن توانسته بهره ببرد.

در این مورد می‌توانیم اشاره بکنیم به اشتراکات ما ملیت‌های مختلف که اشتراکاتی که بین ما وجود دارد بیش از اختلاف نظرهای ماست.

ببینید ما در چارچوب یک جغرافیا از سوی یک دشمن ،مشترکاً مورد ستم واقع شده‌ایم. و در نتیجه به این هدف و باور رسیدیم که تنها با یک ایران فدرال می‌توانیم از ظلم و ستم رهایی پیدا کرده و به امنیت و آزادی برسیم. در این سه نقطه مهم همه ما ملیت‌های مختلف تحتِ ستم با یکدیگر آن نقطه مشترک برای مبارزه‌ای مشترک را تشکیل می‌دهیم.

حال چگونه می‌خواهیم این مشکل پراکندگی را برطرف کنیم بر میگردد به اینکه همه ملیت‌ها در صفی واحد و اتفاق بر مبارزه‌ای مشترک دست زنیم که البته ناگفته نماند که در حال حاضر این پراکندگی رنگ باخته و بسیار نزدیکتر شده و کارها و قدم‌های بزرگی برداشته شده و خصوصاً ابتکار ایجاد کنگره ملیت‌های ایران فدرال یکی از مهمترین کارهای صورت گرفته می‌باشد و این خودش بخشی بزرگ از اختلاف‌نظرها را حل نموده و تعامل و همکاری‌های بسیاری صورت گرفته و نکته پایانی همان ادغام یا یکی شدن بر علیه دشمن مشترک، مبارزه‌ای هماهنگ را شروع کردن باقی مانده است که این هم به نظر ما حل شدنی است و امید داریم که این نقطه ضعف پراکندگی نیز برای همیشه روزنه‌اش بسته خواهد شد. چرا که همه ما احزاب ملیت‌های مختلف برای از پس گرفتن حق و دفاع از کرامت انسان خویش داریم دفاع می‌کنیم و چیزی برای باختن دیگر نداریم که بخواهیم صرف نظر از اشتراک در مبارزه‌ای همانگ زنیم. و موضوع خود اینکه فدرالیزم چگونه و به چه صورت اجرا می‌شود بحث و تبادل نظرات درحال جاری شدن هست و نکته مهمی که ما ملیت‌های تحت ستم به آن باید بصورت پررنگ توجه داشته باشیم این است که در کنار فعالیت ما فدرال‌خواهان احزاب سرتاسری و تمامیت‌خواه نیز در حال فعالیت هستند که باید مورد توجه قرار دهیم که نزدیکی و هماهنگی بین ما بسیار بسیار مهم می‌باشد و باید این امر مورد توجه همه ما احزاب و ملیت‌ها باشد.

٣- رژیم مستبد حاکم همواره با برچسب و افترا مبارزات ملیت‌های تحت ستم را وابسته به بیگانگان معرفی کرده است. آیا این افتراها می‌تواند تأثیری بر برداشت مردم دیگر مناطق از این مبارزات داشته باشد؟ برای ابطال این توطئه رژیم چه راهی باید در پیش گرفت؟

در این رابطه با افترا و اتهاماتی که دشمن به ما و مبارزات عدالت‌خواهانه‌مان وارد می‌کند هیچگونه تأثیری بر تخریب اذهان مردم ندارد، زیرا شناختی که مردم امروز از رژیم فاشیست و تمامیت‌خواه دارند کمتر از آن شناختی که ما احزاب داریم نیست و مردم امروز مردمی آگاه به مکر دشمن و حامی مبارزات ما هستند و رژیم کارش حمله به مخالفین می‌باشد چه در بعد جنگ‌های رو در رو و درگیری‌های نظامی و چه در جنگ رسانه‌ای، و اتهام تراشی برای بدنام جلوه دادن احزاب از اهم ابزارهای دشمن می‌باشد و دنیا و مردم مبارزات ما را از روی دیدگاه‌ها و اهداف ما دنبال و قضاوت می‌کنند.

٤- دیدگاه کلی شما در مورد خیزش حزب دمکرات در این مقطع زمانی چه می‌باشد؟

در یک جمله چنین می‌توان به این سوال پاسخ داد که شرایط امروز و خیزش فعلی حزب دمکرات نیاز بود و به خوبی رهبری و اعضای حزب دمکرات به این موضوع واقف و عملاً ابتکار عمل را در دست گرفتند و همانگونه که شاهد هستیم پاسخ مردم کوردستان به این خیزش مثبت ارزیابی شد و ما نیز همراه با ملت مظلوم کورد این ابتکار عمل حزب دمکرات را شروعی بدون توقف و پایان می‌بینیم و رژیم در شرایط فعلی در باتلاقی جهانی دست و پا میزند و آن قدرت گذشته را دیگر هرگز ندارد، و بهترین زمان برای پوشش دادن به آرمان‌های یک قرن ستم و سرکوب می‌باشد.

و در پایان جا دارد تا اعدام جنایتکارانه بیش از بیست تن از فرزندان اهل سنت کورد را به خانواده این شهدا و ملت دردکشیده کوردستان و جامعه اهل سنت تسلیت عرض نموده و خود را شریک در داغ این عزیزان بدانیم.

ماهیت فاشیست این رژیم در دو بعد ملی و مذهبی آشکار و عیان است و در دشمنی با ادیان غیر شیعی و خصوصاً اهل سنت یک رژیم فاشیسم مذهبی و شناخته شده است و با شمشیر دو لبه‌ای ما ملیت‌های مختلف را مورد ستم و سرکوب قرار داده است و نیاز است تا جامعه اهل سنت در قبال این جنایات سکوت نکرده و با سکوت خویش راه را برای سرکوب‌های بیشتر باز نکنند. به عنوان احزابی که در چارچوب جغرافیای ایران برای عدالت مبارزه می‌کنیم سرکوب و اعدام فعالین اهل سنت جنایتی نابخشودنی و برگی دیگر از جنایات رژیم بر علیه ما ملیت‌هاست.

زیرا این دین و زبان و فرهنگ و جغرافیای مردمان ماست که با حاکمیت استبداد متفاوت و مغایر است و دشمن از دو ناحیه ملی و مذهبی مردمان ما را مورد ستم و سرکوب قرار داده است. ما هرگز ظلم را در هر بعدی که باشد نپذیرفته و با آن سر ستیز و مبارزه داریم.

با تشکر از شما و همکاران گرامی‌تان که این فرصت را در اختیار ما گذاشتید.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.