• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٨ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٧ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

دفتر سیاسی حزب دمکرات: رسالت معلمان فرهیخته است که کودکان را بر مبنای آموزش مدرن و اندیشه‌ی آزادیخواهی تعلیم دهند

میلادی: ٢۴-٠٩-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠٧/٠٣ - ١٢:٣٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دفتر سیاسی حزب دمکرات: رسالت معلمان فرهیخته است که کودکان را بر مبنای آموزش مدرن و اندیشه‌ی آزادیخواهی تعلیم دهند
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران با صدور بیانیه‌ای در رابطه با آغاز سال تحصیلی در ایران، فرایند آموزشی و تحصیلی در ایران به زبان غیرمادری را ژینوساید فرهنگی خواند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

آغاز سال نو تحصیلی بر دانش‌پژوهان و آموزگاران خجسته باد

هم‌میهنان گرامی!


آغاز سال تحصیلی در ایران، همزمان با آغاز فصل پاییز و تغییر شرایط آب و هوایی در ایران است و همزمان با کاهش گرمای هوا، فصل نوینی از تلاش در راه دانش‌اندوزی و یادگیری آغاز می‌شود.

فصل دانش‌اندوزی و تحصیل در ایران برای تمامی دانش‌آموزان و علم‌اندوزان، سرآغاز سال دیگری از فرایند رشد و تعلیم و پرورش علمی است تا خود را به سلاح دانش و آگاهی برای در دست گرفتن سرنوشت آینده‌ی کشور مجهز نمایند.

در همین حال، سال نو تحصیلی برای آموزگاران مدارس نیز فصل نوینی از تلاش برای پرورش و تعلیم کودکان و جوانان کشور است تا با زحمت و کوشش خود، نسل آینده‌ی کشور را با دانش نوین آشنا نموده و از جهل و بیخبری برهانند.

بدین مناسبت، مراتب شادباش خود را تقدیم تمامی دانش‌آموزان، دانش‌اندوزان و کلیه‌ی معلمان فرهیخته و دانش‌دوست در ایران نموده و امیدواریم در سال تحصیلی جدید، خرمن دانش انسانی امروزی و انسان‌محور در مدارس و در اذهان کودکان، پرثمرتر گردد.

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، مشکل و رنج دیگری نیز بر سر راه دانش‌اندوزان و معلمان در ایران قرار دارد که همانا گنجاندن درس‌های ایدئولوژیک و واپسگرایانه در زمره‌ی دروس تحصیلی است که رژیم ولایت فقیه، در نهایت ضدیت با آموزش و پرورش علمی و انسان‌محور، درس جهل و واپسگرایی را به کودکان و جوانان ایران می‌آموزد که تمامی این تلاش‌های مذبوحانه‌اش نیز با شکست مواجه شده است، زیرا با گذشت 36 سال از کودتای فرهنگی‌شان علیه دانشگاه‌ها در سال ١٣٥٩ خورشیدی، همچنان از تداوم فرایند اسلامی کردن آموزش می‌گویند و هنوز دسته دسته جوانان ایران که در فرایند آموزش تحت سیطره‌ی ایدئولوژی ولایت فقیه، تحصیلات خود را به پایان رسانده‌اند، استوار و با صلابت در برابر بنیان‌های تروریستی اندیشه‌ی ولایت فقیه می‌ایستند.

رسالت معلمان فرهیخته و دانش‌دوست و بشردوست است که برخلاف آموزه‌های جمهوری اسلامی، کودکان و جوانان را با آموزش مدرن و اندیشه‌ی آزادیخواهی و دانش‌دوستی آشنا نموده و تعلیم دهند.

در ایران تحت سلطه‌ی حکومت ستمگران، سال تحصیلی جدید، همزان با فصل نوینی از حذف و امحا و یورش سازمان‌یافته علیه زبان مادری است.

در ایران تحت اشغال زمامداران متمرد و آزادی‌ستیز، فرایند آموزش با ممنوعیت زبان مادری توأم شده و کودکان ملیت‌های تحت ستم از جمله ملت کرد بایستی به زبانی که برای آنان بیگانه محسوب می‌شود، فرایند تحصیل و یادگیری را طی کنند که این سرآغاز ژینوساید سفید فرهنگی در ایران است. در این رابطه، مسئولیت خطیری بر دوش جوانان آگاه و آموزگاران مبارز و انقلابی قرار می‌گیرد که عبارتست از گشودن راه‌های ممکن برای تحصیل و یادگیری زبان مادری تا از این طریق، هم زبان مادری خویش را پاس بدارند و هم در مقابل سیاست‌های شوینیستی رژیم و ایدئولوژی حاکم بایستند.

با امید به آن که با سرنگونی رژیم ولایت فقیه، سیستم آموزشی در ایران و در میان ملیت‌های ایران تبدیل به سیستمی امروزی، انسان‌محور و به دور از امحا و تبعیض مبدل گردد.

یکبار دیگر، سال تحصیلی جدید بر تمامی دانش‌آموزان و معلمان در ایران، در ایران به ویژه دانش‌اندوزان و آموزگاران کرد خجسته باد.

حزب دمکرات کردستان ایران
دفتر سیاسی
٣ مهرماه ١٣٩٥ خورشیدی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.