• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

مصطفی هجری: اقلیم کردستان باید قبل از اعلام استقلال به مشکلات سیاسی خود پایان دهد

میلادی: ١٧-١٢-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠٩/٢٧ - ١٢:٣٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مصطفی هجری: اقلیم کردستان باید قبل از اعلام استقلال به مشکلات سیاسی خود پایان دهد
کوردستان میدیا: دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران طی کنفرانسی تحت عنوان "استقلال کردستان در آینده، مواجه شدن و فرصت‌ها" در دانشگاه آمریکایی کردستان – دهوک، سخنانی را پیرامون مسئله استقلال کردستان ایراد نمود.

به گزارش رسیده به وب‌سایت کوردستان میدیا، دانشگاه آمریکایی کردستان – دهوک، کنفرانس دو روزه‌ای در رابطه با مسئله استقلال کردستان برگزار و طی پانل‌هایی، شخصیت‌ها و پژوهشگران سیاسی و مسئولان اقلیم کردستان در این رابطه به ایراد سخنرانی پرداختند.

روز جمعه بیست و ششم آذرماه، مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در یکی از پانل‌های مذکور، دیدگاه خود را در رابطه با استقلال کردستان بیان داشت.

دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران ابتدا ضمن تبریک روز پیشمرگه و پرچم کردستان، طی سخنانی به تاریخچه این روز اشاره کرد و پیشمرگه و پرچم کردستان را دو سمبل ملی قلمداد نمود.

وی افزود: پس از شکل‌گیری روابط دولت‌ها با حکومت اقلیم کردستان و نیز سرازیر شدن حمایت‌های بین‌المللی از نیروهای پیشمرگه و استقبال کشورها از رئیس اقلیم کردستان، دولت‌های اشغالگر سرزمین‌مان از این شیوه حکومتداری به شدت به هراس افتادند.

دبیرکل حزب دمکرات یکی از دلایل دشمنی دولت‌های اشغالگر کردستان با اعلام استقلال را پیشرفت‌های اقتصادی - سیاسی و گسترش رفاه در این بخش از کردستان را عنوان کرد.

مصطفی هجری اظهار داشت: دولت‌های اشغالگر کردستان با بزرگنمایی مشکلات اقلیم کردستان، به دنبال خدشه‌دار نمودن مسئله کرد هستند و رژیم ایران در این راستا به تبلیغات گسترده‌ای دست زد، تا به عموم نشان دهند سرانجام حکومتداری کردی چیزی بیش از این نیست.

هجری همچنین بیان داشت: مسئله اساسی در رابطه با اعلام استقلال کردستان به خود ما برمی‌گردد و باید در چارچوب این اقیلم متحد و خطوط استراتژیک برای خودمان مشخص کنیم.

هجری در انتهای سخنان خود بر خاتمه دادن به مشکلات سیاسی در اقلیم کردستان اشاره کرد و گفت: سعی کنیم در راستای منافع ملت‌مان حرکت کنیم، بیشتر اوقات در شیوه‌ی اجرای دمکراسی مشکلات پیش می‌آید اما آنچه در کردستان عراق روی می‌دهد فاجعه است و دمکراسی نیست، دمکراسی روندی است که برای حل مشکلات راه‌حل پیدا می‌کند.

هجری اظهار امیدواری کرد که اقلیم کردستان قبل از اعلام استقلال به مشکلات سیاسی خود پایان دهد و بتواند نیروی مردم را در راستای این هدف مقدس بسیج نماید.

در حاشیه این کنفرانس، دبیرکل حزب دمکرات با شخصیت‌های سیاسی، مسئولان بلندپایه اقلیم کردستان، دیپلمات‌های کشورهای خارجی و پژوهشگران سیاسی دیدار و گفتگو نمود.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.