• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠١ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

مصطفی هجری، دبیرکل حزب در گفتگو با اورشلیم آنلاین: ما پتانسیل بهار کردی را در ایران مشاهده می‌کنیم

میلادی: ٢٣-٠٨-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠۶/٠٢ - ١٨:٠۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مصطفی هجری، دبیرکل حزب در گفتگو با اورشلیم آنلاین: ما پتانسیل بهار کردی را در ایران مشاهده می‌کنیم
کوردستان میدیا: مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در گفتگوی ویژه‌ای با اورشلیم آنلاین، از ظلم و ستمی که کردهای ایران متحمل می‌شوند، صحبت می‌کند و از آن همه ستم انباشته‌شده سخن می‌گوید که کردهای ایران را وادار نموده است تا مبارزه‌ی آزادیخواهانه‌ای را علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز نمایند. مبارزه‌ای برای سرنگونی رژیم و تأسیس یک نظام دمکراتیک فدرال که به حقوق تمامی ملیت‌ها و حقوق بشر احترام بگذارد.

در گفتگوی ویژه‌ای با اورشلیم آنلاین، آقای مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران می‌گوید: "از بدو روی کار آمدن جمهوری اسلامی در ایران، کردهای این کشور بر این باور بوده‌اند که این رژیم حقوق سیاسی مردم ایران را تأمین نخواهد کرد، از همین رو، در رفراندوم تعیین نظام سیاسی شرکت نکردند. بعداً کرد‌ها خواستار مذاکره با دولت شدند تا مسأله‌ی کرد از راه مسالمت‌آمیز حل و فصل شود و رژیم به خودمختاری برای ملت کرد تن دهد، لیکن رژیم نه تنها مطالبات ملت کرد را نپذیرفت، بلکه جنگ ناخواسته‌ای را به ملت کرد تحمیل نمود. اپوزیسیون کرد به ویژه حزب دمکرات کردستان ایران به مبارزه برای تأمین حقوق ملی خلق کرد دست زدند. علیرغم فقدان توازن قوا میان نیروهای آزادیخواه ملت کرد و رژیم ایران و فشار زیادی که بر روی آنان بوده و هست، ملت کرد و سازمان‌های سیاسی این ملت همچنان به مبارزه علیه رژیم ادامه داده و از پای ننشسته و نخواهند نشست".

"رژیم ایران مبارزات تاریخ‌ساز ملت کرد و سازمان‌های سیاسی آن را تهدیدی علیه حکومت منحوس خود دانسته و ملت کرد و آزادیخواهان این ملت را دشمن اصلی خود می‌داند و کودکان ملت کرد را از نعمت تحصیل به زبان مادری خود محروم نموده و بدین ترتیب، سیاست آپارتاید را به ملت کرد تحمیل نموده است. همچنین نوعی ستم مذهبی ظالمانه را نیز علیه کردهای پیرو مذاهب مختلف اعمال نموده است. به عنوان مثال، اهل سنت که جمعیت آنان در تهران به چندین میلیون نفر بالغ می‌شود، از حق داشتن یک مسجد برخوردار نیستند و در هر چهار استان کردستان، از کمک مادی به مساجد مضایقه می‌نماید".

"نسبت بیکاری در کردستان، در مقایسه با سایر مناطق ایران بیشتر است. فعالیت سیاسی و ملی و مطالبات آنان غیر قانونی تلقی شده و فعالان کرد به وابستگی به اسرائیل و آمریکا و اخیراً نیز عربستان سعودی متهم می‌شوند. فعالان سیاسی کرد به حبس ابد محکوم می‌شوند و برخی از آنان اعدام می‌شوند، این همه ستم بر ملت کرد، کردها را وادار نموده است که در برابر رژیم بایستند و دست به مبارزه بزنند".

دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران می‌گوید: "این نیرو و توان را در ملت کرد و مبارزان آن می‌بینم که بهار کردی را رقم بزنند". وی همچنین می‌گوید: "ما بر این باوریم که مسأله‌ی کرد به طور کلی در حال حاضر یک مسأله‌ی سیاسی در منطقه است. آنان حقوق خود را می‌شناسند و برای تحقق آن مبارزه می‌کنند. ملت کرد نیروی تأثیرگذاری در خاورمیانه است، کردهای ایران نیز به عنوان بخشی از این ملت آینده‌ی بهتری در پیش دارند، به ویژه که جمهوری اسلامی به عنوان یک سیستم بیگانه‌ی حاکم بر ایران، به دلیل اختلافات داخلی، فساد فراگیر رژیم، شیوع روزافزون نفرت مردم و بحران‌آفرینی و فتنه‌انگیزی در خاورمیانه، نمی‌تواند برای درازمدت به حاکمیت خویش ادامه دهد. ما بر این باوریم که تمامی کشورهای دمکراتیک و آزاد بایستی به کردهای ایران در مبارزه با رژیم کمک کنند، زیرا این مبارزه در راستای تقویت جبهه‌ی دمکراسیخواهان در منطقه و علیه ارتجاعی‌ترین رژیم زمانه است که با دمکراسی و حقوق بشر در سرتاسر جهان مخالفت می‌ورزد، به اغلب گروه‌های تروریستی کمک می‌رساند و در امور داخلی سایر کشورها دخالت می‌کند. تضعیف یا نابودی این رژیم، صلح و ثبات را در خاورمیانه تقویت می‌نماید".

آقای هجری همچنین می‌گوید: "ما کردها به طور کلی مشکلی با هیچ دولتی از جمله اسرائیل نداریم، البته کشورهایی که حقوق ملت کرد را پایمال می‌کنند، از این قاعده مستثنی هستند، اعتقاد من اینست که اکثریت مردم ایران نیز اینگونه فکر می‌کنند. ما کردها برنامه‌ای برای جدایی از ایران نداریم، بلکه مبارزه‌ی ما برای تأسیس یک ایران دمکراتیک فدرال است که در آن ملت کرد و سایر ملیت‌ها از حکومت‌های خودمختار محلی برخوردار باشند و در اداره‌ی ایران نیز بر اساس یک قانون دمکراتیک سهیم گردند". آقای هجری در ادامه همچنین می‌گوید که کردهای ایران معتقدند که: "سیاست آمریکا طی دوران اوباما بیشتر مبنی بر سازش با رژیم جمهوری اسلامی بوده، به ویژه امضای توافق میان ایران و گروه ١+٥ به رهبری آمریکا در رابطه با لغو تحریم‌ها علیه ایران، دست این رژیم را در سرکوب آزادیخواهان ایران به ویژه کردها و سایر ملیت‌های تحت ستم و همچنین یاری‌رسانی بیشتر رژیم به گروه‌های تروریستی منطقه و نهایتاً ویرانی و کشتار بیشتر در منطقه‌ی خاورمیانه و بسیاری از دیگر مناطق جهان بازتر گذاشت".

"ما پتانسیل قیام علیه رژیم را در سرتاسر ایران به ویژه در کردستان می‌بینیم، لیکن این پتانسیل نیازمند تقویت و یاری است. کردها اگر مورد حمایت قرار گیرند می‌توانند تبدیل به کانون این قیام یا بهار برای سرتاسر ایران شوند. حزب دمکرات مسافتی به طول بیش از هفتاد کیلومتر از مناطق مرزی میان کردستان ایران و کردستان عراق را کنترل نموده و بنیانگذار کنگره‌ی ملیت‌های ایران فدرال است که از سوی بیش از پنجاه درصد از ملیت‌های ایران حمایت می‌شود. جمعیت ملت کرد در ایران به ده میلیون نفر بالغ می‌شود. حزب دمکرات برای مدت بیش از هفتاد سال جنبش ملی کرد را رهبری نموده و می‌نماید. جنبش کرد به مرحله‌ی نوینی رسیده و ما در تمامی زمینه‌های فرهنگی، مدنی و نظامی برای برقراری یک سیستم دمکراتیک فدرال در کردستان و ایران فعالیت می‌کنیم".
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.