• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠١ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

بیانیه‌ی دفتر سیاسی حزب دمکرات در رابطه با برگزاری شانزدهمین پلنوم کمیته مرکزی

میلادی: ٠٣-٠۵-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٢/١٣ - ١١:٢٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
بیانیه‌ی دفتر سیاسی حزب دمکرات در رابطه با برگزاری شانزدهمین پلنوم کمیته مرکزی
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران بیانیەای درباره برگزاری شانزدهمین پلنوم کمیته مرکزی منتشر کرد.

متن کامل بیانیه:

بیانیه دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران در ارتباط با برگزاری ١٦مین پلنوم کمیته مرکزی


کمیته مرکزی حزب دمکرات کردستان ایران منتخب کنگره ١٥م حزب، شانزدهمین پلنوم خود را با حضور اعضای اصلی و علی‌البدل کمیته مرکزی و نیز نماینده اعضای رهبری حزب در خارج برگزار کرد.

پلنوم در ساعت ٩صبح روز شنبه، ٩ اردیبهشت ١٣٩٦ شمسی، برابر با ٢٩ آوریل ٢٠١٧ میلادی و با یک دقیقه سکوت به احترام یاد و خاطره شیهدان کردستان، آغاز به کار نمود.

در ابتدای آغاز به کار پلنوم دبیرکل حزب دمکرات، مصطفی هجری، در مورد دستور کار پلنوم که پیشتر به اطلاع حاضرین رسیده بود به ایراد سخنانی پرداخت و بعد از تائید دستور کار پلنوم، موارد ذکر شده در دستور کار مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

بخش اول موضوعات پلنوم به بحث در مورد طرحی از سوی دبیر کل حزب در باب لزوم تغییر در ساختار حزب اختصاص داده شد که پیشتر در اختیار اعضای رهبری حزب قرار گرفته بود. در همین راستا اکثریت قریب به اتفاق حاضرین در پلنوم با تاکید بر لزوم ایجاد تغیر در ساختار حزب، به اظهار نظر در این مورد و بیان عقایدشان در این باب پرداختند که در نهایت بر این امر تاکید شد که برای مشورت بیشتر، نظر و دیدگاه دلسوزان حزب، به ویژه اعضای حزب دمکرات کردستان ایران در باب تغیر ساختار حزب و هر طرح مرتبط دیگری، پرسیده شود و هیئتی که از چند عضو کمیته مرکزی تشکیل شده است بعد از تحلیل و بررسی نظرات و پیشنهادات و طرح‌های رسیده، طی مدت زمان مشخص طرحی برای تغیر در ساختار حزب به منظور ارائه در کنگره ١٦م حزب، به تصویب کمیته مرکزی برساند.

در ادامه کار پلنوم، مسئول کمیته آماده کاری برای کنگره ١٦م، گزارشی در باب امور مرتبط با کنگره ١٦ حزب، به ویژه نحوه برگزاری کنفرانس‌ها و نتیجه هر کدام از این کنفرانس‌ها را تقدیم حاضرین در جلسه کرد و اعضای رهبری حزب را از چگونگی اجرای امور مرتبط با کنگره مطلع ساخت. پلنوم نیز با اشاره به تعدادی از کاستی‌های مرتبط با این موضوع، راپورت کمیته آماده کاری برای کنگره را تصویب کرد.

بخش دیگری از دستور کار پلنوم به بحث درباره موضع دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران در رابطه با انتخابات ٢٩ اردیبهشت ١٣٩٦ شمسی در جمهوری اسلامی اختصاص داشت، که بنابر موضع مذکور حزب دمکرات کردستان ایران و ٥ حزب و جناح سیاسی کردستان ایران بعد از بررسی شرایط موجود و تبادل نظر و با توجه به بی‌نتیجه بودن این انتخابات، بایکوت آنرا در دستور کار خود قرار دادند.

حاضرین در پلنوم با اشاره به این حقیقت که نمایش به اصطلاح انتخابات، از سوی سازمان‌های سرکوبگر رژیم چنان طراحی می‌شود که در نهایت نامزدهای مورد پسند حکومت نامشان از صندوق خارج شود و عملا نماینده رژیم هستند و در چارچوب سیاست‌های رژیم گام برمی‌دارند، موضع دفتر سیاسی و ٥حزب دیگر کردستان را به تصویب رساندند.

بخش دیگر پلنوم به بحث درباره "راسان" و لزوم تداوم این روش از قیام "شاخ" و "شار"، اختصاص داده شد. حاضرین در پلنوم با تاکید براهمیت راسان و امیدبخش بودن آن برای مردمان کردستان و نیز ارتقای روحیه کادر و پیشمرگه از این طریق، استمرار و تداوم این روش از مبارزه و وسعت بخشیدن به دامنه نفوذ آنرا لازم و مهمترین وظیفەی حزب دمکرات کردستان ایران دانست، در همین راستا با تحلیل همه جانبه این موضوع در مورد تعدادی برنامه و راهکار ویژه بر هرچه بهتر پیش بردن راسان به تبادل نظر پرداختند و ارگان‌های مرتبطه را برای اجرائی کردن آن موظف نمودند.

پلنوم با در نظر گرفتن اهمیت راسان و تاکید بر راهکارها و برنامەهایی که در این ارتباط مشخص کرده است، تصمیم گرفت در راستای اجرائی کردن وظایف مرتبط با راسان، کنگره ١٦م حزب را برای مدتی به تعویق بیندازد.

آخرین بخش کار پلنوم بررسی گزارشات هیئت‌های حزب بود که طی ایام گذشته در راستای ایجاد هم‌رایی و نزدیک شدن حزب و جناح‌های سیای کردستان، با این احزاب و جناح‌های سیاسی نشست و گفتگو داشته است. پلنوم با بررسی و تحلیل نتایج هر نشستی، استمرار این نشست‌ها را برای نزدیک شدن دیدگاه‌ها و هم‌رای شدن ضروری دانست و در این باره دفتر سیاسی را موظف کرد.

شانزدهمین پلنوم کمیته مرکزی بعد از سه روز کار و بحث و تبادل نظر، ساعت یک بعداز ظهر روز ٢شنبه ١١ اردیبهشت برابر با ١می ٢٠١٧ به کار خود پایان داد.

حزب دمکرات کردستان ایران
دفتر سیاسی

١٢ اردیبهشت ١٣٩٦ شمسی
٢ می ٢٠١٧
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".