• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

مصطفی هجری: حزب دمکرات به‌ دنیا نشان داد ایران آن جزیره‌ی‌ آرامش نیست که‌ سرمایه‌گذاری‌ها در آنجا شروع به‌ کار کنند

میلادی: ٠۴-٠٩-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠۶/١۴ - ١١:٢٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مصطفی هجری: حزب دمکرات به‌ دنیا نشان داد ایران آن جزیره‌ی‌ آرامش نیست که‌ سرمایه‌گذاری‌ها در آنجا شروع به‌ کار کنند
کوردستان میدیا: مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در سمینار کنگره‌ی ملیت‌های ایران فدرال از ایجاد رستاخیزی میان مردم کرد علیه جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

متن سخنان مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در سمینار کنگره‌ی ملیت‌های ایران فدرال عیناً درپی می‌آید:

درود بر شما دوستان عزیز

خیلی خوشحالم که‌ خود را در میان شما دوستان عزیز می‌بینم.


موضوع مهمی که‌ امروز در منطقه‌ی‌ خاورمیانه‌ ما همه‌ شاهد هستیم و چندین سال است که‌ ادامه‌ دارد، مبارزات‌ ملیت‌هایی است که‌ سرکوب شده‌اند، ملیت‌هایی که‌ به‌ آنها ظلم روا داشته‌ شده‌ و این ملیت‌ها به‌ علت ارتقای سطح آگاهی و شناخت بیشترشان نسبت به‌ حقوق پایمال شده‌ی خویش‌، هر کدام در مرحله‌ای علیه‌ استبداد شورش کرده‌اند و ما در منطقه‌ شاهد بودیم که‌ در این مدت، سرنگونی حکومت‌های دیکتاتوری که‌ کمتر تصور می‌رفت که‌ مردم با دست خالی بتوانند آنها را از حکومت پایین بیاورند، روی داد و ما همچنان شاهد آن هستیم.

اینها ملیت‌هایی هستند که‌ در واقع از تجارب زیادی در تحمل ناملایمات، تبعیضات و نبود هر نوع آزادی برخوردارند. هر چند که آنچه‌ ما هم‌اکنون‌ در منطقه‌ی‌ خاورمیانه‌ شاهد آن هستیم، شورش‌های نامنظم، انقلابات، خونریزی و ویرانی و کشتار است و بیشتر به‌ نظر می‌رسد که‌ این پروسه‌ روز به‌ روز بیشتر به‌ سمت بی‌نظمی و خونریزی و ویرانی بیشتر سوق می‌یابد‌، ولی بالاخره‌ در مسیر این حرکت، مردم راه‌ خود را پیدا می‌کنند.

این ملیت‌ها که‌ سرکوب شده‌ بودند، برای اینکه‌ بتوانند زندگی نوینی را در سایه‌ی دمکراسی ادامه‌ دهند، دو راه در پیش پایشان قرار دارد: یکی از این دو راه این است‌ که‌ یک‌ حکومت دمکراتیک با رعایت همه‌ی‌ حقوق انسانی و یکسان برای همه‌ تأمین شود، در این صورت ملیت‌ها می‌توانند در چهارچوب مرزهای یک كشور با همدیگر‌ زندگی کنند. اگر‌ این هدف برآورده‌ نشود،‌ مطمئناً، حرکت‌های تجزیه‌طلبانه‌ و خشونت‌های بیشتر را باید انتظار داشت که‌ این حرکت‌ها هم برای مردمان و هم برای کشورهایی که‌ می‌خواهند با نفوذ خود این مردم را آرام کنند بیشتر هزینه‌بردار خواهد بود. در نتیجه‌ من چنین فکر می‌کنم که‌ در آینده‌ی‌ خاورمیانه‌ تسلط اصلی در دست ملیت‌ها خواهد بود.

اگر تاکنون اینچنین دیده‌ایم و حالا هم شاهد این وضعیت هستیم متأسفانه‌ یک فرد یا یک گروه وابسته‌ به‌ یک فرد، به‌ شکل استبدادی حاکمیت سرنوشت مردمان بسیاری را در دست داشته‌‌اند. این سیاست به‌ تدریج در حال زوال است و جایگزین آن، در دست داشتن قدرت از طرف ملیت‌ها خواهد بود و تنها در این صورت است که‌ می‌توان‌ انتظار آرامش و ثبات را در منطقه‌ داشت.

آنچه‌ که‌ ما در ایران شاهد هستیم این است‌ که‌ طی سی و چند سال گذشته‌ که‌ جمهوری اسلامی ایران حاکم بوده‌، از استبداد و حق کشی علیه ملیت‌های ایران و آزادیخواهان ایران همه‌‌ی راه‌ها را آزمایش کرده‌ و همچنان‌ روزبه‌روز سخت‌تر و شدیدتر این راه‌ را ادامه‌ می‌دهد‌. بر خلاف آنچه‌ که‌ ما آزادیخواهان و ملیت‌های ایران انتظار داریم که‌ در جمهوری اسلامی تغییراتی روی دهد که‌ حداقل حقوق این مردم برآورده‌ شود‌، تجربه‌ نشان داده‌ است که‌ این خواسته‌ای غیرمنطقی است‌، از این نظر غیر منطقی است‌ که‌ جمهوری اسلامی اساساً معتقد به‌ این حقوق نیست که‌ مردم خواهان آن هستند. بنابراین چکار باید کرد؟ به‌ نظر من بایستی نیرومند شد، چون ما در تاریخ سی‌وچندساله‌ی‌ جمهوری اسلامی شاهد بوده‌ایم که‌ جمهوری اسلامی در مقابل زور تسلیم می‌شود. یکی در جنگ ٨ ساله‌ی‌ ایران و عراق همه‌ شاهد آن هستید که‌ جمهوری اسلامی با وجود شعارهای بسیار پرطمطراق و تحریک مردم به‌ کشتار و ویرانی و به‌ قول خودشان "رسیدن به‌ قدس از راه کربلا" علاوه ‌بر ویرانی‌های بسیار زیاد، حدود یک میلیون نفر از جوانان ما را به‌ کشتن داد یا عضوی از بدنشان را از دست دادند، ولی در نهایت خمینی وقتی متوجه‌ شد که‌ نمی‌تواند‌ این جنگ را ادامه‌ دهد و حکومتش مورد تهدید قرار گرفته‌ است، قطعنامه‌ی سازمان ملل را پذیرفت و به‌ قول خودش جام زهر را سر کشید.

مورد دوم همین امضای قرارداد برجام است، در این مورد نیز همه‌ یادمان هست که‌ سران جمهوری اسلامی چطور شعار می‌دادند که‌ این قطعنامه‌های سازمان ملل، آمریکا، اتحادیه‌ی‌ اروپا و بقیه‌ نقاط دنیا کاغذ پاره‌هایی هستند که‌ تأثیری در وضعیت جمهوری اسلامی ایران نخواهند داشت. ولی یکبار دیگر زمانی که ولی فقیه‌ متوجه‌ شد که‌ با این شعارها نمی‌توان‌ اقتصاد کشور را رو به‌ راه کرد ـ‌حتی پنهان از رئیس‌جمهور وقت‌ـ نماینده‌ی‌ خودش را به‌ عمان فرستاد و با نمایندگان آمریکا وارد بحث شد و مذاکرات ادامه‌ پیدا کرد تا جایی که‌ تمامی‌ خواست‌های گروه ٥+١ را پذیرفت. بنابراین جمهوری اسلامی در مقابل نیروی مقاوم تسلیم‌پذیر است.

بنابراین ما ملیت‌ها و آزادیخواهان ایران اگر واقعاً می‌خواهیم خواست‌هایمان در جمهوری اسلامی برآورده شود‌، فقط یک راه داریم و آن نیرومند بودن است‌، نیرومند بودن چیزیست که‌ در منطقه‌، در جهان و به‌ ویژه‌ در جمهوری اسلامی روی آن حساب باز می‌کنند‌، بر اساس این تحلیل و بعد از مشورت زیاد با صاحب‌نظران و با تعدادی از آکادمیسین‌ها، حزب دمکرات کردستان ایران دو سال پیش به‌ این نتیجه‌ رسید که‌ بایستی گام‌هایی در راه این بردارد‌ و با استفاده‌ از تجارب گذشته‌ و درس گرفتن از اشکالات و نقص‌هایی که‌ در مبارزات‌ گذشته‌ داشته‌ایم، بتوانیم این نیرومندی را نه ‌تنها برای حدکا، بلکه‌ برای همه‌ی‌ سازمان‌ها، همه‌ی‌ مردم کرد و از این راه برای همه‌ی‌ آزادیخواهان ایران ایجاد کنیم.

بر این اساس بود که‌ حزب دمکرات تصمیم گرفت که‌ به‌ حضور پیشمرگه‌ها در داخل کردستان ادامه‌ دهد و روزبه‌روز بر تعداد پیشمرگه‌ها بیفزاید‌. بیشتر این پیشمرگه‌ها اعضای حدکا یا مردم فعالی هستند که‌ از جمهوری اسلامی بیزارند و تحت شناخت و سازماندهی اینها دوش‌به‌دوش پیشمرگه‌ها حضور پیدا می کنند.

توجه‌ به این مسأله‌‌ خیلی مهم بود که‌ سعی کنیم همراه با حضور پیشمرگه‌ها، تفکر و اندیشه‌ی‌ مردم را تغییر دهیم، بدین معنا که‌ مردم متوجه‌ شوند و آموزش ببینند که‌ پیشمرگه‌ها تنها نیرویی نیستند که‌ آنها را از دست ظلم و استبداد جمهوری اسلامی رها خواهند کرد، بلکه‌ بخشی از کارشان این است که به‌ این مردم نیروی معنوی بدهند، آنها را به‌ سازماندهی تشویق کنند که‌ خود تبدیل به‌ نیروی رهایی‌بخش شوند، چون اگر مردم تنها منتظر‌ این باشند که‌ پیشمرگه‌ها آنها را آزاد کنند، دچار خسارات بسیاری خواهند شد و چه‌ بسا این نوع مبارزه‌ به‌ نتیجه‌ نخواهد رسید.

این بود که‌ پیشمرگان حزب دمکرات در میان مردم حضور پیدا کردند که‌ به‌ مردم بگویند اگر تبلیغات جمهوری اسلامی طی سال‌های گذشته‌ بر این اساس بود که‌ نیروهای اپوزیسیون کرد ایرانی از حزب دمکرات و سایر‌ نیروها،‌ دیگر ‌توانی ندارند، همه‌ از بین رفته‌اند، حاشیه‌نشین شده‌اند، کمپ‌نشین شده‌اند و این ناامیدی را در مردم به‌ وجود می‌آوردند تا مردم بیشتر تسلیم خواست‌های آنها شوند، مردم حضور پیشمرگه‌ها را در میان خود احساس کنند، به‌ این ترتیب مبارزه‌ی‌ پیشمرگه‌ها در کوه‌ها و مبارزه‌‌ی مردم در داخل شهرها به‌ همدیگر‌ گره‌ بخورد‌ و‌ از تلفیق‌ اینها نیرویی شکل بگیرد‌ که‌ جمهوری اسلامی روی آن حساب کند‌.

البته‌ این یک پروسه‌ است و چیزی نیست که‌ در عرض یک ماه، دو ماه و سه‌ ماه به‌ وجود بیاید، ولی آغاز پروسه‌ و ادامه‌ی‌ آن می‌تواند‌ به‌ وجود چنین نیرویی منجر شود‌ که‌ هم در زمان حکومت جمهوری اسلامی و هم‌ بعد از حکومت جمهوری اسلامی بتواند‌ در تعیین سرنوشت مردم تأثیرگذار باشد‌‌. به‌ این ترتیب حدکا در این مرحله‌ بیشتر از آن‌ که‌ روی‌ این‌ امر متمرکز شود‌ که‌ جمهوری اسلامی را سرنگون کند یا به‌ جمهوری اسلامی ضربه‌ بزند،‌ در صدد این است که‌ رستاخیزی میان مردم کرد در مرحله‌ی‌ اول ایجاد نماید، مردم به‌ توان خود ایمان بیاورند و تبلیغات زهرآگینی را که‌ جمهوری اسلامی طی این مدت در میان مردم انجام داده‌، آنها را خنثی کند‌. خوشبختانه‌ هر چند ما در مرحله‌ی ابتدای کار هستیم ولی این مسأله‌‌ تأثیرات بسیار زیادی را در میان مردم بر جای نهاده است‌ .

اگر‌ دقت کرده‌ باشید، طی دو سه‌ ماه گذشته‌ ده‌ها مورد حمله از سوی‌ مردم، حمله‌ی‌ مسلحانه‌ و غیر مسلحانه‌ علیه نیروهای رژیم در نقاط مختلف کردستان روی داده‌ و تقریباً روزانه‌ ما شاهد این رویدادها هستیم و این خبرها را می‌شنویم. این نیرو را حضور پیشمرگه‌ها به‌ مردم داده‌ و مردم دارند راه خودشان را پیدا می‌کنند و تبدیل به‌ همان نیرویی می‌شوند که‌ ما به‌ دنبال آن هستیم.

بنابراین راهی که‌ ما برای آزادی ملیت‌های ایران، برای آزادی همه‌ی‌ مردم بایستی پیش پا بگذاریم و روی آن کار بکنیم، این است که‌ بایستی نیرومند شویم، به‌ نیروی تأثیرگذار تبدیل شویم. این پروسه‌، این راه اشکال گوناگون و متفاوتی دارد‌، از اتحاد و نزدیکی با همدیگر‌، اگر‌ امکان داشته‌ باشد‌‌ یکی شدن سازمان‌های سیاسی اپوزیسیون کرد و ایرانی و حداقل به‌ هم نزدیک شدن و ایجاد ارتباط در رابطه‌ با اهداف مشترکی که‌ با همدیگر‌ داریم. این حرکت می‌تواند‌ برای بخش‌های دیگر ایران نیروبخش باشد، زیرا بسیار مهم است‌ که‌ مردمی که‌ برای آزادی مبارزه‌ می‌کنند و می‌خواهند خود را از زیر دست استبداد رها کنند، احتیاج به‌ یک پشتیبان دارند، احتیاج دارند که‌ نیرویی پشت سر آنها باشد‌‌ و آنها را هدایت کند‌ و ما می‌خواهیم کردستان به‌ چنین نیرویی تبدیل شود، به‌ همه‌ی‌ آزادیخواهان ایران نیرو ببخشد‌ و در نتیجه‌ روز به‌ روز سطح مبارزات گسترده‌تر شود. در این صورت است که‌ جمهوری اسلامی به‌ فکر می‌افتد‌ تا روی خواست‌های مردم ایران مطالعه‌ کند‌.

ما در این حرکت، در این مدت کوتاه بسیاری از پروژه‌های جمهوری اسلامی را بر‌ هم زدیم، همه‌ی‌ شما دوستان تا به‌ حال بارها شنیده‌اید که‌ جمهوری اسلامی اعلام می‌کرد که‌ مرزها را آنچنان تنیده‌ و آنچنان امکانت تکنیکی و پایگاه‌های محکم و مرزهای مین‌گذاری شده‌ ایجاد کرده‌ که‌ دیگر‌ حتی پرنده‌ هم نمی‌تواند در آنجا‌ پر بزند‌، در حالی که‌ پیشمرگه‌های ما طی دو سال گذشته‌ بارها و بارها از این مرزها گذشتند بدون اینکه‌ جمهوری اسلامی حتی بتواند‌ به‌ یک گروه در مرزها حمله‌ کند‌. جمهوری اسلامی به ویژه ‌بعد از امضای قرارداد برجام در صدد تبلیغ بود و بسیار کار کرد و حالا هم کار می‌کند‌ که‌ کمپانی‌های بزرگ اقتصادی، نفتی، صنعتی و تجارتی از نقاط مختلف دنیا بیایند و سرمایه‌گذاری بکنند تا جمهوری اسلامی دستش برای تهدید بیشتر و درآمد بیشتر باز‌ شود، چون متأسفانه‌ درآمدهایی که‌ در ایران حاصل می‌شود،‌ به‌ جیب جمهوری اسلامی می‌رود‌.

در این مدت و با این برنامه‌ که‌ حزب دمکرات در پیش گرفت، به‌ دنیا نشان داد و به‌ جمهوری اسلامی نشان داد که‌ علیرغم تبلیغات جمهوری اسلامی، ایران آن جزیره‌ی‌ آرامش نیست که‌ این سرمایه‌گذاری‌ها در آنجا شروع به‌ کار کنند.

بنابراین اگرچه‌ ما هزینه‌ای‌ به‌ قیمت شهادت تعداد زیادی از پیشمرگه‌هایمان دادیم ولی در این مورد بسیاری از برنامه‌های جمهوری اسلامی را به‌ هم زدیم. به‌ این ترتیب ما می‌توانیم، ما مردم ایران، ملیت‌های ایران می‌توانیم در مقابل جمهوری اسلامی بایستیم، ولی بایستی در عمل وجود داشته‌ باشیم. با محکوم کردن جمهوری اسلامی از طرف کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد، با درخواست آزادی از جمهوری اسلامی و غیره‌، همه‌ اینها نشان داده‌ که‌ تحقق این درخواست‌ها امکانپذیر نیست، بنابراین ما که‌ خواهان آزادی هستیم باید راه حل دیگری را انتخاب کنیم، چون راه حل قبلی جواب نداده‌ و راه حل جدید این راه حلی است که‌ ما آن را پیشنهاد می‌کنیم و امیدواریم از طرف همه‌ی‌ ملیت‌های ایران و همه‌ی‌ سازمان‌های سیاسی مورد قبول قرار گیرد‌ و روی آن کار کنیم، نه‌ تنها برای حزب دمکرات کردستان ایران بلکه‌ برای همه‌ آنان که‌ در ایران خواهان آزادی هستند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٧ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با کریم پرویزی
ــ راسان و تغییر
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".