• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ مارس ٢٠١٨ میلادی - ٠۴ فروردین ١٣٩٧ خورشیدی  

آغاز به کار پانل دوم سمینار "وضعیت خاورمیانه، اکنون و آینده ایران"

میلادی: ٢٧-٠٨-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠۶/٠۶ - ١٨:۵٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
آغاز به کار پانل دوم سمینار
کوردستان میدیا: پانل دوم سمینار کنگره ملیت‌های ایران فدرال تحت عنوان "دخالت‌های مخرب جمهوری اسلامی در منطقه و ارتباط آن با سرکوب مردمان ایران بعد از ظهر امروز شنبه ششم شهریورماه در فرانکفورت آلمان آغاز به کار کرد.

ابتدا عباس خرسندی، سخنگوی خارج از کشور جبهه دمکراتیک ایران ایراد به سخنرانی پرداختند.

وی اظهار داشتند: جمهوری اسلامی از آغاز یک پروژه بود و یک رژیمی بود که از سوی مردم انتخاب نگردید، بلکه از سوی کشورهای خارجی بر سرکار آمد و پدیده نیمه اجتماعی بود که به دلیل ستم‌های رژیم شاهنشاهی بود و در کل برسرکار آمدن آن به دلیل تحولات منطقه‌ای و جهانی بود.

خرسندی به وضعیت کنونی خاورمیانه و جبهه‌های شیعه و سنی در منطقه اشاره و افزود: اینگونه نیست که غرب به دنبال بحران‌ نباشد چه بسا شاید بحران‌زایی به نفع غرب باشد.

سخنگوی خارج از کشور جبهه دمکراتیک ایران خاطر نشان کرد: جامعه ایران، جامعه‌ای ناراضی می‌باشد و دارای پتانسیل‌های فراوان برای مبارز و پیشبرد آن هستند و به همین جهت باید به جنبش‌های مدنی و مردمی بیشتر توجه کرد کاری که امروزه کمتر صورت می‌گیرد.

عباس خرسندی گفت: اگر جنبش‌های مدنی کم آوردند باید مبارزه مسلحانه آنرا تقویت نماید.

در ادامه این سمینار، دکتر ضیاء صدرالاشرافی از سازمان فرهنگی - سیاسی آذربایجان به ایراد سخنرانی پرداختند.

وی به یکی از خصلت‌های رژیم اشاره نمودند که در داخل و خارج از کشور بحران‌زایی می‌کند و هدف اصلی این بحران‌زایی هم توسعه طلبی است که در هویت رژیم اسلامی ایران نهفته است.

دکتر ضیاء صدرالاشرافی اعلام کرد: جمهوری اسلامی به دلیل هویت ایدئولوژیک و دینی خود اصلاً اصلاح‌پذیر نیست.

سخنران بعدی سمینار، بختیار علیار نماینده حزب کومله کردستان ایران در کنگره بودند.

وی وضعیت خاورمیانه را بغرنج خواند و به مسئله سرمایه‌داری نوین و سرمایه‌داری نفت اشاره نمود.

نماینده حزب کومله کردستان ایران می‌گوید: ذهنیت رژیم در گذشته و حال اینگونه بوده است که امنیت داخل را باید با تخریب امنیت کشورهای دیگر تأمین نماید و نمونه آشکار آن دخالت در امور کشور سوریه می‌باشد.

علیار در ادامه اظهار داشت: نتیجه‌ی این سیاست‌های رژیم در داخل بسیار زیان‌بار بوده است و بر وضعیت مردم از لحاظ مختلف تأثیر منفی داشته است.

آخرین سخنران سمینار، رئوف کعبی، فعال سیاسی چپ بود، او در سخنان خود به این مسئله اشاره کردند که سیاست‌های خارجی رژیم منعکس‌کننده سیاست‌های داخلی آن می‌باشد و آن نیز در راستای حفظ رژیم و سرکوب مردم است.

ایشان در پایان بر وجود کنگره ملیت‌های ایران فدرال تأکید و گفت: باید عملکرد اخیر کنگره مورد نقد و بازبینی قرار گیرد و به این پرسش پاسخ داده شود که چرا تاکنون نتوانسته حوزه‌ی فعالیت خود را وسعت بخشد و احزابی که خود را سراسری می‌دانند در خود جای دهد.

بخش پایانی این پانل به پرسش و پاسخ میان شرکت‌کنندگان و سخنرانان اختصاص یافت.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢١ در این شمارە می‌خوانید:

ــ ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
ــ کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
ــ کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
ــ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.
 • خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است
  مبانی فکری-عملی حزب دمکرات دستیابی، حفاظت و حراست از معیارها و ارزش‌های والای انسانی‌است.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، پروفایل کوتاهی از گروه‌های شیعه‌ی را که در عراق و سوریه، منافع جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کنند آماده کرده است با اینکه گزارش مذکور مختص به عراق و سوریه می‌باشد اما نشانه‌هایی از تحرکات متشابه ایران در بحرین و یمن نیز وجود دارد.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  کشورهای نام برده باید این واقعیت را قبول کنند که سرکوب و استعمار ملت کورد به قیمت استعمار و سوءاستفاده قدرت‌های جهانی از آنان است و در واقع نفعی از ظلم بر ملت کورد عاید و نصیب آنان نخواهد شد.
 • متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
  باید این نکته را هم اضافه کنم که با توجه به ضرورت همکاری و کار مشترک با احزاب کوردستان ایران و اپوزیسیون ایرانی، کنگره تمام موانع موجود را رفع کرده و مرکز سیاسی را مختار کرده که هر وقت لازم دانست با این جناح‌ها ارتباط برقرار کند، فعالیت مشرک داشته باشد و در نهایت به ایجاد جبهه برای وسیع‌تر کردن دامنه مبارزه در کوردستان، دست یابد.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
  در بخش اول اشاره‌ی گذرا به ریشه خوانش اندیشه‌های سیاسی غرب در جامعه ایران کردم، اهمیت بررسی تاریخی ترمینولوژی در حوزه سیاست در این است که این موضوع می‌تواند درک خواست گروه‌های اجتماعی و سیاسی را به مراتب آسان‌تر نماید.
 • کنگره‌ی راسان روژهلات کنگره‌ی راسان روژهلات
  شرایط زمانی کنگره "راسان روژهلات"، به ویژه بعد از نابودی تهدید داعش و سربرآوردن تهدید جدید تحت لوای حشد شعبی و رویدادهای بعد از سقوط کرکوک و هجوم ترکیه به عفرین و دعوت نیروهای رژیم اسد به عفرین و چندین رویداد مهم دیگر که هر کدام به تنهایی نیازمند تحلیل و تفسیر جداگانه‌ای هستند و بر آن هستیم که در آینده بیشتر به این موضوعات بپردازیم.
 • عملیات ‌هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی عملیات ‌هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
  در گزارشی از جزئیات این رویارویی که توسط موسسه بروکینگز منتشر شده، "دو درور میچمان" و "یائل میزراهی" دو تحلیل گر این موسسه مدعی شده‌اند که پس از اینکه اسرائیل در نهایت برای اولین بار در تاریخ یک پایگاه ایرانی را در سوریه مورد هدف قرار داده است اکنون مسائل آرامتر شده و به نظر می‌رسد طرفین یعنی ایران و اسرائیل به روشنی پیام‌های همدیگر را دریافت کرده‌اند.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل بخش اول گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل بخش اول
  عصر روز ٢٨ مرداد، کودتاچیان این روز را رستاخیز مردم می‌نامیدن و در تمامی ٢٥ سال پس از این روز حکومت پهلوی دوم و نیز رسانه‌های مربوط به آن کودتا را به عنوان روز "رستاخیز" تبلیغ کردند. پس از سقوط پهلوی دوم بلافاصله تحلیل‌گران سیاسی و تاریخی در ایران این موضوع را دوباره واکاوی کردند و اعلام نمودند آنچه در ٢٨ مرداد در سال ١٣٣٢رویداده، یک کودتا بوده و بعدها بر اساس اسناد تاریخی ثابت شد که این کودتا هم توسط یک دولت خارجی انجام پذیرفته است (٣). بعداز سقوط پهلوی دوم دیگر مساله رستاخیز بودن کودتا ٢٨ مرداد یک تحریف تاریخی محسوب میشود.
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.