• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٧ آوریل ٢٠١٧ میلادی - ٠٧ اردیبهشت ١٣٩۶ خورشیدی  

هجوم موشکی محدود و پیامی نامحدود

میلادی: ٢١-٠۴-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٢/٠١ - ١۴:۵٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
هجوم موشکی محدود و پیامی نامحدود
البرز روئین تن

ترجمه: شارام کرماشانی


بعد از بمباران هوایی شهر ادلب -تحت کنترل اپوزیسیون سوریه- توسط نیروی هوایی بشار اسد که موجب قربانی شدن بیش از ١٠٠نفر از مردم این شهر و مصدوم شدن صدها نفر دیگر به دلیل استنشاق گاز شیمیایی شد، جهان بار دیگر شاهد بکارگیری سلاح‌های ممنوعه از سوی حکومتی علیه شهروندانش بود.

این هجوم بازتاب گسترده‌ای در سطح جهانی داشت و سازمان ملل نیز نشستی فوری در این راستا برگزار کرد. هر چند که دولت اسد بکارگیری سلاح شیمیایی را انکار می‌کرد، اما با تمام این اوصاف جهان و غرب به این سخنان توجهی نکرد و رژیم اسد را عامل این کشتار معرفی کرد و حتی به انتقاد جدی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان حامی این رژیم پرداخت.

بعد از این هجوم، آمریکا فی‌الفور چه از طریق سازمان ملل و چه از زبان ترامپ این کشتار را به شدت محکوم کرد و عملاً نیز با هدف قرار دادن فرودگاه نظامی "الشعیرات" – که به باور آمریکا هجوم اخیر از آن محل انجام شده بود- با پرتاب ٥٩ موشک "تاما هاوک" به مقابله با تکرار این گونه تهاجمات پرداخت.

این هجوم در حالی صورت گرفت که رئیس‌جمهور چین نیز در فلوریدا میهمان ترامپ بود، که این هم معنای خود را دارد. همچنین بعد از این هجوم، جهان به روسیه به عنوان یکی دیگر از ابرقدرت‌های جهان چشم دوخته بود، چرا که این حمله در نوع خود پاسخی بود به روسیه در قبال حمایتش از این رژیم، علی‌الخصوص که شایعاتی مبنی بر وجود هواپیماهای روسی در این فرودگاه نیز وجود داشت.

از همان ساعات اولیه پیروزی ترامپ و موج ناراحتی یا خوشحالی کشورهای خاورمیانه در مقابل این پیروزی، تأییدی بر این امر بود که جهان شاهد تغییرات اساسی در سیاست ابرقدرتی همچون آمریکا خواهد بود.

چرا که سیاست خارجی اوباما امکان مداخله ایران در امور داخلی کشورهای منطقه را مهیا کرده بود، مداخلاتی که خود موجب امتیازگیری از دنیای غرب در زمان نشست‌ با کشورهای غربی می‌شد.

به همین خاطر جهان به گونه‌ای نظاره‌گر هجوم آمریکا به سوریه بود که گویی پیشتر نیز چشم به راه آن بوده است. این هجوم موشکی محدود حامل چندین پیام بود که تنها رژیم دیکتاتور سوریه را خطاب قرار نمی‌داد، بلکه حکومت‌های دیگری را نیز در بر می‌گرفت. به همین خاطر هرچند روی کار آمدن ترامپ و در پیش گرفتن سیاست‌های نوینی در منطقه از اهمیت زیادی برخوردار بود، اما به نظر می‌رسد که پیام هجوم موشکی آمریکا به سوریه نیز اهمیت خود را داراست.

اولین پیام این هجوم، خاطره سال ٢٠٠٣ و هجوم آمریکا به عراق را به اسد یادآوری کرد، چرا که آن زمان نیز به بهانه وجود سلاح‌های شیمیایی، رژیم عراق مورد حمله قرار گرفت. همچنین به صورت عملی نشان دهنده آن بود که دولت ترامپ در اجرای سیاست‌های خود راسخ است و حتی اگر لازم باشد از گزینه‌ی نظامی و حمله موشکی بهره می‌برد که آن هم مرزی است که برای رفتار رژیم‌های سرکش قرار می‌دهد.

پیام دوم، رژیم ایران را مخاطب قرار می‌دهد، چرا که علاوه بر اتوریته‌ی ایران بر اسد و سوریه، اتوریته‌ی ایران بر نیروی هوایی رژیم سوریه و استفاده از خلبانان ایرانی از سوی نیروی هوای اسد است که چگونگی این امر چندان روشن نیست، به همین خاطر قسمت اعظم استمرار جنگ و بقاء اسد ایجاد آشوب در میان روسیه و ترکیه و نیز سوریه و ترکیه از طریق همین نیروی هوایی بوده، امری که ایران را به تنها بازیگر حاضر در این جنگ بدل ساخت که کاملا توانست نقشه‌هایش را پیش ببرد. اما حمله موشکی آمریکا بیانگر پایان این دوره بود، چرا که آمریکای دوران ترامپ دیگر تنها نظاره‌گر رویدادها نیست، بلکه موضع خود و واکنش خود را خواهد داشت. علی‌الخصوص هجوم موشکی به فرودگاه و هواپیماها، حامل این پیام است.

پیام سوم این حمله رو به روسیه است، چرا که روسیه بنابر دسیسه‌ی ایران به داخل باتلاق سوریه کشیده شده است، این هجوم بدون هماهنگی با روسیه و تنها مطلع ساختن این کشور آن هم چند ساعت پیش از تهاجم، حامل پیامی روشن به روسیه بوده است که دیگر باید دست از حمایت رژیم اسد بکشد و از معادلات ایران خود را خارج کند و گرنه آمریکا در مقابلش خواهد ایستاد، حتی اگر چنین معادله‌ای دارای بازیگری همچون روسیه باشد. همچنین حمله‌ی مذکور این حقیقت را به اثبات رساند که روسیه نمی‌تواند همچون آمریکا ابرقدرتی دائم باشد، بلکه امکان چشم‌پوشی از او نیز هست و این امر امکان بازنگری روسیه در سیاست‌های خود را مهیا می‌کند که از معادلات رژیم ایران -که تنها خود از آن نفع می‌برد و انسانیت به صورت پیوسته زیر پا گذاشته می‌شود- بیرون بیاید.

همچنین نباید حامیان این حمله را از یاد برد که یک بار دیگر خطوط معادله‌ی خود را پررنگ نمودند، که عربستان و ترکیه و اسرائیل با حمایت رسمی خود از این حمله، پیام رسا و ویژه‌ی این جبهه را به همه، علی‌الخصوص ایران رسانده‌اند.

بی‌شک جنگ و آشوب، وضعیت خاورمیانه‌ را به شدت بغرنج کرده است به همین خاطر حمایت از جنگ عمل ناپسندی ا‌ست، اما واقعیت سایست‌های منطقه و مداخلات ایران که به عنوان عامل اصلی این جنگ و آشوب‌ها شناخته می‌شود این امر را به اثبات می‌رساند که اگر از طریق فشار مستقیم و بکارگیری حملاتی از این دست نباشد، نمی‌توان مرزی برای خونریزی و توحش این دسته از دیکتاتورها در نظر گرفت، به همین خاطر این حمله برای پیشگیری از خونریزی بیشتر و ویرانی فراوانتر لازم به نظر می‌رسد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٦٩٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ راسان و ژئوپولیتیک ایران
ــ شهر، محور راسان
ــ جهاد سپید
ــ هجوم موشکی محدود و پیامی نامحدود
 • اهمیت هویت در جنوب کردستان و تعریف نوین ملت (بخش دوم) اهمیت هویت در جنوب کردستان و تعریف نوین ملت (بخش دوم)
  در واقع همچنان که‌ اشاره‌ شد، گفتمان کردی دارای پیشنه‌ تاریخی است و پیوند زدن ملی‌گرایی کرد با ارزش‌های دمکراتیک هم به‌ همین روند تاریخی کردها به ویژه‌ در کردستان ایران برمی‌گردد.
 • هجوم موشکی محدود و پیامی نامحدود هجوم موشکی محدود و پیامی نامحدود
  بعد از بمباران هوایی شهر ادلب -تحت کنترل اپوزیسیون سوریه- توسط نیروی هوایی بشار اسد که موجب قربانی شدن بیش از ١٠٠نفر از مردم این شهر و مصدوم شدن صدها نفر دیگر به دلیل استنشاق گاز شیمیایی شد، جهان بار دیگر شاهد بکارگیری سلاح‌های ممنوعه از سوی حکومتی علیه شهروندانش بود.
 • شهر، محور راسان شهر، محور راسان
  کردستان ایران که در مقایسه با بخش‌های دیگر کردستان بنا بر وسعت خاک و جمعیت پله دوم را داراست، طی دو دهه گذشته دچار رخوت شده بود، اما از دو سال گذشته تا به امروز با تغییرات گسترده‌ای روبرو شده است.
 • راسان و ژئوپولیتیک ایران راسان و ژئوپولیتیک ایران
  علاوه بر این، سرنگونی رژیم صدام باعث تسهیل ارتباط و تماس و ارسال کمک‌های ایران به سوریه و لبنان از طریق عراق گردید! از همین رو، سرنگون ساختن این دو رژیم رقیب ایران نمی‌تواند بدون برنامه‌ بوده باشد.
 • جهاد سپید جهاد سپید
  ٣٨ سال پیش در ٢٨ مردادماه، خمینی، رهبر رژیم جدیدی که قدرت را کاملاً قبضه کرده بود، علیه ملت کرد فتوای جهاد صادر نمود و با تمامی نیروهای نظامی متعارف و نامتعارف خود کردستان را مورد تهاجم قرار دادند و از هیچ جنایتی برای به زانو در آوردن ملت کرد فروگذار ننمودند.
 • شهیدان مشعل راسان ملتند شهیدان مشعل راسان ملتند
  ملتی خواهان آزادیست، بایستی بهای آن را نیز بپردازد. این سخن گهربار از بیانات زنده‌یاد دکتر قاسملوست که خود نیز در راه آزادی ملتش سنگین‌ترین بها را پرداخت.
 • اهمیت هویت در جنوب کوردستان و تعریف نوین ملت اهمیت هویت در جنوب کوردستان و تعریف نوین ملت
  آنچه‌ هویت ملی را با هویت‌های قدیم همچون ایل و تبار متفاوت می‌سازد، همین شناخت از خود است چرا که‌ اساساً مدرنیته‌ با شناخت انسان به‌ عنوان سوژه‌ از پدیده‌هاست و یکی از این پدیده‌ها خود است.
 • سیاست اجتماعی معطوف به رفاه سیاست اجتماعی معطوف به رفاه
  در وضعیت فعلی ایران، مشکلات اقتصادی بزرگ‌ترین مانع بر سر راه رشد و توسعه‌ی جامعه‌ برشمرده می‌شود که آسیب‌های ناشی از چنین وضعیتی در حوزه‌هایی نظیر بیکاری، گرانی، فقر و فساد مالی علناً و به وضوح نمایان گشته و این امر آینده‌ی نزدیک به ٤٠ میلیون نفر از ایرانیان را در پرتگاه فروپاشی اجتماعی و اخلاقی قرار داده است.
 • تفاوت حق طلبی با رفتار قربانی تفاوت حق طلبی با رفتار قربانی
  ذکر تفاوت این دو رفتار برای این است که‌ با نگاهی اجمالی و سطحی به‌ جامعه خود شاهد رفتار و کردارهایی هستیم که‌ بیشتر آن در اخلاق قربانی نمود می‌کند، اگرچه‌ به‌ ظاهر دم از انقلاب و انقلابی بودن وصف می‌کنند.
 • نوروز، رویش و راسان نوروز، رویش و راسان
  طبیعت با پدیده‌های متضاد و متناقض آن شناخته می‌شود، آن گاه که تاریکی و روشنایی، رویش و خشکیدن، گرمای خورشید و سرما و یخبندان، تندباد و کوهستان، حرکت و ایستایی و ... در تقابل با یکدیگر قرار می‌گیرند و ترکیبی بدیع و سرشار از نوآوری با هزاران چهره جلوه‌گر می‌شوند و زندگانی را می‌آرایند.
 • تکوین و تکامل گفتمان کردایه‌تی در کرماشان و ایلام تکوین و تکامل گفتمان کردایه‌تی در کرماشان و ایلام
  این باعث می‌شود که رابطه‌ زبانی کردها با مکان زیستی خود دچار انشقاق شود. در طول تاریخ، مردمان مهاجم مناطق اشغال‌شده‌ را از نو نامگذاری می‌کردند تا مالکیت مکانی مناطق را به‌ نام خود ثبت کنند. در این مناطق تقریباً تمام اسامی کردی را در نهادهای ثبتی از بین برده‌اند.
 • آینده‌ کردها از روزنه نوروز آینده‌ کردها از روزنه نوروز
  میتولوژی هم مثل تاریخ در حافظه نوستالژی هر ملتی جایگاه مخصوص خود را دارد، حتی برخی از آنها به عنوان بخشی متصل و شناسه ملت‌ها و مانند هر رسم دیگری در زندگی روزمره تکرار می‌شوند. فراموش‌شدنی نیستند و گسترش پیدا می‌کنند.
 • مصطفی هجری، دبیرکل حزب در نشست پارلمان سوییس: تبعیض علیه‌ ملیت‌های تحت ستم به آستانه خطرناکی رسیده است مصطفی هجری، دبیرکل حزب در نشست پارلمان سوییس: تبعیض علیه‌ ملیت‌های تحت ستم به آستانه خطرناکی رسیده است
  ممنوعیت تحصیل به‌ زبان مادری تنها به‌ این امر ختم نمی‌شود که‌ کودک به‌ جای زبان مادری، زبان دیگر (فارسی) را می‌آموزد. بلکه‌ مقصود اصلی برنامه‌ است که‌ رژیم با آن سیاست‌های یکسان‌سازی را اعمال می‌کند.
 • مرگ برادرکُشی مرگ برادرکُشی
  لیکن در دوران معاصر، اوضاع و شرایط سیاسی و درک و آگاهی جوامع به جایی رسیده است که دیگر چنین اعمالی را تاب نیاورده و هر گونه توسل به جنگ‌ داخلی را محکوم می‌کنند.