• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

دفتر سیاسی حزب دمکرات: رسالت معلمان فرهیخته است که کودکان را بر مبنای آموزش مدرن و اندیشه‌ی آزادیخواهی تعلیم دهند

میلادی: ٢۴-٠٩-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠٧/٠٣ - ١٢:٣٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دفتر سیاسی حزب دمکرات: رسالت معلمان فرهیخته است که کودکان را بر مبنای آموزش مدرن و اندیشه‌ی آزادیخواهی تعلیم دهند
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران با صدور بیانیه‌ای در رابطه با آغاز سال تحصیلی در ایران، فرایند آموزشی و تحصیلی در ایران به زبان غیرمادری را ژینوساید فرهنگی خواند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

آغاز سال نو تحصیلی بر دانش‌پژوهان و آموزگاران خجسته باد

هم‌میهنان گرامی!


آغاز سال تحصیلی در ایران، همزمان با آغاز فصل پاییز و تغییر شرایط آب و هوایی در ایران است و همزمان با کاهش گرمای هوا، فصل نوینی از تلاش در راه دانش‌اندوزی و یادگیری آغاز می‌شود.

فصل دانش‌اندوزی و تحصیل در ایران برای تمامی دانش‌آموزان و علم‌اندوزان، سرآغاز سال دیگری از فرایند رشد و تعلیم و پرورش علمی است تا خود را به سلاح دانش و آگاهی برای در دست گرفتن سرنوشت آینده‌ی کشور مجهز نمایند.

در همین حال، سال نو تحصیلی برای آموزگاران مدارس نیز فصل نوینی از تلاش برای پرورش و تعلیم کودکان و جوانان کشور است تا با زحمت و کوشش خود، نسل آینده‌ی کشور را با دانش نوین آشنا نموده و از جهل و بیخبری برهانند.

بدین مناسبت، مراتب شادباش خود را تقدیم تمامی دانش‌آموزان، دانش‌اندوزان و کلیه‌ی معلمان فرهیخته و دانش‌دوست در ایران نموده و امیدواریم در سال تحصیلی جدید، خرمن دانش انسانی امروزی و انسان‌محور در مدارس و در اذهان کودکان، پرثمرتر گردد.

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، مشکل و رنج دیگری نیز بر سر راه دانش‌اندوزان و معلمان در ایران قرار دارد که همانا گنجاندن درس‌های ایدئولوژیک و واپسگرایانه در زمره‌ی دروس تحصیلی است که رژیم ولایت فقیه، در نهایت ضدیت با آموزش و پرورش علمی و انسان‌محور، درس جهل و واپسگرایی را به کودکان و جوانان ایران می‌آموزد که تمامی این تلاش‌های مذبوحانه‌اش نیز با شکست مواجه شده است، زیرا با گذشت 36 سال از کودتای فرهنگی‌شان علیه دانشگاه‌ها در سال ١٣٥٩ خورشیدی، همچنان از تداوم فرایند اسلامی کردن آموزش می‌گویند و هنوز دسته دسته جوانان ایران که در فرایند آموزش تحت سیطره‌ی ایدئولوژی ولایت فقیه، تحصیلات خود را به پایان رسانده‌اند، استوار و با صلابت در برابر بنیان‌های تروریستی اندیشه‌ی ولایت فقیه می‌ایستند.

رسالت معلمان فرهیخته و دانش‌دوست و بشردوست است که برخلاف آموزه‌های جمهوری اسلامی، کودکان و جوانان را با آموزش مدرن و اندیشه‌ی آزادیخواهی و دانش‌دوستی آشنا نموده و تعلیم دهند.

در ایران تحت سلطه‌ی حکومت ستمگران، سال تحصیلی جدید، همزان با فصل نوینی از حذف و امحا و یورش سازمان‌یافته علیه زبان مادری است.

در ایران تحت اشغال زمامداران متمرد و آزادی‌ستیز، فرایند آموزش با ممنوعیت زبان مادری توأم شده و کودکان ملیت‌های تحت ستم از جمله ملت کرد بایستی به زبانی که برای آنان بیگانه محسوب می‌شود، فرایند تحصیل و یادگیری را طی کنند که این سرآغاز ژینوساید سفید فرهنگی در ایران است. در این رابطه، مسئولیت خطیری بر دوش جوانان آگاه و آموزگاران مبارز و انقلابی قرار می‌گیرد که عبارتست از گشودن راه‌های ممکن برای تحصیل و یادگیری زبان مادری تا از این طریق، هم زبان مادری خویش را پاس بدارند و هم در مقابل سیاست‌های شوینیستی رژیم و ایدئولوژی حاکم بایستند.

با امید به آن که با سرنگونی رژیم ولایت فقیه، سیستم آموزشی در ایران و در میان ملیت‌های ایران تبدیل به سیستمی امروزی، انسان‌محور و به دور از امحا و تبعیض مبدل گردد.

یکبار دیگر، سال تحصیلی جدید بر تمامی دانش‌آموزان و معلمان در ایران، در ایران به ویژه دانش‌اندوزان و آموزگاران کرد خجسته باد.

حزب دمکرات کردستان ایران
دفتر سیاسی
٣ مهرماه ١٣٩٥ خورشیدی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.