• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

راسان و شار

میلادی: ٢٢-٠١-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۵/١١/٠٣ - ١۶:٢٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
راسان و شار
کریم پرویزی

شهر در معنای عام خود و در واقع، زیستگاه روزانه و معمولی مردمان کردستان است که خاستگاه اصلی خیزش و "راسان" ملتمان است. در واقع شعله‌های قیام در "شاخ" زبانه می‌کشد و در "شار" توان و نیرو می‌گیرد و گسترش می‌یابد.

ملت کرد در "روژهلات" حضور مستمری در تجربیات متنوع سیاسی و مبارزه داشته‌اند و هر قشر و طبقه‌ای در توان و امکان خود در قیام رهایی بخش سرزمین‌شان حضور داشته و نقش ایفا کرده‌اند.

طی سال‌های برقراری جمهوری کردستان، حزب دمکرات از درون بافت شهری و با همت دلسوزان و عالمان ملتمان سر برآورد و شهرهای کردستان را به گونه‌ای مدرن وارد عرصەی قیام و خیزش کرد و به مانند پایگاه مهمی از قیام مدرن به ایفای نقش پرداخت که متاسفانه چندان به درازا نکشید.

در سال‌های قیام ملیت‌های ایران علیه نظام پهلوی نیز، کردستان به تمام معنا توانست نیروی اصلی خود را در درون شهر به خیابان‌ها بکشد، همچنین در دوران ظلم و جور و هجوم وحشیانه‌ی "پاسداران خمینی" این مردمان شهر و روستا بودند که با حضور خود در قیام، صفوف مبارزین را محکم‌تر کردند و کوچه و خیابان را به سنگر مقاومت و دفاع بدل کردند تا از این طریق بتوانند به حمایت از پیشمرگه بپردازند.

همین مردمان شهر و روستا بودند که بعدها –طی درگیری‌های پارتیزانی- به حمایت گسترده و راهنمایی نیروهای پیشمرگه در مراحل مختلف پرداختند.

بعد از توقف جنگ مسلحانه نیز، ‌شهرهای کردستان نقش اصلی و بنیادی را در حفظ اراده و روحیه‌ قیام و خیزش برعهده داشتند و به شیوه‌های مختلف و گوناگون از جمله تشکیل و حضور در انجمن‌های متعدد فرهنگی، مدنی و نیز راهپیمایی و تظاهرات ضد حکومتی اراده و توان توان ملی کردها در قیام برحقشان را نشان داده و موجب ترس دشمنان سرزمین‌مان شده‌اند.

در مرحله‌ی نوین قیام و طی "راسان روژهلات"، مبارزات نیروهای پیشمرگه و نقش کردهای مهاجر و مردمان شهر و روستاهای کردستان، نقشی هم‌ تراز و هماهنگ با هم خواهند داشت. به گونه‌ای که در این مرحله از مبارزەی رهایی بخش ملتمان، پیشمرگه سمبل مقاومت و نیروبخشی‌ست و "شار" خاستگاه خیزش و قیام و رودروشدن با دشمن است و کردهای مقیم خارج نیز حامی پیشمرگه و صدای "راسان" کردستان در دنیای خارج خواهند بود.

"شار" در این مقطع از مبارزه، که گامی نو و آزمونی جدیدی خواهد بود، تنها نقش حامی را ایفا نمی‌کند، بلکه باید مرحله به مرحله نقش اصلی در مبارزه را بر عهده بگیرد و به مرکز خیزش و مقاومت بدل شود.

شهر زیستگاه تمام اقشار جامعه‌ است و قیام ملی-دمکراتیک کردستان نیز نیازمند حضور همه آنهاست. به همین خاطر است که دشمن غاصب درصدد است تا "شاخ" و "شار" را از هم جدا کند و شاخ را به جزیره‌ای دورافتاده و جدا از واقعیت‌های جامعه تبدیل کند و نهایتاً بر شهر کنترل کامل پیدا کند.

"راسان روژهلات" خنثی کردن توطئه‌های دشمن غاصب است که قصد دارد شهر را به زانو درآورد و شاخ را به بند بکشد. رفتار انقلابی و هدفدار تمام اقشار و طبقات کردستان که با هدف شکستن سحر و طلسم دشمنان پیش برود تا بتوانند همانند ملتی با اراده و مقاوم که خواهان زندگی سرافرازانه‌ای هستند، نیاز اصلی این مقطع از قیام بر حق و روای ملتمان است که در این میان پیشمرگه به مانند سمبل و نماد مبارزه، ازخودگذشتگی و نیروبخشی می‌تواند حامی اصلی "شار" باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.