• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠۴ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

فرامرز بختیار: برای حمایت از مبارزات مدنی در شهرها و روستاها یک نیروی پارتیزانی لازم است

میلادی: ١۵-١١-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠٨/٢۵ - ١٠:٣٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
فرامرز بختیار: برای حمایت از مبارزات مدنی در شهرها و روستاها یک نیروی پارتیزانی لازم است
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران طی نامه‌ای خطاب به مردم و سازمان‌های سیاسی ایران از آنها خواست که حامی کمپین جدید حزب دمکرات تحت عنوان "راسان" به معنی دوباره برخاستن باشند و در این جهت بکوشند.

راسان عنوان خیزش نوین کردستان ایران است که پس از ٢٠ سال تعلیق مبارزه‌ی مسلحانه، حزب دمکرات در مراسم نوروزی سال جاری در کوه‌های مرزی کردستان ایران آن را اعلام کرد.

حزب دمکرات در نامه‌ای خطاب به مردم و سازمان‌های سیاسی ایران تأکید کرده است: مبارزە حزب دمکرات کردستان ایران ماهیتا‌ً مبارزە ایست برای همە ایران، برای برافراشته نگاه داشتن پرچمی کە استبداد دهەهاست سعی در بە زیر کشیدن آن دارد.

حزب دمکرات کردستان ایران هدف از اعلام این دوره از مبارزات نوین را یکپارچه نمودن مبارزات شهر و کوهستان اعلام کرده است که می‌خواهد ایدە آزادی را از زیر آوار از مدل‌های مختلف بزک شدە استبداد نجات دهد و دوبارە بە جامعە معرفی نماید.

وب‌سایت کوردستان میدیا در رابطه با خیزش نوین کردستان ایران با فرامرز بختیار، فعال سیاسی لر مصاحبه‌ای انجام داده است که عیناً درپی می‌آید:

١- وضعیت سیاسی و اقتصادی رژیم اسلامی ایران بعد از برجام و دخالت‌های آن در منطقه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

رژیم دیکتاتوری مذهبی در ایران در تمامی زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شکست خورده است. اگر به عمق جامعه ایران نظری بیفکنیم، شاهد ناهنجاری‌های زیادی خواهیم بود که علل و ریشه‌های آن در انحصارطلبی و خودکامگی دولت مرکزی نهفته است. در زمینه کشاورزی و دامداری تولیدات کافی نداریم و توان تولید نان خود را هم نداریم و باید سالانه میلیون‌ها تن گندم از خارج واردات داشته باشیم. در زمینه صنعت، هیچگونه ابداعی صورت نگرفته است و صرفا کارخانجات دست دومی از غرب خریداری شده است و در ایران مونتاژ شده است و مواد اولیه لازم هم از غرب وارد می‌شود و تولیدات هم در حد نخ نایلونی و منسوجاتی است که سودی برای مردم ندارد. در زمینه اجتماعی، شاهد افت اخلاقیات در جامعه هستیم و فاصله طبقاتی به حدی بزرگ شده است که اکثریت ٨٠% مردم در فقر و کمبود غذایی به سر می‌برند و اقلیت کوچکی از تمامی رفاه و ثروت برخوردار هستند. نتیجه این بی‌عدالتی اجتماعی وجود میزان بالای دزدی و منازعات خیابانی و خودکشی و اعتیاد و طلاق و دیگر مشکلات روانی می‌باشد.

دولت به شکست خود در این زمینه‌ها واقف است و برای انحراف افکار عمومی و به سکوت واداشتن معترضان، احتیاج به بحران‌زایی دارد. باید یک دشمن فرضی ایجاد کند و در بیرون از مرزها به توطئه بپردازد تا بقای خود را تضمین کند. یکی از اهرم‌هایی که بدین منظور استفاده می‌کند، بزرگنمایی کاذب و خودبرتر نگاری می‌باشد و رجز خوانی، تا ضعف‌های درونی خود را پنهان نماید. در رابطه با برجام باید گفته شود که احقاق حقوق ملی در ایران حق مسلم ملیت‌های ستمدیده می‌باشد، نه بمب اتمی. قرار گرفتن بمب اتمی در دست ملایان شیعه، خطرناکترین حادثه برای بشریت خواهد بود.

٢- مرحله‌ی مبارزات نوین حزب دمکرات کردستان ایران تحت عنوان راسان را چگونه می‌بینید؟

کردها در طول یکصد سال گذشته مبارزات آزادیخواهانه زیادی انجام داده‌اند و در این مورد دارای تجربیات تاریخی گرانبهایی هستند. این مبارزات دمکراتیک همواره در ابعاد مختلفی جریان داشته است. در بعد فرهنگی، از موسیقی، ادبیات و اشعار و پوشش ملی به عنوان اهرمی برای جلوگیری از آسیمیلاسیون و یکسان‌سازی حکومتی، در مبارزات مورد استفاده قرار گرفته است. در بعد سیاسی، نخبگان سیاسی کرد با استفاده از احزاب سیاسی کرد، همیشه خواستار رفع تبعیض و بی‌عدالتی در منطقه کردستان بوده‌اند، اما استبداد مرکزی جواب آنان را با گلوله داده است و هیچگاه دولت فرهنگ دیالوگ نداشته است تا به تعامل و مذاکره با کردها بپرازد و همیشه حکومت نظامی و پاسگاه و سازمان‌های اطلاعاتی رژیم در منطقه کردستان فعال مایشا بوده‌اند. در طول این بیست سال گذشته که کردها فعالیت مدنی نداشتند، هیچ بهبودی در وضعیت خود ندیدند. من فکر می‌کنم برای حمایت از مبارزات مدنی در شهرها و روستاها یک نیروی پارتیزانی لازم است تا کوه را به شهر وصل کند و این همان پدیده‌ای است که رژیم از آن وحشت دارد.

ملیت‌های دیگر هم باید به همین منوال مبارزات خود را گسترش دهند و مبارزات دمکراتیک را سراسری کنند.

٣- آمادگی مبارزاتی میان مردمان ملیت شما در این مرحله‌ی حساس تاریخی چگونه بوده و آیا امکان پشتیبانی از مبارزات مردم کردستان وجود دارد؟

بطور کلی، با گسترش ایده هویت طلبی، سطح آگاهی ملی در مناطق لرستان بسیار بالا رفته است و دانشجویان و دیگر اقشار جامعه به نشر ادبیات سیاسی تبعیض ستیز روی آورده‌اند و به ریشه‌ها و علل تاریخی عقب‌ماندگی‌ها واقف شده‌اند و زمینه مناسب برای مبارزه در ابعاد گوناگون وجود دارد. از آغاز انقلاب تاکنون ملیت لر همواره پشتیبان مبارزه کردها بوده است. اما انسجام سازمان یافته وجود نداشته است. ولی به هر طریق ممکن همراهی و همدلی خود را نشان داده است و در آینده هم بیشتر نشان خواهد داد. وجه مشترک ما، ستم مضاعفی است که بر ما تحمیل شده است. برای رفع ستم مشترک، مبارزه مشترک لازم است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.