• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

رنجنامه دختری سنندجی خطاب به‌ آنان که دل به نمایش انتخابات رژیم خوش کرده‌اند

میلادی: ١٣-٠۵-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٢/٢٣ - ١٩:٠٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
رنجنامه دختری سنندجی خطاب به‌ آنان که دل به نمایش انتخابات رژیم خوش کرده‌اند
برادر کوردم

قطعا به وعده‌های ستادی دل خوش كرده‌ایی و شاید در صف كلمه ‌اعتدال و حقانیت نصب شده بر روی بنر، ‌انتظار می‌كشی. آری اینجا كوردستان است مهد بیكاری و بی توجهی، مهد این روزهای ادعاهای خدمت واهی، مهد كسانی كه كه مخالفان را قلع و قمع می‌كنند. جای بسی تعجب و درد است که باز دلخوش این وعده‌های تو خالی باشی، بیدار شو برادر.

ما را از مرگ میترسانند، انگار ما زندگی می‌كنیم. نخواب برادر، اینجا دلسوزان خود را روی مبل‌های سلطنتی و بخاری‌های شومینه‌دار و ال‌سی‌دی‌های اند اینچ از سیاست‌های روز می‌گویند. سرقت علمی می‌كنند تا فردا در جلسات‌شان خوب حرف بزنند، بیدار شو برادر کوردم که خواب تو، روباهان را شیرمی‌کیند و جولان خواهند داد. برادر کوردم، فریاد برآر که ریتم تکرار مکررات در گوش ما خیلی وقت است ناشنوایمان کرده.

مردم کورد علاقه‌ایی به حکومت شما ندارند ما مردم باشرف کردستانی کرامت پایمال شده‌مان را در دوران حکومت شماها فراموش نکرده است.

کاش وقتی از تو پرسیدم چرا باز هم...، اینقدر تلخ جواب نمی‌گرفتم که: اگر رای ندهم و شناسنامه‌ام مهر نخورده باشد، یارانه‌ام قطع میشود... .

براستی ما کجای کاریم کە ٤۵ هزار تومان شدە امید و گذران زندگی‌مان؟؟!!

ظالمان حکومتی با در پیش گرفتن شعار "بزک نمیر بهار میاد" به مردم وعدەی سر خرمن می‌دهند. سعی نکنید بار دیگر کوردستان را جولانگاه شعارهای عوام فریبانه خود قرار دهید. عده‌ایی از خدا بی خبر سوارن و مردمان نیز پیاده.

واما تو خواهر کوردم

بیشتر از هر کسی به تو و حرمت تو بی احترامی شده است، روحانی در برنامەهای تبلیغاتی ‌امسال در جواب یکی دیگر از کاندیداهای انتخاب شده رهبر و عواملش، به این نکته که جایگاه زن در دوران ریاست جمهوری او زیر سوال رفته خیلی راحت گفت: من اگر بخواهم یک زن کرد یا اهل سنتی را فرماندار شهری کنم اجازه نمی‌دهند و از سه طرف مورد هجوم قرار می‌گیرم. ‌اول اینکه چرا زن دوم چرا کورد و سوم چرا اهل تسنن.

خواهرم از خودت سوال کن به چه کسی رای میدهی؟

رئیس‌جمهوری که نمی‌تواند واز خودش اختیار شکستن هیچکدام از این قوانین ظالمانه حکومت را ندارد، در آینده چکار می‌تواند برایت بکند؟؟

در شان زن کورد و تو خواهر کوردم نیست که با صورت آرایش کرده درصف رای باشی و شناسنامه‌ات که باید معرف تو بعنوان دشمن و نابودگر داعیان حمایت از خدا و پیامبر –داعش که خود قاتلان وبی دینان و نابودگران نسل بشریت‌اند - باشد، نه اینکه مصور به مهر جمهوری اعدام شود. نام زن کورد در تمام جهان زبانزد خاص و عام است.

خواهرم تو هستی که می‌توانی برادرت، مردت و پسرت را برای مبارزه با ظلم و ستمی که زندگی همه ما و مخصوصا نسل آینده‌مان و فرزندان کورد را تهدید می‌کند، آماده کنی.

تو از نسل مادرانی هستی که بر روی کول و در حال کار سخت مردانه، رهبرانی همچون دکتر قاسملو و دکتر شرفکندی ومصطفی بارزانی و... را پرورانده‌اند.

به خودت ایمان داشته باش که تو هستی که در جسم و لباس زنانه‌ات، مردان با شرف و دلیر را روانه میدان مردانه زیستن می‌کنی و می‌توانی با عزت و سر بلندی تمام، برای کوردستانی آزاد و آگاه دوشادوش مردانت، بجنگی.

در آخر باید متذکر شوم آنهایی که بر ما ٣٨سال حکومت کردند و رئیس‌جمهور بودند -رفسنجانی ،خاتمی و احمدی نژاد- که‌ ادعا داشتن با رای مردم رئیس‌جمهور شدند همگی در دورەهای مختلفی رد صلاحیت شده‌اند و حتی بچه‌های آنها در زندان‌ها بسر می‌برند.

راستی تا حالا به ‌این فکر کردەای که اگر روحانی این دوره هم رای بیاورد در دوره‌های آینده نیز رد صلاحیت خواهد شد و این خود توهینی‌ست به من و تو و به همه آنانی که در بازار بی حرمتی‌های این جماعت دخول می‌کنند.

آنها حتا دلسوز خود و اطرافیانشان نیستند، حال چه برسد به ما. مارا بی خیال محبت کفتار گونەی این قماش.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.