• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١۶ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٢۶ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

بیانیه‌ی دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران به مناسبت هفتادمین سالگرد شهادت پیشوا قاضی محمد

میلادی: ٠٣-٠۴-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠١/١۴ - ١۴:١٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
بیانیه‌ی دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران به مناسبت هفتادمین سالگرد شهادت پیشوا قاضی محمد
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران به مناسبت هفتادمین سالگرد شهادت پیشوا قاضی محمد، بیانیه‌ای منتشر نمود.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

روز دهم فروردین‌ماه امسال (١٣٩٦ خورشیدی) هفتاد از شهادت پیشوای ملت کرد و رئیس‌جمهوری کردستان پیشوا قاضی محمد سپری می‌شود، پیشوایی که بنیانگذار حزب دمکرات کردستان و مؤسس نخستین کیان کردی در شکل جمهوری در بخشی از خاک کردستان روژهلات بود، دو پدیده که در فرایند مبارزات ملت کرد برای نیل به آرمان‌هایش مهم و نقطه‌ی عطفی به سوی خیزش و مدرنیته در تاریخ ملت کرد بودند.
قاضی محمد فرزند قاضی علی، سال ١٢٧٩ خورشیدی برابر با ١٩٠٠ میلادی در شهر مهاباد در خانواده‌ای فرهنگ‌دوست و ملی‌گرا دیده به جهان گشود. در سن هفت سالگی تحصیلات خویش را آغاز نمود و رفته‌رفته مدارج تحصیلی را در زمینه‌ی علوم گوناگون طی نمود. در همان عنفوان جوانی علاوه بر زبان فارسی، با زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و روسی نیز آشنایی یافت. از همین رو پس از درگذشت پدرش، قاضی شهر مهاباد شد و در انجام این وظیفه به گونه‌ای عادلانه رفتار نمود که مورد اطمینان و اعتماد توده‌های مردم واقع گردید. این آوازه‌ی نیک زمانی فراگیرتر شد که ریاست اداره فرهنگ آن زمان و آموزش پرورش فعلی و اداره اوقاف را بر عهده گرفت و در اهمیت قائل شدن برای امور اجتماعی و تشویق مردم به دانش‌اندوزی و تحصیل علم و یادگیری با تمام توان خویش کوشید.

یکی از ویژگی‌های والای پیشوا، توانمندی اندیشه‌ی آزادیخواهی و میهندوستی و ملت‌باوری توأم با ترویج اندیشه‌ی رهایی ملت کرد و ارج نهادن ایشان به حقوق بشر بود. همین اعتقاد و باور وی را واداشت که به عضویت جمعیت "ژکاف" که در ٢٥ مردادماه ١٣٢١ خورشیدی تأسیس شده بود، درآید و آن را گسترش دهد و سه سال پس از تأسیس آن، در ٢٥ مردادماه سال ١٣٢٤ خورشیدی، بر بنیان مبانی تشکیلاتی این سازمان، حزب دمکرات کردستان را با عنوان و مضمونی مدرنتر و دمکراتیکتر پایه‌ریزی نمود. از همین جا و بر مبنای باورهای حزب دمکرات و با کوشش رهبری این حزب و با بهره بردن از فرصت تاریخی دوران جنگ جهانی دوم و شرایط ویژه‌ی حاکم بر بخشی از کردستان روژهلات، به سوی تحقق آرمان‌ ملت کرد و آرمان‌های خویش گام برداشت و در دوم بهمن‌ماه ١٣٢٤ خورشیدی تأسیس نخستین حکومت کردی را در شکل جمهوری اعلام کرد و به عنوان پیشوای ملت کرد و این جمهوری شناخته شد. از آن به بعد، نام‌های ژکاف، حزب دمکرات، جمهوری کردستان و پیشوا با یکدیگر عجین شدند.

دستاوردهای جمهوری کردستان برای ملت کرد، آن هم تنها ظرف مدت ١١ ماه عمر این جمهوری، چنان مهم و ارزشمند هستند که تاریخ ملت کرد و بشریت به آنها مباهات می‌کند و هنر و کارایی پیشوا قاضی محمد در تحقق آنها در جامعه‌‌ی هفتاد سال پیش کردستان نشان می‌دهد که چگونه توانسته است که امنیت و فضایی سرشار از تسامح و تساهل را در یک جامعه‌ی عشیره‌ای متنوع برقرار نماید و همگان را زیر پرچم کردستان و در راه آرمان ملت کرد گرد هم آورد.

جمهوری کردستان همچون یک حکومت دمکراتیک کردی در یک منطقه‌ی عقب نگه داشته شده‌ی آن روزگار، به دلیل ضدیت کشورهای منطقه با این جمهوری نوپا و رویارویی ابرقدرت‌های آن دوران در چهارچوب منافعشان، فرصت چندانی برای تداوم حیات نیافت و توطئه‌ی طراحی شده برای سرنگونی زودهنگام آن، بر اثر هجوم نظامی رژیم سلطنتی در ایران جامه‌ی عمل پوشید.

به دنبال از میان برداشتن جمهوری کردستان، پیشوا قاضی محمد، محمد حسین خان سیف قاضی و ابوالقاسم صدر قاضی در بامداد روز دهم فروردین ماه ١٣٢٦ خورشیدی، در میدان "چوارچرا"ی شهر مهاباد به دار آویخته شده و به شهادت رسیدند.

بعدها نیز جمع دیگری از مقامات جمهوری به دار آویخته شدند، البته پیش از این اعدام‌ها نیز شماری از دست‌اندرکاران حزب دمکرات و جمهوری کردستان زندانی شده بودند. بدین ترتیب، متأسفانه عمر جمهوری به پایان رسید، لیکن آنچه که از پیشوا و این جمهوری برای ملت کرد بر جای ماند، حزب دمکرات کردستان ایران و آرمان‌های جمهوری کردستان و سمبل‌‎های آن همانند سرود ملی "ای رقیب"، نام پیشمرگه و پرچم کردستان بود که امروز نه تنها در کردستان ایران، بلکه در تمامی بخش‌های کردستان سمبل ملت کرد به شمار می‌روند و تقدس آنان پایدار مانده است، به ویژه که پرچم این جمهوری رسماً در یکی از بخش‌های آزاد شده‌ی کردستان به اهتزاز درآمده و پیشمرگه با فداکاری و مقاومت خود در برابر اشغالگران و تروریست‌های دولتی و غیر دولتی نام و آوازه‌ای جهانی یافته و سرود "ای رقیب" در مناسبت‌های رسمی نواخته و اجرا می‌شود. حزب پیشوا نیز پس از هفتاد سال مبارزه و فداکاری در راه تحقق مجدد دستاوردهای جمهوری و تأمین حقوق و آزادی‌های ملت کرد، همچنان در حال تلاش و مبارزه‌ی پیگیر و مستمر در برابر رژیم تهران است، رژیمی که مخالف دمکراسی، حقوق بشر، حقوق ملی و برابری زن و مرد و مغایر با روح زمانه است. حزب ما در روند مبارزات خویش از تمامی متد‌های مشروع مبارزه بهره جسته و شیوه‌ی کنونی این مبارزه در "راسان روژهلات" متجلی شده است که طی دو سال اخیر در جهت به هم پیوستن مبارزات شاخ و شار مطرح شده و امید نوینی به توده‌های مردم در کردستان ایران بخشیده و روحیه و توان جدیدی در میان مبارزان دمکرات ایجاد نموده است.

از همین رو، حزب دمکرات کردستان ایران به عنوان یادگار پیشوا و مؤسس جمهوری کردستان، سرفرازانه در راه پیشوا گام برمی‌دارد و با دارا بودن ظرفیت تطبیق دادن خویش با زمانه و تحولات روز و برای تحقق اهداف جمهوری در حال مبارزه است. بدون تردید هزینه‌ی این مبارزه نیز هر اندازه که سنگین باشد، با فداکاری مبارزان و حتی از جان گذشتگی آنان پرداخت خواهد شد.

در هفتادمین سالگرد شهادت پیشوا قاضی محمد، در رابطه با اوضاع ملت کرد به طور کلی می‌توان گفت که مبارزات ملت کرد در تمامی بخش‌های کردستان به طور همزمان جریان دارد و ملت کرد به عنوان ملتی محروم از حقوق و آزادی‌هایش، در افکار عمومی جهانیان برخلاف آنچه که دشمنان همواره مبارزات آن را به طرزی ناروا و نادرست جلوه داده بودند، اینک درستی، دمکراتیک بودن، مسالمت‌جویی و تسامح و باورمندی مبارزات آن به حقوق بشر اثبات شده و با مبارزات خویش و ویژگی‌های انسانی آن موقعیت و جایگاه ویژه‌ای در افکار عمومی جهانیان یافته است.

در هفتادمین سالگرد به شهادت رساندن قاضی محمد، پیشوای ملت کرد و جمهوری کردستان، به عنوان حزب یادگار پیشوا، یک بار دیگر بر آرمان‌های ملیمان و لزوم تداوم مبارزه تا رسیدن به پیروزی نهایی تأکید نموده و به حمایت و مشارکت گسترده‌ی مبارزان ملت کرد و سیاست درست و فداکاری مبارزان دمکرات اتکا نموده و بدین گونه، مایه‌ی شادی و تسلی خاطر روح پاک پیشوا و تمامی شهیدان کردستان خواهیم شد.

روح پیشوای زنده‌یاد و تمامی شهیدان شاد و راهشان پر رهرو باد
موفقیت و دستیابی به اهداف ملت کرد و رهایی از سلطه و اشغالگری را برای سرزمینمان کردستان آرزو می‌کنیم.

حزب دمکرات کردستان ایران
دفتر سیاسی

٨ فروردین ماه ١٣٩٦ خورشیدی
٢٨ مارس ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.