• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٢٩ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

نمایشی به نام انتخابات ریاست جمهوری!

میلادی: ٠٨-٠۴-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠١/١٩ - ١١:۵٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
نمایشی به نام انتخابات ریاست جمهوری!
فرزاد جلوزان

شرایط بلاتکلیف سیاسی ایران در برگزاری نمایش دور دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری، رژیم را با مشکلات و موانع بسیار مواجه نموده است.

حاکمیت دربرابر چندین موضوع لاینحل قرار گرفته که همه آنها به حد بحران و نهایت حساسیت خود رسیده اند. آشفتگی و شکست سیاسی پس از برجام!، شکست در سیاستهای بین المللی و منطقه ای، نقض حقوق بشر، شکست در طرح ها و برنامه های اقتصادی، تولیدی و بازرگانی از جمله مواردی می باشند که در تنگنا بودن رژیم را بیش از پیش به نمایش می گذارد.

نرخ انواع کالا و نیازمندیهای زندگی مانند: مسکن، آب، برق، گاز، بهداشت ودرمان، حمل ونقل، مواد خوراکی و تمامی ملزومات زندگی روبه سیر صعودی خارج از کنترلی نهاده است، قدرت خرید دچارکاهش شده و فشار زندگی بر مردم بیشتر گردیده است.

بیشتر از شانزده هزار بنگاه تولیدی و صنعتی تعطیل گشته اند. با بالارفتن نرخ ارز و کاهش ارزش واحد پول داخلی، هزینه های تولید افزایش یافته، به نحوی که با توجه به آمار منابع رسمی رژیم، تعداد افراد بیکار به بیش ازهفت ملیون نفررسیده است.

حاشیه نشینی به نسبت اوایل دهه شصت، هفده برابر افزایش یافته است.

آمار و ارقام خود حکومت از یازده ملیون حاشیه نشین خبر می دهد. فساد اقتصادی ومالی! بعنوان یکی از بزرگترین مشکلات ساختاری نظام اسلامی ایران مطرح بوده و کماکان رو به افزایش می باشد. مواد مخدر به عنوان معضلی همه گیر و غیر قابل کنترل، گریبان جامعه و بالاخص قشر جوان را گرفته و بیشتر از ده میلیون نفر را به خود گرفتار کرده و ٤٥٪ درصد زندانیان موجود در زندانهای کشور مربوط به جرایم مواد مخدر می باشند.

حوادث جاده ای وعبورومرور وهمچنین مرگ ومیر ناشی از ناامنی محیط کارکه درآمارهای جهانی و در قیاس با دیگرکشورها صاحب رکورد می باشد! هرروزه تعداد زیادی از مردم را به گرداب نیستی می کشد. آلودگی هوا در اکثر شهرهای بزرگ به حد فراتر از استانداردهای جهانی رفته و آمار مرگ ومیر و بیماری های مربوط به آلودگی محیط زیست مانند: انواع سرطان و بیماریهای ناعلاج جسمی و روانی از مرز بحران فراتر است.

درچنین اوضاع وشرایطی رژیم دیکتاتور ولایت مطلقه فقیه! به دلیل بالابودن درصد ناراضیان جامعه نگران هرنوع اعتراض فراگیر بوده و در انتظار اتفاقی پیش بینی نشده است. سردرگمی و واهمه (در عین به رخ کشیدن قدرت) به شکل جدی از عملکرد رژیم نمایان و مشهود می باشد. فشار مضاعف بر فعالین و زندانیان سیاسی، عقیدتی و رسانه ای و نمایش اعدام و مجازات در ملأ عام، بازداشت و محکوم کردن فعالین سیاسی و مدنی به شکل چشمگیری روبه افزایش می باشد. رژیم سیاست ایجاد ترس و زهرچشم گرفتن، سرکوب و در نطفه خفه کردن هر نوع ندای حق طلبانه ای را به مانند بهترین ابزار کنترل و جلوگیری از طغیان جامعه به کار گرفته است.

در راستای مانورهای نظامی و امنیتی رژیم ونمایش قدرت دفاعی، بالاخص در مرزهای غربی و جنوب شرقی که در چند ماه اخیر مشاهده شد، هم اکنون شاهد مانورهای سیاسی وتبلیغاتی فریبکارانه جهت برگزاری انتخابات نمایشی ریاست جمهوری می باشیم. رژیم آخوندی با مهندسی کردن سناریو پیش رو یعنی دوردوازدهم انتخابات ریاست جمهوری، سعی در کنترل فضای جامعه داشته و باترفند و شعار حق رأی و به نمایش گذاشتن فضایی دمکراتیک و آزاد! درتلاش است با کشاندن مردم به پای صندوق های رأی، تصویری از اقتدار خود و همسویی مردم و نظام را منعکس نماید. و حضور مردم را در صحنه مانند مهر تاییدی بر تثبیت حاکمیت خود بگذارد.

ازاهداف دیگر رژیم در این نمایش، تبلیغ و بزرگنمایی این ادعای علی خامنه ای است که : "شفاف سازی" را شعار و عامل نجات از بحران کنونی می داند. در چنین شرایطی مهندسی کردن انتخابات وآوردن مردم به پای صندوقهای رأی را از مهمترین اولویت های نظام دانسته و برای این منظور تمام تلاش را از دو جریان و جناح "اصلاح طلب" و "اصول گرا" خواهان است. به اعتراف کارگزاران نظام، در انتخابات دور دهم بعضی از شهرهای بزرگ مانند تهران کمتراز ٥٠٪ درصد از واجدین شرایط به پای صندوق ها آمده و رأی دادند! باتوجه به اوضاع بحرانی منطقه خاورمیانه و موارد اشاره شده در رابطه با مشکلات لاینحل مردم توسط سیستم حاکم، برای سران نظام بسیار مهم می باشد که با توسل به هر ترنفندی، مردم را در این نمایش سهیم سازند و به انتخابات مشروعیت ببخشند.

هرچند که به ظاهر جهت تداوم این رژیم دیکتاتور ما بین این دو جریان (اصلاح طلب و اصول گرا) اختلاف نظر وجود دارد! اما واقعیت این است که، مهندسی کردن این نمایش (انتخابات) توسط جریان رهبری و سپاه پاسداران هدایت و مدیریت می شود. در حال حاضر رژیم در تلاش بوده که تمامی دریچه های نارضایتی و اعتراضات مردم را بسته و ماهرانه بوسیله ی تبلیغات و وعده های فریبکارانه و دیگر ترفندها جهت تثبیت نظام، انتخابات را مشروعیت ببخشد. در همان حال رژیم در سعی می کند که بوسیله این انتخابات، کشمکشهای مابین قوای مجریه و قضاییه را به حداقل رسانده و در جهت سیاست "حفظ نظام" - که شعار اصلی تمامی جناح ها و جریانهای سیاسی وابسته به رژیم است- ، بقای خود را تداوم بخشد.

رژیم جمهوری جهل واستبداد! اگرچه ازهرنوع سناریو وترفندی جهت تداوم اهداف شوم خود استفاده می کند، اماعدم کنترل و ناتوانی از اداره جامعه به اوج خود رسیده و در طی چند سال اخیر حرکتهای مردمی و احزاب مخالف پیغام خود را به روشنی به تمامی اقشار جامعه رسانده اند که، تنها راه نجات مردم، ازبین بردن این نظام دیکتاتور است.

ملت کرد ازهمان ابتدای استیلای قدرت رژیم ولایت فقیه، با این سیستم و حاکمیت نامشروع مخالفت کرده وهمواره در جهت رساندن پیغام آزادی و دمکراسی پیش قدم بوده و در این راه با انواع شیوه ها بیشتر از تمامی ملیتهای دیگر مبارزه کرده و هزینه داده است. این ملت آگاه و مبارز به خوبی می داند که سیستم حاکم نه اصلاح پذیر بوده و نه در جهت آسایش و امنیت جامعه تلاش خواهد کرد. ملت کرد در گذر زمان به این آگاهی و تجربه دست یافته که به شکل کلی و در مجموع، تفاوتی مابین جناح های حاکم موجود نمی باشد، چرا که پیداست تمامی جریانات وابسته به رژیم در یک قضیه اتفاق قول و نظر دارند و آن "حفظ حاکمیت رژیم دیکتاتوری ولایت فقیه" است.

مردم کردستان در پیام نوروز امسال خود به نام "نوروز جامانه ها"به خوبی نشان دادند که همواره در راه مبارزه برای آزادی و دمکراسی، آماده اند که هر نوع از خود گذشتگی و فدارکاری را در احقاق حقوق ملت خویش و تداوم راه هزاران شهید ادامه داده و مبارزه نمایند.

در پایان می توان گفت که : "آزموده را آزمودن خطاست" از بین بردن فقر و بیکاری و تامین نیازها و درمان دردهای جانکاه جامعه به طرح و برنامه های درازمدت و مسئولانه نیازمند است که در قالب چند نمایش و شعار بزک شده تبلیغاتی نمی گنجد. و جهت رونق دادن به اقتصاد ورشکسته ایران افق روشنی وجود ندارد. به مانند سایر انتخابات گذشته، تنها بهره این انتخاب نمایشی! تبلیغات رسانه ای برای رژیم و کشاندن مردم جلوی دوربین خبرنگاران خارجی و نشان دادن فضای به اصطلاح دمکراتیک در ایران خواهد بود.

در انتخابات پیش رو نیز - کمافی السابق - بازیهای جناحی و نمایش احقاق حقوق مردم! از سوی تمامی جناح ها و افرادی که به نحوی خود را حامی اقشارجامعه دانسته و درعین حال مشروعیت خود را در چهار چوب این رژیم می دانند، فریب دادنی بیش نیست و امید می رود که پس از بیشتر از سه دهه ظلم و ستم این رژیم حیله گر، با آگاهی سناریوهای فریبکارانه آنان را بنگریم و با سهیم نبودن در این نمایش تکراری ندای اعتراض سر داده ودر جهت تأیید مشروعیت سیستم حاکم گام نگذاریم.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.