• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠١ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

مصطفی هجری: اقلیم کردستان باید قبل از اعلام استقلال به مشکلات سیاسی خود پایان دهد

میلادی: ١٧-١٢-٢٠١۶ - خورشیدی: ١٣٩۵/٠٩/٢٧ - ١٢:٣٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مصطفی هجری: اقلیم کردستان باید قبل از اعلام استقلال به مشکلات سیاسی خود پایان دهد
کوردستان میدیا: دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران طی کنفرانسی تحت عنوان "استقلال کردستان در آینده، مواجه شدن و فرصت‌ها" در دانشگاه آمریکایی کردستان – دهوک، سخنانی را پیرامون مسئله استقلال کردستان ایراد نمود.

به گزارش رسیده به وب‌سایت کوردستان میدیا، دانشگاه آمریکایی کردستان – دهوک، کنفرانس دو روزه‌ای در رابطه با مسئله استقلال کردستان برگزار و طی پانل‌هایی، شخصیت‌ها و پژوهشگران سیاسی و مسئولان اقلیم کردستان در این رابطه به ایراد سخنرانی پرداختند.

روز جمعه بیست و ششم آذرماه، مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در یکی از پانل‌های مذکور، دیدگاه خود را در رابطه با استقلال کردستان بیان داشت.

دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران ابتدا ضمن تبریک روز پیشمرگه و پرچم کردستان، طی سخنانی به تاریخچه این روز اشاره کرد و پیشمرگه و پرچم کردستان را دو سمبل ملی قلمداد نمود.

وی افزود: پس از شکل‌گیری روابط دولت‌ها با حکومت اقلیم کردستان و نیز سرازیر شدن حمایت‌های بین‌المللی از نیروهای پیشمرگه و استقبال کشورها از رئیس اقلیم کردستان، دولت‌های اشغالگر سرزمین‌مان از این شیوه حکومتداری به شدت به هراس افتادند.

دبیرکل حزب دمکرات یکی از دلایل دشمنی دولت‌های اشغالگر کردستان با اعلام استقلال را پیشرفت‌های اقتصادی - سیاسی و گسترش رفاه در این بخش از کردستان را عنوان کرد.

مصطفی هجری اظهار داشت: دولت‌های اشغالگر کردستان با بزرگنمایی مشکلات اقلیم کردستان، به دنبال خدشه‌دار نمودن مسئله کرد هستند و رژیم ایران در این راستا به تبلیغات گسترده‌ای دست زد، تا به عموم نشان دهند سرانجام حکومتداری کردی چیزی بیش از این نیست.

هجری همچنین بیان داشت: مسئله اساسی در رابطه با اعلام استقلال کردستان به خود ما برمی‌گردد و باید در چارچوب این اقیلم متحد و خطوط استراتژیک برای خودمان مشخص کنیم.

هجری در انتهای سخنان خود بر خاتمه دادن به مشکلات سیاسی در اقلیم کردستان اشاره کرد و گفت: سعی کنیم در راستای منافع ملت‌مان حرکت کنیم، بیشتر اوقات در شیوه‌ی اجرای دمکراسی مشکلات پیش می‌آید اما آنچه در کردستان عراق روی می‌دهد فاجعه است و دمکراسی نیست، دمکراسی روندی است که برای حل مشکلات راه‌حل پیدا می‌کند.

هجری اظهار امیدواری کرد که اقلیم کردستان قبل از اعلام استقلال به مشکلات سیاسی خود پایان دهد و بتواند نیروی مردم را در راستای این هدف مقدس بسیج نماید.

در حاشیه این کنفرانس، دبیرکل حزب دمکرات با شخصیت‌های سیاسی، مسئولان بلندپایه اقلیم کردستان، دیپلمات‌های کشورهای خارجی و پژوهشگران سیاسی دیدار و گفتگو نمود.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.