• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٢ آذر ١٣٩۶ خورشیدی  

دکتر منصور سهرابی: حاکمان ایران درصدد هستند آب را از کردستان به دیگر مناطق هدایت کنند که این مسئله آینده کردستان را تهدید می‌کند

میلادی: ٠۵-٠٨-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۵/١۴ - ١٢:٣١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دکتر منصور سهرابی: حاکمان ایران درصدد هستند آب را از کردستان به دیگر مناطق هدایت کنند که این مسئله آینده کردستان را تهدید می‌کند
کوردستان میدیا: مشکل آب در ایران به قدری جدی شده که به یک تهدید امنیتی تبدیل گردیده است که مقامات رژیم نسبت به این تهدید ابراز نگرانی کرده‌اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس مشکل آب در ایران را یک موضوع امنیتی می‌داند، به گفته کارشناسان محیط زیست علاوه بر خشکسالی، سیاست‌های رژیم ایران طی سه دهه گذشته، اوضاع را وخیم‌تر کرده است از جمله پروژه‌های عظیم سد سازی و تلاش برای نجات صنعت کشاورزی به هر قیمت.

طرح‌های سد سازی و انتقال منابع آبی کردستان به استان‌ها و شهرهای مرکزی ایران سیاستی‌ است که قرن‌ها توسط حکومت‌های ایران طراحی و پیروی می‌شود، برنامەهایی که طی یک قرن اخیر مدون‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

گستردگی میزان انتقال آب استان‌های کردستان به مناطق کویری و مرکزی ایران موجب شکل‌گیری بحران‌های زیست محیطی و انسانی در این استان‌ها شده است.

رژیم ایران علاوه بر اجرایی کردن سیاست انتقال آب به مرکز و استان‌ها مرکزی ایران از سیاست نابودی منابع آبی کردستان نیز پیروی می‌کند امری که از بین رفتن صد‌ها چشمه آب شیرین در کردستان را در پی داشته است. احداث سد "داریان" و نابودی "کانی بل" از جمله چشمەهای پرآب و مطرح در جهان، از نمونەهای بارز این سیاست فاشیستی رژیم ایران است.

وب‌سایت کوردستان میدیا در رابطه با وضعیت محیط زیست و سد سازی و انتقال منابع آبی کردستان به دیگر نقاط ایران با دکتر منصور سهرابی، دکترای اگرواکولوژی، پژوهشگر بخش چشم‌انداز اکولوژی دانشگاه کیل در آلمان انجام داده که عیناً درپی می‌آید:

کوردستان میدیا: جناب دکتر سهرابی با تشکر از اینکه دعوت ما را برای انجام این مصاحبه پذیرفتید، به نظر شما محیط زیست کردستان روژهه‌لات با تهدیدی جدی مواجه است؟

قبل از هر چیز می‌خواهم نگاهی کلی به این بحث داشته باشم، اصولاً هر سرزمین شامل طبیعت است و آن بخش از طبیعت که قابل حیات است را محیط زیست می‌نامند در حقیقت تعریف سرزمین کردستان وابسته به محیط زیست آن است، چرا که اگر طبیعت کردستان قابلیت و توان خود را برای حیات از دست دهد در حقیقت سرزمینمان نابود می‌شود، با این مقدمه باید عرض کنم که روند فعلی تصویر نگران کننده‌ای به ما می‌دهد و ترس از دست دادن سرزمین وجود دارد. نظر باینکه مدیریت سرزمین در دست بیگانه است و سروری و کرامت سرزمین ما تحت الشعاع مدیریت ناکارآمد بیگانه است، نابودی و غارت منابع آن از جمله منبع آب بسیار محتمل است. البته من نگاهی اکوفاشیستی ندارم که نسبت به همه‌ی فعالیت‌های بشر بدبین هستند، اما آمارها و روند پدیده‌ها این نگاه و تصویری که در بالا ذکر کردم را پیش روی ما قرار داده. معضل کمبود شدید منابع آب و نهایت خشکیدگی سرزمین ( حالتی که سرزمین پس از خشکی توان بازگشت به حالت قبلی را ندارد)، کشاورزی ناکارآمد و مصرف بیش از حد سموم و کود شیمیایی، فاضلاب صنعتی، بهداشتی و زباله، آلودگی خاک، آب و هوا (گرد و غبار) و موارد دیگر از جمله معضلات زیست محیطی کردستان روژهه‌لات هستند که قابلیت حیات سرزمین را بشدت تحت تاثیر قرار داده.

کوردستان میدیا: همچنان که مستحضر هستید در سال‌های اخیر بصورت کاملاً بی‌رویه و بدون مطالعات لازم در کردستان ایران سدهای زیادی ساخته شده و در حال ساخت هستند. قبل از هر چیز بفرمایید این سدها چه زیان‌هایی می‌توانند به بار بیاورند؟

آنچه الان در حال انجام است، پروژهای سد سازی و انحراف آب بر روی رودخانه زاب و سیروان است که هدف آن جلوگیری از ورود آب به کردستان باشور است.

البته باید عرض کنم که در دوره‌ای که در ایران تحت عنوان سازندگی یاد میشد و توسعه را در احداث سد تصور می‌کردند کمترین سد در کردستان ساخته شد و شاید تصور بر این بود که توسعه‌ای نباید در کردستان صورت بگیرد و بدون توجه به طرح‌های آمایش سرزمین و توان اکولوژیکی بیش از ٧٠٠ سد در ایران ساخته شد و بیش از ٦٠٠ سد نیز در حال مطالعه و در دست ساخت هستند و این در حالیست که در حال حاضر در دنیا سد سازی منسوخ است و نشانی از توسعه نیست. با سدسازی ضمن آنکه محیط زیست در محل احداث دگرگون می‌شود و در پایین دست نیز تالاب‌ها و رودخانه به سمت خشکی خواهند رفت و در نهایت محیط یک منطقه بشدت تحت تاثیر قرار گرفته و کانون‌های غبار نیز بوجود می‌آید همان حالتی که در خوزستان و ایلام ملموس است.

کوردستان میدیا: شما اشاره کردید به احداث سدها و مهار آب برای جلوگیری از انتقال آن به کردستان باشور، فکر می‌کنید این مسئله چگونه می‌تواند بر آینده دو بخش کردستان تأثیر داشته باشد؟

همچنانکه عرض کردم اصولاً انتقال آب از لحاظ زیست محیطی برای حوزه مبدا و مقصد مشکل آفرین است چرا که اجزای هر منطقه با شرایط دراز مدت آن منطقه سازگار شده و اولین آسیب بعد از انتقال آب به تنوع زیستی وارد می‌شود و هر دو بخش نیز از لحاظ زیست محیطی آسیب می‌بینند و نظر باینکه حیات در بخشی از کردستان باشور وابسته به این آب است طبعاً این آسیب در آنجا ملموس‌تر است. تهدید دیگر برای منابع آب کردستان روژهه‌لات انتقال آب درون مرزی در داخل ایران است نظر باینکه بیشتر سرزمین ایران را خشکیدگی تهدید می‌کند، حاکمان ایران در صدد هستند آب را از کردستان به دیگر مناطق هدایت کنند که این مسئله آینده سرزمین کردستان را تهدید می‌کند و به سمت نابودی می‌کشاند.

کوردستان میدیا: به نظر میرسد که بسیاری از شهرهای بزرگ کردستان مانند سنندج، کرمانشاه، ایلام، مهاباد و ارومیه در خصوص آب شرب نیز با مشکلاتی مواجه باشند، نظر شما در این ارتباط چیست؟

لازم به ذکر است به اطلاع برسانم که بیش از نود درصد از منابع آب در ایران در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که بسیار ناکارآمد است و بدلیل سیاست‌گذاری و مدیریت غلط بیشترین هدرروی را دارد. در بخش شرب مشکل در تصیفه و انتقال درون شهری است که گاهاً بیش از سی درصد از آب در شبکه شهری بدلیل فرسودگی لوله‌های انتقال، هدر می‌رود.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه کورد و موانع آن
ــ زلزله‌ی سیاسی
ــ شکست کرکوک پایان راه نیست
ــ کرماشان در آئینه زلزله
 • کرماشان در آئینه‌ زلزله کرماشان در آئینه‌ زلزله
  از سوی دیگر حکومت ایران برای آنکه سیاست‌های فاشیستی‌اش در قبال زلزله‌زدگان و عدم کمک‌رسانی به آن‌ها عیان نشود مانع از ورود خبرنگاران مستقل و خارجی به مناطق زلزله‌زده شد. در همین رابطه "توماس ارد بریک" گزارشگر نیویورک تایمز آمریکا در تویتی نوشت: "همزمان با وقوع زلزله در کوردستان، به گزارشگران اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند".
 • مبارزه کورد و موانع آن مبارزه کورد و موانع آن
  این علل که تاثیرات آن کمتر از دو علت اولیه نبوده، شامل نیروهای بومی می‌باشد که در جهت تأمین منافع خویش با نیروهای بیرونی در سرکوب نهضت‌های مردمی سهیم بوده و ملت کورد را در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرمان‌های‌شان دچار مشکلاتی نموده‌اند و بیش از نیمی از فشار نیروهای حاکم توسط این گروه به اجرا گذاشته می‌شود.
 • زلزله‌ی سیاسی زلزله‌ی سیاسی
  در آن شامگاهی که زلزله‌ای شدید کوردستان را لرزاند و چندین شهر این دیار را در استان کرماشان با فاجعه‌ای انسانی روبرو ساخت، جمهوری اسلامی تصور می‌کرد که از زیان‌های آن دور است، اما زیاد طول نکشید که زلزله‌ای سیاسی سرتاپای رژیم را به لرزه اندخت.
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".