• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٨ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٢٨ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

آغاز به کار پانل دوم سمینار "وضعیت خاورمیانه، اکنون و آینده ایران"

میلادی: ٢٧-٠٨-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠۶/٠۶ - ١٨:۵٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
آغاز به کار پانل دوم سمینار
کوردستان میدیا: پانل دوم سمینار کنگره ملیت‌های ایران فدرال تحت عنوان "دخالت‌های مخرب جمهوری اسلامی در منطقه و ارتباط آن با سرکوب مردمان ایران بعد از ظهر امروز شنبه ششم شهریورماه در فرانکفورت آلمان آغاز به کار کرد.

ابتدا عباس خرسندی، سخنگوی خارج از کشور جبهه دمکراتیک ایران ایراد به سخنرانی پرداختند.

وی اظهار داشتند: جمهوری اسلامی از آغاز یک پروژه بود و یک رژیمی بود که از سوی مردم انتخاب نگردید، بلکه از سوی کشورهای خارجی بر سرکار آمد و پدیده نیمه اجتماعی بود که به دلیل ستم‌های رژیم شاهنشاهی بود و در کل برسرکار آمدن آن به دلیل تحولات منطقه‌ای و جهانی بود.

خرسندی به وضعیت کنونی خاورمیانه و جبهه‌های شیعه و سنی در منطقه اشاره و افزود: اینگونه نیست که غرب به دنبال بحران‌ نباشد چه بسا شاید بحران‌زایی به نفع غرب باشد.

سخنگوی خارج از کشور جبهه دمکراتیک ایران خاطر نشان کرد: جامعه ایران، جامعه‌ای ناراضی می‌باشد و دارای پتانسیل‌های فراوان برای مبارز و پیشبرد آن هستند و به همین جهت باید به جنبش‌های مدنی و مردمی بیشتر توجه کرد کاری که امروزه کمتر صورت می‌گیرد.

عباس خرسندی گفت: اگر جنبش‌های مدنی کم آوردند باید مبارزه مسلحانه آنرا تقویت نماید.

در ادامه این سمینار، دکتر ضیاء صدرالاشرافی از سازمان فرهنگی - سیاسی آذربایجان به ایراد سخنرانی پرداختند.

وی به یکی از خصلت‌های رژیم اشاره نمودند که در داخل و خارج از کشور بحران‌زایی می‌کند و هدف اصلی این بحران‌زایی هم توسعه طلبی است که در هویت رژیم اسلامی ایران نهفته است.

دکتر ضیاء صدرالاشرافی اعلام کرد: جمهوری اسلامی به دلیل هویت ایدئولوژیک و دینی خود اصلاً اصلاح‌پذیر نیست.

سخنران بعدی سمینار، بختیار علیار نماینده حزب کومله کردستان ایران در کنگره بودند.

وی وضعیت خاورمیانه را بغرنج خواند و به مسئله سرمایه‌داری نوین و سرمایه‌داری نفت اشاره نمود.

نماینده حزب کومله کردستان ایران می‌گوید: ذهنیت رژیم در گذشته و حال اینگونه بوده است که امنیت داخل را باید با تخریب امنیت کشورهای دیگر تأمین نماید و نمونه آشکار آن دخالت در امور کشور سوریه می‌باشد.

علیار در ادامه اظهار داشت: نتیجه‌ی این سیاست‌های رژیم در داخل بسیار زیان‌بار بوده است و بر وضعیت مردم از لحاظ مختلف تأثیر منفی داشته است.

آخرین سخنران سمینار، رئوف کعبی، فعال سیاسی چپ بود، او در سخنان خود به این مسئله اشاره کردند که سیاست‌های خارجی رژیم منعکس‌کننده سیاست‌های داخلی آن می‌باشد و آن نیز در راستای حفظ رژیم و سرکوب مردم است.

ایشان در پایان بر وجود کنگره ملیت‌های ایران فدرال تأکید و گفت: باید عملکرد اخیر کنگره مورد نقد و بازبینی قرار گیرد و به این پرسش پاسخ داده شود که چرا تاکنون نتوانسته حوزه‌ی فعالیت خود را وسعت بخشد و احزابی که خود را سراسری می‌دانند در خود جای دهد.

بخش پایانی این پانل به پرسش و پاسخ میان شرکت‌کنندگان و سخنرانان اختصاص یافت.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.