• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٣٠ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

متن سخنرانی مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در پارلمان اروپا

میلادی: ٢٠-١٠-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠٧/٢٩ - ١٠:١١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
متن سخنرانی مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در پارلمان اروپا
کوردستان میدیا: مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در پارلمان اروپا به ایراد سخنانی به زبان انگلیسی، پیرامون اوضاع کردستان ایران ایراد نمود.

متن برگردان‌ فارسی سخنان دبیرکل حزب دمکرات در زیر می‌آید:

ایدئولوژی و رویکرد آن به جهان، رفتار آن با ملیت‌ها داخل کشور و دگراندیشان، سلطه‌جویی در خارج از کشور در چهارچوب صدور انقلاب و در همین راستا نیز تلاش چندین ساله‌ی این رژیم برای دستیابی به سلاح اتمی و بسیاری از برنامه‌های دیگر رژیم جمهوری اسلامی ایران در خلال ٣٧ سال زمامداری‌اش نشان داده است که آنان می‌پندارند که حق و حقیقت به طور کامل نزد آنان است، زیرا آنان نماینده‌ی حکومت خداوند بر زمین هستند و بقیه‌ی مردم مکلف به اطاعت محض از آنان می‌باشند و بایستی بر طبق رهنمودها و دستورات آنان رفتار نمایند.

ثمره‌ی این نوع از زمامداری، فقر، بی‌حقوقی‌، فقدان آزادی، گسترش روزافزون آسیب‌های اجتماعی در میان مردم، فساد بی‌حد و مرز و منازعه‌ی قدرت به منظور تاراج هرچه بیشتر درآمدهای کشور در سطوح فوقانی قدرت در داخل کشور، گسترش روزافزون جنگ‌های فرقه‌ای، ترور، گرسنگی، ویرانی و مداخلات رژیم به ویژه در منطقه‌ی خاورمیانه است. به همین دلیل، می‌گوییم که با بودن رژیم جمهوری اسلامی بر سر کار، خاورمیانه روی صلح و ثبات را به خود نخواهد دید.

تأمین حقوق مردم ایران از سوی رژیمی با این مشخصات که برشمردیم، انتظاری عبث و بیهوده است، به ویژه برای ما کردها که از همان ابتدا جمهوری اسلامی ما را به دید مخالف، ضد انقلاب، مزدور دشمنان ایران و حتی کافر نگریسته و علیه ما حکم جهاد صادر نموده است. از همین رو، از دید ما و با عنایت به تجربه‌ی ٣٧ ساله‌ی مبارزاتمان علیه این رژیم، حقوق و مطالباتمان تنها از دو راه برآورده خواهند شد:
نخست: سرنگونی و نابودی این رژیم و برقراری یک حکومت دمکراتیک با مشارکت تمامی ملیت‌های ایران.

دوم: تمامی آزادیخواهان ایران به ویژه ملیت‌های تحت ستم در جریان یک مبارزه‌ی گسترده، نیرو و توان خویش را گرد هم آورده و حاکمیت این رژیم را با تهدید جدی مواجه سازند.

ما تاکنون شاهد دو تجربه‌ی عملی از درماندگی و به زانو درآمدن رژیم در هنگام مواجهه با خطر سرنگونی بوده‌ایم. این دو تجربه عبارتند از:
١ـ جنگ ایران و عراق: به دنبال هشت سال جنگ میان ایران و عراق و متعاقب تلفات جانی و خسارات مادی فراوان، هنگامی که رژیم خطر سرنگونی را به طور جدی احساس نمود، خمینی قطعنامه‌ی ٥٩٨ شورای امنیت سازمان ملل متحد را پذیرفت و به قول خود وی، جام زهر را سر کشید.

٢ـ در رابطه با غنی‌سازی اورانیوم (به منظور دستیابی به سلاح اتمی): هنگامی که تأثیر تحریم‌های سازمان ملل متحد و جامعه‌ی جهانی بر ایران، به اندازه‌ای شد که هراس از سرنگونی رژیم بر ولی فقیه مستولی شد، وی حاضر شد به شرایط و خواسته‌های جامعه‌ی بین‌المللی گردن نهاده و توافق موسوم به برجام را امضا نماید.

مردم ایران غیر از این دو گزینه، راه سومی برای دستیابی به حقوق خویش ندارند. کسانی نیز که دل به این خوش کرده‌اند که از طریق مبارزات مدنی و دادخواهی از سازمان ملل متحد در رابطه با نقض حقوق بشر از سوی رژیم، جمهوری اسلامی را وادار به عقب‌نشینی از سیاست‌هایش نمایند، در انتظاری عبث و بیهوده به سر می‌برند، زیرا رژیم مجالی برای این نوع از مبارزه باقی نگذاشته است. عبث از آن رو که روزبه‌روز بر میزان و گستردگی نقض حقوقشان افزوده می‌شود و فضا امنیتی‌تر و خشونت‌بارتر می‌گردد و بیهوده از آن رو که رژیم اساساً اعتقادی به حقوق انسانی مرسوم و شناخته‌شده در کشورهای توسعه‌یافته که شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز آن را به رسمیت شناخته است، ندارد تا بتوان خواستار رعایت آن از سوی رژیم شد.

این تحلیل و خواست مردم کرد در کردستان ایران از حزب دمکرات برای آغاز مجدد مبارزه‌ای جدیتر، رهبری حزب را به این نتیجه رساند که ضروری است پیشمرگه در میان مردم حضور پررنگتری داشته باشد تا آنان نیز برای ابراز نارضایتی‌ علیه رژیم و شرکت در مبارزه دوشادوش پیشمرگه آماده باشند و در این راستا، پیشمرگه روحیه‌بخش مبارزات شهرها باشد، بدین ترتیب شهرها، گام به گام زمام مبارزه را در دست گیرند و پیشمرگه و حزب به عنوان سازمان‌دهنده و پشتیبان مبارزات شهر به ایفای نقش بپردازند و بدین گونه، مبارزان کوهستان (پیشمرگه) و شهر دست در دست یکدیگر بگذارند.

از سوی دیگر، این پیام را به جهانیان برسانیم که رژیم جمهوری اسلامی آن جزیره‌ی آرامی نیست که خود ادعای آن را دارد تا شرکت‌های عظیم بین‌المللی را به سرمایه‌گذاری در آنجا ترغیب نماید، همچنین بطلان این ادعای رژیم را ثابت کنیم که سال‌هاست مدعی هستند که اثری از احزاب اپوزیسیون کرد ایران باقی نمانده است و مردم راهی ندارند جز آن که به سیاست سرکوب و ارعاب رژیم گردن نهاده و از قوانین واپسگرایانه و ضد خلقی آن اطاعت نمایند و بدین ترتیب، بذر ناامیدی را در دل‌های مردم بکارد.

تداوم این روند، امید و نیروی جدیدی به آزادیخواهان و فعالان سیاسی به ویژه فعالان عرصه‌ی حقوق ملیت‌ها بخشیده و آنان را به مشارکت مستقیمتر در مبارزه ترغیب می‌نماید و از این طریق، روزبه‌روز جبهه‌ی مبارزه علیه رژیم تقویت خواهد شد.

مبارزات نوین حزب دمکرات بدین منظور آغاز شده و با حمایت گسترده‌ی توده‌های مردم کردستان به ویژه جوانان مواجه شده و نگرانی و هراس زیادی را برای رژیم ایجاد نموده است، به همین دلیل مقامات رژیم اعم از سپاه پاسداران و سیاسیون آنان به اظهار نظر در این رابطه پرداخته‌اند و در مجلس و نماز جمعه به ایراد سخن درباره‌ی آن پرداخته‌اند و روزنامه‌ها و سایر رسانه‌های آنان به طور گسترده‌ای به تحلیل این وضعیت پرداخته‌اند و در تمامی اینگونه واکنش‌ها (همان گونه که انتظار می‌رفت)، آغاز مجدد این مبارزات را وابسته به آمریکا، اسرائیل، عربستان سعودی و... قلمداد نموده‌اند. گرچه بی‌اساس بودن این اتهامات از سوی رژیم جمهوری اسلامی برای اغلب مردم به اثبات رسیده است، با این حال، برخی از شهروندان ایرانی تحت تأثیر رسانه‌های ارتباط جمعی رژیم، به ابراز نگرانی در رابطه با پیامدهای این مبارزه پرداخته‌اند، به همین دلیل ما در اینجا یک بار دیگر اعلام می‌کنیم که آغاز مجدد این مبارزه صرفاً بنا به تحلیل رهبری حزب دمکرات و خواست مردم کردستان بوده و می‌تواند پشتوانه‌ی مهمی برای مبارزات تمامی آزادیخواهان ایران علیه دیکتاتوری باشد، از همین رو، انتظار داریم که در جریان تقابل نیروی دمکراسیخواهی و آزادیخواهی با رژیم استبدادی جمهوری اسلامی، ما را تنها نگذارید و یاری‌دهنده‌ی مبارزاتمان باشید تا بتوانیم همگی با مبارزه‌ای یکپارچه، حقوق پایمال‌شده‌ی خویش را به دست آورده یا لکه‌ی ننگ موجودیت این رژیم را از پیشانی مردم ایران بزداییم و حکومتی دمکراتیک را بنیان نهیم که نماینده‌ی واقعی مردم باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.