• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٣٠ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

عرفان رهنمون طی مصاحبه‌ای اختصاصی با "کوردستان" ابراز داشت: جنبش کوردستان دین یا مذهب خاصی را معیار هویتی خود قرار نداده است، تحلیلی درست که با واقعیت‌‌های موجود در کوردستان مطابقت کامل دارد

میلادی: ٢٣-٠٧-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۵/٠١ - ١٨:٠٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
عرفان رهنمون طی مصاحبه‌ای اختصاصی با
مصاحبه: شهرام میرزائی

در طول تاریخ کوردستان، ملت کورد تحت لوای هیچ دینی به سازماندهی خود نپرداخته است. این واقعیت برای کوردها هم جنبه‌های مثبت و هم جنبه‌های منفی فراوانی را در پی داشته است. حال نیز که اکثریت کوردها مسلمان هستند باز هم زیر چتر یک آئین واحد قرار نمی‌گیرند و مابین دو آئین مجزای شیعه و سنی تقسیم شده‌اند. این در حالی‌ست که جمعیت قابل توجهی از این مردمان نیز پیرو آئین "یارسان" می‌باشند. شیوه‌ی برخورد و تعامل با این مساله طی قرون متمادی و به ویژه طی دوران مبارزاتی مدرن کوردها، بر نحوه‌ی فعالیت و برنامه‌ریزی فعالین و احزاب این سرزمین تاثیر مستقیم داشته و به یکی از دغدغه‌های اصلی جنبش ملی-دمکراتیک کوردستان بدل شده است.

در همین راستا و برای تشریح بیشتر این مساله گفتگویی را با "عرفان رهنمون" فعال سیاسی انجام داد‌ه‌ایم که تقدیم حضور خوانندگان محترم روزنامه "کوردستان" می‌شود.

به عنوان سرآغاز گفتگو از عرفان رهنمون پرسیدم که آیا بنیادگرایی مذهبی می‌تواند به مانعی در برابر جنبش آزادیخواهی کوردستان بدل شود؟ که در جواب گفت: رادیکالیسم اسلامی نه تنها می‌تواند مانعی بزرگ در برابر جنبش ملی کورد باشد بلکه در صورت گسترش آن، می‌تواند قیام ملی کوردستان را از معنا و مفهوم خود تهی کند. باید به این نکته مهم توجه داشته باشیم که کوردستان از دیرباز محل تلاقی چندین ئائین بوده و در طول تاریخ نیز مشاهده نشده است که مذهبی بتواند به صورت واحد بر کوردستان غالب شود و به همین دلیل هیچگاه دین نتوانسته و نخواهد توانست -برخلاف آنچکه در اسرائیل، کشورهای عربی و ارمنستان شاهد آن هستیم- به بخشی از هویت ملی کوردها بدل شود. به عبارت دیگر به علت تعدد مذاهبی که در کوردستان موجود است هرگاه مذهب به یکی از معیارهای هویت ملی کورد در نظر گرفته شود موجب تکه تکه شدن این هویت شده و جنبش کوردستان را از محتوای سکولار و آزادیخواهی آن تهی می‌کند.

رژیم فاشیستی-مذهبی ایران طی سال‌های اخیر با حمایت‌های آشکار و پنهان از سلفی-جهادی‌ها در کوردستان در تلاش بوده که سیمای سکولار و آزادیخواهانه‌ی ملت کورد را انظار عمومی جهان خدشه‌دار کرده و در داخل نیز با ایجاد تفرقه در میان کوردهای شیعه و سنی موجب ایجاد چنددستگی و هدر رفت انرژی شود. در واقع این توطئه بسیار خطرناک بوده و لازم است که جنبش کورد در رابطه با آن بسیار آگاه و حساس باشد.

با اشارات عرفان رهنمون به چند مذهبی بودن کورد و موانعی که این مساله می‌تواند در برابر جنبش آزادیخواهی کوردستان ایجاد کند این سوال را از او پرسیدم که با توجه به این حقایق، جنبش ملی-دمکراتیک کوردستان چه موضعی در قبال این موضوع در پیش گرفته و آیا حداقل توانسته این مساله را در درون خود به نوعی حل کرده و به راه حلی دست یابد؟ که رهنمون در این باره گفت: جنبش کوردستان حداقل در عصر معاصر دین یا مذهب خاصی را معیار هویتی خود قرار نداده است و این امر برخاسته از تحلیلی درست و بجاست که با واقعیت‌‌های موجود در کوردستان مطابقت کامل دارد چرا که کوردستان چندین مذهب متفاوت را در خود جای داده و استفاده از مذهبی خاص در راستای تحقق اهداف سیاسی به راحتی می‌تواند قیام ملی کوردستان را دچار انشقاق کند. اما نقدی که بر جنبش کوردستان وارد است این است که آنگونه که باید شاید نتوانسته تفکرات و احساسات ملی را در مناطقی که کوردهای شیعه ساکن هستند گسترش دهد و این خلاء بسیار بزرگی‌ در جنبش ملی-دمکراتیک کوردستان می‌باشد. جنوب کوردستان -کرماشان، ایلام و لورستان- که دارای اکثریت شیعه هستند جایگاه بسیار مهمی در جنبش کوردستان داشته و لازم است که راهکاری استراتژیک برای گسترش جنبش ملی-دمکراتیک در این مناطق یافت.

بعد از آنکه در باب موضع جنبش آزادیخوهانه‌ی ملتمان در برابر مذهب و دین سخن گفتیم به توطئه‌های رژیم اسلامی ایران و تلاش‌‌های این رژیم برای سواستفاده از این موضوع علیه جنبش کوردستان پرداختیم و این سوال را از عرفان رهنمون پرسیدم که واکنش ما در برابر این توطئه‌ها چیست و چه تاکتیک یا استراتژی باید در پیش گرفت؟ که رهنمون در پاسخ گفت: اصلی‌ترین کاری که باید کرد نشر و تعالی هرچه بیشتر آگاهی ملی در تمام مناطق کوردستان است. باید قشر خاص جامعه با نوشته‌‌های‌ خود رویکردی تئوریک به این مساله بدهند و نشان دهند که آئین و مذهب بخشی از هویت ملی کوردها نیست بلکه تنها زبان کوردی می‌تواند به عنوان معیار مشترک و اتحادبخش همه‌ی کوردها محسوب شود و اگر بر هویت مذهبی تاکید و پافشاری کند به دلیل تعدد مذاهب در کوردستان براحتی می‌تواند موجب تحریف محتوا و مفهوم جنبش آزادیخواهی کوردستان شود و کوردها را بر چندین هویت مجزا و حتا علیه هم تقسیم کند که این به نوبه‌ی خود سبب تفرقه و انشقاق ملی می‌شود.

در پایان سخنانم به "راسان" -کوردها مرحله جدید قیام خود را به این نام می‌خوانند- و حضور مستمر پیشمرگه در اعماق خاک کوردستان پرداختم و پرسیدم، حضور مستمر پیشمرگه در اعماق خاک کوردستان تا چه حد می‌تواند بر مسائل داخلی و به حاشیه راندن گروه‌های رادیکال مذهبی و بازگشت جوانانی فریب خورده‌ای که به این گروه‌ها پیوسته‌اند تاثیرگذار باشد که رهنمون در این رابطه افزود: باید این واقعیت را بپذریم که به دلیل توقف قیام مسلحانه طی ٢٠ سال اخیر، آسیب‌های متعدد و بزرگی بر کوردستان وارد شده است و یکی از این آسیب‌ها گسترش جریان سلفی-جهادی در این سرزمین می‌باشد. وجود مبارزه‌‌ای مسلحانه مبتنی بر آگاهی، هویتخواهی، دمکراتیک و سکولار به سهولت می‌تواند رادیکالیسم مذهبی را در تنگنا قرار داده و زمینه‌ای را که رژیم اسلامی ایران برای رشد گروه‌های تروریستی ایجاد کرده براحتی از بین ببرد و گروه‌های مذکور را به حاشیه براند.

نباید این واقعیت را فراموش کنیم که رژیم اسلامی ایران از فرصت ٢٠ ساله‌ای که خلاء مبارزه مسلحانه برای او مهیا کرده بود برای رشد دو جریان ضد کوردی رادیکالسم اسلامی و "اصلاح طلبی" -که در واقع نوعی پناه بردن به آغوش رژیم اسلامی ایران می‌باشد- بهره‌ها برده است و طی این ٢٠ سال از سوی حکومت به شدت تغذیه شده‌اند. مبارزه مسلحانه این پتانسیل را داراست که این دو جریان ضدانقلابی و ضدکوردی را به حاشیه رانده و سیاست‌های ضدبشری فاشیسم مذهبی رژیم را خنثی کند.

قابل ذکر است که مبارزه مسلحانه به تنهایی جوابگو نیست بلکه برای عقب راندن تحجر باید ابعاد دیگر قیام همچون جنبش فکری، ادبی و هنری را در سطحی گسترده سازماندهی کرد تا از لحاظ فکری و گفتمان نیز بتوانیم دشمنان کورد را به عقب برانیم. این دو مبارزه یعنی مبارزه مسلحانه -سخت‌افزاری- و مبارزه فکری -نرم‌افزاری- به صورت واحد می‌توانند جنش ملی-دمکراتیک کوردستان را به پیش برند و افق پیروزی را به خلق‌های حق طلب کوردستان نشان دهند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.