• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

فرامرز بختیار: برای حمایت از مبارزات مدنی در شهرها و روستاها یک نیروی پارتیزانی لازم است

میلادی: ١۵-١١-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠٨/٢۵ - ١٠:٣٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
فرامرز بختیار: برای حمایت از مبارزات مدنی در شهرها و روستاها یک نیروی پارتیزانی لازم است
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران طی نامه‌ای خطاب به مردم و سازمان‌های سیاسی ایران از آنها خواست که حامی کمپین جدید حزب دمکرات تحت عنوان "راسان" به معنی دوباره برخاستن باشند و در این جهت بکوشند.

راسان عنوان خیزش نوین کردستان ایران است که پس از ٢٠ سال تعلیق مبارزه‌ی مسلحانه، حزب دمکرات در مراسم نوروزی سال جاری در کوه‌های مرزی کردستان ایران آن را اعلام کرد.

حزب دمکرات در نامه‌ای خطاب به مردم و سازمان‌های سیاسی ایران تأکید کرده است: مبارزە حزب دمکرات کردستان ایران ماهیتا‌ً مبارزە ایست برای همە ایران، برای برافراشته نگاه داشتن پرچمی کە استبداد دهەهاست سعی در بە زیر کشیدن آن دارد.

حزب دمکرات کردستان ایران هدف از اعلام این دوره از مبارزات نوین را یکپارچه نمودن مبارزات شهر و کوهستان اعلام کرده است که می‌خواهد ایدە آزادی را از زیر آوار از مدل‌های مختلف بزک شدە استبداد نجات دهد و دوبارە بە جامعە معرفی نماید.

وب‌سایت کوردستان میدیا در رابطه با خیزش نوین کردستان ایران با فرامرز بختیار، فعال سیاسی لر مصاحبه‌ای انجام داده است که عیناً درپی می‌آید:

١- وضعیت سیاسی و اقتصادی رژیم اسلامی ایران بعد از برجام و دخالت‌های آن در منطقه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

رژیم دیکتاتوری مذهبی در ایران در تمامی زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شکست خورده است. اگر به عمق جامعه ایران نظری بیفکنیم، شاهد ناهنجاری‌های زیادی خواهیم بود که علل و ریشه‌های آن در انحصارطلبی و خودکامگی دولت مرکزی نهفته است. در زمینه کشاورزی و دامداری تولیدات کافی نداریم و توان تولید نان خود را هم نداریم و باید سالانه میلیون‌ها تن گندم از خارج واردات داشته باشیم. در زمینه صنعت، هیچگونه ابداعی صورت نگرفته است و صرفا کارخانجات دست دومی از غرب خریداری شده است و در ایران مونتاژ شده است و مواد اولیه لازم هم از غرب وارد می‌شود و تولیدات هم در حد نخ نایلونی و منسوجاتی است که سودی برای مردم ندارد. در زمینه اجتماعی، شاهد افت اخلاقیات در جامعه هستیم و فاصله طبقاتی به حدی بزرگ شده است که اکثریت ٨٠% مردم در فقر و کمبود غذایی به سر می‌برند و اقلیت کوچکی از تمامی رفاه و ثروت برخوردار هستند. نتیجه این بی‌عدالتی اجتماعی وجود میزان بالای دزدی و منازعات خیابانی و خودکشی و اعتیاد و طلاق و دیگر مشکلات روانی می‌باشد.

دولت به شکست خود در این زمینه‌ها واقف است و برای انحراف افکار عمومی و به سکوت واداشتن معترضان، احتیاج به بحران‌زایی دارد. باید یک دشمن فرضی ایجاد کند و در بیرون از مرزها به توطئه بپردازد تا بقای خود را تضمین کند. یکی از اهرم‌هایی که بدین منظور استفاده می‌کند، بزرگنمایی کاذب و خودبرتر نگاری می‌باشد و رجز خوانی، تا ضعف‌های درونی خود را پنهان نماید. در رابطه با برجام باید گفته شود که احقاق حقوق ملی در ایران حق مسلم ملیت‌های ستمدیده می‌باشد، نه بمب اتمی. قرار گرفتن بمب اتمی در دست ملایان شیعه، خطرناکترین حادثه برای بشریت خواهد بود.

٢- مرحله‌ی مبارزات نوین حزب دمکرات کردستان ایران تحت عنوان راسان را چگونه می‌بینید؟

کردها در طول یکصد سال گذشته مبارزات آزادیخواهانه زیادی انجام داده‌اند و در این مورد دارای تجربیات تاریخی گرانبهایی هستند. این مبارزات دمکراتیک همواره در ابعاد مختلفی جریان داشته است. در بعد فرهنگی، از موسیقی، ادبیات و اشعار و پوشش ملی به عنوان اهرمی برای جلوگیری از آسیمیلاسیون و یکسان‌سازی حکومتی، در مبارزات مورد استفاده قرار گرفته است. در بعد سیاسی، نخبگان سیاسی کرد با استفاده از احزاب سیاسی کرد، همیشه خواستار رفع تبعیض و بی‌عدالتی در منطقه کردستان بوده‌اند، اما استبداد مرکزی جواب آنان را با گلوله داده است و هیچگاه دولت فرهنگ دیالوگ نداشته است تا به تعامل و مذاکره با کردها بپرازد و همیشه حکومت نظامی و پاسگاه و سازمان‌های اطلاعاتی رژیم در منطقه کردستان فعال مایشا بوده‌اند. در طول این بیست سال گذشته که کردها فعالیت مدنی نداشتند، هیچ بهبودی در وضعیت خود ندیدند. من فکر می‌کنم برای حمایت از مبارزات مدنی در شهرها و روستاها یک نیروی پارتیزانی لازم است تا کوه را به شهر وصل کند و این همان پدیده‌ای است که رژیم از آن وحشت دارد.

ملیت‌های دیگر هم باید به همین منوال مبارزات خود را گسترش دهند و مبارزات دمکراتیک را سراسری کنند.

٣- آمادگی مبارزاتی میان مردمان ملیت شما در این مرحله‌ی حساس تاریخی چگونه بوده و آیا امکان پشتیبانی از مبارزات مردم کردستان وجود دارد؟

بطور کلی، با گسترش ایده هویت طلبی، سطح آگاهی ملی در مناطق لرستان بسیار بالا رفته است و دانشجویان و دیگر اقشار جامعه به نشر ادبیات سیاسی تبعیض ستیز روی آورده‌اند و به ریشه‌ها و علل تاریخی عقب‌ماندگی‌ها واقف شده‌اند و زمینه مناسب برای مبارزه در ابعاد گوناگون وجود دارد. از آغاز انقلاب تاکنون ملیت لر همواره پشتیبان مبارزه کردها بوده است. اما انسجام سازمان یافته وجود نداشته است. ولی به هر طریق ممکن همراهی و همدلی خود را نشان داده است و در آینده هم بیشتر نشان خواهد داد. وجه مشترک ما، ستم مضاعفی است که بر ما تحمیل شده است. برای رفع ستم مشترک، مبارزه مشترک لازم است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٧ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با کریم پرویزی
ــ راسان و تغییر
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".