• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٨ اکتبر ٢٠١٧ میلادی - ٢۶ مهر ١٣٩۶ خورشیدی  

هجوم موشکی محدود و پیامی نامحدود

میلادی: ٢١-٠۴-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٢/٠١ - ١۴:۵٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
هجوم موشکی محدود و پیامی نامحدود
البرز روئین تن

ترجمه: شارام کرماشانی


بعد از بمباران هوایی شهر ادلب -تحت کنترل اپوزیسیون سوریه- توسط نیروی هوایی بشار اسد که موجب قربانی شدن بیش از ١٠٠نفر از مردم این شهر و مصدوم شدن صدها نفر دیگر به دلیل استنشاق گاز شیمیایی شد، جهان بار دیگر شاهد بکارگیری سلاح‌های ممنوعه از سوی حکومتی علیه شهروندانش بود.

این هجوم بازتاب گسترده‌ای در سطح جهانی داشت و سازمان ملل نیز نشستی فوری در این راستا برگزار کرد. هر چند که دولت اسد بکارگیری سلاح شیمیایی را انکار می‌کرد، اما با تمام این اوصاف جهان و غرب به این سخنان توجهی نکرد و رژیم اسد را عامل این کشتار معرفی کرد و حتی به انتقاد جدی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان حامی این رژیم پرداخت.

بعد از این هجوم، آمریکا فی‌الفور چه از طریق سازمان ملل و چه از زبان ترامپ این کشتار را به شدت محکوم کرد و عملاً نیز با هدف قرار دادن فرودگاه نظامی "الشعیرات" – که به باور آمریکا هجوم اخیر از آن محل انجام شده بود- با پرتاب ٥٩ موشک "تاما هاوک" به مقابله با تکرار این گونه تهاجمات پرداخت.

این هجوم در حالی صورت گرفت که رئیس‌جمهور چین نیز در فلوریدا میهمان ترامپ بود، که این هم معنای خود را دارد. همچنین بعد از این هجوم، جهان به روسیه به عنوان یکی دیگر از ابرقدرت‌های جهان چشم دوخته بود، چرا که این حمله در نوع خود پاسخی بود به روسیه در قبال حمایتش از این رژیم، علی‌الخصوص که شایعاتی مبنی بر وجود هواپیماهای روسی در این فرودگاه نیز وجود داشت.

از همان ساعات اولیه پیروزی ترامپ و موج ناراحتی یا خوشحالی کشورهای خاورمیانه در مقابل این پیروزی، تأییدی بر این امر بود که جهان شاهد تغییرات اساسی در سیاست ابرقدرتی همچون آمریکا خواهد بود.

چرا که سیاست خارجی اوباما امکان مداخله ایران در امور داخلی کشورهای منطقه را مهیا کرده بود، مداخلاتی که خود موجب امتیازگیری از دنیای غرب در زمان نشست‌ با کشورهای غربی می‌شد.

به همین خاطر جهان به گونه‌ای نظاره‌گر هجوم آمریکا به سوریه بود که گویی پیشتر نیز چشم به راه آن بوده است. این هجوم موشکی محدود حامل چندین پیام بود که تنها رژیم دیکتاتور سوریه را خطاب قرار نمی‌داد، بلکه حکومت‌های دیگری را نیز در بر می‌گرفت. به همین خاطر هرچند روی کار آمدن ترامپ و در پیش گرفتن سیاست‌های نوینی در منطقه از اهمیت زیادی برخوردار بود، اما به نظر می‌رسد که پیام هجوم موشکی آمریکا به سوریه نیز اهمیت خود را داراست.

اولین پیام این هجوم، خاطره سال ٢٠٠٣ و هجوم آمریکا به عراق را به اسد یادآوری کرد، چرا که آن زمان نیز به بهانه وجود سلاح‌های شیمیایی، رژیم عراق مورد حمله قرار گرفت. همچنین به صورت عملی نشان دهنده آن بود که دولت ترامپ در اجرای سیاست‌های خود راسخ است و حتی اگر لازم باشد از گزینه‌ی نظامی و حمله موشکی بهره می‌برد که آن هم مرزی است که برای رفتار رژیم‌های سرکش قرار می‌دهد.

پیام دوم، رژیم ایران را مخاطب قرار می‌دهد، چرا که علاوه بر اتوریته‌ی ایران بر اسد و سوریه، اتوریته‌ی ایران بر نیروی هوایی رژیم سوریه و استفاده از خلبانان ایرانی از سوی نیروی هوای اسد است که چگونگی این امر چندان روشن نیست، به همین خاطر قسمت اعظم استمرار جنگ و بقاء اسد ایجاد آشوب در میان روسیه و ترکیه و نیز سوریه و ترکیه از طریق همین نیروی هوایی بوده، امری که ایران را به تنها بازیگر حاضر در این جنگ بدل ساخت که کاملا توانست نقشه‌هایش را پیش ببرد. اما حمله موشکی آمریکا بیانگر پایان این دوره بود، چرا که آمریکای دوران ترامپ دیگر تنها نظاره‌گر رویدادها نیست، بلکه موضع خود و واکنش خود را خواهد داشت. علی‌الخصوص هجوم موشکی به فرودگاه و هواپیماها، حامل این پیام است.

پیام سوم این حمله رو به روسیه است، چرا که روسیه بنابر دسیسه‌ی ایران به داخل باتلاق سوریه کشیده شده است، این هجوم بدون هماهنگی با روسیه و تنها مطلع ساختن این کشور آن هم چند ساعت پیش از تهاجم، حامل پیامی روشن به روسیه بوده است که دیگر باید دست از حمایت رژیم اسد بکشد و از معادلات ایران خود را خارج کند و گرنه آمریکا در مقابلش خواهد ایستاد، حتی اگر چنین معادله‌ای دارای بازیگری همچون روسیه باشد. همچنین حمله‌ی مذکور این حقیقت را به اثبات رساند که روسیه نمی‌تواند همچون آمریکا ابرقدرتی دائم باشد، بلکه امکان چشم‌پوشی از او نیز هست و این امر امکان بازنگری روسیه در سیاست‌های خود را مهیا می‌کند که از معادلات رژیم ایران -که تنها خود از آن نفع می‌برد و انسانیت به صورت پیوسته زیر پا گذاشته می‌شود- بیرون بیاید.

همچنین نباید حامیان این حمله را از یاد برد که یک بار دیگر خطوط معادله‌ی خود را پررنگ نمودند، که عربستان و ترکیه و اسرائیل با حمایت رسمی خود از این حمله، پیام رسا و ویژه‌ی این جبهه را به همه، علی‌الخصوص ایران رسانده‌اند.

بی‌شک جنگ و آشوب، وضعیت خاورمیانه‌ را به شدت بغرنج کرده است به همین خاطر حمایت از جنگ عمل ناپسندی ا‌ست، اما واقعیت سایست‌های منطقه و مداخلات ایران که به عنوان عامل اصلی این جنگ و آشوب‌ها شناخته می‌شود این امر را به اثبات می‌رساند که اگر از طریق فشار مستقیم و بکارگیری حملاتی از این دست نباشد، نمی‌توان مرزی برای خونریزی و توحش این دسته از دیکتاتورها در نظر گرفت، به همین خاطر این حمله برای پیشگیری از خونریزی بیشتر و ویرانی فراوانتر لازم به نظر می‌رسد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ زندانی سیاسی وجود ندارد
ــ خاورمیانه در مقابل یک دوراهی، دموکراسی و احترام به حقوق اقلیت ها و
حق تعیین سرنوشت یا ادامه جنگ و کشتار
ــ ایران محــــور شرارت منطقه
ــ جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.
 • اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
  البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
 • شهر شوری در سر دارد شهر شوری در سر دارد
  مردم دیگر تحمل آنرا ندارند که هرگونه تجمع، حرکت و یا کوچکترین خواست‌شان، با گلوله‌های نیروهای رژیم روبرو شود و روزی شهر تصمیم خواهد گرفت که تفنگ به دست بگیرد و در دل شهر به روی کاخ لرزان جمارانی‌ها آتش بگشاید.
 • دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان
  بنابراین در استراتژی امنیت رژیم، کوردستان مساله‌ای است که شیوه حکمرانی جمهوری اسلامی، پروژه ملت-دولت فارس، عمیق شدن بحران آب و استراتژی کمربند شیعه در منطقه -که رویای مشترک ناسیونالیسم فارس و شیعه‌گرایی ایرانیست- را با تهدید جدی روبرو می‌سازد، به همین خاطر نیز تحلیل‌گر سپاه و بیت خامنه‌ای آشکارا معترف است که چهل سال آینده، ٤٠ سال رویارویی کوردستان با دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی است.
 • متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب
  فاشیسم قصد سلطه بر تمام جهان را داشت، فاشیسم می‌خواست که رهبری تمام ملت‌های جهان را در دست بگیرد و فقط نژادی که او آنرا برتر می‌دانست سرور و حاکم جهان باشد.