• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۵ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٣ مهر ١٣٩۶ خورشیدی  

دکتر منصور سهرابی: حاکمان ایران درصدد هستند آب را از کردستان به دیگر مناطق هدایت کنند که این مسئله آینده کردستان را تهدید می‌کند

میلادی: ٠۵-٠٨-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۵/١۴ - ١٢:٣١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دکتر منصور سهرابی: حاکمان ایران درصدد هستند آب را از کردستان به دیگر مناطق هدایت کنند که این مسئله آینده کردستان را تهدید می‌کند
کوردستان میدیا: مشکل آب در ایران به قدری جدی شده که به یک تهدید امنیتی تبدیل گردیده است که مقامات رژیم نسبت به این تهدید ابراز نگرانی کرده‌اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس مشکل آب در ایران را یک موضوع امنیتی می‌داند، به گفته کارشناسان محیط زیست علاوه بر خشکسالی، سیاست‌های رژیم ایران طی سه دهه گذشته، اوضاع را وخیم‌تر کرده است از جمله پروژه‌های عظیم سد سازی و تلاش برای نجات صنعت کشاورزی به هر قیمت.

طرح‌های سد سازی و انتقال منابع آبی کردستان به استان‌ها و شهرهای مرکزی ایران سیاستی‌ است که قرن‌ها توسط حکومت‌های ایران طراحی و پیروی می‌شود، برنامەهایی که طی یک قرن اخیر مدون‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

گستردگی میزان انتقال آب استان‌های کردستان به مناطق کویری و مرکزی ایران موجب شکل‌گیری بحران‌های زیست محیطی و انسانی در این استان‌ها شده است.

رژیم ایران علاوه بر اجرایی کردن سیاست انتقال آب به مرکز و استان‌ها مرکزی ایران از سیاست نابودی منابع آبی کردستان نیز پیروی می‌کند امری که از بین رفتن صد‌ها چشمه آب شیرین در کردستان را در پی داشته است. احداث سد "داریان" و نابودی "کانی بل" از جمله چشمەهای پرآب و مطرح در جهان، از نمونەهای بارز این سیاست فاشیستی رژیم ایران است.

وب‌سایت کوردستان میدیا در رابطه با وضعیت محیط زیست و سد سازی و انتقال منابع آبی کردستان به دیگر نقاط ایران با دکتر منصور سهرابی، دکترای اگرواکولوژی، پژوهشگر بخش چشم‌انداز اکولوژی دانشگاه کیل در آلمان انجام داده که عیناً درپی می‌آید:

کوردستان میدیا: جناب دکتر سهرابی با تشکر از اینکه دعوت ما را برای انجام این مصاحبه پذیرفتید، به نظر شما محیط زیست کردستان روژهه‌لات با تهدیدی جدی مواجه است؟

قبل از هر چیز می‌خواهم نگاهی کلی به این بحث داشته باشم، اصولاً هر سرزمین شامل طبیعت است و آن بخش از طبیعت که قابل حیات است را محیط زیست می‌نامند در حقیقت تعریف سرزمین کردستان وابسته به محیط زیست آن است، چرا که اگر طبیعت کردستان قابلیت و توان خود را برای حیات از دست دهد در حقیقت سرزمینمان نابود می‌شود، با این مقدمه باید عرض کنم که روند فعلی تصویر نگران کننده‌ای به ما می‌دهد و ترس از دست دادن سرزمین وجود دارد. نظر باینکه مدیریت سرزمین در دست بیگانه است و سروری و کرامت سرزمین ما تحت الشعاع مدیریت ناکارآمد بیگانه است، نابودی و غارت منابع آن از جمله منبع آب بسیار محتمل است. البته من نگاهی اکوفاشیستی ندارم که نسبت به همه‌ی فعالیت‌های بشر بدبین هستند، اما آمارها و روند پدیده‌ها این نگاه و تصویری که در بالا ذکر کردم را پیش روی ما قرار داده. معضل کمبود شدید منابع آب و نهایت خشکیدگی سرزمین ( حالتی که سرزمین پس از خشکی توان بازگشت به حالت قبلی را ندارد)، کشاورزی ناکارآمد و مصرف بیش از حد سموم و کود شیمیایی، فاضلاب صنعتی، بهداشتی و زباله، آلودگی خاک، آب و هوا (گرد و غبار) و موارد دیگر از جمله معضلات زیست محیطی کردستان روژهه‌لات هستند که قابلیت حیات سرزمین را بشدت تحت تاثیر قرار داده.

کوردستان میدیا: همچنان که مستحضر هستید در سال‌های اخیر بصورت کاملاً بی‌رویه و بدون مطالعات لازم در کردستان ایران سدهای زیادی ساخته شده و در حال ساخت هستند. قبل از هر چیز بفرمایید این سدها چه زیان‌هایی می‌توانند به بار بیاورند؟

آنچه الان در حال انجام است، پروژهای سد سازی و انحراف آب بر روی رودخانه زاب و سیروان است که هدف آن جلوگیری از ورود آب به کردستان باشور است.

البته باید عرض کنم که در دوره‌ای که در ایران تحت عنوان سازندگی یاد میشد و توسعه را در احداث سد تصور می‌کردند کمترین سد در کردستان ساخته شد و شاید تصور بر این بود که توسعه‌ای نباید در کردستان صورت بگیرد و بدون توجه به طرح‌های آمایش سرزمین و توان اکولوژیکی بیش از ٧٠٠ سد در ایران ساخته شد و بیش از ٦٠٠ سد نیز در حال مطالعه و در دست ساخت هستند و این در حالیست که در حال حاضر در دنیا سد سازی منسوخ است و نشانی از توسعه نیست. با سدسازی ضمن آنکه محیط زیست در محل احداث دگرگون می‌شود و در پایین دست نیز تالاب‌ها و رودخانه به سمت خشکی خواهند رفت و در نهایت محیط یک منطقه بشدت تحت تاثیر قرار گرفته و کانون‌های غبار نیز بوجود می‌آید همان حالتی که در خوزستان و ایلام ملموس است.

کوردستان میدیا: شما اشاره کردید به احداث سدها و مهار آب برای جلوگیری از انتقال آن به کردستان باشور، فکر می‌کنید این مسئله چگونه می‌تواند بر آینده دو بخش کردستان تأثیر داشته باشد؟

همچنانکه عرض کردم اصولاً انتقال آب از لحاظ زیست محیطی برای حوزه مبدا و مقصد مشکل آفرین است چرا که اجزای هر منطقه با شرایط دراز مدت آن منطقه سازگار شده و اولین آسیب بعد از انتقال آب به تنوع زیستی وارد می‌شود و هر دو بخش نیز از لحاظ زیست محیطی آسیب می‌بینند و نظر باینکه حیات در بخشی از کردستان باشور وابسته به این آب است طبعاً این آسیب در آنجا ملموس‌تر است. تهدید دیگر برای منابع آب کردستان روژهه‌لات انتقال آب درون مرزی در داخل ایران است نظر باینکه بیشتر سرزمین ایران را خشکیدگی تهدید می‌کند، حاکمان ایران در صدد هستند آب را از کردستان به دیگر مناطق هدایت کنند که این مسئله آینده سرزمین کردستان را تهدید می‌کند و به سمت نابودی می‌کشاند.

کوردستان میدیا: به نظر میرسد که بسیاری از شهرهای بزرگ کردستان مانند سنندج، کرمانشاه، ایلام، مهاباد و ارومیه در خصوص آب شرب نیز با مشکلاتی مواجه باشند، نظر شما در این ارتباط چیست؟

لازم به ذکر است به اطلاع برسانم که بیش از نود درصد از منابع آب در ایران در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که بسیار ناکارآمد است و بدلیل سیاست‌گذاری و مدیریت غلط بیشترین هدرروی را دارد. در بخش شرب مشکل در تصیفه و انتقال درون شهری است که گاهاً بیش از سی درصد از آب در شبکه شهری بدلیل فرسودگی لوله‌های انتقال، هدر می‌رود.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٠٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ جنوب زاگرس و محوریت مبارزاتی ملت کورد
ــ دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
ــ آسمیلاسیون فرهنگی ملیت‌های ایران از سوی نهادهای علمی رژیم هدایت می‌شود
ــ برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.
 • اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
  البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
 • شهر شوری در سر دارد شهر شوری در سر دارد
  مردم دیگر تحمل آنرا ندارند که هرگونه تجمع، حرکت و یا کوچکترین خواست‌شان، با گلوله‌های نیروهای رژیم روبرو شود و روزی شهر تصمیم خواهد گرفت که تفنگ به دست بگیرد و در دل شهر به روی کاخ لرزان جمارانی‌ها آتش بگشاید.
 • دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان
  بنابراین در استراتژی امنیت رژیم، کوردستان مساله‌ای است که شیوه حکمرانی جمهوری اسلامی، پروژه ملت-دولت فارس، عمیق شدن بحران آب و استراتژی کمربند شیعه در منطقه -که رویای مشترک ناسیونالیسم فارس و شیعه‌گرایی ایرانیست- را با تهدید جدی روبرو می‌سازد، به همین خاطر نیز تحلیل‌گر سپاه و بیت خامنه‌ای آشکارا معترف است که چهل سال آینده، ٤٠ سال رویارویی کوردستان با دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی است.
 • متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب
  فاشیسم قصد سلطه بر تمام جهان را داشت، فاشیسم می‌خواست که رهبری تمام ملت‌های جهان را در دست بگیرد و فقط نژادی که او آنرا برتر می‌دانست سرور و حاکم جهان باشد.
 • راسان و دولت کوردستان باشور راسان و دولت کوردستان باشور
  در کوردستان عراق عزم راسخی در سطوح عالی ساختار سیاسی مبنی بر برگزاری رفراندوم در ٣ مهر ١٣٩٦ وجود دارد که هدف خود را از این امر پرسش از افکار عمومی در باب استقلال کوردستان اعلام کرده‌اند.
 • یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد
  مقطع کنونی بهترین زمان برای همگرایی احزاب کورد است که می­تواند مسیر رسیدن به آزادی و حقوق ملت کورد را کوتاه تر و هموار تر کند. راسان باید بتواند با پتانسیل فکری-عملی که دارد، به محوریت اجتماع دیگر احزاب و جریانات کوردی گرد هم بدل شود، در این صورت مردم هوشمندانه‌تر و مؤثرتر در کنار راسان قرار خواهند گرفت.
 • کورد نماینده، نماینده‌ی کورد کورد نماینده، نماینده‌ی کورد
  با این حال باید به این موضوع توجه وافر داشت که علی‌رغم به کارگیری انتخابات به مانند وسیله‌ای تبلیغاتی علیه کورد از این به بعد جمهوری اسلامی، کورد نماینده را نیز به عاملی تبلیغاتی علیه جنبش آزادیخواهی کوردستان بدل می کند و به همین جهت باید به افشا کردن سیاست مذکور پرداخت.