• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠١ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

بیانیه‌ی دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران در رابطه با درگذشت نابهنگام کاک عبدالرضا کریمی

میلادی: ١۴-٠٢-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۵/١١/٢۶ - ١١:١٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
بیانیه‌ی دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران در رابطه با درگذشت نابهنگام کاک عبدالرضا کریمی
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران در رابطه با درگذشت نابهنگام کاک عبدالرضا کریمی، مبارز باسابقه و از چهره‌های خوشنام و شناخته‌شده‌ی حزب دمکرات کردستان ایران بیانیه‌ای صادر نمود.

متن این بیانیه بدین شرح است:

با نهایت تأسف و تأثر فراوان به اطلاع می‌رسانیم که روز دوشنبه ٢٥ بهمن‌ماه ١٣٩٥ خورشیدی برابر با ١٣ فوریه‌ی ٢٠١٧ میلادی، عبدالرضا کریمی، مبارز باسابقه و کادر برجسته‌ی حزب دمکرات کردستان ایران پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری، در شهر "هایدلبرگ" واقع در ایالت "بادن بادن" آلمان دیده از جهان فرو بست و برای همیشه با دوستان و بستگانش وداع ابدی نمود و ادامه‌ی مبارزه در راه آزادی و رهایی ملت کرد را به دوستان و همسنگرانش سپرد.

رفیق عبدالرضا کریمی فرزند "محمد علی" در سال ١٣٢٠ خورشیدی در شهر کرماشان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را تا سطح دیپلم در استان کرماشان به پایان رساند و پس از آن برای ادامه‌ی تحصیل به اصفهان رفت و موفق به دریافت مدرک کارشناسی تاریخ گردید.

سپس در شهر مریوان به شغل دبیری و آموزگاری روی آورد. ایشان در کنار انجام وظایف خود به عنوان یک معلم، نقش ارزنده‌ای در روشنگری و تنویر افکار مردم و دانش‌آموزانش و آشنا ساختن هرچه بیشتر آنان با حقوق و آزادی‌هایشان و مبارزه علیه رژیم سلطنتی ایفا نمود و علناً درگیر کار و فعالیت سیاسی شد.

ایشان فعالیت سیاسی خود را ابتدا در صفوف سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران آغاز کرد. پس از انشعاب در این سازمان، کاک عبدالرضا کریمی مسئولیت شاخه‌ی کردستان بخش اقلیت این سازمان را به عهده گرفت و همزمان نیز در گسترش و نشر افکار و اندیشه‌های ملی کرد نقش چشمگیری ایفا نمود تا اینکه سرانجام در سال ١٣٦١ خورشیدی به صف مبارزان حزب دمکرات کردستان ایران پیوست و به عنوان عضو هیأت اجرایی کمیته‌ی حزب در مناطق هورامان و جوانرود انجام وظیفه نمود.

سپس به عنوان یکی از بنیانگذاران کمیته‌ی حزب در منطقه‌ی دالاهو نقش چشمگیری ایفا نمود.

به علت همین فعالیت‌ها و زحمات مجدانه‌ی رفیق عبدالرضا کریمی بود که در سال ١٣٧٩ خورشیدی به عنوان مشاور کمیته‌ی مرکزی حزب انتخاب گردید. رفیق عبدالرضا کریمی بعدها به علت وخامت وضع جسمانی با موافقت حزب در خارج از میهن و در کشور آلمان به ادامه‌ی زندگی و فعالیت‌هایش پرداخت و به عنوان نماینده‌ی بخش روابط خارجی حزب و مشاور دبیرکل در رابطه با اپوزیسیون ایرانی مشغول به انجام وظیفه گردید و در اغلب مجامع و محافل اپوزیسیون ایرانی شرکت داشت و سیاست‌ها و مواضع حزب را بیان می‌نمود.

علاوه بر این، عبدالرضا کریمی در زمینه‌ی کار رسانه‌ای و به ویژه در برنامه‌های تلویزیون تیشک با لهجه‌ی کردی کلهری و زبان فارسی، منشأ خدمات ارزنده‌ای بود.

رفیق عبدالرضا کریمی، فرزند یکی از خانواده‌های مبارز و سرشناس کرماشان بود که پدر و عموهای ایشان در مبارزات دوران مشروطیت نقش مؤثری ایفا نمودند، از همین رو، رفیق عبدالرضا کریمی علاوه بر مبارزات و فعالیت‌های سیاسی خویش، به عنوان سیمایی شناخته‌شده از یک خانواده‌ی سرشناس کرماشان و ادامه‌دهنده‌ی راه و خط مشی سیاسی این خانواده در کرماشان نگریسته می‌شد.

درگذشت رفیق مبارز عبدالرضا کریمی معروف به "کاک ابو" برای تمامی مبارزان حزب دمکرات کردستان ایران موجب تأسف و تأثر فراوان و برای جنبش دمکراسیخواهی و حق‌طلبی کلیه‌ی ملیت‌های ایران به ویژه ملت کرد، ضایعه‌ای عظیم بود.

دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران ضمن ابراز تأسف به مناسبت از دست دادن این مبارز خوشنام حزب و ملتمان، مراتب همدردی خویش را به تمامی دوستان، همسنگران و خانواده‌ی میهندوست کاک عبدالرضا کریمی و مردم منطقه‌ی کرماشان ابراز نموده و خود را در غم و اندوه آنان سهیم می‌داند.

هزاران درود بر روان پاک کاک عبدالرضا کریمی و تمامی شهیدان کردستان. راه آزادیخواهیشان مستدام و پررهرو باد.

حزب دمکرات کردستان ایران
دفتر سیاسی

٢٥ بهمن ١٣٩٥ خورشیدی
١٣ فوریه‌ی ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.