• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠۵ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

دکتر منصور سهرابی: حاکمان ایران درصدد هستند آب را از کردستان به دیگر مناطق هدایت کنند که این مسئله آینده کردستان را تهدید می‌کند

میلادی: ٠۵-٠٨-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۵/١۴ - ١٢:٣١ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دکتر منصور سهرابی: حاکمان ایران درصدد هستند آب را از کردستان به دیگر مناطق هدایت کنند که این مسئله آینده کردستان را تهدید می‌کند
کوردستان میدیا: مشکل آب در ایران به قدری جدی شده که به یک تهدید امنیتی تبدیل گردیده است که مقامات رژیم نسبت به این تهدید ابراز نگرانی کرده‌اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس مشکل آب در ایران را یک موضوع امنیتی می‌داند، به گفته کارشناسان محیط زیست علاوه بر خشکسالی، سیاست‌های رژیم ایران طی سه دهه گذشته، اوضاع را وخیم‌تر کرده است از جمله پروژه‌های عظیم سد سازی و تلاش برای نجات صنعت کشاورزی به هر قیمت.

طرح‌های سد سازی و انتقال منابع آبی کردستان به استان‌ها و شهرهای مرکزی ایران سیاستی‌ است که قرن‌ها توسط حکومت‌های ایران طراحی و پیروی می‌شود، برنامەهایی که طی یک قرن اخیر مدون‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

گستردگی میزان انتقال آب استان‌های کردستان به مناطق کویری و مرکزی ایران موجب شکل‌گیری بحران‌های زیست محیطی و انسانی در این استان‌ها شده است.

رژیم ایران علاوه بر اجرایی کردن سیاست انتقال آب به مرکز و استان‌ها مرکزی ایران از سیاست نابودی منابع آبی کردستان نیز پیروی می‌کند امری که از بین رفتن صد‌ها چشمه آب شیرین در کردستان را در پی داشته است. احداث سد "داریان" و نابودی "کانی بل" از جمله چشمەهای پرآب و مطرح در جهان، از نمونەهای بارز این سیاست فاشیستی رژیم ایران است.

وب‌سایت کوردستان میدیا در رابطه با وضعیت محیط زیست و سد سازی و انتقال منابع آبی کردستان به دیگر نقاط ایران با دکتر منصور سهرابی، دکترای اگرواکولوژی، پژوهشگر بخش چشم‌انداز اکولوژی دانشگاه کیل در آلمان انجام داده که عیناً درپی می‌آید:

کوردستان میدیا: جناب دکتر سهرابی با تشکر از اینکه دعوت ما را برای انجام این مصاحبه پذیرفتید، به نظر شما محیط زیست کردستان روژهه‌لات با تهدیدی جدی مواجه است؟

قبل از هر چیز می‌خواهم نگاهی کلی به این بحث داشته باشم، اصولاً هر سرزمین شامل طبیعت است و آن بخش از طبیعت که قابل حیات است را محیط زیست می‌نامند در حقیقت تعریف سرزمین کردستان وابسته به محیط زیست آن است، چرا که اگر طبیعت کردستان قابلیت و توان خود را برای حیات از دست دهد در حقیقت سرزمینمان نابود می‌شود، با این مقدمه باید عرض کنم که روند فعلی تصویر نگران کننده‌ای به ما می‌دهد و ترس از دست دادن سرزمین وجود دارد. نظر باینکه مدیریت سرزمین در دست بیگانه است و سروری و کرامت سرزمین ما تحت الشعاع مدیریت ناکارآمد بیگانه است، نابودی و غارت منابع آن از جمله منبع آب بسیار محتمل است. البته من نگاهی اکوفاشیستی ندارم که نسبت به همه‌ی فعالیت‌های بشر بدبین هستند، اما آمارها و روند پدیده‌ها این نگاه و تصویری که در بالا ذکر کردم را پیش روی ما قرار داده. معضل کمبود شدید منابع آب و نهایت خشکیدگی سرزمین ( حالتی که سرزمین پس از خشکی توان بازگشت به حالت قبلی را ندارد)، کشاورزی ناکارآمد و مصرف بیش از حد سموم و کود شیمیایی، فاضلاب صنعتی، بهداشتی و زباله، آلودگی خاک، آب و هوا (گرد و غبار) و موارد دیگر از جمله معضلات زیست محیطی کردستان روژهه‌لات هستند که قابلیت حیات سرزمین را بشدت تحت تاثیر قرار داده.

کوردستان میدیا: همچنان که مستحضر هستید در سال‌های اخیر بصورت کاملاً بی‌رویه و بدون مطالعات لازم در کردستان ایران سدهای زیادی ساخته شده و در حال ساخت هستند. قبل از هر چیز بفرمایید این سدها چه زیان‌هایی می‌توانند به بار بیاورند؟

آنچه الان در حال انجام است، پروژهای سد سازی و انحراف آب بر روی رودخانه زاب و سیروان است که هدف آن جلوگیری از ورود آب به کردستان باشور است.

البته باید عرض کنم که در دوره‌ای که در ایران تحت عنوان سازندگی یاد میشد و توسعه را در احداث سد تصور می‌کردند کمترین سد در کردستان ساخته شد و شاید تصور بر این بود که توسعه‌ای نباید در کردستان صورت بگیرد و بدون توجه به طرح‌های آمایش سرزمین و توان اکولوژیکی بیش از ٧٠٠ سد در ایران ساخته شد و بیش از ٦٠٠ سد نیز در حال مطالعه و در دست ساخت هستند و این در حالیست که در حال حاضر در دنیا سد سازی منسوخ است و نشانی از توسعه نیست. با سدسازی ضمن آنکه محیط زیست در محل احداث دگرگون می‌شود و در پایین دست نیز تالاب‌ها و رودخانه به سمت خشکی خواهند رفت و در نهایت محیط یک منطقه بشدت تحت تاثیر قرار گرفته و کانون‌های غبار نیز بوجود می‌آید همان حالتی که در خوزستان و ایلام ملموس است.

کوردستان میدیا: شما اشاره کردید به احداث سدها و مهار آب برای جلوگیری از انتقال آن به کردستان باشور، فکر می‌کنید این مسئله چگونه می‌تواند بر آینده دو بخش کردستان تأثیر داشته باشد؟

همچنانکه عرض کردم اصولاً انتقال آب از لحاظ زیست محیطی برای حوزه مبدا و مقصد مشکل آفرین است چرا که اجزای هر منطقه با شرایط دراز مدت آن منطقه سازگار شده و اولین آسیب بعد از انتقال آب به تنوع زیستی وارد می‌شود و هر دو بخش نیز از لحاظ زیست محیطی آسیب می‌بینند و نظر باینکه حیات در بخشی از کردستان باشور وابسته به این آب است طبعاً این آسیب در آنجا ملموس‌تر است. تهدید دیگر برای منابع آب کردستان روژهه‌لات انتقال آب درون مرزی در داخل ایران است نظر باینکه بیشتر سرزمین ایران را خشکیدگی تهدید می‌کند، حاکمان ایران در صدد هستند آب را از کردستان به دیگر مناطق هدایت کنند که این مسئله آینده سرزمین کردستان را تهدید می‌کند و به سمت نابودی می‌کشاند.

کوردستان میدیا: به نظر میرسد که بسیاری از شهرهای بزرگ کردستان مانند سنندج، کرمانشاه، ایلام، مهاباد و ارومیه در خصوص آب شرب نیز با مشکلاتی مواجه باشند، نظر شما در این ارتباط چیست؟

لازم به ذکر است به اطلاع برسانم که بیش از نود درصد از منابع آب در ایران در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که بسیار ناکارآمد است و بدلیل سیاست‌گذاری و مدیریت غلط بیشترین هدرروی را دارد. در بخش شرب مشکل در تصیفه و انتقال درون شهری است که گاهاً بیش از سی درصد از آب در شبکه شهری بدلیل فرسودگی لوله‌های انتقال، هدر می‌رود.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.