• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٢ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

نگاهی به کارنامه نزدیک به ٤٠ سال شکست اقتصادی جمهوری اسلامی ایران

میلادی: ١۶-٠۶-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٣/٢۶ - ١۵:٢٣ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
نگاهی به کارنامه نزدیک به ٤٠ سال شکست اقتصادی جمهوری اسلامی ایران
مختار نقشبندی

حکومت‌های ایدئولوژیک در تمام امور یک کشور دخالت می‌کنند و همه چیز را بر اساس ایده خود به پیش می‌برند تا به قول خودشان دنیا را به "مدینه فاضله" تبدیل کنند و حتی ایدئولوژی‌های دینی همچون حکومت اسلامی ایران پا را فراتر گذاشته و برای زندگی پس از مرگ افراد هم برنامه دارند و به قول آقای خمینی "ما آمده ایم که دنیا و قیامت شما را آباد کنیم!". حالا با نگاهی به کارنامه اقتصادی جمهوری اسلامی می خواهیم بدانیم که تا چه حد دنیای مردم را آباد کرده اند!

طبق سخنان و آمار رسمی نهادها و مقامات جمهوری اسلامی، اقتصاد ایران در شرایط بسیار بدی قرار دارد بگونه‌ای که اقتصاد ایران با خطر رکود مجدد یا رشد بسیار پایین مواجه است چون بیشتر رشد تولید ناخالص داخلی ایران در چند سال گذشته به خاطر صادرات نفت بوده و با رسیدن ایران به حدود سقف تولید تعیین شده امکان رشد صادرات نفت بسیار کم است و همچنین در صورت بهم خوردن توافق هسته‌ای یا تصویب تحریم‌های جدید اقتصادی از سوی آمریکا اقتصاد ایران با بحران شدید مواجه خواهد شد چرا که علاوه بر گرانی و مشکلات اقتصادی، حکومت سالانه نیازمند ایجاد حدود یک میلیون شغل است تا به تعداد بیکاران اضافه نشود. با توجه به اینکه مرکز آمار ایران هر فردی را که هفته‌ای حداقل یک ساعت کار کند شاغل محسوب می‌کند، تعداد بیکاران را سه میلیون و دویست هزار نفر اعلام کرده و اما از سوی دیگر مرکز پژوهش‌های مجلس تعداد بیکاران را حدود ٧ میلیون نفر اعلام کرده است!.

البته وضعیت شاغلین هم به هیچ وجه خوب نیست بطوری که امسال حداقل حقوق کارگر ٩٣٠ هزار تومان اعلام شده در حالیکه مرکز پژوهش‌های مجلس بر اساس تورم در ١٠ سال گذشته و هزینه‌های کنونی خط فقر را در سال ١٣٩٥ حدود یک میلیون و هشتصد هزار تومان اعلام کرده بود و حتی بعضی کارشناسان وابسته به جناح های رژیم این رقم را تا حدود ٣ میلیون تومان اعلام کرده اند و این عمق فقر در ایران حتی برای شاغلان را به روشنی مشخص می کند!( حدود ١٠ سال است که دولت به طور رسمی خط فقر را اعلام نکرده است).

همچنین در حالی بانک جهانی و موسسات اقتصادی دیگری نسبت به ورشکستگی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری ایران که اکثرا بدون موجوز هستد، هشداره داده‌اند که سرمایه‌گذاران خارجی از ترس تحریم‌های آمریکا و یا بروز جنگ با ایران از سرمایه‌گذاری گسترده در ایران خوداری می‌کنند در حالیکه اقتصاد ایران به خصوص صنعت نفت و گاز آن به شدت نیازمند سرمایه گذاری خارجی است!. در کنار تمام این مشکلات و فشارها بحث فساد هم به معضل بزرگی تبدیل شده به طوری که سازمان شفافیت بین المللی در رتبه‌بندی سال ٢٠١٦ در میان ١٧٦ کشور رتبه ایران از نظر فساد را ١٣١ اعلام کرد! طبق آمار و سخنان خود مقامات حکومتی چیزی بین ٢٠ تا ٣٠ درصد از مباحث اقتصادی سند چشم‌انداز بیست ساله که بیشتر از نصف عمر خود را طی کرده محقق شده و با توجه به آمار منابع معتبر جهانی ایران به هیچ وجه قادر نخواهد بود حتی به نزدیکی اهداف اقتصادی سند چشم انداز هم برسد . برای درک بهتر از کارنامه اقتصادی جمهوری اسلامی بهتر است اقتصاد ایران را با رقبای قبل از انقلاب ٥٧ و اکنون مقایسه کنیم . معمولا حکومت‌های ایدئولوژیک و حکومت‌های دیکتاتوری برای فریب افکار عمومی همیشه در تبلیغات اقتصادی خود زمان حال را با قبل از روی کار آمدن حکومت‌شان مقایسه می‌کنند و این بسیار اشتباه و کاری فریبکارانه است چون تمام دنیا در حال پیشرفت است و برای بررسی کارنامه اقتصادی كشوری بهتر است مدت زمان مد نظر را با رقبای آن کشور و اقتصاد جهانی مقایسه کرد.بنابر جدول فوق به خوبی روشن و نمایان است که جمهوری اسلامی ایران نه تنها نتوانسته باعث پیشرفت اقتصاد ایران ىشود بلکه حتی باعث عقب‌ ماندگی ایران نسبت به دوران قبل از انقلاب شده است. در جدول بالا تنها کشور عربستان است که به نسبت، رشد کمی داشته و دلیل آن این است که قبلا اقتصاد عربستان بسیار وابسته به نفت بود و به مرور با افزایش تولیدات صنعتی و حتی کشاورزی توانسته است هم اکنون تولید ناخالص داخلی بیشتری از ایران داشته باشد! ایرا ن منابع و نیروی کار جوان و ارزان بسیار خوبی در اختیار داشت و همچنین کشوری جذاب برای توریست‌ها است و تنها دلیل عقب ماندگی اقتصاد ایران از جامعه جهانی شکست طرح‌های اقتصادی جمهوری اسلامی و فساد و مدیریت ناکارآمد است، کره جنوبی که هیچکدام از امتیازهای اقتصادی ایران را نداشته هم اکنون تولید ناخالص داخلی‌اش ٣ برابر بیشتر از کشور ایران است! کشور چین نیز در مدت ٣٥ سال توانسته اقتصاد خود را ٥٧ برابر کند و این موجب حیرت همه جهان شده ااست اما اگر جمهوری اسلامی به همان نسبت کشور ترکیه پیشرفت می کرد هم اکنون تولید ناخالص داخلی‌اش بیشتر از ٢ برابر کنونی می‌بود یعنی درآمد مردم ایران به طور متوسط ٢ برابر امروز بود! حال آنکه ایران امکانات و وضعیت بسیار بهتری نسبت به ترکیه و کره جنوبی داشت.

تنها راه استفاده کامل مردم ایران از امکانات طبیعی و نیروی انسانی و فکری کشور تغییر رژیم حاکم بر ایران است چون برای ریشه‌کنی فساد نیاز به آزادی بیان است که آزادی بیان جزء خطوط قرمز حکومت‌های دیکتاتوری از جمله ایران است و با وجود جمهوری اسلامی هرگز فساد ریشه کن نخواهد شد چونکه خود رهبران رژیم سرچشمه فساد هستند! برای سرمایه‌گذاری گسترده خارجی نیاز به امنیت و ثبات سیاسی و روابط دوستانه و حداقل غیرخصمانه با جهان غرب است که با وجود جمهوری اسلامی امکان چنین روابطی غیرممکن است!.

رشد اقتصادی نیازمند امنیت و عدالت در جامعه است که با وجود جمهوری اسلامی هرگز ملیت‌ها و مذاهب مختلف درون ایران احساس عدالت و آزادی و آسایش نخواهند کرد! اگر از خطر جنگ هم بگذریم و اوضاع به همین شیوه به پیش برود روزبه‌روز اقتصاد ایران به نسبت دیگر کشورها عقب خواهد افتاد اما در صورت سرنگونی رژیم و ایجاد یک كشور دمکرات می‌توان با استفاده از همه امکانات به رشد سریع اقتصادی دست یافت. آقای خمینی حکومت ایران را حکومت مستضعفین جهان می‌نامید اما هم اکنون قبری بسیار گران قیمت و با مساحت ٦٠٠هزار متر مربع را اشغال کرده است و فقرا حتی یک متر برای خواب شبانه ندارند و مجبورند در گورستان‌ها بخوابند! اگر این آباد کردن دنیای مردم ایران بود وای بر آخرتی که آقای خمینی وعده‌اش را می‌داد!

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".