• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٨ آوریل ٢٠١٧ میلادی - ٠٨ اردیبهشت ١٣٩۶ خورشیدی  

پزشکان و پرستاران سازمان پزشکان جهان یاد همکاری با حزب دمکرات را گرامی داشتند

میلادی: ٢١-٠٩-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠۶/٣١ - ١١:٣۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
پزشکان و پرستاران سازمان پزشکان جهان یاد همکاری با حزب دمکرات را گرامی داشتند
کوردستان میدیا: نماینده‌ی حزب دمکرات کردستان ایران در فرانسه در گردهمایی سالانه‌ی آن دسته‌ از پزشکان و پرستاران وابسته‌ به‌ سازمان پزشکان جهان که‌ در گذشته‌ بیش از یک دهه‌ در کردستان به‌ همکاری با حزب دمکرات پرداخته‌اند، شرکت نمود.

به گزارش رسیده به وب‌سایت کوردستان میدیا، امسال نیز شماری از پزشکان و پرستاران وابسته‌ به‌ سازمان پزشکان جهان که‌ در سال‌های گذشته‌ بیش از یک دهه‌ درکردستان به‌ همکاری با حزب دمکرات پرداختند، در روزهای ١٧ و ١٨ سپتامبر ٢٠١٦ در روستای اتوال Etoile واقع در استان مارسی گرد هم آمدند و یاد آن همکاری‌ها را گرامی داشتند.

شایان ذکر است که‌ ١٢ سال پیش به‌ ابتکار دکتر برنارد گرانژون، رئیس وقت سازمان پزشکان جهان، چنین گردهمایی‌ای پیشنهاد گردید و مورد موافقت اکثریت پزشکان و پرستارانی قرار گرفت که‌ به‌ کردستان رفته‌ و به‌ همکاری با حزب دمکرات کردستان ایران پرداخته‌ بودند. لذا از آن تاریخ، هر سال در دو روز تعطیلی آخر یکی از هفته‌های ماه‌ سپتامبر یا اکتبر گرد هم می‌آیند و تحت عنوان " آخر هفته‌ی ویژه‌ی کردستان" یاد سال‌های همکاری با حزب دمکرات کردستان ایران را گرامی می‌دارند.

امسال، از آنجا که‌ روز ١٧ سپتامبر مصادف با روز شهادت زنده‌ یاد دکتر صادق شرفکندی و یارانش به دست تروریست‌های رژیم جمهوری اسلامی ایران بود، اولین جلسه‌ی آن به‌ ادای احترام نسبت به‌ خاطره‌ و مبارزات این شهیدان راه‌ آزادی و دمکراسی اختصاص یافت.

در جلسه‌ی دوم روز ١٧ سپتامبر، بنا به‌ درخواست شرکت کنندگان، خسرو عبداللهی، نماینده‌ی حزب دمکرات در فرانسه‌ که‌ در این گردهمایی شرکت کرده‌ بود، در مورد وضعیت در کردستان و به ویژه‌ کردستان ایران و به ویژه حضور پیشمرگان حزب در کردستان ایران به منظور دفاع از مردم در مقابل سرکوبگری‌های رژیم آخوندی و تلفیق مبارزات شهر و روستا با مبارزات پیشمرگان در کوهستان سخنانی ایراد نمود.

روز ١٨ سپتامبر به‌ بازگویی خاطراتی از جانب شماری از پزشکان و پرستاران شرکت‌کننده‌ از اقامت در کردستان و تجربیات همکاری با حزب دمکرات در زمینه‌های درمانی و نیز آموزش و تربیت کادر درمانی اختصاص یافته‌ بود.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٦٩٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ راسان و ژئوپولیتیک ایران
ــ شهر، محور راسان
ــ جهاد سپید
ــ هجوم موشکی محدود و پیامی نامحدود
 • اهمیت هویت در جنوب کردستان و تعریف نوین ملت (بخش دوم) اهمیت هویت در جنوب کردستان و تعریف نوین ملت (بخش دوم)
  در واقع همچنان که‌ اشاره‌ شد، گفتمان کردی دارای پیشنه‌ تاریخی است و پیوند زدن ملی‌گرایی کرد با ارزش‌های دمکراتیک هم به‌ همین روند تاریخی کردها به ویژه‌ در کردستان ایران برمی‌گردد.
 • هجوم موشکی محدود و پیامی نامحدود هجوم موشکی محدود و پیامی نامحدود
  بعد از بمباران هوایی شهر ادلب -تحت کنترل اپوزیسیون سوریه- توسط نیروی هوایی بشار اسد که موجب قربانی شدن بیش از ١٠٠نفر از مردم این شهر و مصدوم شدن صدها نفر دیگر به دلیل استنشاق گاز شیمیایی شد، جهان بار دیگر شاهد بکارگیری سلاح‌های ممنوعه از سوی حکومتی علیه شهروندانش بود.
 • شهر، محور راسان شهر، محور راسان
  کردستان ایران که در مقایسه با بخش‌های دیگر کردستان بنا بر وسعت خاک و جمعیت پله دوم را داراست، طی دو دهه گذشته دچار رخوت شده بود، اما از دو سال گذشته تا به امروز با تغییرات گسترده‌ای روبرو شده است.
 • راسان و ژئوپولیتیک ایران راسان و ژئوپولیتیک ایران
  علاوه بر این، سرنگونی رژیم صدام باعث تسهیل ارتباط و تماس و ارسال کمک‌های ایران به سوریه و لبنان از طریق عراق گردید! از همین رو، سرنگون ساختن این دو رژیم رقیب ایران نمی‌تواند بدون برنامه‌ بوده باشد.
 • جهاد سپید جهاد سپید
  ٣٨ سال پیش در ٢٨ مردادماه، خمینی، رهبر رژیم جدیدی که قدرت را کاملاً قبضه کرده بود، علیه ملت کرد فتوای جهاد صادر نمود و با تمامی نیروهای نظامی متعارف و نامتعارف خود کردستان را مورد تهاجم قرار دادند و از هیچ جنایتی برای به زانو در آوردن ملت کرد فروگذار ننمودند.
 • شهیدان مشعل راسان ملتند شهیدان مشعل راسان ملتند
  ملتی خواهان آزادیست، بایستی بهای آن را نیز بپردازد. این سخن گهربار از بیانات زنده‌یاد دکتر قاسملوست که خود نیز در راه آزادی ملتش سنگین‌ترین بها را پرداخت.
 • اهمیت هویت در جنوب کوردستان و تعریف نوین ملت اهمیت هویت در جنوب کوردستان و تعریف نوین ملت
  آنچه‌ هویت ملی را با هویت‌های قدیم همچون ایل و تبار متفاوت می‌سازد، همین شناخت از خود است چرا که‌ اساساً مدرنیته‌ با شناخت انسان به‌ عنوان سوژه‌ از پدیده‌هاست و یکی از این پدیده‌ها خود است.
 • سیاست اجتماعی معطوف به رفاه سیاست اجتماعی معطوف به رفاه
  در وضعیت فعلی ایران، مشکلات اقتصادی بزرگ‌ترین مانع بر سر راه رشد و توسعه‌ی جامعه‌ برشمرده می‌شود که آسیب‌های ناشی از چنین وضعیتی در حوزه‌هایی نظیر بیکاری، گرانی، فقر و فساد مالی علناً و به وضوح نمایان گشته و این امر آینده‌ی نزدیک به ٤٠ میلیون نفر از ایرانیان را در پرتگاه فروپاشی اجتماعی و اخلاقی قرار داده است.
 • تفاوت حق طلبی با رفتار قربانی تفاوت حق طلبی با رفتار قربانی
  ذکر تفاوت این دو رفتار برای این است که‌ با نگاهی اجمالی و سطحی به‌ جامعه خود شاهد رفتار و کردارهایی هستیم که‌ بیشتر آن در اخلاق قربانی نمود می‌کند، اگرچه‌ به‌ ظاهر دم از انقلاب و انقلابی بودن وصف می‌کنند.
 • نوروز، رویش و راسان نوروز، رویش و راسان
  طبیعت با پدیده‌های متضاد و متناقض آن شناخته می‌شود، آن گاه که تاریکی و روشنایی، رویش و خشکیدن، گرمای خورشید و سرما و یخبندان، تندباد و کوهستان، حرکت و ایستایی و ... در تقابل با یکدیگر قرار می‌گیرند و ترکیبی بدیع و سرشار از نوآوری با هزاران چهره جلوه‌گر می‌شوند و زندگانی را می‌آرایند.
 • تکوین و تکامل گفتمان کردایه‌تی در کرماشان و ایلام تکوین و تکامل گفتمان کردایه‌تی در کرماشان و ایلام
  این باعث می‌شود که رابطه‌ زبانی کردها با مکان زیستی خود دچار انشقاق شود. در طول تاریخ، مردمان مهاجم مناطق اشغال‌شده‌ را از نو نامگذاری می‌کردند تا مالکیت مکانی مناطق را به‌ نام خود ثبت کنند. در این مناطق تقریباً تمام اسامی کردی را در نهادهای ثبتی از بین برده‌اند.
 • آینده‌ کردها از روزنه نوروز آینده‌ کردها از روزنه نوروز
  میتولوژی هم مثل تاریخ در حافظه نوستالژی هر ملتی جایگاه مخصوص خود را دارد، حتی برخی از آنها به عنوان بخشی متصل و شناسه ملت‌ها و مانند هر رسم دیگری در زندگی روزمره تکرار می‌شوند. فراموش‌شدنی نیستند و گسترش پیدا می‌کنند.
 • مصطفی هجری، دبیرکل حزب در نشست پارلمان سوییس: تبعیض علیه‌ ملیت‌های تحت ستم به آستانه خطرناکی رسیده است مصطفی هجری، دبیرکل حزب در نشست پارلمان سوییس: تبعیض علیه‌ ملیت‌های تحت ستم به آستانه خطرناکی رسیده است
  ممنوعیت تحصیل به‌ زبان مادری تنها به‌ این امر ختم نمی‌شود که‌ کودک به‌ جای زبان مادری، زبان دیگر (فارسی) را می‌آموزد. بلکه‌ مقصود اصلی برنامه‌ است که‌ رژیم با آن سیاست‌های یکسان‌سازی را اعمال می‌کند.
 • مرگ برادرکُشی مرگ برادرکُشی
  لیکن در دوران معاصر، اوضاع و شرایط سیاسی و درک و آگاهی جوامع به جایی رسیده است که دیگر چنین اعمالی را تاب نیاورده و هر گونه توسل به جنگ‌ داخلی را محکوم می‌کنند.