• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٠ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٣٠ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

رنجنامه دختری سنندجی خطاب به‌ آنان که دل به نمایش انتخابات رژیم خوش کرده‌اند

میلادی: ١٣-٠۵-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٢/٢٣ - ١٩:٠٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
رنجنامه دختری سنندجی خطاب به‌ آنان که دل به نمایش انتخابات رژیم خوش کرده‌اند
برادر کوردم

قطعا به وعده‌های ستادی دل خوش كرده‌ایی و شاید در صف كلمه ‌اعتدال و حقانیت نصب شده بر روی بنر، ‌انتظار می‌كشی. آری اینجا كوردستان است مهد بیكاری و بی توجهی، مهد این روزهای ادعاهای خدمت واهی، مهد كسانی كه كه مخالفان را قلع و قمع می‌كنند. جای بسی تعجب و درد است که باز دلخوش این وعده‌های تو خالی باشی، بیدار شو برادر.

ما را از مرگ میترسانند، انگار ما زندگی می‌كنیم. نخواب برادر، اینجا دلسوزان خود را روی مبل‌های سلطنتی و بخاری‌های شومینه‌دار و ال‌سی‌دی‌های اند اینچ از سیاست‌های روز می‌گویند. سرقت علمی می‌كنند تا فردا در جلسات‌شان خوب حرف بزنند، بیدار شو برادر کوردم که خواب تو، روباهان را شیرمی‌کیند و جولان خواهند داد. برادر کوردم، فریاد برآر که ریتم تکرار مکررات در گوش ما خیلی وقت است ناشنوایمان کرده.

مردم کورد علاقه‌ایی به حکومت شما ندارند ما مردم باشرف کردستانی کرامت پایمال شده‌مان را در دوران حکومت شماها فراموش نکرده است.

کاش وقتی از تو پرسیدم چرا باز هم...، اینقدر تلخ جواب نمی‌گرفتم که: اگر رای ندهم و شناسنامه‌ام مهر نخورده باشد، یارانه‌ام قطع میشود... .

براستی ما کجای کاریم کە ٤۵ هزار تومان شدە امید و گذران زندگی‌مان؟؟!!

ظالمان حکومتی با در پیش گرفتن شعار "بزک نمیر بهار میاد" به مردم وعدەی سر خرمن می‌دهند. سعی نکنید بار دیگر کوردستان را جولانگاه شعارهای عوام فریبانه خود قرار دهید. عده‌ایی از خدا بی خبر سوارن و مردمان نیز پیاده.

واما تو خواهر کوردم

بیشتر از هر کسی به تو و حرمت تو بی احترامی شده است، روحانی در برنامەهای تبلیغاتی ‌امسال در جواب یکی دیگر از کاندیداهای انتخاب شده رهبر و عواملش، به این نکته که جایگاه زن در دوران ریاست جمهوری او زیر سوال رفته خیلی راحت گفت: من اگر بخواهم یک زن کرد یا اهل سنتی را فرماندار شهری کنم اجازه نمی‌دهند و از سه طرف مورد هجوم قرار می‌گیرم. ‌اول اینکه چرا زن دوم چرا کورد و سوم چرا اهل تسنن.

خواهرم از خودت سوال کن به چه کسی رای میدهی؟

رئیس‌جمهوری که نمی‌تواند واز خودش اختیار شکستن هیچکدام از این قوانین ظالمانه حکومت را ندارد، در آینده چکار می‌تواند برایت بکند؟؟

در شان زن کورد و تو خواهر کوردم نیست که با صورت آرایش کرده درصف رای باشی و شناسنامه‌ات که باید معرف تو بعنوان دشمن و نابودگر داعیان حمایت از خدا و پیامبر –داعش که خود قاتلان وبی دینان و نابودگران نسل بشریت‌اند - باشد، نه اینکه مصور به مهر جمهوری اعدام شود. نام زن کورد در تمام جهان زبانزد خاص و عام است.

خواهرم تو هستی که می‌توانی برادرت، مردت و پسرت را برای مبارزه با ظلم و ستمی که زندگی همه ما و مخصوصا نسل آینده‌مان و فرزندان کورد را تهدید می‌کند، آماده کنی.

تو از نسل مادرانی هستی که بر روی کول و در حال کار سخت مردانه، رهبرانی همچون دکتر قاسملو و دکتر شرفکندی ومصطفی بارزانی و... را پرورانده‌اند.

به خودت ایمان داشته باش که تو هستی که در جسم و لباس زنانه‌ات، مردان با شرف و دلیر را روانه میدان مردانه زیستن می‌کنی و می‌توانی با عزت و سر بلندی تمام، برای کوردستانی آزاد و آگاه دوشادوش مردانت، بجنگی.

در آخر باید متذکر شوم آنهایی که بر ما ٣٨سال حکومت کردند و رئیس‌جمهور بودند -رفسنجانی ،خاتمی و احمدی نژاد- که‌ ادعا داشتن با رای مردم رئیس‌جمهور شدند همگی در دورەهای مختلفی رد صلاحیت شده‌اند و حتی بچه‌های آنها در زندان‌ها بسر می‌برند.

راستی تا حالا به ‌این فکر کردەای که اگر روحانی این دوره هم رای بیاورد در دوره‌های آینده نیز رد صلاحیت خواهد شد و این خود توهینی‌ست به من و تو و به همه آنانی که در بازار بی حرمتی‌های این جماعت دخول می‌کنند.

آنها حتا دلسوز خود و اطرافیانشان نیستند، حال چه برسد به ما. مارا بی خیال محبت کفتار گونەی این قماش.

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.