• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۵ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠۴ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

راسان کردستان ایران

میلادی: ٢٢-١١-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠٩/٠٢ - ١٠:٢٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
راسان کردستان ایران
کریم پرویزی

مبارازت جدی و پیگیرانه‌ و در عین حال خونبار کردستان ایران در مقطع حساسی از تاریخ در راه منافع بخش دیگری از کردستان رو به سردی گذاشت و از آن جدیت و تکاپو باز ایستاد و چرخ‌های آن به گونه‌ای سست گردید که بعضاً به طور کامل متوقف گردید.

بیست سال پس از آن وقفه‌ و خاموشی، مبارزه در شکل دیگری لیکن با سستی ادامه یافت. در این بیست سال کردستان عراق پیشرفت قابل توجهی نموده و منافع خویش را در برخی از موارد تأمین نمود و در برخی موارد دیگر، کارها به نحو دیگری پیش رفت.

در این بیست سال نیز رژیم درنده‌خوی جمهوری اسلامی در تهران درنده‌خوتر شد و مردم کردستان ایران خواستار به راه انداختن مبارزه به شیوه‌ای جدیتر شده و بر لزوم رویارویی از نوعی دیگر در مقابل دستگاه سرکوب رژیم تأکید نمودند.

منافع کردستان ایران هرگز در گرو "خاموشی و سکوت" نبوده است، منافع سایر بخش‌های کردستان نیز اگرچه زمانی به اشتباه چنین تصور می‌شد، لیکن اینک دیگر در خاموشی کردستان ایران نیست. فرزندان شجاع و فداکار میهنمان نیز برای به راه انداختن دور تازه‌ای از مبارزه و قیام آماده هستند.

مرحله‌ی کنونی مبارزه که در خلال آن، انقلاب ملت کرد یک بار دیگر به پا می‌خیزد و به راسان کردستان ایران موسوم گشته است، نباید در چهارچوبی تنگ محدود گردد و بایستی به معنای کامل واژه، تبدیل به راسان کردستان ایران گردد.

نباید از یاد برد که هنوز در آغاز راه به حرکت در آوردن مجدد چرخ‌های انقلاب قرار داریم و سر پا ماندن و تدوام مبارزه فرایندی زمان‌بر و هزینه‌بردار و نیازمند وجود انسان‌های انقلابی و مبارز است، لیکن این راسان در چند بُعد و زمینه‌ی عمده بایستی تبدیل به خیزشی فراگیر شود. این زمینه‌ها و ابعاد عبارتند از: جغرافیا، اقشار و طبقات مختلف جامعه، جریانات و نیروهای سیاسی و روش‌های مشارکت مردم.

هر یک از این ابعاد و زمینه‌ها نیازمند تدقیق، ارزیابی و بازنگری هرچه بیشتر است تا نقاط ضعف و قوتمان در این بخش‌ها و چگونگی عملی ساختن آنها مورد موشکافی قرار گیرد و از بوته‌ی آزمایش به در آید و از تجارب و اشتباهات، درس‌های بیشتری گرفته شود.

تحلیل و موشکافی تمامی این مسائل مهم، نیازمند کار وسیع و همه‌گیر بوده و رویکردها و تحلیل‌های متفاوتی را می‌طلبد و بایستی تبدیل به بستری برای یک دیالوگ میهنی سراسری گردد، زیرا مسأله‌ی اصلی، مسأله‌ی زندگی و مبارزات و امروز و فردای یک ملت است. بایستی هم در تجزیه و تحلیل آن تمامی دیدگاه‌ها و آرای مردم سهیم باشند و هم در عملی ساختن آنها تمامی مردم "به معنای واقعی کلمه" مشارکت داشته باشند.

ما فرزندان ملت کرد در این مقطع حساس بر سر یک بزنگاه تاریخی قرار داریم و موضع امروزمان، هویت فردایمان را تعیین خواهد نمود. بنابراین موظف هستیم که راه‌های پیش رو را شناخته و تمامی آحاد مردم و ملتمان، هر کدام در جای خویش و به روش خویش در مقابل دشمن ایستاده و در راه تحقق آزادیمان، مبارزانی متعهد و پایبند باشیم.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".