• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٩ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

مصطفی هجری: حزب دمکرات به‌ دنیا نشان داد ایران آن جزیره‌ی‌ آرامش نیست که‌ سرمایه‌گذاری‌ها در آنجا شروع به‌ کار کنند

میلادی: ٠۴-٠٩-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠۶/١۴ - ١١:٢٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مصطفی هجری: حزب دمکرات به‌ دنیا نشان داد ایران آن جزیره‌ی‌ آرامش نیست که‌ سرمایه‌گذاری‌ها در آنجا شروع به‌ کار کنند
کوردستان میدیا: مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در سمینار کنگره‌ی ملیت‌های ایران فدرال از ایجاد رستاخیزی میان مردم کرد علیه جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

متن سخنان مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در سمینار کنگره‌ی ملیت‌های ایران فدرال عیناً درپی می‌آید:

درود بر شما دوستان عزیز

خیلی خوشحالم که‌ خود را در میان شما دوستان عزیز می‌بینم.


موضوع مهمی که‌ امروز در منطقه‌ی‌ خاورمیانه‌ ما همه‌ شاهد هستیم و چندین سال است که‌ ادامه‌ دارد، مبارزات‌ ملیت‌هایی است که‌ سرکوب شده‌اند، ملیت‌هایی که‌ به‌ آنها ظلم روا داشته‌ شده‌ و این ملیت‌ها به‌ علت ارتقای سطح آگاهی و شناخت بیشترشان نسبت به‌ حقوق پایمال شده‌ی خویش‌، هر کدام در مرحله‌ای علیه‌ استبداد شورش کرده‌اند و ما در منطقه‌ شاهد بودیم که‌ در این مدت، سرنگونی حکومت‌های دیکتاتوری که‌ کمتر تصور می‌رفت که‌ مردم با دست خالی بتوانند آنها را از حکومت پایین بیاورند، روی داد و ما همچنان شاهد آن هستیم.

اینها ملیت‌هایی هستند که‌ در واقع از تجارب زیادی در تحمل ناملایمات، تبعیضات و نبود هر نوع آزادی برخوردارند. هر چند که آنچه‌ ما هم‌اکنون‌ در منطقه‌ی‌ خاورمیانه‌ شاهد آن هستیم، شورش‌های نامنظم، انقلابات، خونریزی و ویرانی و کشتار است و بیشتر به‌ نظر می‌رسد که‌ این پروسه‌ روز به‌ روز بیشتر به‌ سمت بی‌نظمی و خونریزی و ویرانی بیشتر سوق می‌یابد‌، ولی بالاخره‌ در مسیر این حرکت، مردم راه‌ خود را پیدا می‌کنند.

این ملیت‌ها که‌ سرکوب شده‌ بودند، برای اینکه‌ بتوانند زندگی نوینی را در سایه‌ی دمکراسی ادامه‌ دهند، دو راه در پیش پایشان قرار دارد: یکی از این دو راه این است‌ که‌ یک‌ حکومت دمکراتیک با رعایت همه‌ی‌ حقوق انسانی و یکسان برای همه‌ تأمین شود، در این صورت ملیت‌ها می‌توانند در چهارچوب مرزهای یک كشور با همدیگر‌ زندگی کنند. اگر‌ این هدف برآورده‌ نشود،‌ مطمئناً، حرکت‌های تجزیه‌طلبانه‌ و خشونت‌های بیشتر را باید انتظار داشت که‌ این حرکت‌ها هم برای مردمان و هم برای کشورهایی که‌ می‌خواهند با نفوذ خود این مردم را آرام کنند بیشتر هزینه‌بردار خواهد بود. در نتیجه‌ من چنین فکر می‌کنم که‌ در آینده‌ی‌ خاورمیانه‌ تسلط اصلی در دست ملیت‌ها خواهد بود.

اگر تاکنون اینچنین دیده‌ایم و حالا هم شاهد این وضعیت هستیم متأسفانه‌ یک فرد یا یک گروه وابسته‌ به‌ یک فرد، به‌ شکل استبدادی حاکمیت سرنوشت مردمان بسیاری را در دست داشته‌‌اند. این سیاست به‌ تدریج در حال زوال است و جایگزین آن، در دست داشتن قدرت از طرف ملیت‌ها خواهد بود و تنها در این صورت است که‌ می‌توان‌ انتظار آرامش و ثبات را در منطقه‌ داشت.

آنچه‌ که‌ ما در ایران شاهد هستیم این است‌ که‌ طی سی و چند سال گذشته‌ که‌ جمهوری اسلامی ایران حاکم بوده‌، از استبداد و حق کشی علیه ملیت‌های ایران و آزادیخواهان ایران همه‌‌ی راه‌ها را آزمایش کرده‌ و همچنان‌ روزبه‌روز سخت‌تر و شدیدتر این راه‌ را ادامه‌ می‌دهد‌. بر خلاف آنچه‌ که‌ ما آزادیخواهان و ملیت‌های ایران انتظار داریم که‌ در جمهوری اسلامی تغییراتی روی دهد که‌ حداقل حقوق این مردم برآورده‌ شود‌، تجربه‌ نشان داده‌ است که‌ این خواسته‌ای غیرمنطقی است‌، از این نظر غیر منطقی است‌ که‌ جمهوری اسلامی اساساً معتقد به‌ این حقوق نیست که‌ مردم خواهان آن هستند. بنابراین چکار باید کرد؟ به‌ نظر من بایستی نیرومند شد، چون ما در تاریخ سی‌وچندساله‌ی‌ جمهوری اسلامی شاهد بوده‌ایم که‌ جمهوری اسلامی در مقابل زور تسلیم می‌شود. یکی در جنگ ٨ ساله‌ی‌ ایران و عراق همه‌ شاهد آن هستید که‌ جمهوری اسلامی با وجود شعارهای بسیار پرطمطراق و تحریک مردم به‌ کشتار و ویرانی و به‌ قول خودشان "رسیدن به‌ قدس از راه کربلا" علاوه ‌بر ویرانی‌های بسیار زیاد، حدود یک میلیون نفر از جوانان ما را به‌ کشتن داد یا عضوی از بدنشان را از دست دادند، ولی در نهایت خمینی وقتی متوجه‌ شد که‌ نمی‌تواند‌ این جنگ را ادامه‌ دهد و حکومتش مورد تهدید قرار گرفته‌ است، قطعنامه‌ی سازمان ملل را پذیرفت و به‌ قول خودش جام زهر را سر کشید.

مورد دوم همین امضای قرارداد برجام است، در این مورد نیز همه‌ یادمان هست که‌ سران جمهوری اسلامی چطور شعار می‌دادند که‌ این قطعنامه‌های سازمان ملل، آمریکا، اتحادیه‌ی‌ اروپا و بقیه‌ نقاط دنیا کاغذ پاره‌هایی هستند که‌ تأثیری در وضعیت جمهوری اسلامی ایران نخواهند داشت. ولی یکبار دیگر زمانی که ولی فقیه‌ متوجه‌ شد که‌ با این شعارها نمی‌توان‌ اقتصاد کشور را رو به‌ راه کرد ـ‌حتی پنهان از رئیس‌جمهور وقت‌ـ نماینده‌ی‌ خودش را به‌ عمان فرستاد و با نمایندگان آمریکا وارد بحث شد و مذاکرات ادامه‌ پیدا کرد تا جایی که‌ تمامی‌ خواست‌های گروه ٥+١ را پذیرفت. بنابراین جمهوری اسلامی در مقابل نیروی مقاوم تسلیم‌پذیر است.

بنابراین ما ملیت‌ها و آزادیخواهان ایران اگر واقعاً می‌خواهیم خواست‌هایمان در جمهوری اسلامی برآورده شود‌، فقط یک راه داریم و آن نیرومند بودن است‌، نیرومند بودن چیزیست که‌ در منطقه‌، در جهان و به‌ ویژه‌ در جمهوری اسلامی روی آن حساب باز می‌کنند‌، بر اساس این تحلیل و بعد از مشورت زیاد با صاحب‌نظران و با تعدادی از آکادمیسین‌ها، حزب دمکرات کردستان ایران دو سال پیش به‌ این نتیجه‌ رسید که‌ بایستی گام‌هایی در راه این بردارد‌ و با استفاده‌ از تجارب گذشته‌ و درس گرفتن از اشکالات و نقص‌هایی که‌ در مبارزات‌ گذشته‌ داشته‌ایم، بتوانیم این نیرومندی را نه ‌تنها برای حدکا، بلکه‌ برای همه‌ی‌ سازمان‌ها، همه‌ی‌ مردم کرد و از این راه برای همه‌ی‌ آزادیخواهان ایران ایجاد کنیم.

بر این اساس بود که‌ حزب دمکرات تصمیم گرفت که‌ به‌ حضور پیشمرگه‌ها در داخل کردستان ادامه‌ دهد و روزبه‌روز بر تعداد پیشمرگه‌ها بیفزاید‌. بیشتر این پیشمرگه‌ها اعضای حدکا یا مردم فعالی هستند که‌ از جمهوری اسلامی بیزارند و تحت شناخت و سازماندهی اینها دوش‌به‌دوش پیشمرگه‌ها حضور پیدا می کنند.

توجه‌ به این مسأله‌‌ خیلی مهم بود که‌ سعی کنیم همراه با حضور پیشمرگه‌ها، تفکر و اندیشه‌ی‌ مردم را تغییر دهیم، بدین معنا که‌ مردم متوجه‌ شوند و آموزش ببینند که‌ پیشمرگه‌ها تنها نیرویی نیستند که‌ آنها را از دست ظلم و استبداد جمهوری اسلامی رها خواهند کرد، بلکه‌ بخشی از کارشان این است که به‌ این مردم نیروی معنوی بدهند، آنها را به‌ سازماندهی تشویق کنند که‌ خود تبدیل به‌ نیروی رهایی‌بخش شوند، چون اگر مردم تنها منتظر‌ این باشند که‌ پیشمرگه‌ها آنها را آزاد کنند، دچار خسارات بسیاری خواهند شد و چه‌ بسا این نوع مبارزه‌ به‌ نتیجه‌ نخواهد رسید.

این بود که‌ پیشمرگان حزب دمکرات در میان مردم حضور پیدا کردند که‌ به‌ مردم بگویند اگر تبلیغات جمهوری اسلامی طی سال‌های گذشته‌ بر این اساس بود که‌ نیروهای اپوزیسیون کرد ایرانی از حزب دمکرات و سایر‌ نیروها،‌ دیگر ‌توانی ندارند، همه‌ از بین رفته‌اند، حاشیه‌نشین شده‌اند، کمپ‌نشین شده‌اند و این ناامیدی را در مردم به‌ وجود می‌آوردند تا مردم بیشتر تسلیم خواست‌های آنها شوند، مردم حضور پیشمرگه‌ها را در میان خود احساس کنند، به‌ این ترتیب مبارزه‌ی‌ پیشمرگه‌ها در کوه‌ها و مبارزه‌‌ی مردم در داخل شهرها به‌ همدیگر‌ گره‌ بخورد‌ و‌ از تلفیق‌ اینها نیرویی شکل بگیرد‌ که‌ جمهوری اسلامی روی آن حساب کند‌.

البته‌ این یک پروسه‌ است و چیزی نیست که‌ در عرض یک ماه، دو ماه و سه‌ ماه به‌ وجود بیاید، ولی آغاز پروسه‌ و ادامه‌ی‌ آن می‌تواند‌ به‌ وجود چنین نیرویی منجر شود‌ که‌ هم در زمان حکومت جمهوری اسلامی و هم‌ بعد از حکومت جمهوری اسلامی بتواند‌ در تعیین سرنوشت مردم تأثیرگذار باشد‌‌. به‌ این ترتیب حدکا در این مرحله‌ بیشتر از آن‌ که‌ روی‌ این‌ امر متمرکز شود‌ که‌ جمهوری اسلامی را سرنگون کند یا به‌ جمهوری اسلامی ضربه‌ بزند،‌ در صدد این است که‌ رستاخیزی میان مردم کرد در مرحله‌ی‌ اول ایجاد نماید، مردم به‌ توان خود ایمان بیاورند و تبلیغات زهرآگینی را که‌ جمهوری اسلامی طی این مدت در میان مردم انجام داده‌، آنها را خنثی کند‌. خوشبختانه‌ هر چند ما در مرحله‌ی ابتدای کار هستیم ولی این مسأله‌‌ تأثیرات بسیار زیادی را در میان مردم بر جای نهاده است‌ .

اگر‌ دقت کرده‌ باشید، طی دو سه‌ ماه گذشته‌ ده‌ها مورد حمله از سوی‌ مردم، حمله‌ی‌ مسلحانه‌ و غیر مسلحانه‌ علیه نیروهای رژیم در نقاط مختلف کردستان روی داده‌ و تقریباً روزانه‌ ما شاهد این رویدادها هستیم و این خبرها را می‌شنویم. این نیرو را حضور پیشمرگه‌ها به‌ مردم داده‌ و مردم دارند راه خودشان را پیدا می‌کنند و تبدیل به‌ همان نیرویی می‌شوند که‌ ما به‌ دنبال آن هستیم.

بنابراین راهی که‌ ما برای آزادی ملیت‌های ایران، برای آزادی همه‌ی‌ مردم بایستی پیش پا بگذاریم و روی آن کار بکنیم، این است که‌ بایستی نیرومند شویم، به‌ نیروی تأثیرگذار تبدیل شویم. این پروسه‌، این راه اشکال گوناگون و متفاوتی دارد‌، از اتحاد و نزدیکی با همدیگر‌، اگر‌ امکان داشته‌ باشد‌‌ یکی شدن سازمان‌های سیاسی اپوزیسیون کرد و ایرانی و حداقل به‌ هم نزدیک شدن و ایجاد ارتباط در رابطه‌ با اهداف مشترکی که‌ با همدیگر‌ داریم. این حرکت می‌تواند‌ برای بخش‌های دیگر ایران نیروبخش باشد، زیرا بسیار مهم است‌ که‌ مردمی که‌ برای آزادی مبارزه‌ می‌کنند و می‌خواهند خود را از زیر دست استبداد رها کنند، احتیاج به‌ یک پشتیبان دارند، احتیاج دارند که‌ نیرویی پشت سر آنها باشد‌‌ و آنها را هدایت کند‌ و ما می‌خواهیم کردستان به‌ چنین نیرویی تبدیل شود، به‌ همه‌ی‌ آزادیخواهان ایران نیرو ببخشد‌ و در نتیجه‌ روز به‌ روز سطح مبارزات گسترده‌تر شود. در این صورت است که‌ جمهوری اسلامی به‌ فکر می‌افتد‌ تا روی خواست‌های مردم ایران مطالعه‌ کند‌.

ما در این حرکت، در این مدت کوتاه بسیاری از پروژه‌های جمهوری اسلامی را بر‌ هم زدیم، همه‌ی‌ شما دوستان تا به‌ حال بارها شنیده‌اید که‌ جمهوری اسلامی اعلام می‌کرد که‌ مرزها را آنچنان تنیده‌ و آنچنان امکانت تکنیکی و پایگاه‌های محکم و مرزهای مین‌گذاری شده‌ ایجاد کرده‌ که‌ دیگر‌ حتی پرنده‌ هم نمی‌تواند در آنجا‌ پر بزند‌، در حالی که‌ پیشمرگه‌های ما طی دو سال گذشته‌ بارها و بارها از این مرزها گذشتند بدون اینکه‌ جمهوری اسلامی حتی بتواند‌ به‌ یک گروه در مرزها حمله‌ کند‌. جمهوری اسلامی به ویژه ‌بعد از امضای قرارداد برجام در صدد تبلیغ بود و بسیار کار کرد و حالا هم کار می‌کند‌ که‌ کمپانی‌های بزرگ اقتصادی، نفتی، صنعتی و تجارتی از نقاط مختلف دنیا بیایند و سرمایه‌گذاری بکنند تا جمهوری اسلامی دستش برای تهدید بیشتر و درآمد بیشتر باز‌ شود، چون متأسفانه‌ درآمدهایی که‌ در ایران حاصل می‌شود،‌ به‌ جیب جمهوری اسلامی می‌رود‌.

در این مدت و با این برنامه‌ که‌ حزب دمکرات در پیش گرفت، به‌ دنیا نشان داد و به‌ جمهوری اسلامی نشان داد که‌ علیرغم تبلیغات جمهوری اسلامی، ایران آن جزیره‌ی‌ آرامش نیست که‌ این سرمایه‌گذاری‌ها در آنجا شروع به‌ کار کنند.

بنابراین اگرچه‌ ما هزینه‌ای‌ به‌ قیمت شهادت تعداد زیادی از پیشمرگه‌هایمان دادیم ولی در این مورد بسیاری از برنامه‌های جمهوری اسلامی را به‌ هم زدیم. به‌ این ترتیب ما می‌توانیم، ما مردم ایران، ملیت‌های ایران می‌توانیم در مقابل جمهوری اسلامی بایستیم، ولی بایستی در عمل وجود داشته‌ باشیم. با محکوم کردن جمهوری اسلامی از طرف کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد، با درخواست آزادی از جمهوری اسلامی و غیره‌، همه‌ اینها نشان داده‌ که‌ تحقق این درخواست‌ها امکانپذیر نیست، بنابراین ما که‌ خواهان آزادی هستیم باید راه حل دیگری را انتخاب کنیم، چون راه حل قبلی جواب نداده‌ و راه حل جدید این راه حلی است که‌ ما آن را پیشنهاد می‌کنیم و امیدواریم از طرف همه‌ی‌ ملیت‌های ایران و همه‌ی‌ سازمان‌های سیاسی مورد قبول قرار گیرد‌ و روی آن کار کنیم، نه‌ تنها برای حزب دمکرات کردستان ایران بلکه‌ برای همه‌ آنان که‌ در ایران خواهان آزادی هستند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.