• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٢ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات کردستان ایران، نامه‌ای برای احمد شهید ارسال نمود

میلادی: ٢٢-١٠-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠٨/٠١ - ١٣:۴٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات کردستان ایران، نامه‌ای برای احمد شهید ارسال نمود
کوردستان میدیا: حزب دمکرات کردستان ایران با ارسال نامه‌ای به احمد شهید، نماینده‌ی ویژه‌ی کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، توضیحاتی پیرامون گزارش اخیر نامبرده در رابطه با وضعیت حقوق بشر در کردستان ایران ارائه نمود.

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای احمد شهید، نماینده‌ی ویژه‌ی کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد برای نظارت بر حقوق بشر در ایران!

با درود


در گزارش اخیر جنابعالی به طرز بارزتری در مقایسه با گذشته، وضعیت کردستان ایران و نقض حقوق بشر در آنجا از سوی جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گرفته بود، از همین رو، لازم دانستیم در این رابطه از فعالیت‌ها و تلاش‌های جنابعالی تقدیر و سپاسگزاری نموده و موفقیت در انجام کارها و وظایف محوله را برایتان آرزو نماییم.

در گزارش از جمهوری اسلامی ایران خواسته شده بود که از کشتار شهروندان غیرنظامی و توپ‌باران و خمپاره‌باران مناطق مسکونی پرهیز نماید که این مسأله مایه‌ی خرسندی است.

در این رابطه ضروری است به عنوان حزب دمکرات کردستان ایران، جنابعالی و همگان را مطلع نماییم که پیشمرگه‌های حزب ما آغازکننده‌ی هیچ تنشی نبوده‌اند، بلکه این رژیم جمهوری اسلامی ایران است که آزادیخواهان و شهروندان غیرنظامی مناطق کردستان و نیروی پیشمرگه را به جُرم حضور در میان مردم خویش، هدف قرار می‌دهد، این امر ناشی از این واقعیت است که در ایران تحت سلطه‌ی جمهوری اسلامی، امکان و فرصت هیچ گونه فعالیتی به هیچ عنوان وجود ندارد. نه تنها این، بلکه، به هیچ منتقد، حق‌طلب و آزادیخواهی اجازه‌ی ابراز عقیده داده نمی‌شود و کمترین انتقاد و درخواست مشروعی از سوی آنان با شدیدترین مجازات‌ها روبرو می‌گردد و رژیم، فضایی کاملاً امنیتی و پلیسی بر زندگی مردم حکمفرما نموده است و از اعدام بدون محاکمه‌ی آزادیخواهان و کشتار کاسبکاران و کولبران ابایی ندارد.

در چنین اوضاعی، تمامی مردم ایران، به ویژه فرزندان ملت کرد که بیش از سایرین، حقوق آنان پایمال شده و با سرکوب مضاعف مواجه هستند، انتظار دارند که کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد و خود این سازمان جهانی، بیش از پیش رژیم ایران را تحت فشار قرار دهند تا از کشتار مردم و ویران کردن شهرها و روستاهای کردستان اجتناب نموده و امکان فعالیت آزادانه‌ی احزاب و نیروهای سیاسی و NGOها را فراهم نماید.

همین واقعیت که جمهوری اسلامی ایران به جنابعالی و شخصیت‌هایی همانند شما اجازه نمی‌دهد که از نزدیک بر نقض حقوق بشر توسط این رژیم نظارت نمایید و از افزایش آمار اعدام‌ها و بازداشت‌ها اطلاع بیشتری حاصل نمایید، خود سندی بر حقیقی بودن مسائلی است که مختصراً به آنها اشاره شد.

در خاتمه اعلام می‌‎نماییم که مبارزه‌ی حزب دمکرات کردستان ایران، مبارزه‌ای برحق در راه رعایت حقوق بشر، تأمین دمکراسی در ایران و حقوق ملی ملت کرد و سایر ملیت‌های ایران و برابری زن و مرد در جامعه و در خانواده و عدالت و برابری است و در جریان این مبارزه نیز همواره اصول مصوب حقوق بشر مد نظر قرار گرفته و رعایت خواهد گردید.

با آرزوی موفقیت بیشتر برای جنابعالی
حزب دمکرات کردستان ایران
دفتر سیاسی

٢٠ اکتبر ٢٠١٦ میلادی
٢٩ مهرماه ١٣٩٥ خورشیدی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".