• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٣٠ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

وحشت از ترقەبازی

میلادی: ٢١-٠۶-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠٣/٣١ - ٢٢:١٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
وحشت از ترقەبازی
کریم پرویزی

سپاه پاسداران رژیم اسلامی ایران روز سه‌شنبه٣٠ خرداد اعلام کرد که افراد دستگیر شده توسط عربستان هیچ وابستگی به سپاه پاسداران ندارند و یک روز پیش از آن نیز اعلام کرده بود که با پرتاب موشک به "دیرالزور" در سوریه -به گفته خودشان- مواضع تروریست‌ها را در سوریه هدف قرار داده‌اند.

عربستان روز دوشنبه اعلام کرد که چند قایق سپاه‌ پاسداران که به سکوی نفتی مرجان متعلق به این کشور در خلیج نزدیک شده بودند، با شلیک نیروهای این کشور متوقف و طی آن توانستەاند چند پاسدار را بازداشت کنند و دو قایق دیگر متواری شدەاند! خبرگزاری‌های بین‌المللی نیز روز دوشنبه اعلام کردند که مواضع اپوزیسیون در "دیرالزور" سوریه مورد حمله موشکی قرار گرفته‌ است و راه را برای حمله زمینی به نیروهای بشاراسعد باز کرده است.

وقوع این اتفاقات هم زمان است با منهدم کردن هواپیمای سوری توسط نیروهای آمریکایی‌ و لغو تفاهم‌نامه خط ارتباطی ویژه با آمریکا از سوی روسیه در منطقه جنگی سوریه. این تغییرات نظامی و امنیتی در میادین جنگ در خاورمیانه چنان به سرعت روی می‌دهند که آتش جنگ را شعله‌ورتر کردەاند.

اگر از شتاب وقوع حوادث بکاهیم و با دقت بیشتری تحولات مذکور را پیگیری کنیم، واقعیت‌هایی در میدان رقابت قدرت نمایان می‌شوند که لازم است نادیده گرفته نشوند.

در تهران، امنیت پوشالی رژیم اسلامی و لاف و گزاف‌های سپاه پاسداران به خطر افتاده و "رامبو"ی جمهوری اسلامی که هر روز در جایی از عراق و سوریه عکس‌هایش را منتشر می‌کنند که گویا امنیت حرم‌ها را حفظ می‌کند،به بادکنکی توخالی تبدیل شد و نتوانست امنیت مجلس و قبر بنیانگذار رژیمشان را حفظ کند.

خامنه‌ای که هیبت دروغین‌اش به خطر افتاد، دست به گزافه‌گویی زیادتری زد که گویا می‌خواهند جنگ نهایی و سرنوشت سازی با تروریسم داشته باشند، این در حالی‌ست که تروریسم چه از نوع شیعی آن و چه سنی‌اش از سوی جمهوری اسلامی حمایت و گسترش می‌یابد. اما رویدادهای منطقەای بیانگر چیز دیگری‌ست و تنها در سطح حملات به مجلس و قبر خمینی و واکنش‌های مرتبط به آن محدود نمی‌باشد، بلکه نشان از تغییر قدرت در منطقه است.

بعضی از منابع سخن از آن می‌گویند که گویا موشک‌هایی که سپاه پاسداران به دیرالزور شلیک کرده، در حقیقت از پایگاه موشکی روسیه در همدان پرتاب شده و جوابی به حمله آمریکا به هوا‌پیمای سوری بوده و به نیروهای اسد کمک کرده تا به مرزهای عراق نزدیک تر شوند.

قطعات این پازل در خاورمیانه کم‌کم در حال تکمیل شدن است، کشورهای عربی قطر را تحت فشار قرار داده‌اند که با آنها در یک راستا باشد، سطح تنش امنیتی و نظامی مابین عربستان و ایران افزایش می‌یابد، در سوریه نیروهای آمریکایی مستقیما به نیروهای اسد حمله می‌کنند، جنگ موسل روبه پایان است و مشکل کرد و شیعه در عراق پیش آمده، زمان برگزاری رفراندم مشخص می‌شود، جمهوری اسلامی بهانه پیدا می‌کند تا کردستان ایران را در زیر پوتین‌های پاسداران خفه کند و از ترس ترقه بازی احتمالا انبار مهمات در کردستان منفجر کند و... .

وقتی تصاویر کلی را در کنار هم قرار دهیم و نگاهی عمیق به تصویر نهایی بیندازیم، آنگاه حرف‌های ریک تیلرسن به خاطر می‌آید که گفت: استراتژی سیاسی خود را در خاورمیانه تغییر خواهیم داد و به تغییر مسالمت‌آمیز در داخل ایران کمک خواهیم کرد.

با توجه به تحلیلات فوق به این واقعیت می‌رسیم که با ترس خامنه‌ای از ترقه بازی، احتمال می‌رود در آینده ترقه‌های بیشتری زیر پایش منفجر شوند و به مانند کابوسی زندگی‌اش را فرا گیرد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.