• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

نمایشی به نام انتخابات ریاست جمهوری!

میلادی: ٠٨-٠۴-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠١/١٩ - ١١:۵٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
نمایشی به نام انتخابات ریاست جمهوری!
فرزاد جلوزان

شرایط بلاتکلیف سیاسی ایران در برگزاری نمایش دور دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری، رژیم را با مشکلات و موانع بسیار مواجه نموده است.

حاکمیت دربرابر چندین موضوع لاینحل قرار گرفته که همه آنها به حد بحران و نهایت حساسیت خود رسیده اند. آشفتگی و شکست سیاسی پس از برجام!، شکست در سیاستهای بین المللی و منطقه ای، نقض حقوق بشر، شکست در طرح ها و برنامه های اقتصادی، تولیدی و بازرگانی از جمله مواردی می باشند که در تنگنا بودن رژیم را بیش از پیش به نمایش می گذارد.

نرخ انواع کالا و نیازمندیهای زندگی مانند: مسکن، آب، برق، گاز، بهداشت ودرمان، حمل ونقل، مواد خوراکی و تمامی ملزومات زندگی روبه سیر صعودی خارج از کنترلی نهاده است، قدرت خرید دچارکاهش شده و فشار زندگی بر مردم بیشتر گردیده است.

بیشتر از شانزده هزار بنگاه تولیدی و صنعتی تعطیل گشته اند. با بالارفتن نرخ ارز و کاهش ارزش واحد پول داخلی، هزینه های تولید افزایش یافته، به نحوی که با توجه به آمار منابع رسمی رژیم، تعداد افراد بیکار به بیش ازهفت ملیون نفررسیده است.

حاشیه نشینی به نسبت اوایل دهه شصت، هفده برابر افزایش یافته است.

آمار و ارقام خود حکومت از یازده ملیون حاشیه نشین خبر می دهد. فساد اقتصادی ومالی! بعنوان یکی از بزرگترین مشکلات ساختاری نظام اسلامی ایران مطرح بوده و کماکان رو به افزایش می باشد. مواد مخدر به عنوان معضلی همه گیر و غیر قابل کنترل، گریبان جامعه و بالاخص قشر جوان را گرفته و بیشتر از ده میلیون نفر را به خود گرفتار کرده و ٤٥٪ درصد زندانیان موجود در زندانهای کشور مربوط به جرایم مواد مخدر می باشند.

حوادث جاده ای وعبورومرور وهمچنین مرگ ومیر ناشی از ناامنی محیط کارکه درآمارهای جهانی و در قیاس با دیگرکشورها صاحب رکورد می باشد! هرروزه تعداد زیادی از مردم را به گرداب نیستی می کشد. آلودگی هوا در اکثر شهرهای بزرگ به حد فراتر از استانداردهای جهانی رفته و آمار مرگ ومیر و بیماری های مربوط به آلودگی محیط زیست مانند: انواع سرطان و بیماریهای ناعلاج جسمی و روانی از مرز بحران فراتر است.

درچنین اوضاع وشرایطی رژیم دیکتاتور ولایت مطلقه فقیه! به دلیل بالابودن درصد ناراضیان جامعه نگران هرنوع اعتراض فراگیر بوده و در انتظار اتفاقی پیش بینی نشده است. سردرگمی و واهمه (در عین به رخ کشیدن قدرت) به شکل جدی از عملکرد رژیم نمایان و مشهود می باشد. فشار مضاعف بر فعالین و زندانیان سیاسی، عقیدتی و رسانه ای و نمایش اعدام و مجازات در ملأ عام، بازداشت و محکوم کردن فعالین سیاسی و مدنی به شکل چشمگیری روبه افزایش می باشد. رژیم سیاست ایجاد ترس و زهرچشم گرفتن، سرکوب و در نطفه خفه کردن هر نوع ندای حق طلبانه ای را به مانند بهترین ابزار کنترل و جلوگیری از طغیان جامعه به کار گرفته است.

در راستای مانورهای نظامی و امنیتی رژیم ونمایش قدرت دفاعی، بالاخص در مرزهای غربی و جنوب شرقی که در چند ماه اخیر مشاهده شد، هم اکنون شاهد مانورهای سیاسی وتبلیغاتی فریبکارانه جهت برگزاری انتخابات نمایشی ریاست جمهوری می باشیم. رژیم آخوندی با مهندسی کردن سناریو پیش رو یعنی دوردوازدهم انتخابات ریاست جمهوری، سعی در کنترل فضای جامعه داشته و باترفند و شعار حق رأی و به نمایش گذاشتن فضایی دمکراتیک و آزاد! درتلاش است با کشاندن مردم به پای صندوق های رأی، تصویری از اقتدار خود و همسویی مردم و نظام را منعکس نماید. و حضور مردم را در صحنه مانند مهر تاییدی بر تثبیت حاکمیت خود بگذارد.

ازاهداف دیگر رژیم در این نمایش، تبلیغ و بزرگنمایی این ادعای علی خامنه ای است که : "شفاف سازی" را شعار و عامل نجات از بحران کنونی می داند. در چنین شرایطی مهندسی کردن انتخابات وآوردن مردم به پای صندوقهای رأی را از مهمترین اولویت های نظام دانسته و برای این منظور تمام تلاش را از دو جریان و جناح "اصلاح طلب" و "اصول گرا" خواهان است. به اعتراف کارگزاران نظام، در انتخابات دور دهم بعضی از شهرهای بزرگ مانند تهران کمتراز ٥٠٪ درصد از واجدین شرایط به پای صندوق ها آمده و رأی دادند! باتوجه به اوضاع بحرانی منطقه خاورمیانه و موارد اشاره شده در رابطه با مشکلات لاینحل مردم توسط سیستم حاکم، برای سران نظام بسیار مهم می باشد که با توسل به هر ترنفندی، مردم را در این نمایش سهیم سازند و به انتخابات مشروعیت ببخشند.

هرچند که به ظاهر جهت تداوم این رژیم دیکتاتور ما بین این دو جریان (اصلاح طلب و اصول گرا) اختلاف نظر وجود دارد! اما واقعیت این است که، مهندسی کردن این نمایش (انتخابات) توسط جریان رهبری و سپاه پاسداران هدایت و مدیریت می شود. در حال حاضر رژیم در تلاش بوده که تمامی دریچه های نارضایتی و اعتراضات مردم را بسته و ماهرانه بوسیله ی تبلیغات و وعده های فریبکارانه و دیگر ترفندها جهت تثبیت نظام، انتخابات را مشروعیت ببخشد. در همان حال رژیم در سعی می کند که بوسیله این انتخابات، کشمکشهای مابین قوای مجریه و قضاییه را به حداقل رسانده و در جهت سیاست "حفظ نظام" - که شعار اصلی تمامی جناح ها و جریانهای سیاسی وابسته به رژیم است- ، بقای خود را تداوم بخشد.

رژیم جمهوری جهل واستبداد! اگرچه ازهرنوع سناریو وترفندی جهت تداوم اهداف شوم خود استفاده می کند، اماعدم کنترل و ناتوانی از اداره جامعه به اوج خود رسیده و در طی چند سال اخیر حرکتهای مردمی و احزاب مخالف پیغام خود را به روشنی به تمامی اقشار جامعه رسانده اند که، تنها راه نجات مردم، ازبین بردن این نظام دیکتاتور است.

ملت کرد ازهمان ابتدای استیلای قدرت رژیم ولایت فقیه، با این سیستم و حاکمیت نامشروع مخالفت کرده وهمواره در جهت رساندن پیغام آزادی و دمکراسی پیش قدم بوده و در این راه با انواع شیوه ها بیشتر از تمامی ملیتهای دیگر مبارزه کرده و هزینه داده است. این ملت آگاه و مبارز به خوبی می داند که سیستم حاکم نه اصلاح پذیر بوده و نه در جهت آسایش و امنیت جامعه تلاش خواهد کرد. ملت کرد در گذر زمان به این آگاهی و تجربه دست یافته که به شکل کلی و در مجموع، تفاوتی مابین جناح های حاکم موجود نمی باشد، چرا که پیداست تمامی جریانات وابسته به رژیم در یک قضیه اتفاق قول و نظر دارند و آن "حفظ حاکمیت رژیم دیکتاتوری ولایت فقیه" است.

مردم کردستان در پیام نوروز امسال خود به نام "نوروز جامانه ها"به خوبی نشان دادند که همواره در راه مبارزه برای آزادی و دمکراسی، آماده اند که هر نوع از خود گذشتگی و فدارکاری را در احقاق حقوق ملت خویش و تداوم راه هزاران شهید ادامه داده و مبارزه نمایند.

در پایان می توان گفت که : "آزموده را آزمودن خطاست" از بین بردن فقر و بیکاری و تامین نیازها و درمان دردهای جانکاه جامعه به طرح و برنامه های درازمدت و مسئولانه نیازمند است که در قالب چند نمایش و شعار بزک شده تبلیغاتی نمی گنجد. و جهت رونق دادن به اقتصاد ورشکسته ایران افق روشنی وجود ندارد. به مانند سایر انتخابات گذشته، تنها بهره این انتخاب نمایشی! تبلیغات رسانه ای برای رژیم و کشاندن مردم جلوی دوربین خبرنگاران خارجی و نشان دادن فضای به اصطلاح دمکراتیک در ایران خواهد بود.

در انتخابات پیش رو نیز - کمافی السابق - بازیهای جناحی و نمایش احقاق حقوق مردم! از سوی تمامی جناح ها و افرادی که به نحوی خود را حامی اقشارجامعه دانسته و درعین حال مشروعیت خود را در چهار چوب این رژیم می دانند، فریب دادنی بیش نیست و امید می رود که پس از بیشتر از سه دهه ظلم و ستم این رژیم حیله گر، با آگاهی سناریوهای فریبکارانه آنان را بنگریم و با سهیم نبودن در این نمایش تکراری ندای اعتراض سر داده ودر جهت تأیید مشروعیت سیستم حاکم گام نگذاریم.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٧ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با کریم پرویزی
ــ راسان و تغییر
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ حسام دست پیش در گفتگو با کوردستان میدیا: عامل اصلی شدت خشونت در زاگرس این است که مردمان این منطقه در ساختار هویتی جمهوری اسلامی، چه ناسیونالیسم ایرانی و چه دینی آن، ذوب نشده‌اند
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".