• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢١ نوامبر ٢٠١٧ میلادی - ٣٠ آبان ١٣٩۶ خورشیدی  

دوست و یاور مبارزه‌ای

میلادی: ٠٨-٠٨-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۵/١٧ - ١٩:٣٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دوست و یاور مبارزه‌ای
کریم پرویزی

طی روزهای اخیر، روزنامه‌نگار و محقق شهیر تاریخ، کریس کوچرا، رخت از جهان ما بربست و این واقعه‌ی تلخ نه تنها خانواده این عالم را داغدار کرد بلکه مردمان ملت دیگری را نیز در غم و اندوه فرو برد.

همه انسان‌ها به هر نحو که باشد زندگی و مراحل مختلف آنرا سپری می‌کنند. جریانی که طی آن میلیون‌ها نفر به این وادی پا گذاشته‌اند و رفته‌اند و در این رهگذر نیز هر فردی با آرزوها و رویاها مختص به خود به زندگی ادامه می‌دهد و به مانند انسان شاید تفاوت چندانی مابین زندگی اشخاص یافت نشود و شبیه به هم باشند. بدین معنا که او در مقطعی، زندگی را آغاز می‌کند با مجموعه‌ای از وقایع و برخی از رویدادها مواجه می‌شود و سرانجام در مقطعی دیگر چشم از جهان فرو می‌بندد.

اما در میان این میلیون‌ها زندگی و مرگ، کسانی پا بر روی این کره‌ی خاکی می‌گذارند که شیوه‌ی زندگی خاص و ویژه‌ای را برمی‌گزینند و به شهرتی فراگیر دست می‌یابند که نه تنها معاصران او بلکه آیندگان نیز یاد و خاطره‌اش را گرامی می‌دارند. اینان مردمانی هستند که تن به یکنواختی زندگی نداده‌اند و با مخاطرات متعدد روبرو می‌شوند یا با ابداعات خود دریچه‌ای تازه به روی دنیای انسانیت می‌گشایند و یا به هزاران نفر حیاتی نو می‌بخشند.

در میان این مردمان هستند کسانی همچون کریس کوچرا که هم مرزهای محدود زندگی را می‌شکنند و هم مرزهای میان ملت‌ها را. انسان‌هایی که با نبودشان ملت دیگری را در غم و اندوه فرو می‌برند تا بگویند: دوست و یاور ملت‌مان چشم از جهان فرو بست. زندگی کوچرا، دوست و یاور کورد، چنان بود که ندا و فریاد ملت کورد را به گوش جهانیان رساند و به ثبت آن در صفحات تاریخ پرداخت به همین خاطر ملت کورد از فراق چنین یار و دوستی غمگین و داغدار است.

از سوی دیگر زندگی و دوستی کریس کوچرا بعد مهم دیگری نیز دارد که نمی‌توان به آن اشاره نکرد و آن تلاش افرادی‌ است که بی‌وقفه در پی آن بوده‌اند که کسانی چون کوچرا را به دوست و یاور ملت کورد بدل کنند.

وقتی نگاهی می‌کنیم به سرگذشت روابط مابین ملت‌ها، هزاران نفر را می‌بینیم که دوست و یاور ملتی بوده‌اند و یا هستند، همچنین صدها و هزاران روزنامه‌نگار و خبرنگار به سرزمین‌ها و کشورهای متفاوتی سر زده‌اند و با کسب و جمع‌آوری اطلاعات لازم، وظیفه‌ی حرفه‌ای خود را انجام داده‌ادند و در این میان دوستان و یاورانی هستند که احتمالا برای تعقیب منافع ویژه‌ای که برایشان مشخص می‌شود دست به تحکیم و تعمق اینگونه روابط می‌زنند، به عنوان مثال می‌توان به کنگره آمریکا اشاره کرد که احتمال آن وجود دارد عضوی از این کنگره لابی سرزمین یا ملت دیگری باشد.

آنچکه فعالیت شخصی همچون دکتر قاسملو را مجزا و برجسته می‌کند تاثیرگذاری او بر افرادی همچون کوچراست، تاثیری که نهایتا به دوستی و همراهی این افراد با ملت کورد انجامید. دوستی و همراهی انسانی غربی که در سرزمین خود امکان زندگی و تعالی بهتری دارد با مبارزه‌ی ملتی به این خاطر اهمیت دارد که دکتر قاسملو نه با مشخص کردن منافع مادی و شخصی بلکه با بیان آمال و آلام‌های ملت کورد و تشریح قیام این ملت برای کوچرا او را از قاره‌ای دیگر و با توانائی‌های ویژه جذب این رویا و آرزوهای می‌کند و اوست که با زبانی امروزی آلام و آمال‌های مبارزات کوردها را به غرب معرفی می‌کند.

شکوه و عظمت دکتر قاسملو در آن است که شخصیتی غربی را به سوی ملت کورد می‌کشاند و موجب می‌شود که او دوست و یاور مبارزات حقطلبانه‌ی ملتی ما شود که دشمنان داخلی فراوانی دارد!
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٢ در این شمارە می‌خوانید:

ــ تروریست به خانه‌ات برگرد
ــ جمهوری اسلامی، منجلابی که جامعه ایران را در خود کشید
ــ مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
ــ مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
 • مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی مشروعیت سلاح و مشروعیت مردمی
  شاید سلاح و زرادخانه برای مدتی اشغالگر را حفظ کند اما هیچگاه موجب مشروعیت آن نمی‌شود. حکومتی که نتواند رضایت مردم را جلب کند سرانجامی بجز نابودی نخواهد داشت.
 • مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران در مصاحبه با تیشک تی‌وی: نباید چشم به راه نیروی خارجی باشیم که جمهوری اسلامی را نابود یا آنرا مجبور به احقاق حقوق ما کند
  واضح است که به موضوعات دیگر نیز اشاره کرده است اما اولویت اصلی ترامپ و دولت آمریکا تا بدین لحظه مساله برجام است چرا که توافق مذکور در آینده این امکان را به ایران می‌دهد که غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را بار دیگر آغاز کند. آنچه که در این توافق بر آن تاکید شده است مساله سلاح اتمی است.
 • کرکوک و سه حقیقت کرکوک و سه حقیقت
  فجایعی که طی روزهای اخیر ملت کورد در کوردستان عراق با آن روبرو شد، بی‌شک یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کورد می‌باشد که تا مرز تحقق برخی از رویاهای خود نزدیک شده بود اما به ناگاه تمام این رویاها را به کابوسی وحشتناک بدل کردند! تراژدی تلخ کرکوک سه حقیقت را برایمان به اثبات رساند:
 • میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه) میلیتاریزه کردن کوردستان (با نگاهی به سخنان دکتر قاسملو در این رابطه)
  امروزه در این شرایط که خاورمیانه تاریخی دیگر را رقم می‌زند و جولانگاه ابر قدرت‌ها شده است بدون شک بازیگران منطقه هم ساکت ننشسته‌و خود را به عاملی تبدیل می‌کنند تا از کاروان تغییرات جا نمانند.
 • قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست قدرت نظامی ایران قادر به حفظ و پوشش عمق استراتژیک رژیم جمهوری اسلامی نیست
  لازم به ذکر است در تحلیل فوق قدرت نظامی آمریکا و انگلیس و فرانسه به عنوان هم‌پیمانان کشورهای منطقه در نظر گرفته نشده است و بدون شک حمله ایران به شهرهای اسرائیل و یا جنگ میان‌مدت و طولانی‌مدت با عربستان که به بسته شدن تنگه هرمز منجر خواهد شد واکنش نظامی آمریکا و احتمالا مصر و اردن و کشورهای عربی دیگر را در پی خواهد داشت و حباب عمق استراتژیک رژیم ایران بسیار سریع‌تر خواهد ترکید.
 • راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک راسان، دلیل اصلی سپاه برای غائله کرکوک
  سال گذشته درحالی که یک سال از اعلام رسمی راسان گذشته بود، مردم کوردستان ایران با به راه انداختن و شرکت فعال در کمپین "نورز جامانه" یا "زه‌ماوه‌ندی جامانه‌" یک حماسه تاریخی ثبت کردند. این حماسه تاریخی در روز رفراندوم کوردستان عراق نیز با کمپین "زه‌ماوه‌ندی ئالا" تکرار شد. رژیم که همواره تلاش کرده واقعیت مساله کورد را انکار یا منحرف نماید، این سیاست خود را با این حضور گسترده مردم کوردستان ایران در خیابان‌ها، شکست خورده قلمداد کرده و قصد داشت به هر طریقی در برابر آن بایستد.
 • ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ ما فاتحان تاریخ بشری هستیم و شما شکست خوردگان تاریخ
  اتوریتەی اشغالگری و ذهنیت‌های تمامیت‌خواە، آنگاە کە منافع خود را برای خود و منافع دیگران را نیز برای خودشان فرمولە می‌کنند، آزادی و حقوق افراد را با خیرەسری مشروط می‌کنند و خط قرمز را برای خواستەهای دمکراتیک دیگران تعیین می‌کنند.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  یا باید از مشکلات کشاورزها آگاه باشیم که به عنوان مثال دولت طی برنامه‌ای از پیش تعین شده اقدام به خرید ارزان محصولات آن‌ها می‌کند.
 • زندانی سیاسی وجود ندارد زندانی سیاسی وجود ندارد
  در سرزمینی تحت سلطه دیکتاتوری و فاشیست، چیزی به نام زندانی سیاسی نمی‌تواند معنایی داشته باشد و اصلا دال مناسبی برای اشاره به چیزی واقعی نیست. در واقع مفهوم زندانی سیاسی می‌تواند مفهومی گمراه‌کننده و تحریف‌کننده باشد.
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.