• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٨ جولای ٢٠١٧ میلادی - ٠۶ مرداد ١٣٩۶ خورشیدی  

هجوم موشکی محدود و پیامی نامحدود

میلادی: ٢١-٠۴-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٢/٠١ - ١۴:۵٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
هجوم موشکی محدود و پیامی نامحدود
البرز روئین تن

ترجمه: شارام کرماشانی


بعد از بمباران هوایی شهر ادلب -تحت کنترل اپوزیسیون سوریه- توسط نیروی هوایی بشار اسد که موجب قربانی شدن بیش از ١٠٠نفر از مردم این شهر و مصدوم شدن صدها نفر دیگر به دلیل استنشاق گاز شیمیایی شد، جهان بار دیگر شاهد بکارگیری سلاح‌های ممنوعه از سوی حکومتی علیه شهروندانش بود.

این هجوم بازتاب گسترده‌ای در سطح جهانی داشت و سازمان ملل نیز نشستی فوری در این راستا برگزار کرد. هر چند که دولت اسد بکارگیری سلاح شیمیایی را انکار می‌کرد، اما با تمام این اوصاف جهان و غرب به این سخنان توجهی نکرد و رژیم اسد را عامل این کشتار معرفی کرد و حتی به انتقاد جدی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان حامی این رژیم پرداخت.

بعد از این هجوم، آمریکا فی‌الفور چه از طریق سازمان ملل و چه از زبان ترامپ این کشتار را به شدت محکوم کرد و عملاً نیز با هدف قرار دادن فرودگاه نظامی "الشعیرات" – که به باور آمریکا هجوم اخیر از آن محل انجام شده بود- با پرتاب ٥٩ موشک "تاما هاوک" به مقابله با تکرار این گونه تهاجمات پرداخت.

این هجوم در حالی صورت گرفت که رئیس‌جمهور چین نیز در فلوریدا میهمان ترامپ بود، که این هم معنای خود را دارد. همچنین بعد از این هجوم، جهان به روسیه به عنوان یکی دیگر از ابرقدرت‌های جهان چشم دوخته بود، چرا که این حمله در نوع خود پاسخی بود به روسیه در قبال حمایتش از این رژیم، علی‌الخصوص که شایعاتی مبنی بر وجود هواپیماهای روسی در این فرودگاه نیز وجود داشت.

از همان ساعات اولیه پیروزی ترامپ و موج ناراحتی یا خوشحالی کشورهای خاورمیانه در مقابل این پیروزی، تأییدی بر این امر بود که جهان شاهد تغییرات اساسی در سیاست ابرقدرتی همچون آمریکا خواهد بود.

چرا که سیاست خارجی اوباما امکان مداخله ایران در امور داخلی کشورهای منطقه را مهیا کرده بود، مداخلاتی که خود موجب امتیازگیری از دنیای غرب در زمان نشست‌ با کشورهای غربی می‌شد.

به همین خاطر جهان به گونه‌ای نظاره‌گر هجوم آمریکا به سوریه بود که گویی پیشتر نیز چشم به راه آن بوده است. این هجوم موشکی محدود حامل چندین پیام بود که تنها رژیم دیکتاتور سوریه را خطاب قرار نمی‌داد، بلکه حکومت‌های دیگری را نیز در بر می‌گرفت. به همین خاطر هرچند روی کار آمدن ترامپ و در پیش گرفتن سیاست‌های نوینی در منطقه از اهمیت زیادی برخوردار بود، اما به نظر می‌رسد که پیام هجوم موشکی آمریکا به سوریه نیز اهمیت خود را داراست.

اولین پیام این هجوم، خاطره سال ٢٠٠٣ و هجوم آمریکا به عراق را به اسد یادآوری کرد، چرا که آن زمان نیز به بهانه وجود سلاح‌های شیمیایی، رژیم عراق مورد حمله قرار گرفت. همچنین به صورت عملی نشان دهنده آن بود که دولت ترامپ در اجرای سیاست‌های خود راسخ است و حتی اگر لازم باشد از گزینه‌ی نظامی و حمله موشکی بهره می‌برد که آن هم مرزی است که برای رفتار رژیم‌های سرکش قرار می‌دهد.

پیام دوم، رژیم ایران را مخاطب قرار می‌دهد، چرا که علاوه بر اتوریته‌ی ایران بر اسد و سوریه، اتوریته‌ی ایران بر نیروی هوایی رژیم سوریه و استفاده از خلبانان ایرانی از سوی نیروی هوای اسد است که چگونگی این امر چندان روشن نیست، به همین خاطر قسمت اعظم استمرار جنگ و بقاء اسد ایجاد آشوب در میان روسیه و ترکیه و نیز سوریه و ترکیه از طریق همین نیروی هوایی بوده، امری که ایران را به تنها بازیگر حاضر در این جنگ بدل ساخت که کاملا توانست نقشه‌هایش را پیش ببرد. اما حمله موشکی آمریکا بیانگر پایان این دوره بود، چرا که آمریکای دوران ترامپ دیگر تنها نظاره‌گر رویدادها نیست، بلکه موضع خود و واکنش خود را خواهد داشت. علی‌الخصوص هجوم موشکی به فرودگاه و هواپیماها، حامل این پیام است.

پیام سوم این حمله رو به روسیه است، چرا که روسیه بنابر دسیسه‌ی ایران به داخل باتلاق سوریه کشیده شده است، این هجوم بدون هماهنگی با روسیه و تنها مطلع ساختن این کشور آن هم چند ساعت پیش از تهاجم، حامل پیامی روشن به روسیه بوده است که دیگر باید دست از حمایت رژیم اسد بکشد و از معادلات ایران خود را خارج کند و گرنه آمریکا در مقابلش خواهد ایستاد، حتی اگر چنین معادله‌ای دارای بازیگری همچون روسیه باشد. همچنین حمله‌ی مذکور این حقیقت را به اثبات رساند که روسیه نمی‌تواند همچون آمریکا ابرقدرتی دائم باشد، بلکه امکان چشم‌پوشی از او نیز هست و این امر امکان بازنگری روسیه در سیاست‌های خود را مهیا می‌کند که از معادلات رژیم ایران -که تنها خود از آن نفع می‌برد و انسانیت به صورت پیوسته زیر پا گذاشته می‌شود- بیرون بیاید.

همچنین نباید حامیان این حمله را از یاد برد که یک بار دیگر خطوط معادله‌ی خود را پررنگ نمودند، که عربستان و ترکیه و اسرائیل با حمایت رسمی خود از این حمله، پیام رسا و ویژه‌ی این جبهه را به همه، علی‌الخصوص ایران رسانده‌اند.

بی‌شک جنگ و آشوب، وضعیت خاورمیانه‌ را به شدت بغرنج کرده است به همین خاطر حمایت از جنگ عمل ناپسندی ا‌ست، اما واقعیت سایست‌های منطقه و مداخلات ایران که به عنوان عامل اصلی این جنگ و آشوب‌ها شناخته می‌شود این امر را به اثبات می‌رساند که اگر از طریق فشار مستقیم و بکارگیری حملاتی از این دست نباشد، نمی‌توان مرزی برای خونریزی و توحش این دسته از دیکتاتورها در نظر گرفت، به همین خاطر این حمله برای پیشگیری از خونریزی بیشتر و ویرانی فراوانتر لازم به نظر می‌رسد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٠٥ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مرز میان مبارزه واقعی و توهم اصلاحات
ــ متن سخنان مصطفی هجری در مراسم ٢٢ تیرماه
ــ پاشنه آشیل جمهوری اسلامی
ــ مصاحبه اختصاصی روزنامه کوردستان با عرفان رهنمون
 • مصطفی هجری: به جز ایرانی‌ها در تاریخ بشریت به ندرت مشاهده می‌کنیم که طرفی از میز مذاکره برای حذف و از بین بردن طرف مقابل خود بهره ببرد مصطفی هجری: به جز ایرانی‌ها در تاریخ بشریت به ندرت مشاهده می‌کنیم که طرفی از میز مذاکره برای حذف و از بین بردن طرف مقابل خود بهره ببرد
  در آخرین دیداری که او را دیدم برای استقبال از من به درگاه ورودی سالن آمده بود و با لبخندی ‌گفت:" هنوز هم در فکر -رژیم چینج- هستی؟" یعنی می‌خواهی حکومت ایران را تغییر دهی، گفتم:"بله هنوز هم می‌خواهم حکومت ایران را تغییر دهم، شما هم روزی به این نتیجه می‌رسید، اما آن روز دیگر دیر است و هر دو طرف متحمل هزینه‌ی زیادی می‌شویم".
 • عرفان رهنمون طی مصاحبه‌ای اختصاصی با \ عرفان رهنمون طی مصاحبه‌ای اختصاصی با "کوردستان" ابراز داشت: جنبش کوردستان دین یا مذهب خاصی را معیار هویتی خود قرار نداده است، تحلیلی درست که با واقعیت‌‌های موجود در کوردستان مطابقت کامل دارد
  در همین راستا و برای تشریح بیشتر این مساله گفتگویی را با "عرفان رهنمون" فعال سیاسی انجام داد‌ه‌ایم که تقدیم حضور خوانندگان محترم روزنامه "کوردستان" می‌شود.
 • مرز میان مبارزه واقعی و توهم اصلاحات مرز میان مبارزه واقعی و توهم اصلاحات
  برای جلوگیری از نا امیدی کامل مردم و شورش گسترده و ایجاد امید کاذب به بهتر شدن اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی و کنترل هر نوع فعالیت سیاسی و مدنی و ایجاد امید کاذب به اصلاحات به جای سرنگونی، رژیم در داخل کشور اپوزیسیون سازی گسترده‌ای در قالب کلی اصلاحات و میانه روی انجام داده که این بخش از رژیم به طور اتوماتیک نقش سوپاپ اطمینان رژیم را بازی می کنند و در چند دهه گذشته ضمن کنترل توان و پتانسیل مردم بیشترین ضربه را به فعالین سیاسی و مدنی و اصلاح طلبان واقعی در داخل کشور وارد کرده اند.
 • پاشنه آشیل جمهوری اسلامی پاشنه آشیل جمهوری اسلامی
  این سیاست‌ توطئه‌گرانه‌ی رژیم ضعفی اساسی و مهم دارد که رژیم به آن توجهی نکرده است و در واقع نه نقطه ضعف بلکه پاشنه آشیل رژیم اسلامی ایران است.
 • استقلال کوردستان پایان یک سدە خشونت در عراق استقلال کوردستان پایان یک سدە خشونت در عراق
  حکومت ملت بر ناملت در عراق مسبب آن شد که کوردها مبارزات طولانی و طاقت‌فرسایی و صد البته بسیار پر هزینه‌ را تجربه کنند.
 • سلطەی حکومت ترور بر کوردستان و تبارشناسی تاریخی آن سلطەی حکومت ترور بر کوردستان و تبارشناسی تاریخی آن
  ما کوردها از آن رویی که در عصر مدرن فاقد حکومت و یا پشتیبانی بین‌المللی روشن و قاطعی بودیم هیچگاه نتوانستیم آنچه را که بر ما و گذشتگان ما گذشت در چارچوبی حقوقی و علمی تعریف و ثبت کنیم.
 • کاوه سرکوت کاوه سرکوت
  روز ١٥ تیر در بوریر و کوسالان، در جنگی تن به تن میان روشنایی و تاریکی، دو مبارز دلیر و آزاده، با چشم‌هایی مالامال از مقاومت و ایستادگی، برگی از حماسه و افتخار را به تاریخ افزودند و توطئەهای دشمن را نقش بر آب کردند. در چنین جنگ نابرابری دو اراده فولادین و یک نارنجک بر جبهه تاریک‌پرستی و صدها پاسدار تروریست فائق آمد، تا دوباره اثبات شود که اراده انقلابی و شکوه انسانیت بسیار نیرومندتر از سلاح و تجهیزات دشمنان است.
 • \ "آسمیلاسیون فرهنگی" پروسەای برای نابودی کوردها
  آسمیلاسیون فرهنگی فرآیندی پیچیده، سازماندهی شده و هدفمند است که طی آن گروهی زبانی، فرهنگی، ملی و یا مذهبی در گروه غالب ادغام و همگون می‌شود. در اینجا منظور از ادغام و همگون سازی، یکسان شدن فرهنگی-هویتی می‌باشد.
 • در باب استقلال کردستان در باب استقلال کردستان
  اکنون در میان فاشیسم دولت‌‌های منطقه و حق‌طلبی ملت‌های تحت ستم مساله رفراندم و استقلال کردستان عراق در کجا جای خواهد گرفت؟ آیا معنایی برای ملت کرد وجود دارد کە خواهان حقی باشد که این دولت‌ها مخالف آن باشند؟
 • وحشت از ترقەبازی وحشت از ترقەبازی
  اگر از شتاب وقوع حوادث بکاهیم و با دقت بیشتری تحولات مذکور را پیگیری کنیم، واقعیت‌هایی در میدان رقابت قدرت نمایان می‌شوند که لازم است نادیده گرفته نشوند.
 • بویراحمد، زیر چکمەهای فاشیسم پان‌ایرانیسم بویراحمد، زیر چکمەهای فاشیسم پان‌ایرانیسم
  حال با تمام این اوصاف و با وجود چنین ظلم‌های عیانی سوال اساسی این است که چرا تا کنون مردمان کهگیلویه و بویراحمد ساکت نشستەاند و دست به قیام گستردەای برای احقاق حقوق ملی خود نزدەاند؟
 • سیاست جنگ طلبی رژیم ایران سیاست جنگ طلبی رژیم ایران
  پانیک سایه جنگ، کارت استفاده شده رژیم ایران بعد از جنگ هشت ساله ایران-عراق است که طبق آمارهای غیر رسمی بیش از نیم میلیون از مردم ایران را به کام مرگ کشاند و در حوزه‌های انسانی، توسعه، عمران و... آسیب‌های عظیمی را به ملیت‌های موجود درآن جغرافیا وارد کرد. از آن زمان تاکنون سواستفاده از بحران و استفاده از آن به عنوان پیکان و سپر در مقابل مطالبات و توقعات مردم، به بخشی از سیاست داخلی رژیم حاکم بر ایران تبدیل شده است.
 • ضرورت وجود تفکرات ملی‌گرایانە در زنان کورد ضرورت وجود تفکرات ملی‌گرایانە در زنان کورد
  یکی از این توطئەها کە بە درازای تاریخ دشمنی با ملت کورد مستمرا اجرا و به روز شده است و هدف از این جستار نیز پرداختن به آن می‌باشد، تلاش برای ریشەکن کردن تفکرات ملی و تضعیف عقلانی ملی تمام اقشار جامعە بە ویژە زنان می‌باشد.
 • تروریسم دو سر تروریسم دو سر
  در خاورمیانەی مالامال از هرج و مرج، ظلم و استثمار و استبداد حاکم بوده و توان تمام جوامع را تهی کرده است. در چنین ژئوپلوتیکی سرکوب و ستم دلایلی برای بیان اعتراضات هستند و از سوی دیگر نیز اعتقاد به تفکرات ضد آزادی و متحجرانه دلیل اصلی و اساسی گسترش خشونت و ظلم می‌باشد.