• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٣٠ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

بیانیه‌ی مشترک حزب دمکرات و کومله به مناسبت روز جهانی زبان مادری

میلادی: ١۶-٠٢-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۵/١١/٢٨ - ١٠:۵۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
بیانیه‌ی مشترک حزب دمکرات و کومله به مناسبت روز جهانی زبان مادری
کوردستان میدیا: حزب دمکرات کردستان ایران و حزب کومله کردستان ایران به مناسبت روز جهانی زبان مادری، بیانیه‌ی مشترکی منتشر کردند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بیانیه‌ی مشترک به مناسبت روز جهانی زبان مادری
مردم حق‌طلب کردستان!
اقشار و طبقات آزادیخواه و فرزندان میهن‌دوست کردستان!


روز سه‌شنبه سوم اسفندماه ١٣٩٥ خورشیدی برابر با ٢١ فوریه هرسال به عنوان "روز جهانی زبان مادری" نامگذاری شده و در میان ملت‌های جهان به شیوه‌های گوناگون از آن یاد می‌شود.

پس از آن که به پیشنهاد کشور بنگلادش، مؤسسه‌ی آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) این روز را به عنوان روز جهانی زبان مادری تصویب نمود، در چندین سند بین‌المللی نیز این مسأله مورد تأکید قرار گرفت، از جمله: "اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر، مصوبه‌ی میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، کنوانسیون رفع تبعیض در نظام آموزش و پرورش، کنوانسیون حقوق کودکان، کنوانسیون بین‌المللی رفع هر گونه تبعیض نژادی، اعلامیه‌ی حقوق اقلیت‌های مذهبی، ملی، اتنیکی و زبانی و اعلامیه‌ی جهانی حقوق زبانی. انسان موجودی هویتخواه است و در این میان زبان از جایگاهی ویژه برخوردار است. زبان پررنگترین تجلی هویت انسان است. انسان از طریق زبان، به زندگی و هویت خویش و پیرامونش معنا می‌بخشد. زبان مادری نه تنها زبان سخن گفتن، بلکه زبان عاطفه، زبان احساس و اندیشیدن انسان‌هاست.
ایران از لحاظ ترکیب زبانی، ملی، دینی و فرهنگی کشوری متنوع و کثیرالمله است. به رسمیت نشناختن حق تحصیل به زبان مادری برای تمامی این ملیت‌ها، از جنبههای روانی، آموزشی، فرهنگی و زبانی آسیب‌هایی را در پی داشته است. از همین رو، تحلیل و خوانش ایدئولوژیک و سیاسی از جانب زمامداران، این حق را به سمت و سوی دیگری سوق داده است. نظام‌های شوینیستی هویت خویش را با زبان فرادست عجین نموده و از آن به عنوان ابزاری برای سرکوب و به حاشیه راندن زبان سایر ملیت‌ها استفاده کرده‌اند، یعنی حکومت سلطه‌ی خویش را از این طریق تحمیل نموده است.

زمامداران در رابطه با حقوق زبانی و سایر حقوق گروه‌های مختلف در ایران، به توجیهاتی متوسل می‌شوند که اساساً تحریف واقعیت مسائل و مشکلات است. به عنوان مثال، به کار بردن اصطلاحاتی همچون اقلیت و خرده‌فرهنگ. کاملاً واضح است که مجموع اقلیت‌ها (ملیت‌های تحت ستم) اکثریت ساکنان این کشور را تشکیل می‌دهند در حالی که از کمترین حقوق خویش محروم می‌باشند. این مفاهیم مبتنی بر تبعیض و به رسمت نشناختن تفاوت‌ها و انکار حقوق طبیعی و سیاسی تمامی گروه‌های ملی، زبانی و دینی این کشور هستند. این امر نیز مستقیماً در راستای سرکوبی سیستماتیک قرار می‌گیرد که جنبه‌ای قانونی به آن داده شده است.

از دیدگاه زمامداران، زبان مادری نیز تهدیدی علیه منافع ملی، تمامیت ارضی و همزمان نیز مقدمه و بهانه‌ای برای جدایی و استقلال‌طلبی است. از همین رو، بر آنند که این مفاهیم رسمی بایستی ارکان اساسی "هویت اصیل" ایرانی باشند.

حامیان سیاست تک‌زبانی عبارتند از شخصیت‌ها، جریانات و گروه‌هایی که یگانه نقطه‌ی اشتراک آنان شاید همان ضرورت حفظ جایگاه انحصارگرایانه‌ی زبان ملت فرادست باشد. این در حالیست که همین عامل باعث تحقیر و خوار شمردن دانش، ادبیات و فرهنگ سایر ملیت‌ها شده و برای بی‌ارزش کردن و ذوب آنان چنین سیاستی را در پیش گرفته‌اند. در واقع این بنیان فکری، سیاسی و ایدئولوژیک زمامداران ایران و جریانات خارج از قدرت وابسته به آنان و همفکرانشان در طول تاریخ تاکنون بوده است.

این گونه رویکردها و سیاست‌ها، عملاً ضربه‌ی مهلکی بر بافت متکثر و رنگارنگ ایران وارد آورده و خطر نابودی و به حاشیه رانده شدن هویت ملی سایر ملیت‌ها را به دنبال داشته است. لیکن ناتوانی و ضعف ساختاری نظام سیاسی در پیشبرد روند یکسان‌سازی و آسیمیلاسیون فرهنگی و زبانی، عامل این عدم موفقیت بوده است.

این ادعا که به رسمیت شناختن زبان‌های غیرفارسی سبب تقویت میل به جدایی در میان ملیت‌های غیرفارس خواهد شد، بیشتر تحت تأثیر "تئوری توطئه" و ماهیت اقتدارگرایانه‌ی حکومت و زمامداران بوده است.

بدیهی است که تحمیل زبانی خاص در راستای قلع و قمع زبان‌ها قرار داشته و نوعی سرکوب سیستماتیک تمام عیار به شمار می‌رود. در حالی که هم اکنون ده‌ها کشور با بیش از یک زبان رسمی در جهان وجود دارند، نظام آموزش و پرورش آنان چند زبانه بوده و اغلب آنها دارای یک نظام سیاسی باثبات و دمکراتیک هستند، از جمله کانادا، بلژیک و اسپانیا.

ما نیز به عنوان ملت کرد و ملتی برخوردار از فرهنگ و مدنیت، در گذشته و حتی هم‌اینک نیز که زبان و فرهنگمان از ناحیه‌ی فرهنگ‌های حاکم و مسلط در معرض خطر امحا و نابودی قرار دارد، وظیفه‌ی میهنی تمامی آحاد ملت کرد می‌دانیم که مسأله‌ی زبان مادری و حفظ آن را جدی بگیرند و برای حفظ و رشد آن کوشا باشند. تلاش برای حفظ و رشد زبان مادری، مسئولیت و وظیفه‌ای اخلاقی، انسانی و ملی برای هر فرد کرد است.

از همین رو، در آستانه‌ی روز جهانی زبان مادری، بر حق طبیعی، انسانی و زبانی خود تأکید می‌کنیم. درخواست ما از تمامی اقشار و طبقات جامعه‌ی کردستان، آموزگاران، دانش‌آموزان و فعالان فرهنگی و مدنی این است که به هر نحو ممکن، فریاد حق‌طلبی خویش را سر داده و عملاً از حق، ارزش‌ و سرمایه‌ای ملی که همانا زبان مادریست، دفاع کنند.

حزب دمکرات کردستان ایران
حزب کومله‌ی کردستان ایران

٢٠ بهمن ١٣٩٥ خورشیدی
٨ فوریه‌ی ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.