• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٧ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٢٧ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

احمدی نژادیسم روحانی

میلادی: ١٠-٠۵-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٢/٢٠ - ١٢:٣١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
احمدی نژادیسم روحانی
آسو صالح

بخش چهارم از سلسه “یادداشت‌های "روحانی، مهره‌ای حیاتی برای نظام"


در بخش‌های قبلی این یادداشت، چگونگی مهندسی انتخابات ریاست جمهوری گذشته بررسی شد و سپس دلیل اینگونه مهندسی و آوردن روحانی بیان گردید. همچنین نگاهی به کارنامه چهار سال اخیر روحانی و مقایسه آن با شعارهای سرداده شده در رابطه با اقلیت‌ها و نیز موضوع حقوق بشر انداخته شد.

بررسی کارنامه چهار سال اخیر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور برآمده از آن مهندسی روانی، یک تقابل را عیان می کند: تقابل وعده‌های داده شده (از سوی روحانی به مردم) و وظایف تعیین شده (از سوی حاکمیت به روحانی). در حالی که روحانی تقریبا توانست از عهده وظیفه تعین شده برایش برآید، ولی به هیچ یک از وعده‌های داده شده به مردم و در راس آنها ملیت‌های تحت ستم ایران و حقرق بشر، عمل نکرد.

در این بخش به شباهت‌های دولت روحانی و احمدی نژاد و عملکرد دولت وی در چهارسال گذشته بر اساس ویژگی‌های احمدی نژادیسم، نگاهی انداخته خواهد شد.

منظور از "احمدی نژادیسم"، ویژگی‌هایی است که محمود احمدی نژاد و دولتش داشتند. این ویژگی‌ها در زمان حسن روحانی هم خود را نشان دادند. برای نمونه:

دولت امنیتی

یکی از انتقادهایی که به دولت احمدی نژاد وارد می شد این بود که در کابینه خود از نیروهای نظامی و افرادی که سابقه نظامی‌گری دارند، استفاده کرده است. این امر در دولت روحانی به گونه ای دیگر تکرار شد.

در دولت یازدهم تعداد زیادی از وزرا، استانداران، معاونین و مشاوران سابقه فعالیت اطلاعاتی و امنیتی را در کارنامه خود دارند. برای مثال:
مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری که پیشتر معاون وزیر اطلاعات بوده است.

حمید چیت چیات، وزیر نیرو که پیشتر از فرماندهان سپاه پاسداران بوده است.

حسین دهقان وزیر دفاع که پیشتر فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تهران، جانشینی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اصفهان، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی لبنان، فرمانده قرارگاه عملیاتی ثارالله، فرمانده نیروی هوایی سپاه و... بوده است.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاع اجتماعی که پیشتر معاون وزیر اطلاعات بوده است.

فانی، وزیر آموزش و پرورش، که پیشتر از سران رده بالای سپاه پاسداران (سال ۵۹ تا ۶۱) بوده است.

علی یونسی، دستیار و مشاور رئیس جمهور، پیشتر وزیر اطلاعات بوده است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی که پیشتر وزیر سپاه، وزیر دفاع و فرمانده سپاه استان خوزستان بوده است.

سید رضا اکرمی، رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری که قبلا رئیس عقیدتی سیاسی نیروی هوایی ارتش، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش و مشاور عالی این سازمان بوده است.

علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی که پیشتر مدیرکل اطلاعات استان خراسان و معاون وزیر اطلاعات بوده است.

محمد صادق صالحی منش، استاندار قم که پیشتر قائم مقام معاونت وزارت اطلاعات، مدیرکل کشورهای عربی وزارت اطلاعات و رئیس ستاد انتخابات وزارت اطلاعات بوده است.

افزایش دخالت سپاه در امور اقتصادی

واگذاری پروژه‌های اقتصادی به سپاه در دولت احمدی نژاد بسیار گسترده انجام می گرفت. دو نفر از وزرای احمدی نژاد، یعنی پرویز فتاح و رستم قاسمی از چهره های اقتصادی سپاه بودند. این رویه در دولت روحانی نیز ادامه یافت.

حسن روحانی در همان روزهای آغازین ریاست جمهوری و در جریان دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران، خواستار در دست گرفتن پروژه های بزرگ اقتصادی توسط سپاه شد. وی به صراحت از سپاه خواست تا "بخشی از بار دولت و نظام را به دوش بکشد".

دولت روحانی همچنین در تدوین اولین بودجه محوله، بودجه سال ۱۳۹۳، بودجه ارتش و سپاه پاسداران را به طرز چشمگیری افزایش داد. دولت بودجه سپاه را ۳۰ درصد، بودجه ارتش را ۵۰ درصد و بودجه نیروی انتظامی را نیز حدود ۹ هزار میلیارد تومان افزایش داد.

حدود یکسال پس از سرکار آمدن دولت روحانی، اکبر ترکان دبیر شورای مناطق آزاد اقتصادی و از نزدیکان به حسن روحانی، از واگذاری پروژه‌هایی به سپاه خبر داد. وی آن گفته‌ها را در جریان سفرش با دریادار علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه به جزیره فارور ایراد کرد.

سطح دخالت سپاه در دولت و پروژه‌های اقتصادی در دوره روحانی چنان افزایش یافت که سالار آبنوش، معاون قرارگاه خاتم الانیاء سپاه پاسداران روز یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۳ اعلام کرد که “بالاترین سطح همکاری را با دولت یازدهم دارند”. به عبارت دیگر سطح همکاری دولت روحانی با سپاه پاسداران حتی از سطح همکاری دولت احمدی نژاد با این نهاد نظامی، بیشتر بوده است.

در آخرین مورد از این همکاری، سال گذشته دولت روحانی و سپاه پاسداران برای انجام ۱۰ ابرپروژه توافق کردند. عبدالله عبدالهی، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه در این رابطه گفت که پس از گفتگو با حسن روحانی رئیس جمهور و معاون اول ایشان، تصمیم واگذاری این پروژه‌ها اتخاذ شده است. از ارزش این پروژه‌ها صحبت نشد، ولی برخی از خبرگزاری ها ارزش این ده پروژه را بخش قابل توجهی از بودجه کشور اعلام کردند.

دولت اختلاس طلبان

تعدادی از افراد کابینه حسن روحانی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در جریان پرونده‌های اقتصادی دخالت داشته اند. مهمترین آنها ولی الله سیف است که در جریان پرونده اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی در بانک صادرات، در دهه ۶۰ شمسی، از متهمان بود. وی آن زمان مدیرعامل بانک صادرات بود. در این پرونده به جز مرتضی رفیق دوست، برادر رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان، فاضل خداد نیز وجود داشت که اعدام شد.

طی چهار سال اخیر نیز تعداد اختلاس مدیران دولتی چنان افزایش یافته که به روایت‌های طنز میان مردم تبدیل شده است.

خویشاوند سالاری

انتقادی که از دولت احمدی نژاد مطرح می شد، و در دولت روحانی نیز به مراتب بیشتر تکرار شد، خویشاوند سالاری و استخدام خویشاوندان در مناصب دولتی. در یکی از برجسته‌ترین این موارد، حسن روحانی، در اولین اقداماتش، برادر خود را به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور منصوب کرد.

دولت امام زمانی

انتساب دولت امام زمان پس از اظهارات چندین باره احمدی نژاد در این مورد شاید درست جلوه می نمود، امری که برای دولت روحانی نیز صدق می کند. حسن روحانی در روزهای آغازین دوره ریاست جمهوریش، با حضور در منزل خانواده میرمحکم که سه نفر از اعضای خانواده در راستای اهداف رژیم کشته شده اند، حضور یافت و گفت: “کشور ایران و نظام جمهوری اسلامی متعلق به امام زمان است و ما امید داریم که خادم کوچکی برای آن حضرت باشیم”. این گفته ها بارها توسط روحانی تکرار شدند، ولی نسبت به احمدی نژاد با حسیاست کمتری با آنها برخورد شد.

حسن روحانی یکی از مهره‌های رژیم است، ادبیاتش ادبیات جمهوری اسلامی و اقداماتش در راستای حفظ نظام است، همانگونه که احمدی نژاد بود. به همین دلیل، شباهت این دو دولت عجیب به نظر نمی رسد.

اما عجیب است افرادی اشتباهات تاریخی خود را بارها و بارها تکرار کرده و میان مهره‌های مختلف نظام، تمایز قائل می شوند.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.

لینک مرتبط:
روحانی و حقوق بشر
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.