• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠۴ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

وحشت از ترقەبازی

میلادی: ٢١-٠۶-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٣/٣١ - ٢٢:١٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
وحشت از ترقەبازی
کریم پرویزی

سپاه پاسداران رژیم اسلامی ایران روز سه‌شنبه٣٠ خرداد اعلام کرد که افراد دستگیر شده توسط عربستان هیچ وابستگی به سپاه پاسداران ندارند و یک روز پیش از آن نیز اعلام کرده بود که با پرتاب موشک به "دیرالزور" در سوریه -به گفته خودشان- مواضع تروریست‌ها را در سوریه هدف قرار داده‌اند.

عربستان روز دوشنبه اعلام کرد که چند قایق سپاه‌ پاسداران که به سکوی نفتی مرجان متعلق به این کشور در خلیج نزدیک شده بودند، با شلیک نیروهای این کشور متوقف و طی آن توانستەاند چند پاسدار را بازداشت کنند و دو قایق دیگر متواری شدەاند! خبرگزاری‌های بین‌المللی نیز روز دوشنبه اعلام کردند که مواضع اپوزیسیون در "دیرالزور" سوریه مورد حمله موشکی قرار گرفته‌ است و راه را برای حمله زمینی به نیروهای بشاراسعد باز کرده است.

وقوع این اتفاقات هم زمان است با منهدم کردن هواپیمای سوری توسط نیروهای آمریکایی‌ و لغو تفاهم‌نامه خط ارتباطی ویژه با آمریکا از سوی روسیه در منطقه جنگی سوریه. این تغییرات نظامی و امنیتی در میادین جنگ در خاورمیانه چنان به سرعت روی می‌دهند که آتش جنگ را شعله‌ورتر کردەاند.

اگر از شتاب وقوع حوادث بکاهیم و با دقت بیشتری تحولات مذکور را پیگیری کنیم، واقعیت‌هایی در میدان رقابت قدرت نمایان می‌شوند که لازم است نادیده گرفته نشوند.

در تهران، امنیت پوشالی رژیم اسلامی و لاف و گزاف‌های سپاه پاسداران به خطر افتاده و "رامبو"ی جمهوری اسلامی که هر روز در جایی از عراق و سوریه عکس‌هایش را منتشر می‌کنند که گویا امنیت حرم‌ها را حفظ می‌کند،به بادکنکی توخالی تبدیل شد و نتوانست امنیت مجلس و قبر بنیانگذار رژیمشان را حفظ کند.

خامنه‌ای که هیبت دروغین‌اش به خطر افتاد، دست به گزافه‌گویی زیادتری زد که گویا می‌خواهند جنگ نهایی و سرنوشت سازی با تروریسم داشته باشند، این در حالی‌ست که تروریسم چه از نوع شیعی آن و چه سنی‌اش از سوی جمهوری اسلامی حمایت و گسترش می‌یابد. اما رویدادهای منطقەای بیانگر چیز دیگری‌ست و تنها در سطح حملات به مجلس و قبر خمینی و واکنش‌های مرتبط به آن محدود نمی‌باشد، بلکه نشان از تغییر قدرت در منطقه است.

بعضی از منابع سخن از آن می‌گویند که گویا موشک‌هایی که سپاه پاسداران به دیرالزور شلیک کرده، در حقیقت از پایگاه موشکی روسیه در همدان پرتاب شده و جوابی به حمله آمریکا به هوا‌پیمای سوری بوده و به نیروهای اسد کمک کرده تا به مرزهای عراق نزدیک تر شوند.

قطعات این پازل در خاورمیانه کم‌کم در حال تکمیل شدن است، کشورهای عربی قطر را تحت فشار قرار داده‌اند که با آنها در یک راستا باشد، سطح تنش امنیتی و نظامی مابین عربستان و ایران افزایش می‌یابد، در سوریه نیروهای آمریکایی مستقیما به نیروهای اسد حمله می‌کنند، جنگ موسل روبه پایان است و مشکل کرد و شیعه در عراق پیش آمده، زمان برگزاری رفراندم مشخص می‌شود، جمهوری اسلامی بهانه پیدا می‌کند تا کردستان ایران را در زیر پوتین‌های پاسداران خفه کند و از ترس ترقه بازی احتمالا انبار مهمات در کردستان منفجر کند و... .

وقتی تصاویر کلی را در کنار هم قرار دهیم و نگاهی عمیق به تصویر نهایی بیندازیم، آنگاه حرف‌های ریک تیلرسن به خاطر می‌آید که گفت: استراتژی سیاسی خود را در خاورمیانه تغییر خواهیم داد و به تغییر مسالمت‌آمیز در داخل ایران کمک خواهیم کرد.

با توجه به تحلیلات فوق به این واقعیت می‌رسیم که با ترس خامنه‌ای از ترقه بازی، احتمال می‌رود در آینده ترقه‌های بیشتری زیر پایش منفجر شوند و به مانند کابوسی زندگی‌اش را فرا گیرد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.