• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠١ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

حزب دمکرات: تاریخ بشریت، زندگی رفسنجانی را با لکەی سیاهی ثبت خواهد کرد

میلادی: ١۴-٠١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۵/١٠/٢۵ - ١٣:٢٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حزب دمکرات: تاریخ بشریت، زندگی رفسنجانی را با لکەی سیاهی ثبت خواهد کرد
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران در رابطه با مرگ رفسنجانی، یکی از ستون‌های رژیم و از طراحان و آمران جنایات رژیم ایران بیانیه‌ای صادر نمود.

متن برگردان فارسی این بیانیه در زیر آمده است:

مرگ هاشمی رفسنجانی

فروریختن یکی از ستوان‌های اصلی جمهوری اسلامی


خبر مرگ ناگهانی رفسنجانی –رئیس مجمع تشخیص مصلحت رژیم جمهوری اسلامی- از سویی مایەی شادمانی تمام آزادیخواهان حقیقی و ملیت‌های تحت ستم ایران بود و از سوی دیگر جای بسی تأسف است که وی به عنوان آمر جنایت‌هایی همچون سرکوب، شکنجه، اعدام و جنایت علیه بشریت در یک دادگاه خلقی مورد محاکمه قرار نمی‌گیرد تا تمام زوایای تاریک و ضدبشری این رژیم افشا شود و جانیان و مجرمان به سزای واقعی جنایاتشان برسند.

روز یکشنبه، ١٩ دی ماه، پزشکان بیمارستانی در تهران نتوانستند به داد علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی –رئیس مجمع تشخیص مصلحت رژیم و رئیس پیشین مجلس خبرگان و رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور اسبق رژیم و صاحب ده‌ها مسئولیت و سمت دیگر در رژیم جمهوری اسلامی- برسند و نهایتاً به دلیل ایست قلبی، از دست دادگاه عادلانەی خلقی گریخت، اما با تمام این اوصاف، تاریخ بشری، شرح زندگانی او را با لکەای سیاه ثبت خواهد کرد.

علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی که یکی از ستون‌های اصلی رژیم جمهوری اسلامی بود، طی دوران فریبکاری‌های خمینی و پنهان کردن چهرەی واقعی آن سرچشمەی ظلم و استبداد و تمامیت‌خواهی، دست راست وی بود و از شخصیت‌های بسیار نزدیک به خمینی به حساب می‌آمد که در به تاراج بردن دستاوردهای انقلاب ملیت‌های ایران نقش دوم را بر عهده داشت و نیز از اعضای شورای به اصطلاح انقلاب بود که خمینی آن را برای به انحراف کشاندن انقلاب ملیت‌های ایران تأسیس کرده بود و بعد از کشته شدن باهنر و بهشتی به شخص اول این شورا بدل شد. وی همچنین عامل پاکسازی تمام گروەهای حاضر در انقلاب نیز بود که متأسفانه برخی از این سازمان‌ها خود یاری‌دهندەی جمهوری اسلامی در پاکسازی گروەهای دیگر بودند تا اینکه سرانجام قرعەی فال به نام خود آنان نیز زده شد.

رفسنجانی در زمان تدوین قانون اساسی، نقش اصلی را در فریبکاری‌ها و تحریفات موجود در آن ایفا کرد و با به یغما بردن دستاوردهای انقلاب، جامە‌ی قانونی متحجرانه و مستبدانه به تن آن کرد.

در هنگام تأسیس مجلسی –که تماماً از معنا تهی شده بود- به نام مجلس شورای اسلامی، رئیس دو دورەی اول و دوم آن بود.

رفسنجانی در تعیین جانشین خمینی نقش اصلی را ایفا کرد که طی آن خامنەای جنایتکار را به رهبری رژیم رساند و خود نیز پست ریاست جمهوری را تصاحب کرد و هر دو با هم ایران و ملیت‌های محصور در این سرزمین را به سرنوشتی تاریک و مملو از کشتار و سرکوب و حبس و اعدام و آوارگی و... دچار ساخت.

رفسنجانی همچنین در سال‌های زمامداری خمینی، معاون فرمانده کل قوا بود که این بدان معناست که خمینی تمام اختیارات نظامی را به او داده بود تا جنگ با عراق را اداره کند، جنگی که ارمغانی جز ده‌ها هزار کشته و معلول و اسیر و مفقود شده چیز دیگری را برای ملیت‌های ایران در پی نداشت. در همان سال‌ها نیز بود که رفسنجانی با استفاده از نیروهای بسیج، سپاه، ارتش و کمیتەهای به اصطلاح انقلاب و نیروهای اطلاعات و سازمان‌های نظامی و شبه‌نظامی دیگر رژیم که خمینی مسئولیتشان را به او واگذار کره بود، به تعقیب فرزندان مبارز و آزادیخواه ملیت‌های ایران می‌پرداخت و در این زمینه نیز پروندەای قطوراز جنایت و توحش از خود بجایی گذاشت. نام رفسنجانی در نزد آزادیخواهان و اکثریت مردمان جامعه یادآور شقاوت، بی‌رحمی، کشتار، یتیم کردن کودکان و بیوه کردن زنان و داغدار کردن مادران است.

رفسنجانی که پس از جنگ و به دنبال مرگ خمینی، هشت سال رئیس جمهور رژیم بود، علاوه بر کشتار و اعدام و سربه‌نیست کردن آزادیخواهان و حق‌طلبان در داخل کشور، کارنامه سیاه و قطوری در زمینه‌ی ترورهای خارج از کشور نیز داشت. در دوران وی واحدهای ویژه‌ی ترور در داخل سپاه پاسداران و سپاه قدس تشکیل شدند که از معروفترین ترورهای آنان می‌توان به ترور دکتر قاسملو و همراهانش در اتریش و بر سر میز به اصطلاح مذاکره را می‌توان برشمرد که شخص رفسنجانی مسئول اصلی توطئه بود. همچنین از ترور دکتر شرفکندی و یارانش در برلین آلمان نیز باید یاد کرد که بعدها دادگاه آلمان، هاشمی رفسنجانی را به عنوان یکی از آمران اصلی ترور معرفی نمود. عملیات تروریستی علیه مرکز یهودیان در آرژانتین از دیگر پرونده‌های رفسنجانی است که هنوز به فرجامی نرسیده و دستور بازداشت و دستگیری وی در این رابطه نیز صادر شده است.

برگ دیگری از کارنامه‌ی سیاه رفسنجانی عبارتست از تاراج سرمایه‌های کشور تحت پوشش سازندگی که پس از جنگ ایران و عراق یک باند مافیایی مخوف را بنیان گذاشت و تمامی سرمایه‌های کشور را چه آن زمان و چه در حال حاضر بلعیده و رنج و فلاکت مردم ناشی از همین غارتگری‌هاست که رفسنجانی، خامنه‌ای و سایر سران رژیم مرتکب می‌شوند. رفسنجانی در این میان، نقش راهنمای آنان را در امر یادگیری غارت و چپاول ایفا می‌نمود. در دوران ریاست جمهوری وی بود که سپاه پاسداران و اطلاعات اجازه یافتند که تحت لوای کار اقتصادی و از این طریق، هم سرمایه‌های کشور را چپاول کنند و هم تحت پوشش شرکت‌ها و مؤسسات اقتصادی، به اقدامات تروریستی بپردازند.

رفسنجانی از ستون‌های عمده و مهم جمهوری اسلامی بود که در مقاطع حساسی همچون دوران پس از حکم دادگاه دادگاه میکونوس یا پس از تحریم‌های بین‌المللی شدید علیه رژیم در رابطه با پرونده‌ی هسته‌ای آن، راه فریبکاری و نیرنگ را به سران رژیم نشان داد تا در پس نقاب‌هایی همچون گفتگوی تمدن‌ها یا دولت تدبیر، به جهانیان بگویند که در درون رژیم یک خط‌ مشی پراگماتیست و میانه‌رو وجود دارد و بدین گونه دریچه‌ای برای نجات رژیم از تنگناها بگشایند و در حقیقت، سکاندار رژیم در عبور از تنگناها بود تا بر عمر رژیم جنایت‌پیشه‌ی جمهوری اسلامی بیفزاید.

بدون تردید در این بیانیه نمی‌توان تمامی کارنامه‌ی مالامال از جنایت، ریا و فریبکاری و اقدامات ضد بشری رفسنجانی را برشمرد، لیکن می‌توانیم اشاره‌ای مختصر به نقش رفسنجانی در تشکیل دادگاه‌های به اصطلاح انقلاب که ده‌ها هزار نفر را اعدام نمودند، نقش رفسنجانی در شورایی پنج‌نفره که پس از جنگ ایران و عراق کشور را اداره می‌کردند، لیکن نخستین کار آنان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ٦٧ بود، نقش رفسنجانی در اشاعه‌ی مواد مخدر در میان ملیت‌های تحت ستم و به ویژه در کردستان، غارت آثار تاریخی و زیرخاکی، تشکیل ارگان‌های نظامی و اطلاعاتی موازی که به طور خودسرانه اقدام به بازداشت و کشتار مردم می‌کنند، قتل‌های زنجیره‌ای و ده‌ها مورد دیگر داشته باشیم که در تمامی آنها مغز پوسیده‌ی رفسنجانی، طراح جنایت‌ها بود.

آنچه که در پایان بایستی مورد اشاره قرار گیرد، نقش رفسنجانی در حفظ رژیم جمهوری اسلامی است. گرچه اختلاف عمیق بر سر سهمشان از تاراج سرمایه‌های کشور و کنترل منابع قدرت میان رفسنجانی و خامنه‌ای بروز نمود و در ارگان‌های مختلف رژیم بازتاب یافت، لیکن همواره بقای رژیم برای آنان یک نقطه‌ی اشتراک بود و همین امر بود که رفسنجانی را وادار می‌کرد با وجود این که همچنان از قدرت اقتصادی و اطلاعاتی فراوانی برخوردار بود و نیروی شبه‌نظامی خاص خود را نیز دارا بود، با این حال، خامنه‌ای بخش عظیمی از قدرتش را از وی سلب نموده و حتی پسر و دخترش را که در تاراج ثروت‌های کشور همدست پدرشان بودند، به زندان انداخته بود، لیکن علیرغم تمامی اینها، باز هم رفسنجانی برای بقای رژیم جمهوری اسلامی همان گونه که خامنه‌ای در پیامش اشاره نموده است، علاقه‌ی منحصر بفردی به وی داشت. در واقع، رفسنجانی ستونی بود که چنان تندروی‌ و استبداد خامنه‌ای را توجیه می‌کرد که جهانیان تصور کنند می‌توان به تعامل با جمهوری اسلامی روی آورد! مرگ رفسنجانی شاید این ابزار مهم فریبکاری و ریا را از جمهوری اسلامی سلب نماید و ماهیت حقیقی جمهوری اسلامی یک بار دیگر برای جهانیان آشکار شود.

بدین ترتیب، اگر زندگانی رفسنجانی را ستونی برای بقای رژیم و تداوم جنایات آن در نظر بگیریم، نابودی این ستون نیز در آینده تأثیرات خاص خود را بر رژیم خواهد داشت. امیدواریم که سایر سران این این رژیم در یک دادگاه عادلانه‌ی مردمی مورد محاکمه قرار گیرند و پرونده‌ی تمامی جنایات آنان برای مردم رو شده و به سزای اعمال ضد بشری خویش برسند.

حزب دمکرات کردستان ایران
دفتر سیاسی

٢١ دیماه ١٣٩٥
١٠ ژانویە ٢٠١٧
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".