• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠۴ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

مصطفی هجری، دبیرکل حزب در گفتگو با اورشلیم آنلاین: ما پتانسیل بهار کردی را در ایران مشاهده می‌کنیم

میلادی: ٢٣-٠٨-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠۶/٠٢ - ١٨:٠۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مصطفی هجری، دبیرکل حزب در گفتگو با اورشلیم آنلاین: ما پتانسیل بهار کردی را در ایران مشاهده می‌کنیم
کوردستان میدیا: مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در گفتگوی ویژه‌ای با اورشلیم آنلاین، از ظلم و ستمی که کردهای ایران متحمل می‌شوند، صحبت می‌کند و از آن همه ستم انباشته‌شده سخن می‌گوید که کردهای ایران را وادار نموده است تا مبارزه‌ی آزادیخواهانه‌ای را علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز نمایند. مبارزه‌ای برای سرنگونی رژیم و تأسیس یک نظام دمکراتیک فدرال که به حقوق تمامی ملیت‌ها و حقوق بشر احترام بگذارد.

در گفتگوی ویژه‌ای با اورشلیم آنلاین، آقای مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران می‌گوید: "از بدو روی کار آمدن جمهوری اسلامی در ایران، کردهای این کشور بر این باور بوده‌اند که این رژیم حقوق سیاسی مردم ایران را تأمین نخواهد کرد، از همین رو، در رفراندوم تعیین نظام سیاسی شرکت نکردند. بعداً کرد‌ها خواستار مذاکره با دولت شدند تا مسأله‌ی کرد از راه مسالمت‌آمیز حل و فصل شود و رژیم به خودمختاری برای ملت کرد تن دهد، لیکن رژیم نه تنها مطالبات ملت کرد را نپذیرفت، بلکه جنگ ناخواسته‌ای را به ملت کرد تحمیل نمود. اپوزیسیون کرد به ویژه حزب دمکرات کردستان ایران به مبارزه برای تأمین حقوق ملی خلق کرد دست زدند. علیرغم فقدان توازن قوا میان نیروهای آزادیخواه ملت کرد و رژیم ایران و فشار زیادی که بر روی آنان بوده و هست، ملت کرد و سازمان‌های سیاسی این ملت همچنان به مبارزه علیه رژیم ادامه داده و از پای ننشسته و نخواهند نشست".

"رژیم ایران مبارزات تاریخ‌ساز ملت کرد و سازمان‌های سیاسی آن را تهدیدی علیه حکومت منحوس خود دانسته و ملت کرد و آزادیخواهان این ملت را دشمن اصلی خود می‌داند و کودکان ملت کرد را از نعمت تحصیل به زبان مادری خود محروم نموده و بدین ترتیب، سیاست آپارتاید را به ملت کرد تحمیل نموده است. همچنین نوعی ستم مذهبی ظالمانه را نیز علیه کردهای پیرو مذاهب مختلف اعمال نموده است. به عنوان مثال، اهل سنت که جمعیت آنان در تهران به چندین میلیون نفر بالغ می‌شود، از حق داشتن یک مسجد برخوردار نیستند و در هر چهار استان کردستان، از کمک مادی به مساجد مضایقه می‌نماید".

"نسبت بیکاری در کردستان، در مقایسه با سایر مناطق ایران بیشتر است. فعالیت سیاسی و ملی و مطالبات آنان غیر قانونی تلقی شده و فعالان کرد به وابستگی به اسرائیل و آمریکا و اخیراً نیز عربستان سعودی متهم می‌شوند. فعالان سیاسی کرد به حبس ابد محکوم می‌شوند و برخی از آنان اعدام می‌شوند، این همه ستم بر ملت کرد، کردها را وادار نموده است که در برابر رژیم بایستند و دست به مبارزه بزنند".

دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران می‌گوید: "این نیرو و توان را در ملت کرد و مبارزان آن می‌بینم که بهار کردی را رقم بزنند". وی همچنین می‌گوید: "ما بر این باوریم که مسأله‌ی کرد به طور کلی در حال حاضر یک مسأله‌ی سیاسی در منطقه است. آنان حقوق خود را می‌شناسند و برای تحقق آن مبارزه می‌کنند. ملت کرد نیروی تأثیرگذاری در خاورمیانه است، کردهای ایران نیز به عنوان بخشی از این ملت آینده‌ی بهتری در پیش دارند، به ویژه که جمهوری اسلامی به عنوان یک سیستم بیگانه‌ی حاکم بر ایران، به دلیل اختلافات داخلی، فساد فراگیر رژیم، شیوع روزافزون نفرت مردم و بحران‌آفرینی و فتنه‌انگیزی در خاورمیانه، نمی‌تواند برای درازمدت به حاکمیت خویش ادامه دهد. ما بر این باوریم که تمامی کشورهای دمکراتیک و آزاد بایستی به کردهای ایران در مبارزه با رژیم کمک کنند، زیرا این مبارزه در راستای تقویت جبهه‌ی دمکراسیخواهان در منطقه و علیه ارتجاعی‌ترین رژیم زمانه است که با دمکراسی و حقوق بشر در سرتاسر جهان مخالفت می‌ورزد، به اغلب گروه‌های تروریستی کمک می‌رساند و در امور داخلی سایر کشورها دخالت می‌کند. تضعیف یا نابودی این رژیم، صلح و ثبات را در خاورمیانه تقویت می‌نماید".

آقای هجری همچنین می‌گوید: "ما کردها به طور کلی مشکلی با هیچ دولتی از جمله اسرائیل نداریم، البته کشورهایی که حقوق ملت کرد را پایمال می‌کنند، از این قاعده مستثنی هستند، اعتقاد من اینست که اکثریت مردم ایران نیز اینگونه فکر می‌کنند. ما کردها برنامه‌ای برای جدایی از ایران نداریم، بلکه مبارزه‌ی ما برای تأسیس یک ایران دمکراتیک فدرال است که در آن ملت کرد و سایر ملیت‌ها از حکومت‌های خودمختار محلی برخوردار باشند و در اداره‌ی ایران نیز بر اساس یک قانون دمکراتیک سهیم گردند". آقای هجری در ادامه همچنین می‌گوید که کردهای ایران معتقدند که: "سیاست آمریکا طی دوران اوباما بیشتر مبنی بر سازش با رژیم جمهوری اسلامی بوده، به ویژه امضای توافق میان ایران و گروه ١+٥ به رهبری آمریکا در رابطه با لغو تحریم‌ها علیه ایران، دست این رژیم را در سرکوب آزادیخواهان ایران به ویژه کردها و سایر ملیت‌های تحت ستم و همچنین یاری‌رسانی بیشتر رژیم به گروه‌های تروریستی منطقه و نهایتاً ویرانی و کشتار بیشتر در منطقه‌ی خاورمیانه و بسیاری از دیگر مناطق جهان بازتر گذاشت".

"ما پتانسیل قیام علیه رژیم را در سرتاسر ایران به ویژه در کردستان می‌بینیم، لیکن این پتانسیل نیازمند تقویت و یاری است. کردها اگر مورد حمایت قرار گیرند می‌توانند تبدیل به کانون این قیام یا بهار برای سرتاسر ایران شوند. حزب دمکرات مسافتی به طول بیش از هفتاد کیلومتر از مناطق مرزی میان کردستان ایران و کردستان عراق را کنترل نموده و بنیانگذار کنگره‌ی ملیت‌های ایران فدرال است که از سوی بیش از پنجاه درصد از ملیت‌های ایران حمایت می‌شود. جمعیت ملت کرد در ایران به ده میلیون نفر بالغ می‌شود. حزب دمکرات برای مدت بیش از هفتاد سال جنبش ملی کرد را رهبری نموده و می‌نماید. جنبش کرد به مرحله‌ی نوینی رسیده و ما در تمامی زمینه‌های فرهنگی، مدنی و نظامی برای برقراری یک سیستم دمکراتیک فدرال در کردستان و ایران فعالیت می‌کنیم".
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.