• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٨ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٧ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

بیانیه‌ی دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران به مناسبت هفتادمین سالگرد شهادت پیشوا قاضی محمد

میلادی: ٠٣-٠۴-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠١/١۴ - ١۴:١٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
بیانیه‌ی دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران به مناسبت هفتادمین سالگرد شهادت پیشوا قاضی محمد
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران به مناسبت هفتادمین سالگرد شهادت پیشوا قاضی محمد، بیانیه‌ای منتشر نمود.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

روز دهم فروردین‌ماه امسال (١٣٩٦ خورشیدی) هفتاد از شهادت پیشوای ملت کرد و رئیس‌جمهوری کردستان پیشوا قاضی محمد سپری می‌شود، پیشوایی که بنیانگذار حزب دمکرات کردستان و مؤسس نخستین کیان کردی در شکل جمهوری در بخشی از خاک کردستان روژهلات بود، دو پدیده که در فرایند مبارزات ملت کرد برای نیل به آرمان‌هایش مهم و نقطه‌ی عطفی به سوی خیزش و مدرنیته در تاریخ ملت کرد بودند.
قاضی محمد فرزند قاضی علی، سال ١٢٧٩ خورشیدی برابر با ١٩٠٠ میلادی در شهر مهاباد در خانواده‌ای فرهنگ‌دوست و ملی‌گرا دیده به جهان گشود. در سن هفت سالگی تحصیلات خویش را آغاز نمود و رفته‌رفته مدارج تحصیلی را در زمینه‌ی علوم گوناگون طی نمود. در همان عنفوان جوانی علاوه بر زبان فارسی، با زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و روسی نیز آشنایی یافت. از همین رو پس از درگذشت پدرش، قاضی شهر مهاباد شد و در انجام این وظیفه به گونه‌ای عادلانه رفتار نمود که مورد اطمینان و اعتماد توده‌های مردم واقع گردید. این آوازه‌ی نیک زمانی فراگیرتر شد که ریاست اداره فرهنگ آن زمان و آموزش پرورش فعلی و اداره اوقاف را بر عهده گرفت و در اهمیت قائل شدن برای امور اجتماعی و تشویق مردم به دانش‌اندوزی و تحصیل علم و یادگیری با تمام توان خویش کوشید.

یکی از ویژگی‌های والای پیشوا، توانمندی اندیشه‌ی آزادیخواهی و میهندوستی و ملت‌باوری توأم با ترویج اندیشه‌ی رهایی ملت کرد و ارج نهادن ایشان به حقوق بشر بود. همین اعتقاد و باور وی را واداشت که به عضویت جمعیت "ژکاف" که در ٢٥ مردادماه ١٣٢١ خورشیدی تأسیس شده بود، درآید و آن را گسترش دهد و سه سال پس از تأسیس آن، در ٢٥ مردادماه سال ١٣٢٤ خورشیدی، بر بنیان مبانی تشکیلاتی این سازمان، حزب دمکرات کردستان را با عنوان و مضمونی مدرنتر و دمکراتیکتر پایه‌ریزی نمود. از همین جا و بر مبنای باورهای حزب دمکرات و با کوشش رهبری این حزب و با بهره بردن از فرصت تاریخی دوران جنگ جهانی دوم و شرایط ویژه‌ی حاکم بر بخشی از کردستان روژهلات، به سوی تحقق آرمان‌ ملت کرد و آرمان‌های خویش گام برداشت و در دوم بهمن‌ماه ١٣٢٤ خورشیدی تأسیس نخستین حکومت کردی را در شکل جمهوری اعلام کرد و به عنوان پیشوای ملت کرد و این جمهوری شناخته شد. از آن به بعد، نام‌های ژکاف، حزب دمکرات، جمهوری کردستان و پیشوا با یکدیگر عجین شدند.

دستاوردهای جمهوری کردستان برای ملت کرد، آن هم تنها ظرف مدت ١١ ماه عمر این جمهوری، چنان مهم و ارزشمند هستند که تاریخ ملت کرد و بشریت به آنها مباهات می‌کند و هنر و کارایی پیشوا قاضی محمد در تحقق آنها در جامعه‌‌ی هفتاد سال پیش کردستان نشان می‌دهد که چگونه توانسته است که امنیت و فضایی سرشار از تسامح و تساهل را در یک جامعه‌ی عشیره‌ای متنوع برقرار نماید و همگان را زیر پرچم کردستان و در راه آرمان ملت کرد گرد هم آورد.

جمهوری کردستان همچون یک حکومت دمکراتیک کردی در یک منطقه‌ی عقب نگه داشته شده‌ی آن روزگار، به دلیل ضدیت کشورهای منطقه با این جمهوری نوپا و رویارویی ابرقدرت‌های آن دوران در چهارچوب منافعشان، فرصت چندانی برای تداوم حیات نیافت و توطئه‌ی طراحی شده برای سرنگونی زودهنگام آن، بر اثر هجوم نظامی رژیم سلطنتی در ایران جامه‌ی عمل پوشید.

به دنبال از میان برداشتن جمهوری کردستان، پیشوا قاضی محمد، محمد حسین خان سیف قاضی و ابوالقاسم صدر قاضی در بامداد روز دهم فروردین ماه ١٣٢٦ خورشیدی، در میدان "چوارچرا"ی شهر مهاباد به دار آویخته شده و به شهادت رسیدند.

بعدها نیز جمع دیگری از مقامات جمهوری به دار آویخته شدند، البته پیش از این اعدام‌ها نیز شماری از دست‌اندرکاران حزب دمکرات و جمهوری کردستان زندانی شده بودند. بدین ترتیب، متأسفانه عمر جمهوری به پایان رسید، لیکن آنچه که از پیشوا و این جمهوری برای ملت کرد بر جای ماند، حزب دمکرات کردستان ایران و آرمان‌های جمهوری کردستان و سمبل‌‎های آن همانند سرود ملی "ای رقیب"، نام پیشمرگه و پرچم کردستان بود که امروز نه تنها در کردستان ایران، بلکه در تمامی بخش‌های کردستان سمبل ملت کرد به شمار می‌روند و تقدس آنان پایدار مانده است، به ویژه که پرچم این جمهوری رسماً در یکی از بخش‌های آزاد شده‌ی کردستان به اهتزاز درآمده و پیشمرگه با فداکاری و مقاومت خود در برابر اشغالگران و تروریست‌های دولتی و غیر دولتی نام و آوازه‌ای جهانی یافته و سرود "ای رقیب" در مناسبت‌های رسمی نواخته و اجرا می‌شود. حزب پیشوا نیز پس از هفتاد سال مبارزه و فداکاری در راه تحقق مجدد دستاوردهای جمهوری و تأمین حقوق و آزادی‌های ملت کرد، همچنان در حال تلاش و مبارزه‌ی پیگیر و مستمر در برابر رژیم تهران است، رژیمی که مخالف دمکراسی، حقوق بشر، حقوق ملی و برابری زن و مرد و مغایر با روح زمانه است. حزب ما در روند مبارزات خویش از تمامی متد‌های مشروع مبارزه بهره جسته و شیوه‌ی کنونی این مبارزه در "راسان روژهلات" متجلی شده است که طی دو سال اخیر در جهت به هم پیوستن مبارزات شاخ و شار مطرح شده و امید نوینی به توده‌های مردم در کردستان ایران بخشیده و روحیه و توان جدیدی در میان مبارزان دمکرات ایجاد نموده است.

از همین رو، حزب دمکرات کردستان ایران به عنوان یادگار پیشوا و مؤسس جمهوری کردستان، سرفرازانه در راه پیشوا گام برمی‌دارد و با دارا بودن ظرفیت تطبیق دادن خویش با زمانه و تحولات روز و برای تحقق اهداف جمهوری در حال مبارزه است. بدون تردید هزینه‌ی این مبارزه نیز هر اندازه که سنگین باشد، با فداکاری مبارزان و حتی از جان گذشتگی آنان پرداخت خواهد شد.

در هفتادمین سالگرد شهادت پیشوا قاضی محمد، در رابطه با اوضاع ملت کرد به طور کلی می‌توان گفت که مبارزات ملت کرد در تمامی بخش‌های کردستان به طور همزمان جریان دارد و ملت کرد به عنوان ملتی محروم از حقوق و آزادی‌هایش، در افکار عمومی جهانیان برخلاف آنچه که دشمنان همواره مبارزات آن را به طرزی ناروا و نادرست جلوه داده بودند، اینک درستی، دمکراتیک بودن، مسالمت‌جویی و تسامح و باورمندی مبارزات آن به حقوق بشر اثبات شده و با مبارزات خویش و ویژگی‌های انسانی آن موقعیت و جایگاه ویژه‌ای در افکار عمومی جهانیان یافته است.

در هفتادمین سالگرد به شهادت رساندن قاضی محمد، پیشوای ملت کرد و جمهوری کردستان، به عنوان حزب یادگار پیشوا، یک بار دیگر بر آرمان‌های ملیمان و لزوم تداوم مبارزه تا رسیدن به پیروزی نهایی تأکید نموده و به حمایت و مشارکت گسترده‌ی مبارزان ملت کرد و سیاست درست و فداکاری مبارزان دمکرات اتکا نموده و بدین گونه، مایه‌ی شادی و تسلی خاطر روح پاک پیشوا و تمامی شهیدان کردستان خواهیم شد.

روح پیشوای زنده‌یاد و تمامی شهیدان شاد و راهشان پر رهرو باد
موفقیت و دستیابی به اهداف ملت کرد و رهایی از سلطه و اشغالگری را برای سرزمینمان کردستان آرزو می‌کنیم.

حزب دمکرات کردستان ایران
دفتر سیاسی

٨ فروردین ماه ١٣٩٦ خورشیدی
٢٨ مارس ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.