• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۵ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی - ٠٣ مهر ١٣٩۶ خورشیدی  

دوست و یاور مبارزه‌ای

میلادی: ٠٨-٠٨-٢٠١٧ - خورشیدی: ١٣٩۶/٠۵/١٧ - ١٩:٣٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
دوست و یاور مبارزه‌ای
کریم پرویزی

طی روزهای اخیر، روزنامه‌نگار و محقق شهیر تاریخ، کریس کوچرا، رخت از جهان ما بربست و این واقعه‌ی تلخ نه تنها خانواده این عالم را داغدار کرد بلکه مردمان ملت دیگری را نیز در غم و اندوه فرو برد.

همه انسان‌ها به هر نحو که باشد زندگی و مراحل مختلف آنرا سپری می‌کنند. جریانی که طی آن میلیون‌ها نفر به این وادی پا گذاشته‌اند و رفته‌اند و در این رهگذر نیز هر فردی با آرزوها و رویاها مختص به خود به زندگی ادامه می‌دهد و به مانند انسان شاید تفاوت چندانی مابین زندگی اشخاص یافت نشود و شبیه به هم باشند. بدین معنا که او در مقطعی، زندگی را آغاز می‌کند با مجموعه‌ای از وقایع و برخی از رویدادها مواجه می‌شود و سرانجام در مقطعی دیگر چشم از جهان فرو می‌بندد.

اما در میان این میلیون‌ها زندگی و مرگ، کسانی پا بر روی این کره‌ی خاکی می‌گذارند که شیوه‌ی زندگی خاص و ویژه‌ای را برمی‌گزینند و به شهرتی فراگیر دست می‌یابند که نه تنها معاصران او بلکه آیندگان نیز یاد و خاطره‌اش را گرامی می‌دارند. اینان مردمانی هستند که تن به یکنواختی زندگی نداده‌اند و با مخاطرات متعدد روبرو می‌شوند یا با ابداعات خود دریچه‌ای تازه به روی دنیای انسانیت می‌گشایند و یا به هزاران نفر حیاتی نو می‌بخشند.

در میان این مردمان هستند کسانی همچون کریس کوچرا که هم مرزهای محدود زندگی را می‌شکنند و هم مرزهای میان ملت‌ها را. انسان‌هایی که با نبودشان ملت دیگری را در غم و اندوه فرو می‌برند تا بگویند: دوست و یاور ملت‌مان چشم از جهان فرو بست. زندگی کوچرا، دوست و یاور کورد، چنان بود که ندا و فریاد ملت کورد را به گوش جهانیان رساند و به ثبت آن در صفحات تاریخ پرداخت به همین خاطر ملت کورد از فراق چنین یار و دوستی غمگین و داغدار است.

از سوی دیگر زندگی و دوستی کریس کوچرا بعد مهم دیگری نیز دارد که نمی‌توان به آن اشاره نکرد و آن تلاش افرادی‌ است که بی‌وقفه در پی آن بوده‌اند که کسانی چون کوچرا را به دوست و یاور ملت کورد بدل کنند.

وقتی نگاهی می‌کنیم به سرگذشت روابط مابین ملت‌ها، هزاران نفر را می‌بینیم که دوست و یاور ملتی بوده‌اند و یا هستند، همچنین صدها و هزاران روزنامه‌نگار و خبرنگار به سرزمین‌ها و کشورهای متفاوتی سر زده‌اند و با کسب و جمع‌آوری اطلاعات لازم، وظیفه‌ی حرفه‌ای خود را انجام داده‌ادند و در این میان دوستان و یاورانی هستند که احتمالا برای تعقیب منافع ویژه‌ای که برایشان مشخص می‌شود دست به تحکیم و تعمق اینگونه روابط می‌زنند، به عنوان مثال می‌توان به کنگره آمریکا اشاره کرد که احتمال آن وجود دارد عضوی از این کنگره لابی سرزمین یا ملت دیگری باشد.

آنچکه فعالیت شخصی همچون دکتر قاسملو را مجزا و برجسته می‌کند تاثیرگذاری او بر افرادی همچون کوچراست، تاثیری که نهایتا به دوستی و همراهی این افراد با ملت کورد انجامید. دوستی و همراهی انسانی غربی که در سرزمین خود امکان زندگی و تعالی بهتری دارد با مبارزه‌ی ملتی به این خاطر اهمیت دارد که دکتر قاسملو نه با مشخص کردن منافع مادی و شخصی بلکه با بیان آمال و آلام‌های ملت کورد و تشریح قیام این ملت برای کوچرا او را از قاره‌ای دیگر و با توانائی‌های ویژه جذب این رویا و آرزوهای می‌کند و اوست که با زبانی امروزی آلام و آمال‌های مبارزات کوردها را به غرب معرفی می‌کند.

شکوه و عظمت دکتر قاسملو در آن است که شخصیتی غربی را به سوی ملت کورد می‌کشاند و موجب می‌شود که او دوست و یاور مبارزات حقطلبانه‌ی ملتی ما شود که دشمنان داخلی فراوانی دارد!
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٠٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ جنوب زاگرس و محوریت مبارزاتی ملت کورد
ــ دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
ــ آسمیلاسیون فرهنگی ملیت‌های ایران از سوی نهادهای علمی رژیم هدایت می‌شود
ــ برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
 • جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد جنوب کوردستان و محوریت مبارزاتی ملت کورد
  از سویی دیگر نباید نیروی عظیم انسانی و ژئوپلوتیک حساس جنوب زاگرس را فراموش کنیم و این فاکت نقش و جایگاه بسزایی در جنبش کوردستان دارد. رژیم بر واقعیت‌های ذکر شده واقف و آگاه است و آنچنان او را به هراس انداخته که تحلیلی‌ است بر شدت عمل رژیم تروریستی ایران در نابود کردن بنیادهای انسانی در این بخش از کوردستان.
 • برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی برای آنانی که به خاموشی نه گفتند به بهانه بازداشت پنج فعال کرماشانی
  در کرماشان، قلب کوردستان، مردان و زنانی گام در خیابان‌ها نهادند و فریاد کشیدند که پرنده نیز از پر کشیدن هراس داشت. اما آنان با خود اندیشیدند تا به کی حقارت؟؟ تا به کی جان دادن و دم برنیاوردن؟؟ و بر آن شدند که سکوت سهمگین و رخوت حاکم بر شهر را بشکنند و فریاد برکشند که: "شهر زنده است ، شهر در خروش است".
 • مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد مصطفی هجری در ٢٥مین سالیاد ترور دکتر صادق شرفکندی: با تمام توطئه‌هایی که رژیم جمهوری اسلامی و سایر رژیم‌های مستبد علیه ملت کورد اجرائی کردند، نه تنها نتوانستند کورد را به زانو درآورند بلکه امروزه کورد در شرایط مناسب سیاسی قرار دارد
  در این تیم ترور افرادی از حزب‌الله لبنان، یکی از اعضای شیعه لبنان و خود ایرانی‌ها که همگی در ایران و تحت نظارت سپاه پاسداران و و سازمان اطلاعات آموزش دیده بودند، به صورت مشترک و طی برنامه‌ای از پیش تعین شده، ترور مذکور را انجام می‌دهند.
 • دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد دولت کوردستان، جغرافیایی برای زندگی آزاد
  دولت مستقل کوردستان در جنوب هم بنیاد نهادن اراده ملی است و هم گامی تاریخی مهمی است که شاید امروز نتوان به روشنی و وضوح لذت‌ها و رنگ‌های آن را مشاهده کرد اما همانقدر که دشمنان کورد و به ویژه جمهوری اسلامی از این امر خشمگین و با تمام توان آنرا مورد تهدید قرار می‌دهند و تعدای به اصطلاح روشنفکر فارس، اما در واقع متحجر و فاشیست که ادامه جمهوری اسلامی‌اند از استقلال کوردستان به هراس افتاده‌اند که این خود اشاره‌ای‌ست به حقیقت دولت مستقل کوردستان.
 • کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران کودکان، قربانیان اصلی رژیم فاشیستی ایران
  در حال حاضر در زندان‌های رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی ایران زندانیان زیادی وجود دارند که تنها جرم آن‌ها حمایت و دفاع از حقوق این کودکان است اما متاسفانه حاکمیت این افراد را که چیزی جز قائل شدن حق زندگی برای کودکان این سرزمین و آب و خاک خواستار نیستند را مجرم دانسته و آن‌ها را دشمن نظام و اسلام قلمداد می‌کند.
 • زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند زن و رویاهایی که در دنیای مردسالارانه فنا می‌شوند
  وقتی به دوستانم مراجعه می‌کنم و چهره‌های افسرده‌شان را می‌بینم که وا اسفااا، ما چه کردیم!! مگر درس نخواندیم! مگر زحمت بسیارنکشیدیم!
 • توتالیتاریسم و جامعه توتالیتاریسم و جامعه
  همچنین در عصر حاضر در سیستم عراق پیشین و سوریه امروزی می‌بایست و باید عضو حزب بعث صدام و حزب بعث خانواده اسد باشد.
 • اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه اصلاح‌طلبی ایرانی و عشق یک طرفه
  البته چون اصلاح‌طلبان کورد تنها در سطح دیپلماسی عمومی آنهم در فصل انتخاباتی بدان‌ها اجازه عرض اندام داده می‌شود، پس باید اظهار کرد کابینه دوم روحانی خطی پایان پدیده اصلاح‌طلبی در کوردستان است.
 • شهر شوری در سر دارد شهر شوری در سر دارد
  مردم دیگر تحمل آنرا ندارند که هرگونه تجمع، حرکت و یا کوچکترین خواست‌شان، با گلوله‌های نیروهای رژیم روبرو شود و روزی شهر تصمیم خواهد گرفت که تفنگ به دست بگیرد و در دل شهر به روی کاخ لرزان جمارانی‌ها آتش بگشاید.
 • دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان دیدگاه امنیتی جمهوری اسلامی و جنگ نرم علیه کوردستان
  بنابراین در استراتژی امنیت رژیم، کوردستان مساله‌ای است که شیوه حکمرانی جمهوری اسلامی، پروژه ملت-دولت فارس، عمیق شدن بحران آب و استراتژی کمربند شیعه در منطقه -که رویای مشترک ناسیونالیسم فارس و شیعه‌گرایی ایرانیست- را با تهدید جدی روبرو می‌سازد، به همین خاطر نیز تحلیل‌گر سپاه و بیت خامنه‌ای آشکارا معترف است که چهل سال آینده، ٤٠ سال رویارویی کوردستان با دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی است.
 • متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب متن سخنان کریم پرویزی، عضو دفتر سیاسی به مناسبت ٧٢مین سالروز تاسیس حزب
  فاشیسم قصد سلطه بر تمام جهان را داشت، فاشیسم می‌خواست که رهبری تمام ملت‌های جهان را در دست بگیرد و فقط نژادی که او آنرا برتر می‌دانست سرور و حاکم جهان باشد.
 • راسان و دولت کوردستان باشور راسان و دولت کوردستان باشور
  در کوردستان عراق عزم راسخی در سطوح عالی ساختار سیاسی مبنی بر برگزاری رفراندوم در ٣ مهر ١٣٩٦ وجود دارد که هدف خود را از این امر پرسش از افکار عمومی در باب استقلال کوردستان اعلام کرده‌اند.
 • یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد یک فعال سیاسی-اجتماعی کرماشانی در گفتگوی اختصاصی با کوردستان: رژیم با سیاست حذف فیزیکی از بالاو هضم گفتمانی از پایین سعی در نابودی جنبش کوردستان را دارد
  مقطع کنونی بهترین زمان برای همگرایی احزاب کورد است که می­تواند مسیر رسیدن به آزادی و حقوق ملت کورد را کوتاه تر و هموار تر کند. راسان باید بتواند با پتانسیل فکری-عملی که دارد، به محوریت اجتماع دیگر احزاب و جریانات کوردی گرد هم بدل شود، در این صورت مردم هوشمندانه‌تر و مؤثرتر در کنار راسان قرار خواهند گرفت.
 • کورد نماینده، نماینده‌ی کورد کورد نماینده، نماینده‌ی کورد
  با این حال باید به این موضوع توجه وافر داشت که علی‌رغم به کارگیری انتخابات به مانند وسیله‌ای تبلیغاتی علیه کورد از این به بعد جمهوری اسلامی، کورد نماینده را نیز به عاملی تبلیغاتی علیه جنبش آزادیخواهی کوردستان بدل می کند و به همین جهت باید به افشا کردن سیاست مذکور پرداخت.