• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠۵ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

بیانیه‌ی دفتر سیاسی حزب دمکرات در رابطه با برگزاری شانزدهمین پلنوم کمیته مرکزی

میلادی: ٠٣-٠۵-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٢/١٣ - ١١:٢٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
بیانیه‌ی دفتر سیاسی حزب دمکرات در رابطه با برگزاری شانزدهمین پلنوم کمیته مرکزی
کوردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران بیانیەای درباره برگزاری شانزدهمین پلنوم کمیته مرکزی منتشر کرد.

متن کامل بیانیه:

بیانیه دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران در ارتباط با برگزاری ١٦مین پلنوم کمیته مرکزی


کمیته مرکزی حزب دمکرات کردستان ایران منتخب کنگره ١٥م حزب، شانزدهمین پلنوم خود را با حضور اعضای اصلی و علی‌البدل کمیته مرکزی و نیز نماینده اعضای رهبری حزب در خارج برگزار کرد.

پلنوم در ساعت ٩صبح روز شنبه، ٩ اردیبهشت ١٣٩٦ شمسی، برابر با ٢٩ آوریل ٢٠١٧ میلادی و با یک دقیقه سکوت به احترام یاد و خاطره شیهدان کردستان، آغاز به کار نمود.

در ابتدای آغاز به کار پلنوم دبیرکل حزب دمکرات، مصطفی هجری، در مورد دستور کار پلنوم که پیشتر به اطلاع حاضرین رسیده بود به ایراد سخنانی پرداخت و بعد از تائید دستور کار پلنوم، موارد ذکر شده در دستور کار مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

بخش اول موضوعات پلنوم به بحث در مورد طرحی از سوی دبیر کل حزب در باب لزوم تغییر در ساختار حزب اختصاص داده شد که پیشتر در اختیار اعضای رهبری حزب قرار گرفته بود. در همین راستا اکثریت قریب به اتفاق حاضرین در پلنوم با تاکید بر لزوم ایجاد تغیر در ساختار حزب، به اظهار نظر در این مورد و بیان عقایدشان در این باب پرداختند که در نهایت بر این امر تاکید شد که برای مشورت بیشتر، نظر و دیدگاه دلسوزان حزب، به ویژه اعضای حزب دمکرات کردستان ایران در باب تغیر ساختار حزب و هر طرح مرتبط دیگری، پرسیده شود و هیئتی که از چند عضو کمیته مرکزی تشکیل شده است بعد از تحلیل و بررسی نظرات و پیشنهادات و طرح‌های رسیده، طی مدت زمان مشخص طرحی برای تغیر در ساختار حزب به منظور ارائه در کنگره ١٦م حزب، به تصویب کمیته مرکزی برساند.

در ادامه کار پلنوم، مسئول کمیته آماده کاری برای کنگره ١٦م، گزارشی در باب امور مرتبط با کنگره ١٦ حزب، به ویژه نحوه برگزاری کنفرانس‌ها و نتیجه هر کدام از این کنفرانس‌ها را تقدیم حاضرین در جلسه کرد و اعضای رهبری حزب را از چگونگی اجرای امور مرتبط با کنگره مطلع ساخت. پلنوم نیز با اشاره به تعدادی از کاستی‌های مرتبط با این موضوع، راپورت کمیته آماده کاری برای کنگره را تصویب کرد.

بخش دیگری از دستور کار پلنوم به بحث درباره موضع دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران در رابطه با انتخابات ٢٩ اردیبهشت ١٣٩٦ شمسی در جمهوری اسلامی اختصاص داشت، که بنابر موضع مذکور حزب دمکرات کردستان ایران و ٥ حزب و جناح سیاسی کردستان ایران بعد از بررسی شرایط موجود و تبادل نظر و با توجه به بی‌نتیجه بودن این انتخابات، بایکوت آنرا در دستور کار خود قرار دادند.

حاضرین در پلنوم با اشاره به این حقیقت که نمایش به اصطلاح انتخابات، از سوی سازمان‌های سرکوبگر رژیم چنان طراحی می‌شود که در نهایت نامزدهای مورد پسند حکومت نامشان از صندوق خارج شود و عملا نماینده رژیم هستند و در چارچوب سیاست‌های رژیم گام برمی‌دارند، موضع دفتر سیاسی و ٥حزب دیگر کردستان را به تصویب رساندند.

بخش دیگر پلنوم به بحث درباره "راسان" و لزوم تداوم این روش از قیام "شاخ" و "شار"، اختصاص داده شد. حاضرین در پلنوم با تاکید براهمیت راسان و امیدبخش بودن آن برای مردمان کردستان و نیز ارتقای روحیه کادر و پیشمرگه از این طریق، استمرار و تداوم این روش از مبارزه و وسعت بخشیدن به دامنه نفوذ آنرا لازم و مهمترین وظیفەی حزب دمکرات کردستان ایران دانست، در همین راستا با تحلیل همه جانبه این موضوع در مورد تعدادی برنامه و راهکار ویژه بر هرچه بهتر پیش بردن راسان به تبادل نظر پرداختند و ارگان‌های مرتبطه را برای اجرائی کردن آن موظف نمودند.

پلنوم با در نظر گرفتن اهمیت راسان و تاکید بر راهکارها و برنامەهایی که در این ارتباط مشخص کرده است، تصمیم گرفت در راستای اجرائی کردن وظایف مرتبط با راسان، کنگره ١٦م حزب را برای مدتی به تعویق بیندازد.

آخرین بخش کار پلنوم بررسی گزارشات هیئت‌های حزب بود که طی ایام گذشته در راستای ایجاد هم‌رایی و نزدیک شدن حزب و جناح‌های سیای کردستان، با این احزاب و جناح‌های سیاسی نشست و گفتگو داشته است. پلنوم با بررسی و تحلیل نتایج هر نشستی، استمرار این نشست‌ها را برای نزدیک شدن دیدگاه‌ها و هم‌رای شدن ضروری دانست و در این باره دفتر سیاسی را موظف کرد.

شانزدهمین پلنوم کمیته مرکزی بعد از سه روز کار و بحث و تبادل نظر، ساعت یک بعداز ظهر روز ٢شنبه ١١ اردیبهشت برابر با ١می ٢٠١٧ به کار خود پایان داد.

حزب دمکرات کردستان ایران
دفتر سیاسی

١٢ اردیبهشت ١٣٩٦ شمسی
٢ می ٢٠١٧
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.