• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
١٩ ژانویە ٢٠١٨ میلادی - ٢٩ دی ١٣٩۶ خورشیدی  

حدکا: رفتارهای خودسرانه و بازداشت و زندانی کردن شهروندان را محکوم می‌کنیم

میلادی: ٢١-٠۶-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٣/٣١ - ١٣:۵٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حدکا: رفتارهای خودسرانه و بازداشت و زندانی کردن شهروندان را محکوم می‌کنیم
کردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران طی بیانیەای بازداشت‌های خودسرانەی شهروندان توسط نیروهای امنیتی رژیم اسلامی ایران را محکوم می‌کند.

متن کامل بیانیه:

بیانیەی دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران

شهروندان محترم

مردم مقاوم کردستان

انجمن و سازمان‌های حقوق بشری


رژیم اسلامی ایران در شرایط فعلی بیش از هر وقت دیگری در منجلاب بحران‌های متعدد داخلی و منطقەای فرو می‌رود، بحران‌هایی که نتیجەی بنیاد نهادن نظام سیاسی و جهان‌بینی متحجرانەای بر پایەی ایدئولوژی ولایت فقیه می‌باشد و از همان ابتدای روی کار آمدن رژیم اسلامی ایران این بحران‌ها روی هم انباشته شده و امرزه به بحرانی عظیم برای مردمان ایران و منطقه بدل شده است، به گونەای که تلاش‌های رژیم برای نجات خود از این باطلاق خودساخته اگر محال نباشد، بسیار مشکل خواهد بود.

در این مدت جمهوری اسلامی برای منحرف کردن افکار عمومی و جلب نظر عموم، به ویژه ملیت‌های ایران به مسائل حاشیەای و عدم توجه به مشکلات داخلی که محصول سیاست‌های رژیم است، با طراحی تعدادی سناریو و یا بهرەگیری از مجموعەای از رویدادها، سعی بر آن داشته مشکلات و شکست‌های موجود را به منبعی خارجی منتسب کند و با هراس پراکنی در میان مردم مانع از ابراز نارضایتی و شکل‌گیری حرکت‌های اعتراضی به این بهانه که در شرایط فعلی زمان اعتراض به رژیم و مشکلات بی‌شمار مردم نیست بلکه وقت انسجام و اتحاد در برابر دشمنان اسلام و ایران است و در این فضای ایجاد شده خشونت، سرکوب و بازداشت فعالان سیاسی و دگراندیشان به ویژه ملیت‌های تحت ستم ایران و اقلیت‌های دینی به بهانەی وابستگی به دشمنان خارجی و... بیش از پیش افزایش می‌یابد.

وقایع تهران در روز چهارشنبه ١٧ خرداد ١٣٩٦ شمسی برابر با ٧ ژوئن ٢٠١٧ میلادی و هجوم به مجلس شورای اسلامی ایران و قبر خمینی، بهانەای مناسب و فرصتی بود تا رژیم با بهرەگیری از آن اعمال تروریستی خود را لاپوشانی و در همان حال به فشار بر مخالفین و منتقدین داخلی تحت لوای مقابله با تندروی بیفزاید. این در حالی‌ست که رژیم اسلامی ایران خود یکی از اصلی‌ترین بنیانگذاران و حامیان گروەهای تروریستی در منطقه است.

در جریان تداوم این فشارها طی دو هفتە، نیروهای امنیتی صدها نفر از مردم به ویژه در کردستان و مناطق ملیت‌های تحت ستم به تهمت سلفیت و تندروی بازداشت و زندانی کردەاند که اکثر آنان از تهمت مذکور مبرا هستند.

تمام مردم ایران و حتا منطقه و جهان نیز به خوبی آگاه و مطلع‌اند که جنبش ملی کرد در کردستان ایران سیمایی پیشرو و سکولار دارد و مخالف هرگونه عمل تروریستی بوده و می‌باشد، جمهوری اسلامی نیز در این میان هر چه تلاش کند نمی‌تواند این چهره و واقعیت غیر قابل انکار جنبش کرد را خدشەدار کند.

ما علاوه بر محکوم کردن رفتارهای خودسرانه و بازداشت و زندانی کردن شهروندان، از مردم و اقشار مختلف کردستان می‌خواهیم موضع مناسبی علیه این سیاست و اعمال خودسرانه رژیم جمهوری اسلامی ایران نشان دهند و اجازه ندهند که سازمان‌های سرکوبگر رژیم از سکوت مردم و افکار عمومی، در خلق جنایت و بازداشت و زندانی کردن شهروندان اینگونه رها باشد.

همچنین از سازمان‌های و مدافعین حقوق بشری می‌خواهیم با دقت تمام به این توطئەی رژیم علیه شهروندان بنگرند و از طرق مختلف مانع از تداوم رفتار ضد بشری جمهوری اسلامی شوند.

حزب دمکرات کردستان ایران
دفتر سیاسی

٣٠ خردادماه ١٣٩٥ خورشیدی
٢٠ ژوئن ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
ــ صدای گام‌های روزگار تسویه‌حساب به گوش می‌آید
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با "کوردستان میدیا": اراده عمومی کوردها با وجود یک رهبری شایسته می‌تواند معادلات را به نفع کوردستان عوض کند
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.
 • اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون اپوزیسیون مرکزگرای ایرانی، مانع اصلی اتحاد اپوزیسیون
  در این مقاله با زبانی ساده و بدون تعارف و ترس از هرگونه برچسب، می خواهم به دور از احساسات ایدئولوژیکی و حزبی به بررسی این مساله بپردازم که چه شد ایران به این وضعیت رسید و چرا اپوزیسیون قادر به تشکیل اتحادی فراگیر و حرکت گام به گام به سوی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی نیستند.
 • برج بابل برج بابل
  رویدادهای تاریخی و حتا اسطوره‌ای نیز بر این امر تاکید می‌کنند که برای آنکه جامعه‌ای را تضعیف کرد تا به سمت زوال و نابودی گام بردارد، بهتر آن است که در میان آن‌ها تفرقه و آشوب ایجاد کرد تا هم مسائل و مشکلات اصلی را فراموش کنند و هم تنها به مسائل داخلی مشغول شوند و خود به عامل نابودی‌شان بدل شوند.
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.