• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ اکتبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٢ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

راسان و ژئوپولیتیک ایران

میلادی: ٢١-٠۴-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٢/٠١ - ١۴:۵۴ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
راسان و ژئوپولیتیک ایران
ن: جميل كلاهی

م: هوراز


در طول تاریخ، سرزمینی که امروزه با نام ایران می‌شناسیم، از لحاظ ژئوپولیتیک همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. تسخیر قلمرو امپراطوری ساسانی توسط سپاه اعراب برای تحمیل سلطه‌ی اسلام و جهانی نمودن آن دارای اهمیت ویژه‌ای بوده و بدون در هم شکستن این امپراطوری، اسلام قادر نبود به اندازه‌ی کنونی گسترش یابد. در دوران متأخرتر نیز امپراطوری عثمانی را می‌بینیم که اروپا را تهدید به اشغال نموده و خطر عظیمی متوجه این قاره می‌کند! اینجاست که کشورهای اروپایی به ویژه بریتانیا، ارتش ایران را تجهیز و تسلح نموده و از آن علیه عثمانی استفاده می‌کنند تا موازنه‌ی قوا را برقرار نمایند. اروپا در اینجا از اختلافات مذهبی استفاده می‌کند، یعنی از صفویه‌ی شیعه‌مذهب علیه عثمانی سنی‌مذهب استفاده می‌کند. در دوران جنگ سرد نیز ایران یکی از مهمترین کشورهای تشکیل‌دهنده‌ی کمربند امنیتی برای جلوگیری از اشاعه‌ی کمونیسم بود که علیه اتحاد جماهیر شوروی تشکیل گردیده بود.

پس از انقلاب سال ١٩٧٩ ایران و روی کار آمدن رژیم جمهوری اسلامی، ایران رفته‌‎رفته از اهمیت ژئوپولیتیک دیگری نیز برخوردار گردید. این اهمیت ناشی از موجودیت اسرائیل در منطقه است. اهمیت ایران برای اسرائیل به اندازه‌ای است که در جنگ ایران و عراق برای حفظ توازن قوا، اسرائیل به ایران کمک کرد و اسلحه برای آن ارسال نمود. ایران دارای دو ویژگی اساسی است که برای اسرائیل مهم هستند، نخست اینکه ناسیونالیسم حاکم بر ایران نوعی ناسیونالیسم تنگ‌نظر عرب‌ستیز است و دوم اینکه مذهب رسمی ایران شیعه است و اکثریت مردم ایران نیز شیعه‌مذهب هستند.

اگر نگاهی به بافت جمعیتی کشورهای منطقه‌ی خاورمیانه به ویژه همسایگان اسرائیل بیندازیم، درمی‌یابیم که همگی عرب و سنی‌مذهب می‌باشند. کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای عربی به علت مسأله‌ی فلسطین و جنگ‌های سده‌ی گذشته میان اسرائیل و اعراب، با اسرائیل مشکل دارند و افکار عمومی مسلمانان علیه اسرائیل است. به همین دلیل، در این منطقه اسرائیل شدیداً تحت فشار است. برای رهایی از این فشار، اسرائیل نیازمند طرف دیگری است که بار این فشار را از دوشش بردارد، در خاورمیانه هیچ کشور دیگری از این لحاظ بهتر از ایران نیست، زیرا هم از لحاظ ناسیونالیستی و هم از لحاظ مذهبی رقیب و مخالف کشورهای عربی است. دو همسایه‌ی ایران یعنی طالبان و رژیم صدام حسین به دست آمریکا و نیروهای ائتلاف سرنگون شدند، این کار باعث تقویت جایگاه ایران شد! زیرا بر اساس آمارها بیش از ٦٠ درصد از مردم عراق شیعه هستند، بخشی از مردم افغانستان نیز شیعه هستند!

علاوه بر این، سرنگونی رژیم صدام باعث تسهیل ارتباط و تماس و ارسال کمک‌های ایران به سوریه و لبنان از طریق عراق گردید! از همین رو، سرنگون ساختن این دو رژیم رقیب ایران نمی‌تواند بدون برنامه‌ بوده باشد.

پس از سرنگونی این دو رژیم، به تدریج بحثی تحت عنوان "هلال شیعه" مطرح گردید. این هلال از ایران، عراق، سوریه و لبنان تشکیل گردیده است که ایران آن را رهبری می‌کند، یعنی طرح "خاورمیانه‌ی بزرگ" که در زمان جورج بوش مطرح گردید، بر مبنای تقسیمات مذهبی در حال شکل‌گیری است و اوضاع به سمت و سویی می‌رود که موازنه‌ای میان کشورهای سنی و هلال شیعه برقرار گردد. در اینجا بایستی این مسأله را توضیح داد که اسرائیل به دو دلیل با پروژه‌ی هسته‌ای ایران مخالفت می‌کند: نخست جلوگیری از برهم خوردن توازن قوا میان دو جبهه‌ی سنی و شیعه و دوم اینکه اساساً اسرائیل نمی‌خواهد به هیچ کشوری در منطقه اجازه بدهد که از اسرائیل نیرومندتر شود. از همین رو، مشاهده می‌کنیم که اسرائیل به پایگاه اتمی صدام حسین حمله کرده و آن را ویران می‌سازد. پیش از بهار عربی نیز مرکزی را در دمشق، پایتخت سوریه که گمان می‌رفت یک مرکز اتمی باشد، بمباران نمود. از همین رو، ضدیت اسرائیل نه با هدف سرنگونی رژیم ایران، بلکه به معنای حفظ موازنه‌ی نیروهاست، زیرا سرنگونی رژیم به سود اسرائیل نیست. اینک وضعیتی در منطقه پیش آمده است که از هم‌پیمانی و ائتلاف اسرائیل و اعراب علیه هلال شیعه سخن گفته می‌شود، ائتلافی که نه تنها فشارها را از روی اسرائیل برمی‌دارد، بلکه نقش یک قدرت منطقه‌ای محافظه‌کار را به اسرائیل می‌بخشد. تمامی فشارهایی که پیشتر متوجه اسرائیل بود، اینک به سوی ایران کانالیزه شده‌اند، چنین وضعیتی به سود اسرائیل است و هرگز امنیت اسرائیل چه از لحاظ سیاسی و اقتصادی و چه از لحاظ نظامی تا به این حد تأمین نبوده است.

در اینجا این سؤال مطرح می‌گردد که راسان روژهلات در کجای این معادلات قرار می‌گیرد؟ رژیم ایران و بخشی از اپوزیسیون این رژیم از همان ابتدا راسان را ساخته و پرداخته‌ی بیگانه و وابسته به نیروهای دیگر خوانده‌اند. هدف از این تبلیغات صرفاً منزوی ساختن و سرکوب راسان بوده و عاری از حقیقت است، زیرا در حقیقت، در صورت تقویت راسان، ایران به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی حفظ امنیت اسرائیل، تضعیف خواهد شد.

برای یافتن دوستان و هم‌پیمانانی برای راسان بایستی این واقعیت را در نظر داشت که رژیم ایران به اقتضای ایدئولوژی خود و شعار صدور انقلاب، در کشورهای پیرامون خویش مداخله خواهد نمود، به همین دلیل مخالفان بسیاری دارد و بایستی به کندوکاو پیرامون نوع روابط ایران و دیگر کشورها پرداخت.

اینک که رژیم و بخشی از به اصطلاح اپوزیسیون رژیم آشکارا علیه راسان متحد شده‌ و از ادبیاتی واحد و مشترک بهره می‌گیرند، حزب دمکرات نیز بایستی خط‌ مبارزاتی خود را از این به اصطلاح اپوزیسیون جدا کند و صرفاً به گفتمان کردی بها داده و از هیچ اتهام و افترایی واهمه نداشته باشد و گام‌هایش را سست نکند و گفتمانی را تولید کند که پاسخگوی جامعه‌ی امروز کردستان روژهلات باشد. جامعه‌ی روژهلات در نوروز امسال سطح بالای درک و آگاهی خود را اثبات نمود و حزب دمکرات نیز بایستی پاسخی به فراخور این این سطح از درک و انتظارات مردمی داده و گفتمان ملی را در ادبیات و سیاست خود پُررنگتر نماید.

برای رهایی از قید و بندهای مربوط به اهمیت ژئوپولیتیک ایران، ملت کرد در روژهلات بایستی تبدیل به قدرتی تأثیرگذار شود. زمانی که تبدیل به قدرت تأثیرگذار شد، بیدن معناست که تهدیدی علیه بسیاری از کشورها و طرف‌ها خواهد بود، تنها در چنین صورتی است که دیگران به خواسته‌های ملت ستمدیده‌ی کرد در ایران گردن خواهند نهاد. این بدان معناست که بایستی راسان را گسترش بیشتری داد تا پهنه‌ی وسیعتری را در بر گیرد. برای این منظور بایستی تلاش نمود تا حد اکثر توان ملت کرد به کار گرفته شود، زیرا اگر راسان گسترده‌تر شود، بازتاب جهانی آن بسی فراتر از مبارزات سایر بخش‌های کردستان خواهد بود. این مسأله ناشی از آن است که کردستان روژهلات در درون مرزهای کنونی ایران قرار گرفته که همان گونه که بحث شد، از اهمیت ژئوپولیتیک فوق‌العاده‌ای در منطقه برخوردار است، همان گونه که پارسال مشاهده نمودیم که وقوع آن چند فقره درگیری میان پیشمرگه‌ها و سپاه پاسداران در مناطقی از کردستان بازتاب جهانی گسترده‌ای به دنبال داشت و خبرگزاری‌های مهم جهانی آن را در کانون توجه خود قرار دادند. رژیم ایران که در طول حیات خویش همواره فعالیت‌های نیروی پیشمرگه را مورد تحریم خبری قرار داده بود، به طرز وسیعی سکوت خویش را شکست و اقدام به تهدید نمود. این امر نیز ناشی از آن بود که منافع کشورها به خطر می‌افتاد که این یک نقطه‌ی مثبت است، زمانی که این اتفاق افتاد، کشورها در اندیشه‌ی چاره‌جویی برمی‌آیند. آن گاه خواهد بود که روژهلات وارد معادلات سیاسی ایران و منطقه و حتی جهان خواهند شد، یعنی حزب دمکرات به عنوان سازمان‌دهنده‌ی راسان بایستی ژئوپولیتیک ایران را که یکی از موانع موجود بر سر راه راسان است، تبدیل به فرصت نماید، این امر با تبدیل تهدیدها به فرصت، آن هم از طریق تأکید بر فعالیت بیشتر و گسترش راسان میسر خواهد شد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١١ در این شمارە می‌خوانید:

ــ راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
ــ قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
ــ میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
ــ کرکوک و سه حقیقت
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.