• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠١ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

روحانی و اقلیت‌ها

میلادی: ٠۴-٠۵-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٢/١۴ - ١١:۴٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
روحانی و اقلیت‌ها
آسو صالح

بخش دوم از سلسه یادداشت‌های “روحانی، مهره ای حیاتی برای نظام”


در بخش اول این یادداشت چگونگی مهندسی انتخابات ریاست جمهوری گذشته بررسی شد و سپس دلیل اینگونه مهندسی و آوردن روحانی بیان گردید. در این بخش و بخش‌های آتی این یادداشت، نگاهی به کارنامه چهار سال اخیر روحانی و مقایسه آن با شعارهای سرداده شده انداخته خواهد شد.

بررسی کارنامه چهار سال اخیر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور برآمده از آن مهندسی روانی، یک تقابل را عیان می کند: تقابل وعده‌های داده شده (از سوی روحانی به مردم) و وظایف تعیین شده (از سوی حاکمیت به روحانی). در حالی که روحانی تقریبا توانست از عهده وظیفه تعین شده برایش برآید، ولی به هیچ یک از وعده‌های داده شده به مردم و در راس آنها ملیت‌های تحت ستم ایران، عمل نکرد.

در این بخش به وعده‌های داده شده از سوی روحانی در زمینه اقلیت‌ها (ملی و مذهبی) و عملکرد دولت وی در چهارسال گذشته در این باره، نگاهی انداخته خواهد شد.

حسن روحانی مانند دیگر کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان، محمد خاتمی، که شعار ایران برای همه ایرانیان و حل مساله ملیت‌ها و دیگر اقلیت‌ها را در ایران سر می‌داد، او نیز با انتشار بیانیه حقوق ادیان، اقوام و مذاهب در نهم خرداد ۹۲، ادعا کرد که قصد دارد زمینه‌های آموزش زبان مادری ملیت‌ها را فراهم کند، فرهنگستان زبان ترکی و کوردی دایر نماید، خانه اقوام در تهران تاسیس کند و حقوق شهروندی مطرح در قانون اساسی درباره ملیت‌ها و دیگر اقلیت‌ها در ایران را اجرا نماید. همین شعارهای انتخاباتی باعث شد که درصد قابل توجهی از آن دسته از اقلیت‌ها که در انتخابات شرکت کرده بودند، به وی رای دهند. در چهار استان کوردستان ایران طبق آمار غیرقابل اعتماد رژیم، رای روحانی به شکل زیر بود:

آذربایجان‌ غربی (ارومیه): ۶۳،۹۱ درصد
ایلام: ۵۶،۴۰ درصد
کردستان: ۷۰،۸۵ درصد
کرماشان: ۶۲،۴۳ درصد
همچنین در دو استان بلوچ و آذری نشین نیز به این صورت بود:
سیستان و بلوچستان: ۷۳،۳۹ درصد
آذربایجان شرقی: ۵۷،۸۷ درصد

اما حسن روحانی با گذشت چهار سال نخواست و نتوانست هیچ یک از شعارهای انتخاباتیش در زمینه اقلیت‌ها (ملی و مذهبی) را اجرا نماید، در عوض پس از گذشت دو ماه و با موج انتقادات از بی‌توجهی به شعارهایش در این باره، یکی از مهره‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم به نام علی یونسی (چهارمین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی) را به دستیار خود در “امور اقوام و اقلیت های دینی” انتخاب کرد. روحانی در حکم خود به یونسی از “تخصص و تجارب” یونسی درباره مساله اقلیت‌های نوشته بود. بدین ترتیب روحانی با این انتصاب نشان داد که نگاه امنیتی حاکمیت به اقلیت‌ها، کماکان در دولت وی نیز وجود دارد و وعده‌های انتخاباتیش در این رابطه هیچگاه عملی نمی‌شوند.

یونسی که برای پیگیری حقوق اقلیت‌ها در دولت مسئولیت داشت، ولی گفته‌ها و موضع گیری‌هایش چیز دیگری را نشان می‌دهد. در حالی که تعدادی از نمایندگان اقلیت‌های ملی در مجلس قصد داشتند که فراکسیون اقوام مجلس را تشکیل دهند، یونسی از زاویه امنیتی به این مساله نگاه کرد و به صراحت مخالفت خود را با تشکیل چنین فراکسیونی اعلام کرد.

روحانی از همان آغاز همواره در گفته‌هایش قصد داشت وعده‌های داده شده در زمینه اقلیت‌های ملی در ایران را نادیده بگیرد و به باد فراموشی بسپارد. برای نمونه در حالی که در گزارش یکصد روزه، در رابطه با وعده‌های دیگرش نکاتی ذکر شده بود، ولی هیچگونه اشاره‌ای به وعده‌هایش در رابطه با اقلیت‌ها نشده بود.

یکی از ادعاهای انتخاباتی روحانی انتصاب استاندار بومی (کورد) در استان‌های کوردنشین بود. این مساله از سوی فعالین کورد نیز که دیداری با جهانگیری معاون اول روحانی انجام دادند، مورد تاکید قرار گرفت. ولی هیچگاه این وعده نیز عملی نشد. این امر موجب نگرانی بسیاری از هواداران وی در میان ملیت‌ها شد. اما روحانی به جای برطرف کردن این نگرانی، با انتصاب استاندار غیرکورد و غیربلوچ برای استان‌های کوردستان و بلوچستان، که بیشترین رای را به روحانی داده بودند، در جلسه هیات دولت اعلام کرد: “دشمن درصدد سوءاستفاده از قومیت‌هاست”.

دلیل عدم برگزیدن استاندار بومی برای کوردستان و بلوچستان از سوی رحمان فضلی، وزیر کشور دولت روحانی به وضوح اعلام شد. وی گفت: “فردی بومی که توانایی‌های اجرایی لازم را برای تصدی استانداری داشته باشد، نیافته‌اند”. بدین ترتیب دولت روحانی تمامی کوردها، بلوچ‌ها و دیگر ملیت‌های ساکن ایران را فاقد چنین توانایی‌ای دانست که در مدیریت کلان کشور حضور داشته باشند.

دولت روحانی در کوردستان اقداماتش را با اعدام سه فعال سیاسی کورد و در بلوچستان با احداث یک دیوار مرزی میان بلوچستان پاکستان و بلوچستان ایران آغاز کرد. وزیر ارشاد این دولت در زمان معارفه با تاکید بر اینکه” ایران سرزمین پارس” است، خواستار تقویت زبان فارسی و ایجاد اتحاد با کشورهای فارس زبان شد. همزمان در لایحه بودجه سال ۹۳ کمترین توجه به استان‌های محروم متعلق به ملیت‌های ایران صورت گرفت، به گونه‌ای که ارائه این بودجه استعفای دسته جمعی نمایندگان استان‌های کوردستان و خوزستان را در پی داشت.

در زمینه اقلیت‌های مذهبی نیز در زمان روحانی وضعیت نه تنها هیچ بهبود نیافت، بلکه روند سرکوب پیروان اقلیت‌های مذهبی افزایش یافت. در تهران مسجد اهل سنت تخریب شد. در بندرعباس عطاءالله رضوانی از شهروندان بهایی ترور شد و با سرکار آمدن روحانی شمار بازداشت شهروندان مسیحی افزایش خیرکننده‌ای یافت. تعطیل کردن کلیسای ربانی در تهران، کلیسای ربانی در اهواز و کلیسای جنت آباد توسط وزارت اطلاعات روحانی، در کنار بازداشت گسترده کشیش و نوکیشان مسیحی (برای نمونه روبرت آسریان، ابراهیم فیروزی، محمدرضا پیری، یاشار فرزین نو، فرشید مدرس اول، نسیم زنجانی، مریم نقاش زرگران و ده‌ها نفر دیگر)، ممانعت از حضور نوکیشان مسیحی به کلیساها، عدم اجازه انتشار انجیل به فارسی و عدم اجازه مراسم‌های مذهبی مسیحی از سوی همین وزارتخانه، کسانی را که به روحانی برای بهبود وضعیت اقلیت‌های مذهبی رای داده بودند، ناامید کرد.

روحانی اگرچه با استفاده از وعده‌های مطرح شده در بیانیه شماره ۳ خود در رابطه با حقوق اقلیت‌های ملی و مذهبی طبق آمار رژیم توانست رای سرنوشت ساز آنها را بدست آورد، ولی هیچگاه نخواست و نتوانست هیچکدام از وعده‌هایش در رابطه با این مردم را عملی کند. این امر حتی با اعتراض نمایندگان ادوار مجلس از اقلیت‌های ملی و مذهبی مواجه شد.

این نمایندگان در آغاز سال ۱۳۹۳ با انتشار بیانیه‌ای به پشت کردن روحانی به وعده‌هایش واکنش نشان دادند. همزمان بیش از ۱۸۰۰ دانشجوی ترک زبان نیز با ارسال نامه‌ای به روحانی از وی خواستند که به وعده‌هایش درباره “تدریس زبان مادری” و “تدریس فرهنگستان زبان و ادب ترکی” عمل کند. کاری که روحانی هیچگاه نکرد!

از سوی دیگر افزایش شدید شمار اعدام‌ها و بازداشت‌های فعالین ملیت‌های ایران و اقلیت‌های مذهبی موجب شد که سازمان ملل متحد در گزارش سالانه‌اش در اسفند ۱۳۹۳، از روحانی انتقاد کند که به هیچ یک از وعده‌هایش در مورد حقوق اقلیت‌ها عمل نکرده است.

حسن روحانی پس از گذشت چهار سال، نخواست به هیچ یک از وعده‌هایش که در بیانیه حقوق ادیان، اقوام و مذاهب خود عملی کند. روحانی که سابقه بسیار طولانی در مقام‌های مختلف حکومتی داشت، هیچگاه نمی‌تواند ادعا کند که دولت توانایی عملی کردن این وعده‌ها را نداشته، در این صورت تنها به فریبکاری برای کسب رای سرنوشت ساز استان‌های ملیت‌های ایران متهم می‌شود. کاری که محمد خاتمی در دو دوره توانست آن را کشف کرده و با این رای سرنوشت ساز به ریاست جمهوری برسد. اصلاح طلبان ۱۲ سال بالاترین مقام اجرایی رژیم (رئیس جمهور و دولت) و چهار سال قوه مقننه (مجلس) را در اختیار داشتند، ولی هیچگاه نتوانستند به کوچکترین وعده‌ها در رابطه با اقلیت‌های ملی و مذهبی در ایران عمل کنند. ایشان، اما کماکان با سردادن شعارهای انتخاباتی، در پی تصاحب دوباره رای سرنوشت ساز این استان‌ها هستند، کاری که روحانی و اصلاح‌طلبان در این دوره از انتخابات، باردیگر در پی آنند.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.

لینک مرتبط:
روحانی، مهره‌ای حیاتی برای نظام
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".