• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٣٠ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

سینا دهقان در آستانه اعدام، داعش شیعه همچنان قربانی می‌گیرد

میلادی: ١۴-٠۴-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠١/٢۵ - ١٣:۴٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
سینا دهقان در آستانه اعدام، داعش شیعه همچنان قربانی می‌گیرد
فرشید سلطانی

اخیرا خبری در رسانه ها و شبکه های اجتماعی در حال دست به دست شدن است، اعدام قریب الوقوع سینا دهقان به جرم ابراز عقیده!

بار دیگر رژیم اسلامی ایران ثابت کرد که توجهی به حقوق بشر نداشته و ارزشی برای شهروندان خود قائل نیست.

از ابتدای شکل گیری کودتا گونه این رژیم تا کنون، به صورت بی سابقه¬ای آزادی‌های مدنی از جمله آزادی سخنرانی، مطبوعات، تجمعات، انجمن‌ها و آزادی‌های شخصی را زیر پا می‌گذارد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشست خود در تاریخ ٤ فروردین ١٣٩٦ خورشیدی، پس از گزارش جامع و کامل خانم عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر، با صدور قطع نامه جمهوری اسلامی ایران را به نقض شدید حقوق بشر محکوم کرد. مجمع عمومی سازمان ملل، تقریبا همه ساله قطعنامه‌ای در مورد نقض حقوق بشر توسط حکومت اسلامی ایران صادر کرده است.

حکومتهای تمامیت خواه و مستبد، بیش از هر چیز از گردش آزاد اطلاعات و دگر اندیشان می¬هراسند و تمام سعی خود را معطوف ایجاد دیوارهای آهنین به دور شهروندان کرده و صدای دگراندیشان را در نطفه و به خشن ترین شکل ممکن خفه می کنند.

حکومت اسلامی ایران به عنوان یکی از مستبدترین و عقب مانده ترین نظام های حاکم، تمامی سعی و توان خود را معطوف نگهداشت نظام فاسد و تاریخ مصرف گذشته خود کرده و ثابت نموده که در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد نمود.

حکومت اسلامی ایران از چند جهت متهم به کشتار و جنایت علیه بشریت می‌باشد. این اتهامات در برخی موارد جنبه مذهبی دارد، و در برخی موارد جنبه سیاسی، و گاهی نیز هر دو. کشتار جمعی و ترور مخالفان در لا به لای تاریخ این حکومت به چشم می خورد.

کشتار و آزار بهاییان، اهل سنت، یهودیان، پبروان یارسان و سایر اقلیت های مذهبی، کشتار کردها در سال ١٣٦٧، قتل های زنجیره ای، ترور دکتر قاسملو، دکتر شرفکندی، دکتر بختیار، فریدون فرخزاد، کشتار، سرکوب و شکنجه معترضان دانشجو از جمله جنایات این حکومت برای خاموش ساختن صدای مخالفان بوده است.

و اما اکنون در ادامه سرکوب ها و ترورها نوبت به جوانی رسیده که تنها ٢١ سال دارد. سینا دهقان به دلیل نوشتن مطالب انتقادی در شبکه اجتماعی لاین(Line) در ٢٩ مهرماه ١٣٩٤ خورشیدی در آخرین روزهای خدمت سربازی‌اش در پادگانی در تهران، از سوی سپاه پاسداران بازداشت و به زندان اراک منتقل شد و همچنان زیر سایه اعدام در این زندان نگهداری می‌شوند. دو متهم دیگر این پرونده به نام های سحر الیاسی، اهل تهران و محمد نوری، اهل اراک هستند. محمد نوری به اتهام سب النبی مانند سینا دهقان به اعدام محکوم شد و سحر الیاسی به اتهام توهین به مقدسات به سه سال حبس محکوم شد.

به راستی وضعیت کنونی ایران با هیچ دوره ای از تاریخ قابل مقایسه نیست. شاید در نظر یک شهروند اروپایی یا آمریکایی، اعدام به جرم ابراز عقیده مزاحی بی نمک جلوه دهد ولی واقعیت اینست که در قرن بیست و یکم و در دوران مدرن در کشوری به نام ایران، هنوز هم چنین اقدام های قرون وسطایی انجام می گیرد.

اما این تنها نیمی از ماجراست. از آنجایی که حکومت اسلامی ایران ساختاری تئوکراتیک دارد و بر پایه مذهب بنا شده است، سردمداران این سیستم هر گونه دگراندیشی و تلاش برای اصلاح ساختار بیمار گونه نظام را با نام اقدام علیه خداوند در هم می شکنند.

به شهادت تاریخ، هرگاه حکومتی با نام خدا (و در حالت کلی حکومتی ایدئولوژیک) روی کار آمده است، جان انسان¬های زیادی را برای پیشبرد اهداف تبلیغاتی و پروپاگاندای خود گرفته و زندگی بسیاری را نابود ساخته و عده زیادی را آواره کرده است. نمونه آشکار آن را می¬توان در دوران سلطه کلیسا بر اروپا یافت. بدون شک این لشکر کشی¬ها و جنگ¬های فرساینده و بی حاصل بدون پشتوانه مادی و معنوی مردم نمی توانست آغازگردد و ادامه یابد. هزینه¬های سنگین جنگ و همچنین وظیفه تامین نیروی انسانی در جنگ را مردم به دوش می کشیدند و نکته غم انگیز ماجرا این است که اکثریت مردم به اینکار راغب بودند چراکه آنرا کاری مقدس و پسندیده می دانستند. البته این دیدگاه توسط مبلغین مذهبی به آنها خورانده شده بود. شستشوی مغزی در مقیاس گسترده.
یک مثال روشن در این زمینه جنگ های ایران و عثمانی در دوران صفویه است که در آن، هر دو از اختلاف عقیدتی میان شیعه و سنی نهایت استفاده را بردند. مثال دیگر جنگهای صلیبی است.

شباهت آشکار میان اینگونه حکومت¬ها، سرکوب و مجازات شدید و سنگدلانه دگراندیشان و شکاکان است، چرا که سیستم حاکم هیچگاه اجازه نخواهند داد اندیشه¬هایی در میان توده مردم رخنه کند که درآمد هنگفتشان از قبال نادانی مردم را به خطر می¬اندازد.

با نگاهی گذرا به نظرات توده مردم در فضای مجازی در می یابیم که عده زیادی از آنان موافق اعدام سینا دهقان هستند چرا که به عقیده آنان سزای نقد کنندگان مقدساتشان بدون شک مرگ است. بی تردید حکومت داعش شیعه(جمهوری اسلامی) هزینه هنگفتی نموده تا مردم را اینگونه پرورش دهد و برای خود حاشیه امنیت مناسبی ایجاد کند و مخالفان خود را با چنین اتهاماتی از میان بردارد و آب از آب تکان نخورد.

اکنون اما دامنه خرافات مذهبی در ایران به نهایت خود رسیده است و همانند طنز تلخی رخ می نماید. وضعیت اسفبار اقتصادی و معیشتی مردم نیز به پذیرش این خرافات دامن زده است به گونه ای که توده مردم نا امید، به این خرافات تن داده و چاره خود را در چاه و امام داخل آن و یا آلونک های ساخت افراد سودجو در مناطق مختلف می بینند و گمان می برند که راه رسیدن به خدا از بیت رهبری میگذرد، کسی که خود، همانند مترسکی زشت، پادوی سیاسی روسیه و چین گشته است.

اکنون بار دیگر این هیولای خوفناک که بر مردم ایران سایه فکنده است قصد جان یکی دیگر از جوانان بی گناه را دارد. کارزاری شکل گرفته است که حکومت اسلامی ایران در یک سو و آزادیخواهان و فعالان حقوق بشر در سوی دیگر صف آرایی کرده¬اند و در این کارزار بی شک پیروزی با جبهه ای است که بتواند نظر مردم را به سوی خود برگرداند.

رمز موفقیت در اتحاد همه جانبه میان تمامی گروه¬های اپوزیسیون صرف نظر از تفاوت در دیدگاه ها است. می باید با تمام قوا و با استفاده از تکنولوژی به خانه¬های مردم راه یافت و همگان را آگاه ساخت. بدون شک کار ساده¬ای نیست اما شدنی است. آگاهی از نان شب برای مردم واجب تر است تا مرتکب اشتباه و تکرار تاریخ نشویم. جان سینا دهقان و هزاران سینای دیگر در گرو تلاش بی وقفه ما است.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.