• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۵ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠۵ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

بیانیه‌ی مشترک حزب دمکرات و کومله به مناسبت روز جهانی زبان مادری

میلادی: ١۶-٠٢-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۵/١١/٢٨ - ١٠:۵۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
بیانیه‌ی مشترک حزب دمکرات و کومله به مناسبت روز جهانی زبان مادری
کوردستان میدیا: حزب دمکرات کردستان ایران و حزب کومله کردستان ایران به مناسبت روز جهانی زبان مادری، بیانیه‌ی مشترکی منتشر کردند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بیانیه‌ی مشترک به مناسبت روز جهانی زبان مادری
مردم حق‌طلب کردستان!
اقشار و طبقات آزادیخواه و فرزندان میهن‌دوست کردستان!


روز سه‌شنبه سوم اسفندماه ١٣٩٥ خورشیدی برابر با ٢١ فوریه هرسال به عنوان "روز جهانی زبان مادری" نامگذاری شده و در میان ملت‌های جهان به شیوه‌های گوناگون از آن یاد می‌شود.

پس از آن که به پیشنهاد کشور بنگلادش، مؤسسه‌ی آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) این روز را به عنوان روز جهانی زبان مادری تصویب نمود، در چندین سند بین‌المللی نیز این مسأله مورد تأکید قرار گرفت، از جمله: "اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر، مصوبه‌ی میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، کنوانسیون رفع تبعیض در نظام آموزش و پرورش، کنوانسیون حقوق کودکان، کنوانسیون بین‌المللی رفع هر گونه تبعیض نژادی، اعلامیه‌ی حقوق اقلیت‌های مذهبی، ملی، اتنیکی و زبانی و اعلامیه‌ی جهانی حقوق زبانی. انسان موجودی هویتخواه است و در این میان زبان از جایگاهی ویژه برخوردار است. زبان پررنگترین تجلی هویت انسان است. انسان از طریق زبان، به زندگی و هویت خویش و پیرامونش معنا می‌بخشد. زبان مادری نه تنها زبان سخن گفتن، بلکه زبان عاطفه، زبان احساس و اندیشیدن انسان‌هاست.
ایران از لحاظ ترکیب زبانی، ملی، دینی و فرهنگی کشوری متنوع و کثیرالمله است. به رسمیت نشناختن حق تحصیل به زبان مادری برای تمامی این ملیت‌ها، از جنبههای روانی، آموزشی، فرهنگی و زبانی آسیب‌هایی را در پی داشته است. از همین رو، تحلیل و خوانش ایدئولوژیک و سیاسی از جانب زمامداران، این حق را به سمت و سوی دیگری سوق داده است. نظام‌های شوینیستی هویت خویش را با زبان فرادست عجین نموده و از آن به عنوان ابزاری برای سرکوب و به حاشیه راندن زبان سایر ملیت‌ها استفاده کرده‌اند، یعنی حکومت سلطه‌ی خویش را از این طریق تحمیل نموده است.

زمامداران در رابطه با حقوق زبانی و سایر حقوق گروه‌های مختلف در ایران، به توجیهاتی متوسل می‌شوند که اساساً تحریف واقعیت مسائل و مشکلات است. به عنوان مثال، به کار بردن اصطلاحاتی همچون اقلیت و خرده‌فرهنگ. کاملاً واضح است که مجموع اقلیت‌ها (ملیت‌های تحت ستم) اکثریت ساکنان این کشور را تشکیل می‌دهند در حالی که از کمترین حقوق خویش محروم می‌باشند. این مفاهیم مبتنی بر تبعیض و به رسمت نشناختن تفاوت‌ها و انکار حقوق طبیعی و سیاسی تمامی گروه‌های ملی، زبانی و دینی این کشور هستند. این امر نیز مستقیماً در راستای سرکوبی سیستماتیک قرار می‌گیرد که جنبه‌ای قانونی به آن داده شده است.

از دیدگاه زمامداران، زبان مادری نیز تهدیدی علیه منافع ملی، تمامیت ارضی و همزمان نیز مقدمه و بهانه‌ای برای جدایی و استقلال‌طلبی است. از همین رو، بر آنند که این مفاهیم رسمی بایستی ارکان اساسی "هویت اصیل" ایرانی باشند.

حامیان سیاست تک‌زبانی عبارتند از شخصیت‌ها، جریانات و گروه‌هایی که یگانه نقطه‌ی اشتراک آنان شاید همان ضرورت حفظ جایگاه انحصارگرایانه‌ی زبان ملت فرادست باشد. این در حالیست که همین عامل باعث تحقیر و خوار شمردن دانش، ادبیات و فرهنگ سایر ملیت‌ها شده و برای بی‌ارزش کردن و ذوب آنان چنین سیاستی را در پیش گرفته‌اند. در واقع این بنیان فکری، سیاسی و ایدئولوژیک زمامداران ایران و جریانات خارج از قدرت وابسته به آنان و همفکرانشان در طول تاریخ تاکنون بوده است.

این گونه رویکردها و سیاست‌ها، عملاً ضربه‌ی مهلکی بر بافت متکثر و رنگارنگ ایران وارد آورده و خطر نابودی و به حاشیه رانده شدن هویت ملی سایر ملیت‌ها را به دنبال داشته است. لیکن ناتوانی و ضعف ساختاری نظام سیاسی در پیشبرد روند یکسان‌سازی و آسیمیلاسیون فرهنگی و زبانی، عامل این عدم موفقیت بوده است.

این ادعا که به رسمیت شناختن زبان‌های غیرفارسی سبب تقویت میل به جدایی در میان ملیت‌های غیرفارس خواهد شد، بیشتر تحت تأثیر "تئوری توطئه" و ماهیت اقتدارگرایانه‌ی حکومت و زمامداران بوده است.

بدیهی است که تحمیل زبانی خاص در راستای قلع و قمع زبان‌ها قرار داشته و نوعی سرکوب سیستماتیک تمام عیار به شمار می‌رود. در حالی که هم اکنون ده‌ها کشور با بیش از یک زبان رسمی در جهان وجود دارند، نظام آموزش و پرورش آنان چند زبانه بوده و اغلب آنها دارای یک نظام سیاسی باثبات و دمکراتیک هستند، از جمله کانادا، بلژیک و اسپانیا.

ما نیز به عنوان ملت کرد و ملتی برخوردار از فرهنگ و مدنیت، در گذشته و حتی هم‌اینک نیز که زبان و فرهنگمان از ناحیه‌ی فرهنگ‌های حاکم و مسلط در معرض خطر امحا و نابودی قرار دارد، وظیفه‌ی میهنی تمامی آحاد ملت کرد می‌دانیم که مسأله‌ی زبان مادری و حفظ آن را جدی بگیرند و برای حفظ و رشد آن کوشا باشند. تلاش برای حفظ و رشد زبان مادری، مسئولیت و وظیفه‌ای اخلاقی، انسانی و ملی برای هر فرد کرد است.

از همین رو، در آستانه‌ی روز جهانی زبان مادری، بر حق طبیعی، انسانی و زبانی خود تأکید می‌کنیم. درخواست ما از تمامی اقشار و طبقات جامعه‌ی کردستان، آموزگاران، دانش‌آموزان و فعالان فرهنگی و مدنی این است که به هر نحو ممکن، فریاد حق‌طلبی خویش را سر داده و عملاً از حق، ارزش‌ و سرمایه‌ای ملی که همانا زبان مادریست، دفاع کنند.

حزب دمکرات کردستان ایران
حزب کومله‌ی کردستان ایران

٢٠ بهمن ١٣٩٥ خورشیدی
٨ فوریه‌ی ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.