• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٢ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠١ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

هدف ما

میلادی: ٠٨-٠۵-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٢/١٨ - ٢١:٢٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
هدف ما
کریم پرویزی

"ما که تصور نمی‌کردیم روزی صاحب چاپخانه و انتشارات شویم، حال با یاری پروردگار اولین شماره روزنامه "کوردستان" را منتشر کردەایم، این روزنامه که از سوی حزب دمکرات کردستان منتشر می‌شود قصد آن دارد، بنایی فولادین از اتحاد و برادری ایجاد کند که بنیادش را علم و هنر و سلامت تشکیل می‌دهد تا بتواند در مقابل سیلاب دو دستگی و تفرقه و هر رفتاری که به ضرر استقلال باشد، مقاومت و ایستادگی کند. امیدواریم این بنا که مستمرا آنرا مستحکم‌تر می‌کنیم از چنان استحکامی برخوردار شود که هیچ نیرویی نتواند علیه آن بایستد". سید محمد حمیدی

نوشته بالا بخشی از سرمقاله اولین شماره روزنامه "کوردستان" است که در ٢٠ دی ١٣٢٤ برابر با ١١ ژانویه ١٩٤٦ در مهاباد، پایتخت جمهوری کردستان منتشر شده است.

این بنا که حزب دمکرات آنرا پایەریزی کرد، ٧٠ سال است که بر روی پاهای خود ایستاده و نه تنها احتمال فروریختن آن وجود ندارد بلکه با سپری شدن روز، ماه و سال محکم‌تر و مستحکم‌تر از گذشته به قلعه مقاومت و روشنفکری و چشم بیدار و تیزبین جامعه کردستان بدل شده است.

٧١ سال از انتشار اولین شماره کوردستان و ٧١ سال از تاسیس و اعلام موجودیت جمهوری کردستان گذشته است که با احتساب شماره اخیر روزنامه، تا کنون ٧٠٠مین شماره آن منتشر شده است. در واقع باید آنرا ٧٠٠مین طبقەی بنای ثبت افتخارات و آمال و آلام‌های ملتی مبارز و با اراده همچون کرد دانست.

روزنامه کوردستان همانگونه که در بخشی از سرمقاله "سید محمد حمید" آمده است، به قلعەی فولادینی بدل شده تا ملتی آرزوهای استقلال خود را در آن نظارەگر باشد. برای آنکه این ملت بتواند خود را با عصرش همراه کند و بتواند از پیشرفت‌های روز، بهرە گیرد و بنایی از اتحاد بر پایه علم و هنر و سلامت اجتماعی بنیاد نهد.

هدف روزنامه کوردستان آن بوده که زبان فصیح ملتی باشد که قصد نابودی زبانش را دارند. بر آن بوده که پیشرفت علم روز و دستاوردهای ملل دیگر را با زبان کردی نوشته و ملت کرد را از آن آگاه سازد. بر آن بوده که هم حرمت هنر ر ا نگه دارد و هم هنر کردستان را تعالی بخشد و در این راه از هیچ کوششی دریغ نکرده است. قصد آن داشته که ترویج دهنده اخلاقی سالم و متمدنانه باشد که جامعه کردستان را از آسیب‌های اجتماعی دور سازد و به استقلال ملی و اجتماعی نزدیک سازد.

آنچکه ذکر شد اهداف روزنامه کوردستان از ابتدا تا ٧٠٠مین شماره آن بوده و در واقع هفتصدمین طبقه از این قلعه فولادین بوده که می‌توانیم از آن همچون پرنسیپ‌های ارزشمند اخلاق و اهداف مطبوعات کردی یاد کنیم.

برای ساخت هرکدام از این هفتصد طبقه در طول این ٧١ سال، از اندیشەی مترقی‌ هزاران نویسنده و روشنفکر و کادر و پرسنل فنی و مبارزینی که وظیفه رساندن روزنامه کوردستان به دست عاشقان و علاقمندان را داشتەاند، بهرەها برده شده است. آنان رنج‌ها و زحمت‌های فروانی کشیدەاند و حتی در این راه جان خود را از دست دادەاند. کم نیستند آنانی که تنها به جرم داشتند صفحەای از روزنامه کوردستان بازداشت شدە و مورد شکنجه قرار گرفتەاند و حتا در زیر شکنجه، به دست جلادان پهلوی و رژیم ولایت فقیه به شهادت رسیدەاند.

به نمایندگی از هیئت تحریریه و متصدیان روزنامه کوردستان، قدردان آن همه زحمت و رنج و مبارزه تمام کسانی هستیم که طی این ٧١ سال و ٧٠٠ شماره، از این بنای فولادین محافظت کردەاند و آنرا روز به روز مستحکم‌تر و بزرگتر کردەاند. یاد تمام فعالین روزنامه کوردستان از آغاز به کار آن تا به امروز را گرامی‌ می‌داریم. امروز نیز علاوه بر پیشمەرگەهای درون سنگر روزنامه کوردستان، ده‌ها نفر از اقصی نقاط جهان یاری دهند دفاع و وسعت بخشیدن به این قلعه هستند. دستان مهربانشان را می‌فشاریم و انتشار ٧٠٠مین شماره روزنامه را به همه تبریک می‌گوئیم.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.