• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

حدکا: رفتارهای خودسرانه و بازداشت و زندانی کردن شهروندان را محکوم می‌کنیم

میلادی: ٢١-٠۶-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٣/٣١ - ١٣:۵٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
حدکا: رفتارهای خودسرانه و بازداشت و زندانی کردن شهروندان را محکوم می‌کنیم
کردستان میدیا: دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران طی بیانیەای بازداشت‌های خودسرانەی شهروندان توسط نیروهای امنیتی رژیم اسلامی ایران را محکوم می‌کند.

متن کامل بیانیه:

بیانیەی دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران

شهروندان محترم

مردم مقاوم کردستان

انجمن و سازمان‌های حقوق بشری


رژیم اسلامی ایران در شرایط فعلی بیش از هر وقت دیگری در منجلاب بحران‌های متعدد داخلی و منطقەای فرو می‌رود، بحران‌هایی که نتیجەی بنیاد نهادن نظام سیاسی و جهان‌بینی متحجرانەای بر پایەی ایدئولوژی ولایت فقیه می‌باشد و از همان ابتدای روی کار آمدن رژیم اسلامی ایران این بحران‌ها روی هم انباشته شده و امرزه به بحرانی عظیم برای مردمان ایران و منطقه بدل شده است، به گونەای که تلاش‌های رژیم برای نجات خود از این باطلاق خودساخته اگر محال نباشد، بسیار مشکل خواهد بود.

در این مدت جمهوری اسلامی برای منحرف کردن افکار عمومی و جلب نظر عموم، به ویژه ملیت‌های ایران به مسائل حاشیەای و عدم توجه به مشکلات داخلی که محصول سیاست‌های رژیم است، با طراحی تعدادی سناریو و یا بهرەگیری از مجموعەای از رویدادها، سعی بر آن داشته مشکلات و شکست‌های موجود را به منبعی خارجی منتسب کند و با هراس پراکنی در میان مردم مانع از ابراز نارضایتی و شکل‌گیری حرکت‌های اعتراضی به این بهانه که در شرایط فعلی زمان اعتراض به رژیم و مشکلات بی‌شمار مردم نیست بلکه وقت انسجام و اتحاد در برابر دشمنان اسلام و ایران است و در این فضای ایجاد شده خشونت، سرکوب و بازداشت فعالان سیاسی و دگراندیشان به ویژه ملیت‌های تحت ستم ایران و اقلیت‌های دینی به بهانەی وابستگی به دشمنان خارجی و... بیش از پیش افزایش می‌یابد.

وقایع تهران در روز چهارشنبه ١٧ خرداد ١٣٩٦ شمسی برابر با ٧ ژوئن ٢٠١٧ میلادی و هجوم به مجلس شورای اسلامی ایران و قبر خمینی، بهانەای مناسب و فرصتی بود تا رژیم با بهرەگیری از آن اعمال تروریستی خود را لاپوشانی و در همان حال به فشار بر مخالفین و منتقدین داخلی تحت لوای مقابله با تندروی بیفزاید. این در حالی‌ست که رژیم اسلامی ایران خود یکی از اصلی‌ترین بنیانگذاران و حامیان گروەهای تروریستی در منطقه است.

در جریان تداوم این فشارها طی دو هفتە، نیروهای امنیتی صدها نفر از مردم به ویژه در کردستان و مناطق ملیت‌های تحت ستم به تهمت سلفیت و تندروی بازداشت و زندانی کردەاند که اکثر آنان از تهمت مذکور مبرا هستند.

تمام مردم ایران و حتا منطقه و جهان نیز به خوبی آگاه و مطلع‌اند که جنبش ملی کرد در کردستان ایران سیمایی پیشرو و سکولار دارد و مخالف هرگونه عمل تروریستی بوده و می‌باشد، جمهوری اسلامی نیز در این میان هر چه تلاش کند نمی‌تواند این چهره و واقعیت غیر قابل انکار جنبش کرد را خدشەدار کند.

ما علاوه بر محکوم کردن رفتارهای خودسرانه و بازداشت و زندانی کردن شهروندان، از مردم و اقشار مختلف کردستان می‌خواهیم موضع مناسبی علیه این سیاست و اعمال خودسرانه رژیم جمهوری اسلامی ایران نشان دهند و اجازه ندهند که سازمان‌های سرکوبگر رژیم از سکوت مردم و افکار عمومی، در خلق جنایت و بازداشت و زندانی کردن شهروندان اینگونه رها باشد.

همچنین از سازمان‌های و مدافعین حقوق بشری می‌خواهیم با دقت تمام به این توطئەی رژیم علیه شهروندان بنگرند و از طرق مختلف مانع از تداوم رفتار ضد بشری جمهوری اسلامی شوند.

حزب دمکرات کردستان ایران
دفتر سیاسی

٣٠ خردادماه ١٣٩٥ خورشیدی
٢٠ ژوئن ٢٠١٧ میلادی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.