• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠۵ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

متن سخنرانی مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در پارلمان اروپا

میلادی: ٢٠-١٠-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠٧/٢٩ - ١٠:١١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
متن سخنرانی مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در پارلمان اروپا
کوردستان میدیا: مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در پارلمان اروپا به ایراد سخنانی به زبان انگلیسی، پیرامون اوضاع کردستان ایران ایراد نمود.

متن برگردان‌ فارسی سخنان دبیرکل حزب دمکرات در زیر می‌آید:

ایدئولوژی و رویکرد آن به جهان، رفتار آن با ملیت‌ها داخل کشور و دگراندیشان، سلطه‌جویی در خارج از کشور در چهارچوب صدور انقلاب و در همین راستا نیز تلاش چندین ساله‌ی این رژیم برای دستیابی به سلاح اتمی و بسیاری از برنامه‌های دیگر رژیم جمهوری اسلامی ایران در خلال ٣٧ سال زمامداری‌اش نشان داده است که آنان می‌پندارند که حق و حقیقت به طور کامل نزد آنان است، زیرا آنان نماینده‌ی حکومت خداوند بر زمین هستند و بقیه‌ی مردم مکلف به اطاعت محض از آنان می‌باشند و بایستی بر طبق رهنمودها و دستورات آنان رفتار نمایند.

ثمره‌ی این نوع از زمامداری، فقر، بی‌حقوقی‌، فقدان آزادی، گسترش روزافزون آسیب‌های اجتماعی در میان مردم، فساد بی‌حد و مرز و منازعه‌ی قدرت به منظور تاراج هرچه بیشتر درآمدهای کشور در سطوح فوقانی قدرت در داخل کشور، گسترش روزافزون جنگ‌های فرقه‌ای، ترور، گرسنگی، ویرانی و مداخلات رژیم به ویژه در منطقه‌ی خاورمیانه است. به همین دلیل، می‌گوییم که با بودن رژیم جمهوری اسلامی بر سر کار، خاورمیانه روی صلح و ثبات را به خود نخواهد دید.

تأمین حقوق مردم ایران از سوی رژیمی با این مشخصات که برشمردیم، انتظاری عبث و بیهوده است، به ویژه برای ما کردها که از همان ابتدا جمهوری اسلامی ما را به دید مخالف، ضد انقلاب، مزدور دشمنان ایران و حتی کافر نگریسته و علیه ما حکم جهاد صادر نموده است. از همین رو، از دید ما و با عنایت به تجربه‌ی ٣٧ ساله‌ی مبارزاتمان علیه این رژیم، حقوق و مطالباتمان تنها از دو راه برآورده خواهند شد:
نخست: سرنگونی و نابودی این رژیم و برقراری یک حکومت دمکراتیک با مشارکت تمامی ملیت‌های ایران.

دوم: تمامی آزادیخواهان ایران به ویژه ملیت‌های تحت ستم در جریان یک مبارزه‌ی گسترده، نیرو و توان خویش را گرد هم آورده و حاکمیت این رژیم را با تهدید جدی مواجه سازند.

ما تاکنون شاهد دو تجربه‌ی عملی از درماندگی و به زانو درآمدن رژیم در هنگام مواجهه با خطر سرنگونی بوده‌ایم. این دو تجربه عبارتند از:
١ـ جنگ ایران و عراق: به دنبال هشت سال جنگ میان ایران و عراق و متعاقب تلفات جانی و خسارات مادی فراوان، هنگامی که رژیم خطر سرنگونی را به طور جدی احساس نمود، خمینی قطعنامه‌ی ٥٩٨ شورای امنیت سازمان ملل متحد را پذیرفت و به قول خود وی، جام زهر را سر کشید.

٢ـ در رابطه با غنی‌سازی اورانیوم (به منظور دستیابی به سلاح اتمی): هنگامی که تأثیر تحریم‌های سازمان ملل متحد و جامعه‌ی جهانی بر ایران، به اندازه‌ای شد که هراس از سرنگونی رژیم بر ولی فقیه مستولی شد، وی حاضر شد به شرایط و خواسته‌های جامعه‌ی بین‌المللی گردن نهاده و توافق موسوم به برجام را امضا نماید.

مردم ایران غیر از این دو گزینه، راه سومی برای دستیابی به حقوق خویش ندارند. کسانی نیز که دل به این خوش کرده‌اند که از طریق مبارزات مدنی و دادخواهی از سازمان ملل متحد در رابطه با نقض حقوق بشر از سوی رژیم، جمهوری اسلامی را وادار به عقب‌نشینی از سیاست‌هایش نمایند، در انتظاری عبث و بیهوده به سر می‌برند، زیرا رژیم مجالی برای این نوع از مبارزه باقی نگذاشته است. عبث از آن رو که روزبه‌روز بر میزان و گستردگی نقض حقوقشان افزوده می‌شود و فضا امنیتی‌تر و خشونت‌بارتر می‌گردد و بیهوده از آن رو که رژیم اساساً اعتقادی به حقوق انسانی مرسوم و شناخته‌شده در کشورهای توسعه‌یافته که شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز آن را به رسمیت شناخته است، ندارد تا بتوان خواستار رعایت آن از سوی رژیم شد.

این تحلیل و خواست مردم کرد در کردستان ایران از حزب دمکرات برای آغاز مجدد مبارزه‌ای جدیتر، رهبری حزب را به این نتیجه رساند که ضروری است پیشمرگه در میان مردم حضور پررنگتری داشته باشد تا آنان نیز برای ابراز نارضایتی‌ علیه رژیم و شرکت در مبارزه دوشادوش پیشمرگه آماده باشند و در این راستا، پیشمرگه روحیه‌بخش مبارزات شهرها باشد، بدین ترتیب شهرها، گام به گام زمام مبارزه را در دست گیرند و پیشمرگه و حزب به عنوان سازمان‌دهنده و پشتیبان مبارزات شهر به ایفای نقش بپردازند و بدین گونه، مبارزان کوهستان (پیشمرگه) و شهر دست در دست یکدیگر بگذارند.

از سوی دیگر، این پیام را به جهانیان برسانیم که رژیم جمهوری اسلامی آن جزیره‌ی آرامی نیست که خود ادعای آن را دارد تا شرکت‌های عظیم بین‌المللی را به سرمایه‌گذاری در آنجا ترغیب نماید، همچنین بطلان این ادعای رژیم را ثابت کنیم که سال‌هاست مدعی هستند که اثری از احزاب اپوزیسیون کرد ایران باقی نمانده است و مردم راهی ندارند جز آن که به سیاست سرکوب و ارعاب رژیم گردن نهاده و از قوانین واپسگرایانه و ضد خلقی آن اطاعت نمایند و بدین ترتیب، بذر ناامیدی را در دل‌های مردم بکارد.

تداوم این روند، امید و نیروی جدیدی به آزادیخواهان و فعالان سیاسی به ویژه فعالان عرصه‌ی حقوق ملیت‌ها بخشیده و آنان را به مشارکت مستقیمتر در مبارزه ترغیب می‌نماید و از این طریق، روزبه‌روز جبهه‌ی مبارزه علیه رژیم تقویت خواهد شد.

مبارزات نوین حزب دمکرات بدین منظور آغاز شده و با حمایت گسترده‌ی توده‌های مردم کردستان به ویژه جوانان مواجه شده و نگرانی و هراس زیادی را برای رژیم ایجاد نموده است، به همین دلیل مقامات رژیم اعم از سپاه پاسداران و سیاسیون آنان به اظهار نظر در این رابطه پرداخته‌اند و در مجلس و نماز جمعه به ایراد سخن درباره‌ی آن پرداخته‌اند و روزنامه‌ها و سایر رسانه‌های آنان به طور گسترده‌ای به تحلیل این وضعیت پرداخته‌اند و در تمامی اینگونه واکنش‌ها (همان گونه که انتظار می‌رفت)، آغاز مجدد این مبارزات را وابسته به آمریکا، اسرائیل، عربستان سعودی و... قلمداد نموده‌اند. گرچه بی‌اساس بودن این اتهامات از سوی رژیم جمهوری اسلامی برای اغلب مردم به اثبات رسیده است، با این حال، برخی از شهروندان ایرانی تحت تأثیر رسانه‌های ارتباط جمعی رژیم، به ابراز نگرانی در رابطه با پیامدهای این مبارزه پرداخته‌اند، به همین دلیل ما در اینجا یک بار دیگر اعلام می‌کنیم که آغاز مجدد این مبارزه صرفاً بنا به تحلیل رهبری حزب دمکرات و خواست مردم کردستان بوده و می‌تواند پشتوانه‌ی مهمی برای مبارزات تمامی آزادیخواهان ایران علیه دیکتاتوری باشد، از همین رو، انتظار داریم که در جریان تقابل نیروی دمکراسیخواهی و آزادیخواهی با رژیم استبدادی جمهوری اسلامی، ما را تنها نگذارید و یاری‌دهنده‌ی مبارزاتمان باشید تا بتوانیم همگی با مبارزه‌ای یکپارچه، حقوق پایمال‌شده‌ی خویش را به دست آورده یا لکه‌ی ننگ موجودیت این رژیم را از پیشانی مردم ایران بزداییم و حکومتی دمکراتیک را بنیان نهیم که نماینده‌ی واقعی مردم باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.