• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٨ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

بیانیه‌ی مشترک حزب دمکرات و کومله به مناسبت روز جهانی زبان مادری

میلادی: ١۶-٠٢-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۵/١١/٢٨ - ١٠:۵۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
بیانیه‌ی مشترک حزب دمکرات و کومله به مناسبت روز جهانی زبان مادری
کوردستان میدیا: حزب دمکرات کردستان ایران و حزب کومله کردستان ایران به مناسبت روز جهانی زبان مادری، بیانیه‌ی مشترکی منتشر کردند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بیانیه‌ی مشترک به مناسبت روز جهانی زبان مادری
مردم حق‌طلب کردستان!
اقشار و طبقات آزادیخواه و فرزندان میهن‌دوست کردستان!


روز سه‌شنبه سوم اسفندماه ١٣٩٥ خورشیدی برابر با ٢١ فوریه هرسال به عنوان "روز جهانی زبان مادری" نامگذاری شده و در میان ملت‌های جهان به شیوه‌های گوناگون از آن یاد می‌شود.

پس از آن که به پیشنهاد کشور بنگلادش، مؤسسه‌ی آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) این روز را به عنوان روز جهانی زبان مادری تصویب نمود، در چندین سند بین‌المللی نیز این مسأله مورد تأکید قرار گرفت، از جمله: "اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر، مصوبه‌ی میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، کنوانسیون رفع تبعیض در نظام آموزش و پرورش، کنوانسیون حقوق کودکان، کنوانسیون بین‌المللی رفع هر گونه تبعیض نژادی، اعلامیه‌ی حقوق اقلیت‌های مذهبی، ملی، اتنیکی و زبانی و اعلامیه‌ی جهانی حقوق زبانی. انسان موجودی هویتخواه است و در این میان زبان از جایگاهی ویژه برخوردار است. زبان پررنگترین تجلی هویت انسان است. انسان از طریق زبان، به زندگی و هویت خویش و پیرامونش معنا می‌بخشد. زبان مادری نه تنها زبان سخن گفتن، بلکه زبان عاطفه، زبان احساس و اندیشیدن انسان‌هاست.
ایران از لحاظ ترکیب زبانی، ملی، دینی و فرهنگی کشوری متنوع و کثیرالمله است. به رسمیت نشناختن حق تحصیل به زبان مادری برای تمامی این ملیت‌ها، از جنبههای روانی، آموزشی، فرهنگی و زبانی آسیب‌هایی را در پی داشته است. از همین رو، تحلیل و خوانش ایدئولوژیک و سیاسی از جانب زمامداران، این حق را به سمت و سوی دیگری سوق داده است. نظام‌های شوینیستی هویت خویش را با زبان فرادست عجین نموده و از آن به عنوان ابزاری برای سرکوب و به حاشیه راندن زبان سایر ملیت‌ها استفاده کرده‌اند، یعنی حکومت سلطه‌ی خویش را از این طریق تحمیل نموده است.

زمامداران در رابطه با حقوق زبانی و سایر حقوق گروه‌های مختلف در ایران، به توجیهاتی متوسل می‌شوند که اساساً تحریف واقعیت مسائل و مشکلات است. به عنوان مثال، به کار بردن اصطلاحاتی همچون اقلیت و خرده‌فرهنگ. کاملاً واضح است که مجموع اقلیت‌ها (ملیت‌های تحت ستم) اکثریت ساکنان این کشور را تشکیل می‌دهند در حالی که از کمترین حقوق خویش محروم می‌باشند. این مفاهیم مبتنی بر تبعیض و به رسمت نشناختن تفاوت‌ها و انکار حقوق طبیعی و سیاسی تمامی گروه‌های ملی، زبانی و دینی این کشور هستند. این امر نیز مستقیماً در راستای سرکوبی سیستماتیک قرار می‌گیرد که جنبه‌ای قانونی به آن داده شده است.

از دیدگاه زمامداران، زبان مادری نیز تهدیدی علیه منافع ملی، تمامیت ارضی و همزمان نیز مقدمه و بهانه‌ای برای جدایی و استقلال‌طلبی است. از همین رو، بر آنند که این مفاهیم رسمی بایستی ارکان اساسی "هویت اصیل" ایرانی باشند.

حامیان سیاست تک‌زبانی عبارتند از شخصیت‌ها، جریانات و گروه‌هایی که یگانه نقطه‌ی اشتراک آنان شاید همان ضرورت حفظ جایگاه انحصارگرایانه‌ی زبان ملت فرادست باشد. این در حالیست که همین عامل باعث تحقیر و خوار شمردن دانش، ادبیات و فرهنگ سایر ملیت‌ها شده و برای بی‌ارزش کردن و ذوب آنان چنین سیاستی را در پیش گرفته‌اند. در واقع این بنیان فکری، سیاسی و ایدئولوژیک زمامداران ایران و جریانات خارج از قدرت وابسته به آنان و همفکرانشان در طول تاریخ تاکنون بوده است.

این گونه رویکردها و سیاست‌ها، عملاً ضربه‌ی مهلکی بر بافت متکثر و رنگارنگ ایران وارد آورده و خطر نابودی و به حاشیه رانده شدن هویت ملی سایر ملیت‌ها را به دنبال داشته است. لیکن ناتوانی و ضعف ساختاری نظام سیاسی در پیشبرد روند یکسان‌سازی و آسیمیلاسیون فرهنگی و زبانی، عامل این عدم موفقیت بوده است.

این ادعا که به رسمیت شناختن زبان‌های غیرفارسی سبب تقویت میل به جدایی در میان ملیت‌های غیرفارس خواهد شد، بیشتر تحت تأثیر "تئوری توطئه" و ماهیت اقتدارگرایانه‌ی حکومت و زمامداران بوده است.

بدیهی است که تحمیل زبانی خاص در راستای قلع و قمع زبان‌ها قرار داشته و نوعی سرکوب سیستماتیک تمام عیار به شمار می‌رود. در حالی که هم اکنون ده‌ها کشور با بیش از یک زبان رسمی در جهان وجود دارند، نظام آموزش و پرورش آنان چند زبانه بوده و اغلب آنها دارای یک نظام سیاسی باثبات و دمکراتیک هستند، از جمله کانادا، بلژیک و اسپانیا.

ما نیز به عنوان ملت کرد و ملتی برخوردار از فرهنگ و مدنیت، در گذشته و حتی هم‌اینک نیز که زبان و فرهنگمان از ناحیه‌ی فرهنگ‌های حاکم و مسلط در معرض خطر امحا و نابودی قرار دارد، وظیفه‌ی میهنی تمامی آحاد ملت کرد می‌دانیم که مسأله‌ی زبان مادری و حفظ آن را جدی بگیرند و برای حفظ و رشد آن کوشا باشند. تلاش برای حفظ و رشد زبان مادری، مسئولیت و وظیفه‌ای اخلاقی، انسانی و ملی برای هر فرد کرد است.

از همین رو، در آستانه‌ی روز جهانی زبان مادری، بر حق طبیعی، انسانی و زبانی خود تأکید می‌کنیم. درخواست ما از تمامی اقشار و طبقات جامعه‌ی کردستان، آموزگاران، دانش‌آموزان و فعالان فرهنگی و مدنی این است که به هر نحو ممکن، فریاد حق‌طلبی خویش را سر داده و عملاً از حق، ارزش‌ و سرمایه‌ای ملی که همانا زبان مادریست، دفاع کنند.

حزب دمکرات کردستان ایران
حزب کومله‌ی کردستان ایران

٢٠ بهمن ١٣٩٥ خورشیدی
٨ فوریه‌ی ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.