• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٣٠ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

جمهوری اسلامی، حامی سلفی‌های جهادی

میلادی: ٣٠-٠۶-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۴/٠٩ - ١٣:٠٨ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
جمهوری اسلامی، حامی سلفی‌های جهادی
مصطفی هجری

"ابوبکر البغدادی" برای مدت زمان طویلی تا انتهای سال ٢٠١٣ میلادی فرماندهی کل عملیات‌های نظامی القاعده در عراق را به عهده داشت و در این مدت فعالیت‌های تروریستی متعددی را مدیریت کرد.

بعد از خروج نیروهای آمریکا از عراق در سال ١٣٩٠ شمسی -برابر با ٢٠١١ میلادی- موقعیت مناسبی برای گسترش حوزه عملیاتی ابوبکر بغدادی مهیا شد تا اینکه سرانجام درسال ١٣٩٢ شمسی -برابر با ٢٠١٣ میلادی- توانست شهر رقه در سوریه را به تصرف خود درآورده و با افزودن لغت "الشام" به " الدولة الاسلامیة في العراق " داعش را بنیاد نهد.

در همین زمان نیز داعش بر میزان و شدت فعالیت‌های تروریستی خود همچون بریدن سر سربازهای سوری و محدود کردن میزان نفوذ و قدرت سایر گروەهای تروریستی افزود، امری که موجب درگیری‌های متعددی مابین داعش و گروەهای تروریستی دیگری همچون "النصره" شد. بنابر گزارش ناظرین حقوق بشر در سوریه طی ٣ ماه قریب به ١٧٠٠ نفر در این درگیری‌ها کشته شدند. در آن زمان داعش اعلام کرد که رهبران "النصره" خائن‌اند، به همین سبب "النصره" شکایت خود را از ابوبکر بغدادی به نزد "ایمن الظواهری" بردند. ظواهری بعد از این شکایت و برای پایان دادن به این درگیری‌ها از بغدادی و جولانی -رهبر النصره- خواست که در دادگاهی شرعی که بدین منظور شکل می‌گیرد حاضر شوند، اما ابوبکر بغدادی طی فایلی صوتی که در شبکەی تلویزیونی "الجزیره" منتشر شد اعلام کرد که او تنها "اسامه بن لادن" را رهبر خود می‌داند و دستورات الظواهری را لازم‌الاجرا نمی‌داند. بعد از این وقایع و در ابتدای سال ١٣٩٣ شمسی ابوبکر بغدادی، استقلال داعش از القاعده را اعلام کرد و در همان حال داعش با گسترش توان و نفوذش بر ابعاد خشونت، کشتار و ویرانی افزود.

دلیل اصلی قدرت‌یابی برق‌آسای داعش را باید در اجرای توطئەی موفقیت‌آمیز رژیم جمهوری اسلامی ایران به همکاری متحدانش در جنگ سوریه -حزب‌الله لبنان، رژیم اسد و نوری مالکی نخست وزیر اسبق عراق- جستجو کرد. توطئەای که براساس پیشنهاد ایران و به منظور نفوذ و کنترل نیروهای تروریستی به ویژه القاعده، تعداد قابل توجهی از آوارەهای افغانی، حزب‌الله و عرب عراق و سوری به درون القاعده و و به ویژه نیروهای داعش فرستاده شدند تا از این طریق به تحریک این گروەها به انجام خشونت و کشتار و ویرانی هر چه بیشتر بپردازند تا چهرەای تماما متوحش و درنده از آن‌ها به دنیا نشان داده شود، جهانی که مصمم بود تا بشار اسد را از قدرت ساقط کند. خارج کردن جگر یکی از سربازهای کشته شده ارتش بشار اسد و خوردن آن در مقابل دوربین توسط یکی از تروریست‌های القاعده و انتشار و پخش فیلم این فاجعه در رسانەهای بین‌المللی، جهانیان را دچار شوکه کرد و تاثیرات شگرفی بر افکار عمومی کشورها به ویژه آن دولت‌هایی که مصمم بودند بشار اسد را از قدرت ساقط کنند، گذاشت که یکی از این کشورها ایالات متحده آمریکا بود. آنان به این مساله می‌اندیشیدند که اگر قرار باشد بعد از سقوط بشار اسد چنین افرادی قدرت را قبضه کنند چه فجایعی می‌تواند روی دهد؟ این امر تحقق اهداف ایران در ملایم شدن تصمیم و جدیت این کشورها در برکناری بشار اسد از قدرت را در پی داشت.

در راستای این توطئه و به منظور تقویت داعش در سال ١٣٩٢ -برابر با ٢٠١٣ میلادی-، داعش عزم خود را جزم کرد که برای متواری کردن نیروهای دربند خود در زندان‌های عراق به این اماکن حمله کند و بنابر فرمانی محرمانه حکومت مرکزی عراق در مقابل این حملات واکنش خاص و چشم‌گیری از خود نشان نداد و نهایتا این گروه توانست در حملات خود به زندان‌ها موفق عمل کرده و موجب متواری شدن زندانیان که اکثرا جنگجویان القاعده بودند، شود. به عنوان مثال طی هجوم به زندان مرکزی بغداد -ابوغریب- ٥٠٠ الی ٦٠٠ نفر از زندانیان القاعده -که همگی از تروریست‌های کارآزموده و مهم القاعده بودند- توانستند متواری شده و به صفوف داعش بپیوندند. این زندانیان متخصص در بمبگذاری، تخریب و فرماندەهان آزمودەی جنگ چریکی و... بودند که همگی به داعش پیوستند.

تصرف بزرگترین پادگان نظامی موصل توسط داعش بدون هیچ مقاومتی آنهم با وجود آنهمه فرمانده و سرباز و تسلیحات بی‌شمار موجود در این پادگان، حلقەی دیگری از توطئەای بود که داعش را به قدرتی بدل ساخت که بعد از گذشت چندین سال توانسته در مقابل نیروها ائتلاف جهانی مقاومت و ایستادگی کند.

این توطئەی رژیم اسلامی ایران در حمایت و توانمند ساختن داعش، موفقیت بزرگی را برای جمهوری اسلامی به ارمغان آورد چرا که از این طریق توانست به نام جنگ علیه داعش و دفاع از حکومت عراق و سوریه در برابر داعش، نه تنها بخش قابل توجهی از نیروی قدس سپاه را در این دو کشور مستقر کند بلکه نفوذ و اقتدار خود را نیز در جای جای این حکومت‌ها تثبیت کند به گونەای که تضعیف یا پاکسازی آثار این نفوذ بسیار مشکل بوده و سال‌ها به طول می‌انجامد. به همین خاطر جمهوری اسلامی به شدت نگران تضعیف و نابودی داعش در منطقه توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا است.

داعش نیز در این مدت قدردان خدماتی بوده که جمهوری اسلامی به آن‌ها عرضه کرده و هیچگاه بصورت برنامەریزی شده بر ایران و ایرانی هجوم نبرده و هر دو طرف روابط گرم، صمیمانه و محرمانه خود را در سطوح عالی حفظ کردەاند. علی‌رغم اینکه هر دو طرف از لحاظ ایدئولوژیکی طرف مقابل را دشمن خود می‌داند اما رژیم اسلامی ایران هیچگاه مانع از تبلیغات سلفی جهادی‌های نشده به گونەای که پیروان این ایدئولوژی به سهولت در مساجد کردستان به تبلیغ برنامه و ایدئولوژی خود می‌پردازند و حتا جوانان کردستان را تشویق می‌کنند که برای تکمیل اندیشەهای دینی خود به مدارس سلفی‌ها در پاکستان و زاهدان بروند و یا آن‌ها را به صفوف داعش در کشورهای همسایه می‌فرستند. البته رژیم اسلامی ایران برای فریب افکار عمومی جهان نیز گه‌گداری برخی از اجتماعات سلفی‌ها را مورد هجوم قرار داده و اقدام به بازداشت تعدادی از آن‌ها ‌کرده است اما بعد از مدت کوتاهی آن‌ها را آزاد می‌کرد. افرادی نیز که بعد از این بازداشت‌ها متحمل زندان‌های طویل‌المدتی شدەاند یا حتا اعدام شدەاند افرادی می‌باشند که به این نوع از روابط مابین داعش و ایران معترض بودند و به همین خاطر دیگر تحت سازمان‌دهی داعش نماندند و هم اکنون تعدادی از این اشخاص در زندان‌های ایران به سر می‌برند و تعدادی نیز محکوم به اعدام شدەاند.

ارتباط مابین جمهوری اسلامی و گروەهای سلفی جهادی از همان ابتدای شکل‌گیری این گروەهای آغاز شده است. رژیم جمهوری اسلامی ایران با تحکیم این روابط از سویی توانسته توطئەهای دخالت در امور منطقه و ایجاد تفرقه در هر گروه و سازمانی را که در نظر دارد پیش ببرد و از سوی دیگر کنترل این گروەها را بدست گرفته و خود را از عوارض این گروەها دور نگه داشته است. رژیم نیز همیشه برای نشان دادن وفاداری خود به استمرار این روابط هرگاه این گروەها دچار مشکل شدەاند به هر طریق ممکن به آن‌ها کمک کرده و آن‌ها را از نابودی نجات داده است.

به عنوان مثال بعد از هجوم آمریکا و اتحادیەی میهنی به مواضع "انصار الاسلام" در بهار ٢٠٠٣ میلادی و نابودی امارت مطبوعشان، بازماندەهای این گروه در وضعیت کاملا آشفتەای خود را به درون مرزهای ایران رساندند که از سوی جمهوری اسلامی پناه داده شده و با حمایت و پشتیبانی ایران توانستند بعد از چند ماه دوباره خود را سازمان دهند.

روابط ایران با القاعده و حمایت‌هایش از این سازمان در تمام ابعاد برای عموم آشکار است، ایران پناهگاهی امن و مطمئن برای اعضای خانواده بن لادن بود و گزارشات بسیاری نیز وجود دارد که دال بر حضور بن لادن در ایران هنگامی که مورد هجوم سنگینی قرار می‌گرفت می‌باشد که در آن مدت از سوی رژیم ماوا و محل اقامتش مشخص و تامین می‌شد.

به همین خاطر جهان باید بر این واقعیت واقف شود که اگر رژیم جمهوری اسلامی ایران از طریق تبلیغات می‌خواهد اینگونه وانمود کند که از سوی داعش مورد تهدید است و در همین راستا گاه گاهی نیز اعلام می‌کند که افراد وابسته به این سازمان را در مرزهای خود بازداشت کرده است و آن‌ها را به خوراک تبلیغاتی خود بدل می‌کند امری‌ست که تنها در قالب نمایش خیمه شب‌بازی‌ قابل تعریف است. حتا وقایع ١٧ خرداد تهران که طی آن مجلس رژیم و قبر خمینی مورد هجوم قرار گرفت، سوال برانگیز بوده و مورد شک و گمان است، واقعەای که دستگیری صدها شهروند کرد در تهران و شهرهای دیگر کردستان ایران به بهانەی ارتباط با هجوم اخیر در تهران را در پی داشت.

حال رژیم اسلامی ایران در تلاش است تا فعالیت سیاسی و مسلحانه ملت کرد علیه رژیم را تحت عنوان افراد و گروەهای وابسته به داعش به جهانیان معرفی کند و تحت همین عنوان نیز احکام سنگینی را نیز بر آنان تحمیل کند. تمامی این افعال بیانگر توطئەی جدید جمهوری اسلامی برای سرکوب و فشار بیشتر بر ملت کرد و سایر ملیت‌های تحت ستم ایران است. همچنین رژیم ایران در پی آن است که نشان دهد از آن جهت که مشغول جنگ با داعش است مورد تهدید این گروه نیز قرار دارد، این در حالی‌ست که به گواه تاریخ چند سال اخیر جنگ سوریه و نیز به شهادت آن‌هایی که در میدان جنگ حضور داشتەاند رژیم اسلامی ایران در این مدت هیچ جنگی علیه داعش در این منطقه را مدیریت و رهبری نکرده است و هیچکدام از نیروهایش در جنگ با داعش کشته نشده بلکه تمام تلفات رژیم در جنگ علیه اپوزیسیون رژیم بشار اسد بوده که این جنگ نیز به نوبه خود به نفع داعش می‌باشد چرا که داعش نیز علیه اپوزیسیون سوریه می‌جنگد، به عبارت دیگر ایران و داعش در سوریه در یک جبهه مشترک علیه دشمنان بشار اسد قرار داشته و می‌جنگند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.