• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠٢ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

بیانیه‌ی دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران در رابطه با درگذشت نابهنگام کاک عبدالرضا کریمی

میلادی: ١۴-٠٢-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۵/١١/٢۶ - ١١:١٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
بیانیه‌ی دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران در رابطه با درگذشت نابهنگام کاک عبدالرضا کریمی
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران در رابطه با درگذشت نابهنگام کاک عبدالرضا کریمی، مبارز باسابقه و از چهره‌های خوشنام و شناخته‌شده‌ی حزب دمکرات کردستان ایران بیانیه‌ای صادر نمود.

متن این بیانیه بدین شرح است:

با نهایت تأسف و تأثر فراوان به اطلاع می‌رسانیم که روز دوشنبه ٢٥ بهمن‌ماه ١٣٩٥ خورشیدی برابر با ١٣ فوریه‌ی ٢٠١٧ میلادی، عبدالرضا کریمی، مبارز باسابقه و کادر برجسته‌ی حزب دمکرات کردستان ایران پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری، در شهر "هایدلبرگ" واقع در ایالت "بادن بادن" آلمان دیده از جهان فرو بست و برای همیشه با دوستان و بستگانش وداع ابدی نمود و ادامه‌ی مبارزه در راه آزادی و رهایی ملت کرد را به دوستان و همسنگرانش سپرد.

رفیق عبدالرضا کریمی فرزند "محمد علی" در سال ١٣٢٠ خورشیدی در شهر کرماشان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را تا سطح دیپلم در استان کرماشان به پایان رساند و پس از آن برای ادامه‌ی تحصیل به اصفهان رفت و موفق به دریافت مدرک کارشناسی تاریخ گردید.

سپس در شهر مریوان به شغل دبیری و آموزگاری روی آورد. ایشان در کنار انجام وظایف خود به عنوان یک معلم، نقش ارزنده‌ای در روشنگری و تنویر افکار مردم و دانش‌آموزانش و آشنا ساختن هرچه بیشتر آنان با حقوق و آزادی‌هایشان و مبارزه علیه رژیم سلطنتی ایفا نمود و علناً درگیر کار و فعالیت سیاسی شد.

ایشان فعالیت سیاسی خود را ابتدا در صفوف سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران آغاز کرد. پس از انشعاب در این سازمان، کاک عبدالرضا کریمی مسئولیت شاخه‌ی کردستان بخش اقلیت این سازمان را به عهده گرفت و همزمان نیز در گسترش و نشر افکار و اندیشه‌های ملی کرد نقش چشمگیری ایفا نمود تا اینکه سرانجام در سال ١٣٦١ خورشیدی به صف مبارزان حزب دمکرات کردستان ایران پیوست و به عنوان عضو هیأت اجرایی کمیته‌ی حزب در مناطق هورامان و جوانرود انجام وظیفه نمود.

سپس به عنوان یکی از بنیانگذاران کمیته‌ی حزب در منطقه‌ی دالاهو نقش چشمگیری ایفا نمود.

به علت همین فعالیت‌ها و زحمات مجدانه‌ی رفیق عبدالرضا کریمی بود که در سال ١٣٧٩ خورشیدی به عنوان مشاور کمیته‌ی مرکزی حزب انتخاب گردید. رفیق عبدالرضا کریمی بعدها به علت وخامت وضع جسمانی با موافقت حزب در خارج از میهن و در کشور آلمان به ادامه‌ی زندگی و فعالیت‌هایش پرداخت و به عنوان نماینده‌ی بخش روابط خارجی حزب و مشاور دبیرکل در رابطه با اپوزیسیون ایرانی مشغول به انجام وظیفه گردید و در اغلب مجامع و محافل اپوزیسیون ایرانی شرکت داشت و سیاست‌ها و مواضع حزب را بیان می‌نمود.

علاوه بر این، عبدالرضا کریمی در زمینه‌ی کار رسانه‌ای و به ویژه در برنامه‌های تلویزیون تیشک با لهجه‌ی کردی کلهری و زبان فارسی، منشأ خدمات ارزنده‌ای بود.

رفیق عبدالرضا کریمی، فرزند یکی از خانواده‌های مبارز و سرشناس کرماشان بود که پدر و عموهای ایشان در مبارزات دوران مشروطیت نقش مؤثری ایفا نمودند، از همین رو، رفیق عبدالرضا کریمی علاوه بر مبارزات و فعالیت‌های سیاسی خویش، به عنوان سیمایی شناخته‌شده از یک خانواده‌ی سرشناس کرماشان و ادامه‌دهنده‌ی راه و خط مشی سیاسی این خانواده در کرماشان نگریسته می‌شد.

درگذشت رفیق مبارز عبدالرضا کریمی معروف به "کاک ابو" برای تمامی مبارزان حزب دمکرات کردستان ایران موجب تأسف و تأثر فراوان و برای جنبش دمکراسیخواهی و حق‌طلبی کلیه‌ی ملیت‌های ایران به ویژه ملت کرد، ضایعه‌ای عظیم بود.

دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران ضمن ابراز تأسف به مناسبت از دست دادن این مبارز خوشنام حزب و ملتمان، مراتب همدردی خویش را به تمامی دوستان، همسنگران و خانواده‌ی میهندوست کاک عبدالرضا کریمی و مردم منطقه‌ی کرماشان ابراز نموده و خود را در غم و اندوه آنان سهیم می‌داند.

هزاران درود بر روان پاک کاک عبدالرضا کریمی و تمامی شهیدان کردستان. راه آزادیخواهیشان مستدام و پررهرو باد.

حزب دمکرات کردستان ایران
دفتر سیاسی

٢٥ بهمن ١٣٩٥ خورشیدی
١٣ فوریه‌ی ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.