• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١۶ دسامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢۵ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی حزب: تا یک کرد زنده باشد، مبارزه‌ی ملت کرد زنده است

میلادی: ٠۶-٠٢-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۵/١١/١٨ - ١٠:٢٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی حزب: تا یک کرد زنده باشد، مبارزه‌ی ملت کرد زنده است
کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی دمکرات کردستان ایران طی مراسمی که به مناسبت دوم بهمن‌ماه، هفتاد و یکمین سالروز تأسیس جمهوری کردستان، در مقرهای کوهستانی نیروی ویژه‌ی حزب دمکرات واقع در مرزهای کردستان ایران و اقلیم کردستان عراق برگزار شده بود، سخنانی بدین مناسبت ایراد نمود.

متن کامل برگردان فارسی این سخنرانی در زیر می‌آید:

دوستان گرامی! درود بر شما


درودی ویژه بر پیشمرگه‌های نیروی ویژه‌ی حزب دمکرات کردستان ایران که در این منطقه‌ی کوهستانی از خاک کردستان، از موجودیت کردستان دفاع می‌کنند. درودی ویژه بر شما حضار گرامی! شما که از هر نقطه‌ی خاک کردستان و از نقاط مختلف جهان خود را به اینجا رسانده‌اید تا با پیام‌های جمهوری کردستان تجدید پیمان کنید. در اینجا گرد آمده‌ایم تا سالروز یک رویداد مهم تاریخی را جشن بگیریم. حضورتان در اینجا نشانه‌ی قدرشناسیتان است. نشانه‌ی اوج حرمت نهادن به تمامی کسانی است که روزگاری حامل پیامی شدند که پیشوای زنده‌یاد ٧١ سال پیش در جمهوری کردستان ابلاغ نمود و روزگاری حتی برای یک لحظه هم که شده، در راه این پیام مبارزه و فداکاری کردند و جان خود را بر سر آن از دست دادند.

ما اینجا هستیم. در چنین روزی به مناسبت دوم بهمن‌ماه، به مناسبت روزی که طی آن در شهر زیبا و انقلابی مهاباد، به دست پیشوای فرهیخته‌ی ملت کرد و بر اساس فکر و عمل پیشوای فرزانه‌ی ملتمان و از زبان وی، تأسیس جمهوری کردستان اعلام شد. در اینجا گرد هم آمده‌ایم تا یاد این جمهوری کبیر را گرامی بداریم. جمهوری‌ای که گرچه عمر آن کوتاه بود، لیکن کوتاه یا طولانی بودن عمر یک رویداد به اندازه‌ی خود آن رویداد مهم نیست. محتوای رویداد جمهوری کردستان بسی مهمتر از حکومت‌های ٥٠٠ ساله و ٦٠٠ ساله‌ایست که در پیرامون ما حکومت کرده‌اند و اهمیت آن به مراتب نیز بیشتر است، زیرا حکومت‌های بسیاری در اطراف ما بوده‌اند که صدها سال به درازا کشیده‌اند، لیکن نسبت به ملت خویش و ملت‌های پیرامون آن ستمکار بوده‌اند. لیکن ما به عنوان ملت کرد در تاریخ خویش جمهوری کردستان ایران را داریم که گرچه تنها ٣٣٠ روز به درازا کشید، لیکن یک به یک این ٣٣٠ روز سرشار است از محتوایی مهم، محتوایی انسانی، محتوایی سرشار از یک زندگی آزادانه و سعادتمندانه، یک زندگی برابر. جمهوری کردستان برای این تأسیس نشد که حقی از کسی سلب نماید یا حقی از کسی پایمال کند. جمهوری کردستان برای این تأسیس نشد که به کسی ظلم کند. جمهوری کردستان در برابر ستم ایستاد. در برابر ستم به پا خاست و در مقابله با ظلم و ستم پیرامون، ملتی را به گونه‌ای امروزی وارد عرصه‌ی تاریخ نمود.

ملت‌های بسیاری را دیده‌ایم که رویدادی را رقم زده، توأم با آن فاجعه آفریده‌اند. زمانی که وارد عرصه‌ی تاریخ شده‌اند، از آنان به عنوان خونریز و سفاک یاد شده است. زمانی که از حکومت‌های استبدادی، عشیره‌ای و قبیله‌ای سخن می‌گوییم که صدها هزار تن را کشتار نموده‌ و شهرها و روستاها را ویران کرده‌اند، درمی‌یابیم که تاریخ آنان مایه‌ی افتخار نیست.

ما با حکومتی مدرن و دمکراتیک پا به عرصه‌ی تاریخ نهادیم. چنین امری نیز به رهبری حزب دمکرات کردستان ایران صورت گرفت، حزبی امروزی که در راه آزادی و دمکراسی مبارزه کرده و اکنون نیز در راه همان پیام‌های مهم جمهوری کردستان مبارزه می‌کند.

حزب دمکرات کردستان ایران به درازای تاریخ خویش نشان داده است که در صف مقدم مبارزه و فداکاری ایستاده است. اعدام پیشوا قاضی محمد، رهبر جمهوری کردستان این حقیقت را اثبات می‌کند و این پیام را به ما می‌دهد که ما برای این نیامده‌ایم که مردم را استثمار کنیم. برای این نیامده‌ایم که دیگران را به کشتن دهیم و خود به هزینه‌ی خون و رنج و کشتار آنان زمامداری کنیم و ستمگری دیگری را بنیان نهیم. زمانی که پیشوای زنده‌یاد در کنار ملت خویش می‌ماند، می‌داند که نتیجه‌ی ماندن وی در شهر، اعدام خواهد بود، لیکن اعدام خویش را برمی‌گزیند تا برای همیشه در تاریخ ماندگار و جاودانه شود. زیرا همان گونه که خود ایشان فرموده است، آنان یک پیشوا را به دار آویختند، لیکن هزاران پیشوای دیگر از پی ایشان آمدند. حزب دمکرات کردستان ایران چنین حزبی است که رهبران آن در صف مقدم مبارزه و ازخودگذشتگی قرار دارند. ما به رهبران فرزانه‌ی خویش مباهات می‌کنیم، به پیشوای زنده‌یاد، به دکتر دکتر قاسملوی جاویدنام، به زنده‌یاد دکتر سعید، به چندین تن از اعضای کمیته‌ی مرکزی حزب دمکرات که در جبهه‌های فداکاری و مبارزه جان خویش را فدا نمودند، در زندان‌ها شکنجه شدند، در زندان‌ها و تحت شکنجه به شهادت رسیدند، در سنگر خیزش و مقاومت ایستادند و به شهادت رسیدند، می‌بالیم.

حزب دمکرات کردستان ایران از چنین فرهنگی برخوردار است و این فرهنگ نیز از دل ملتی به نام ملت کرد برخاسته است. ملتی که بر آن ستم روا داشته شده است، ملتی که زیر بار ظلم و ستم نمی‌رود و هرگز به زانو در نمی‌آید. سرود ملی ما کردها می‌گوید: ملت کرد زنده است و اینک نیز دوباره نشان می‌د‌هیم که ملت کرد زنده است. علیرغم تمامی این شعارها کلیه‌ی توطئه‌هایی که دشمنانمان علیه ما چیده‌اند و می‌خواهند به ما بگویند که ملت کرد نابود شده است، ملت کرد به زانو در آمده و تسلیم شده است، ما کردها در هر فرصتی که فراهم شده، به میدان آمده و به آنان می‌گوییم: "ای رقیب! ملت کرد همچنان زنده است". ملت کرد نمرده و نخواهد مرد و مبارزه‌ی ملت کرد همچنان زنده است. تا یک کرد زنده باشد، مبارزه‌ی ملت کرد زنده است. در راه دستیابی به حقوق ملت کرد، ما به عنوان حزب دمکرات کردستان ایران با برخورداری از فرهنگ جمهوری کردستان، با فرهنگی امروزی، با تعریفی امروزی، با دیدگاه‌ها و باورهایی امروزی پا به عرصه‌ی تاریخ نهاده‌ایم و بر آنیم که یک بار دیگر تاریخساز شویم. با نگاهی به پیرامون خویش درمی‌یابیم که ارمغان حکومت‌های سرکش استبدادی، افراط‌گرایان، تروریست‌ها و رژیم‌های واپسگرای منطقه تاکنون چه بوده است. کشتار، خونریزی، تاراج و چپاول، کشتار زنان و کودکان، خفه کردن اندیشه‌های آزادیخواهانه، هدایایی هستند که رژیم‌های استبدادی منطقه می‌خواهند برای مردم به ارمغان بیاورند.

به درازای بیش از ٣٧ سال استبداد، عناد و خیره‌سری جمهوری اسلامی علیه مردم در داخل ایران و علیه مردم کشورهای پیرامون، می‌بینیم که دستاورد آن تنها گسترش تروریسم و جنگ‌افروزی بوده و همواره خواستار تنش در منطقه بوده است، همواره خواستار آن بوده است که منطقه دستخوش جنگ و کشمکش باشد، زیرا همان گونه که خمینی می‌گفت، جنگ را موهبتی الهی می‌دانند. چرا جنگ را موهبتی الهی می‌دانند؟ زیرا افکار و عقایدشان امروزی نیست، زیرا نمی‌توانند در عصر حاضر زندگی کنند، زیرا برای مردم عصر کنونی چیزی در چنته ندارند. آنان صرفاً می‌خواهند در میان مردم و ملت‌ها جنگ و درگیری باشد، کشتار باشد تا آنان به بهانه‌ی جنگ و درگیری در منطقه، حکومت ظلمت‌پرستانه‌ی خویش را ادامه دهند. همان گونه که این روزها از زبان سران جمهوری اسلامی می‌شنویم، آنان در سوریه، لبنان و یمن برای بقای حکومت جمهوری اسلامی می‌جنگند. این به چه معناست؟ یعنی خاورمیانه‌ای که در آن صلح، عدالت و برابری برقرار باشد، خاورمیانه‌ای که در آن آزادی، تعالی انسان‌ها و همزیستی انسانی برقرار باشد، برای حکومت جمهوری اسلامی از هر سمی مهلک‌تر و کُشنده‌تر است، لذا آنان می‌خواهند عقاید و افکار واپسگرایانه‌ی خویش را در سرتاسر منطقه منتشر نمایند. ما کردها، ما به عنوان حزب دمکرات، ما رهروان جمهوری کردستان که ٧١ سال پیش از این با اندیشه‌ای دمکراتیک پا به عرصه‌ی تاریخ منطقه نهاد، مخالف چنین رژیمی هستیم، مخالف چنین طرز فکری هستیم. مخالفت ما صرفاً مخالفت با چهره‌ها و اشخاص به صورت فردی نیست، بلکه مخالف طرز فکری هستیم که جمهوری اسلامی به آن دامن می‌زند. مخالف دیدگاه‌هایی هستیم که از تهران و قم سرچشمه می‌گیرد و می‌خواهند آن را در سرتاسر جهان منتشر کنند. مخالفت ما با چنین رویکردهایی است و از همین روست که در مقابله با این ستمگری‌ها، از پای نمی‌نشینیم. ما به عنوان حزب دمکرات، به عنوان یک کرد آزادیخواه، همان گونه که همگان در تمامی بخش‌های کردستان به ویژه کردستان ایران استحضار دارند، فصل نوینی از مبارزه را آغاز نموده‌ایم، این مبارزه، امری منفک و مجزا از کل تاریخ ما نیست. مسأله‌ای نیست که قبلاً تجربه نشده باشد، بلکه جوانه زدنی دوباره و آموختن از تمامی تجاربی است که پیشتر اندوخته‌ایم و مبارزات خویش را ادامه می‌دهیم.

راسان روژهلات، خیزش ملتی است که ستم بر آن روا داشته شده و دشمنان می‌خواهند در صفوف آن تفرقه و پراکندگی ایجاد کنند. دشمنان می‌خواهند جوانان این ملت همواره گرفتار بلای مواد مخدر باشند، می‌خواهند ملت کرد نوکر و زیردست و مطیع یک حاکمیت بیگانه باشد.

راسان روژهلات خیزش اراده‌ی ملی است. اراده‌ی یک ملت را با احتساب کم یا زیاد بودن هزینه‌هایش برآورد نمی‌کنند. اراده‌ی یک ملت، عبارتست از خواست یک ملت برای آن که موجودیت خویش را اثبات کند، تا به تمامی ملت‌های پیرامون خویش بگوید که نه از شما کمتر و نه از شما برتریم، ما به عنوان ملت کرد، ملتی هستیم که می‌خواهیم همسان و همتراز سایر ملل منطقه‌ی خاورمیانه زندگی کنیم، جویای آزادی هستیم، خواهان عدالتیم، برابری می‌خواهیم، نه تنها برای ملت کرد، بلکه برای سرتاسر منطقه. ما با نزاع دینی و فرقه‌ای مخالفیم، ما با جنگ میان ملت‌ها مخالفیم، ما مخالف جنگی تروریستی و خانمانسوز هستیم که می‌خواهد برای همیشه ما را در ورطه‌ی خونریزی و کشتار یکدیگر غرق کند. ما می‌خواهیم که خاورمیانه در آرامش و امنیت به سر ببرد، در سایه‌ی عدالت و برابری زندگی کند، لیکن تا زمانی که یک ملت دربند و تحت ستم باشد، امنیت، آرامش و عدالت در خاورمیانه تحقق نخواهد یافت. این میسر نیست که در خاورمیانه، حقوق یک ملت پایمال شود، ملیت آن آماج انواع تحقیرها قرار گیرد، کرامت آن به سُخره و اهانت گرفته شود، استثمار شود، کشتار شود، جوانان آن تحت شکنجه قرار گیرند، اعدام شوند و آنان نیز به خاطر امنیت و آرامش خاورمیانه دم فرو بندند و اعتراضی نکنند.

نمی‌شود که حکومتی همچون جمهوری اسلامی در منطقه باشد، در سرتاسر منطقه مداخله کند، نیروهای تروریستی را در سرتاسر منطقه پراکنده کند و در داخل نیز از هیچ ظلم و اجحافی علیه ملیت‌های ایران خودداری نورزد، آزادی‌ را خفه کند، استثمار حکمفرما باشد، فساد در منتها درجه‌ی خویش باشد، لیکن مردم ما به خاطر این که مبادا کاشانه‌ی ویران خاورمیانه، ایران و دیگر ملت‌ها از آنچه که هست ویرانتر شود، سکوت پیشه کنند. ما سکوت نخواهیم کرد. نشان داده‌ایم که زیر بار سکوت نخواهیم رفت، حتی اگر به بهای خون خودمان باشد. حزب دمکرات کردستان ایران، اعضای حزب، کادرها، پیشمرگان و اعضای رهبری حزب، این را بارها نشان داده‌اند و بیش از این ضرورتی به ذکر سند و مدرک نیست که پیشوای زنده‌یادمان در راه صیانت از ملتش در داخل شهر ماند و خود را فدا نمود تا مردمش هدف کشتار و قلع و قمع واقع نشوند. نیازی به سند و مدرکی بیش از این نیست که ما رهبری چون زنده‌یاد دکتر قاسملو را داریم که در راه آزادی ملتش مرفه‌ترین زندگی در خارج از کشور را رها کرد و به سنگرهای پیشمرگه پیوست، همان سنگرهایی که امروز خودتان شاهد هستید که با کمترین امکانات، لیکن با روحیه و عزمی راسخ استوار ایستاده‌اند. ما زنده‌یاد دکتر قاسملو را داریم که به این سنگرها بازگشته و مبارزه می‌کند و در راه آزادی ملتش، در راه یافتن دروازه‌ای برای زندگی آزادانه‌ی مردمش، در راه خاتمه دادن به روند کشتار و خونریزی با حاضر می‌شود که با درنده‌ترین رژیم معاصر بر سر میز گفتگو و دیالوگ بنشیند. می‌داند که این رژیم درنده است، می‌داند که رژیم اهل دیالوگ و گفتگو نیست، لیکن می‌خواهد به تاریخ ثابت کند که این راه را نیز آزمودیم، جمهوری اسلامی ایران هیچ راه دیگری را غیر از توسل به زبان زور و فشار و تهدید برنمی‌تابد. ضرورتی به ذکر نمونه‌ی دیگری نداریم، همانند زنده‌یاد دکتر سعید شرفکندی و سایر اعضای رهبری حزبمان که در سنگر مبارزه به شهادت رسیدند، همان گونه که امسال نیز در جریان راسان روژهلات، کادرها و پیشمرگان ما در عمق خاک کردستان ایران حضور یافتند، در میان مردم خویش کوره‌ی مبارزه را برافروختند و با حماسه‌آفرینی‌هایشان در سرتاسر کردستان، از سلماس و موکریان و اشنویه تا کوسالان و دیگر مناطق، نشان دادند که ما در این راه از پای نخواهیم نشست.

دشمنان ما باید بدانند که ملت کرد از پای نخواهد نشست، این ملت بر هیچ ملتی ستم نخواهد کرد، حقوق هیچ کس را پایمال نخواهد کرد. ما کردها، ما به عنوان حزب دمکرات، ما پیشمرگه‌های دمکرات در مقابل درنده‌ترین دیکتاتورهای زمانه نیز از پای نخواهیم نشست. ما با خون خویش، با اراده‌ی خویش نشان خواهیم داد که با کمترین امکانات پیشمرگه، رویاروی درنده‌ترین رژیم ستمکار منطقه خواهیم ایستاد و آن را به زانو در می‌آوریم و به لرزه می‌اندازیم، همچنان که تاکنون نیز به لرزه انداخته‌ایم.

ما در اینجا گرد آمده‌ایم تا دوباره با این پیام‌ها آشنا شویم، که آشنا نیز هستیم لیکن دوباره آنها را به یاد بیاوریم، دوباره پیمان ببندیم و جشن بگیریم. ما کردها یاد نگرفته‌ایم که ماتم بگیریم و زانوی استیصال و اندوه به بغل بگیریم، اندوهبار باشیم. ما کردها، ما پیشمرگه‌های دمکرات جشن می‌گیریم. جشن می‌گیریم تا به دشمنانمان بگوییم اهل شکست و زانو زدن نیستیم و مبارزاتمان استمرار خواهد یافت. امروز روزی تاریخی است که ما کردها موجودیت خویش را در آن به اثبات رساندیم و باز هم به اثبات خواهیم رساند.

با آرزوی اثبات مجدد موجودیت ملیمان
پایدار باشید
خجسته باد دوم بهمن‌ماه
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٤ در این شمارە می‌خوانید:

ــ اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
ــ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
ــ زلزله، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانه‌ای برای به چپاول
ــ برج بابل
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.